Quantum Board 240 watt led sürücüsü

Kıyam

Yeni üye
Selam
Arkadaşlar Kullandığım lumitek 400w balastımın yanması ve elektronikcinin içine döküm yapmışlar biz bunu yapamayız demesi ve malüm son günlerin elektrik faturaları ve yüksek verimli ampül sistemleri ile yapıtıgım araştırmalarda fazla ucuk rakamlar görüyorum.
en basitinden bir quantum board 240 w bir aydınlatma sistemi (lm301-b ve lm301-h Led) olanlar tahmini ortalama 3200 lirayada daha yüksek bir meblaya geliyor yada alınıyor.
Ben de bunun üzerine toplayarak daha uygun bir fiyata yapabilirmiyim diye düşündüm ve araştırmaya başladım.

120W+120W 2 tane quantum board ledi ,set Tanesi 214 Liradan 2 Tanesi 428 lira kargo ücretsiz gönderim aliexpressten aldım. Burdaki led yine samsung ama lm281-b araştırmam sonucu lm301 serisinden çok büyük farklar barındırmıyor lümen olarak.

Link :https://tr.aliexpress.com/item/1005001424741624.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4c354c4dE4iDWX

Bunun üzerine led sogutucu olması gerektiği için bunu yurt içinden çözmeye karar verdim aliexpressten alsam hem kargo hem gümrük maliyetin artacagını düşündüm ve alüminyum olaylarına girdim.10 mm kalınlıgında 2 tane yerleştirecegim için 650mm*195mm*10mm ebatlarında alüminyum plaka spariş verdim.Boyutlar aliespressteki quantum led sogutucu boyutları ile aynı olmalıydı cünkü gelecek quantum led paneli aynı boyutta.(fiyat : 112 tl)
Plaka üzerinde yerleştirecegimiz led ısık icin bir kaç delik ve oluklar yapılacak...

Link:https://www.metalreyonu.com.tr/urun/aluminyum-levha-10mm

Geriye kaldı en önemli şeye Led driver(sürücü) işte burda bir bilene danışmam lazım eğer ki : aşağıdaki led sürücü aliexpresin quantum boardlara taktığı led sürücü

Link : https://karakoyelektronik.com/sabit-voltaj-ayarlanabilir/hlg-240h-48a-83450

Bu hiç bir yerli sitede stoklarda yok yüzde 99 baktım diyebilirim aliexprese mecburuz sanırım fakat muadili ve aynı akım aynı amper çıkışı olan şu cihazı araştırmalarım sonucu buldum.Eğer bu olursa çok uygun olacak .

bu sürücü ile devam edebilirsek (fiyat : 367 tl)

Sormak istedigimde anlayanlara bu idi yukarıdaki sürücü yerine aşagıdaki sürücüyü kullanabilirmyiz ?(aynı watt aynı amper ve volt değerlerine sahip aynı marka ürünü)

Eger evet ise Normal bir quantum board 240 w 3200 tl gibi fiyatlardan ziyade 1100 gibi fiyata sağlamış olacagım.

Led paneller ve alüminyum levha sparişi verildi geliyor. tek sıkıntı yukarıdaki sürücü yerine aşağıdaki sürücüyü kullanabilir miyim. ? bilenler cevaplarsa sevinirim

Driver işini çözdükden sonra toplam maliyeti ve fotosunu sizinle paylaşacağım.:D

Son düzenleme:

Kıyam

Yeni üye
Akim ve volt degeri uygun gozukuyor ama pahali olan surucu ip67 korumali ortamdaki nemden etkilenmiyor nem makinesi falan calisirsa digeri sikinti cikarabilir belki elektrik tehlikeli sonucta risk almamak lazim. Lm281b+(165lumen/w) ledler lm301b(220lumen/w)lere gore %33 daha az verimli yani arada buyuk fark var o yuzden fiyati cok daha ucuz. Ben de senin gibi bir sey dusunmustum ama aradaki bu farklari gorunce vazgectim. bir de paneller ince oldugu icin yurtdisindan gelirken yamuluyor oyle olursa buyuk sikinti duzgunce oturtamazsin sogutucuya yorumlarin cogunda bundan sikayet ediliyordu kargolari hep yamulmus. Bunlardan dolayi vazgectim ben sarisiteden turkiye içinden 2300tlye lm301b qb aldim. Siparisini vermissin ins sikintisiz alirsin ben hlg surucuyu tavsiye ederim. 3 tane led panel siparis etseydin daha da iyi olurdu bence 240i 3une baglayip daha iyi soguturdun. Yine de cobledden kat kat iyidir hayirli olsun simdiden. Nem makinesi hic calistirmiyorsan ucuz olan surucuyu tercih edebilirsin.
Cevabın için cok teşekkürler ben hesabı soyle yaptım ne kadar dogru bilmiyorum ama : 288 led var tek panelde bunun lümen hesabını acaba 165*288 olarak mi yapacagız ben ona göre yaptıgım için 40 000 lümenin üzerinde gözüküyordu. ve yeterli oldugu kanaatine vardım. lm301b panellerde ücretsiz gönderim olmadıgı icin ve daha pahalı oldugu için zaten bunun neredeyse 2 katına geliyordu.
Umarım dediğin gibi düzgün gelir.
2. konu seni yakalamışken acaba bu sürücü işe yarar mi ? aynı işi görür mü ?

şimdiden çok Sağol

H yi de B yi de kullanmış biri olarak çok fark yok demelerine rağmen h nin bariz üstünlüğünü test etmiş biri olarak 281b lerin çok eski teknoloji olduğunu söyleyebilirim.
Quantum boardda en iyisi lm301h kullanmak bir de Uv IR için açma kapama anahtarı varsa tadından yenmiyor.

Samsung lm301h ve 301b efsane ışıklar kardeşim. Kim ne derse desin ben hpsden aldığım verimi başka hiçbir ledden alamadım şimdiye kadar ama bu samsunglar ayrı bir mevzu. Hps terk edilecekse kesinlikle lm301h veya b için terk edilmeli.

DaftPunk

Yeni üye
Volt Amper değerleri birebir aynı ise tüm driverleri kullanabilirsin.
Diğer önemli bir konu alüminyum levha ile sogutamazsın. Taraklı yapıda olması lazım o şekilde bir alüminyum soğutucu al ve altına da termal iyi bir macun sür.

R

Ripley'sOG

Guest
@Kıyam Kanka eline sağlık millet ağır sikiyolar bu qb led ayağına sen bunu kovala güzelce hazırla sabitleriz üstüne millet dahada ucuza kendine temin edip growa başlar

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
  • 2 2008Grower:
    ****** ****** **
  • 2 2008Grower:
    ****** ********* ***** ** ******** ******* ******* hahahaha ********** ******* ******* * *****
  • 2 2008Grower:
    ***** ***** **
  • 2 2008Grower:
  • A Ahmet84:
    +1
  • A Ahmet84:
    ***** *** **** ***** *** **** ********** ********* ***** ******* ***** *** ********** ***** *** ********* ** ***** ****** ***** *****
    ***** *** hahahaha hahahaha
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** hahahaha hahahaha*
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
    ***** *** ******** *** **** ******* ********* ***** ******* ********** **** ********* **** ***** **** ** *****
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** ********** ***** *** ******* ***** **** ****** hahahaha**** **** ********** hahahaha **
  • bandaleros bandaleros:
    ********** ***** hahahaha*** hahahaha **** ******** hahahaha* *** ******** *** **** ******* ********* ***** ******* ********** **** ********* **** ***** **** ** *****
  • A Ahmet84:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha ********* *** hahahaha****** ******* ******
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
    **** hahahaha* ***** ** **** ********** ******** ******** **********
  • bandaleros bandaleros:
  • A Ahmet84:
    +1
    A Ahmet84: ***** ***** ******** ***** ****** ******** ****** ******** **** +1