pH Sorunu

pH metreler çok pahalı bir öneriniz var mı ?
pH ne kadar önemli , ya da ölçmek için pH metre dışındaki o renkli kağıtları önerir misiniz siz neler yapıyorsunuz?

sanaldarbe

Kıdemli Üye
illa herkes detaya girecek diye bir şey yok, ilk growumda içme suyunu bekletirdim odamda, onu verirdim, aldığım hasatlar da gayet yüksekti, rahat ol illa bi saksıdan 200 gram almaya çalışmaya gerek yok, elde ne varsa o, zamanla eline para geçtikçe gerek görürsen alırsın

sanaldarbe

Kıdemli Üye
Arıtma suyuna 2ml çeşme suyuna 3 ml sirke ekleyerek ph ı kabul edilebilir bir seviyeye getirebilirsin kanka.
dostum kimseye söyleme bunu sakın, sen de öğren diye yazıcam bak, her şehrin suyunun ph ı aynı olmaz, o suya illaki gübre ekleyeceksin, her gübre de suyun ph ını farklı şekilde değiştirir, biobizzden örnek vereyim azot gübresi ph ı deli gibi düşürüyor, fosfor potasyumu azotsuz verince azotun yarısı kadar düşürmüyor mesela, şimdi bu adam azot eklediği suyun ph ını nereden bilecek ki üstüne bir de sirke ile müdahale edecek ? hadi biobizzden örnek verdim, zibilyon tane farklı gübre var, hepsinin keskinliği farklı. böyle konularda ezbere konuşmamak lazım, senden de ricam tecrübenle doğrulamadığın hiçbir şeyin tavsiyesini verme insanların growuna sebep oluruz, zamana paraya ve emeğe yazık olur

sanaldarbe

Kıdemli Üye
Benim çeşme suyumun ph ı 7.5, gübre ekleyince 4.5 a düşüyor, başka da bişey yazmama gerek var mı

sanaldarbe

Kıdemli Üye
olm sen akıl hastası mısın la sana yorum yapmayıp rakam veriyorum rakamı da kabul etmiyorsun, bişey daha öğrenmek varken neyin tribine giriyorsun ? öğretmekten önce öğrenmeye gir şu foruma adam akıllı satır satır yazdım sebeplerini hala bana gübre nasıl o kadar indirir diyorsun. burada bi forum dolusu adam suya sirke katar verir o zaman neden sayfa sayfa ph ayarlamanın etkisi ve öneminden bahsediyoruz ? sana tecrübesiz dediğim de yok, tecrübe ile doğrulamadığın şeyi yaymamaya gayret et özenli ol demişim, insana babası böyle anlayışlı yaklaşmaz şu saldırgan tavırlarına bir bak a k

sanaldarbe

Kıdemli Üye
Ortalama 7,50 5, 50 ph a sahip olan bir gübre ph ı nasıl 4,50 ye çekebilir?!! Litre başı 2,4ml dozda :) neyse kanka gerek yok. sen haklısın.
her gübrenin keskinliğini birbiriyle aynı sanan adama da edecek lafım yok zaten hadi yoluna önce üslup öğren sonra gel sorun olursa sor yine gocunmaz bilgi paylaşırız sıkıntı yok

higthead

Jolly Green
@Uçan Trakyalı Dostum hernekadar fıkır ayrılıkları olsa bıle lutfen argo vs konusmanı gerektırıcek durum yok. Burda aile gibiyiz fikir ayrılıkları tabikide olucak ama saygı ve sevgi çerçevesinde.

Şimdi gelelimmm ph olayına:

An serisi kullanıyorum gübrelere yuklendıgımde hazır suyumun ph i 5.7-5.8 lere kadar düşüyor. Her ilin ilçenin şebeke suyu ph değerleri ppm değerleri farklıdır. Kendinizde uyguladıgınız işte 5lt ye 1 tatlı kaşığı sirke vs uygulamalarınız bir başka ilde veya ilçede herneyse olan arkadaşımız yazdıgınız yazıyı okuyup denıyecek ph olmuyecek ve toprağı sürekli asidik kalıcak zincirleme besin kitlenmeleri vsvsvs başlıcak.

Kısacası belli başlı sabit olmayan konularda değişken olan konularda biraz daha hassas cevaplar veriniz.

higthead

Jolly Green
Dostum olay haklı haksız degıllll. Sadece saygı sevgı cercevesı dostum. neyse konuyu kirletmiyeyim ben pardon=)

Retroman

Yeni üye
dostum kimseye söyleme bunu sakın, sen de öğren diye yazıcam bak, her şehrin suyunun ph ı aynı olmaz, o suya illaki gübre ekleyeceksin, her gübre de suyun ph ını farklı şekilde değiştirir, biobizzden örnek vereyim azot gübresi ph ı deli gibi düşürüyor, fosfor potasyumu azotsuz verince azotun yarısı kadar düşürmüyor mesela, şimdi bu adam azot eklediği suyun ph ını nereden bilecek ki üstüne bir de sirke ile müdahale edecek ? hadi biobizzden örnek verdim, zibilyon tane farklı gübre var, hepsinin keskinliği farklı. böyle konularda ezbere konuşmamak lazım, senden de ricam tecrübenle doğrulamadığın hiçbir şeyin tavsiyesini verme insanların growuna sebep oluruz, zamana paraya ve emeğe yazık olur
Kanka yanlış anlama bilmediğim için soruyorum, gübre takviyesi PH yi düşürüyormu, ben tam tersi olduğunu düşünmüştüm, geçen ilkkez biobizi deneyeyim dedim balkondaki saksılarıma bitkiler ertesi gün yaprakları düşürdü alt yapraklar sarardı, bende flush attım sirkeli suyla o şekilde bitkiler kendine geldi, tekrar biobiz vermeyi düşünüyorum, daha öncesinde 1 litreye 4ml biobizz katmıştım bu sefer 1 ml ile deneyeceğim, eğer gübre PH düşürüyorsa ona göre davranayım

sanaldarbe

Kıdemli Üye
Kanka yanlış anlama bilmediğim için soruyorum, gübre takviyesi PH yi düşürüyormu, ben tam tersi olduğunu düşünmüştüm, geçen ilkkez biobizi deneyeyim dedim balkondaki saksılarıma bitkiler ertesi gün yaprakları düşürdü alt yapraklar sarardı, bende flush attım sirkeli suyla o şekilde bitkiler kendine geldi, tekrar biobiz vermeyi düşünüyorum, daha öncesinde 1 litreye 4ml biobizz katmıştım bu sefer 1 ml ile deneyeceğim, eğer gübre PH düşürüyorsa ona göre davranayım
estağfurullah neden yanlış anlayayım, dostum her gübrenin keskinliği ayrı hepsi ph ı etkiler tabiiki, doğru ölçüde gübre verdiğine emin ol, her markanın kendi çizelgesi var ona göre git, sirkeyi growlarına karıştırma, toprağının asidik dengesini altüst edecek bi dolu zincirleme kilitlenme ile uğraşacaksın

esrarii

Müptezel
bir adet limon tuzu , 3.5 ph , 5 lt lik bir şişeye bir baş atmak , 8 olan ph seviyesini 7 den aşşağı düşürür. / aynı şey sirke içinde geçerli. / ph düşürme konusunda , yeni üyeleri yanlış yönlendiriyorsunuz. ph down havalarına giren gübreciler

kralkobraa

Kıdemli Üye
bir adet limon tuzu , 3.5 ph , 5 lt lik bir şişeye bir baş atmak , 8 olan ph seviyesini 7 den aşşağı düşürür. / aynı şey sirke içinde geçerli. / ph düşürme konusunda , yeni üyeleri yanlış yönlendiriyorsunuz. ph down havalarına giren gübreciler
aynen öyle kanka bizim burada ph 8den aşağı düşmüyor ben litre başına 2ml elma sirkesi koyuyorum ortalama 6.0 6.5 arasına düşüyor tabii önceden ölçüp sirkeyi ona göre ayarlamak lazım başka şehirde ph 7.5dir 2ml sirkeyi koyarsın 5lere düşer toprağın dıdısı bellenir fazla üşenmeye gerek yok 5dk uğraşınca uygun seviyeyi tak diye buluyoruz zaten

Usta bir adet dedigin 1tane ufak parcami
Bunu bide gübreleri ekledikten sonra yapmalıyım degilmi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • higthead Chat bot:
  • psychdelicman psychdelicman:
    ** ********** ********* ******** *** ******** ***** hahahaha **** ***** ******* ** ******* * ***** ********* ***** ******** ****** ********** ********** **** **** hahahaha ** ***** ***** **** ******* *****
  • shellman shellman:
    hahahaha ****** hahahaha hahahaha* **** ****** ****** hahahaha* *** ***** ****** ****** **** ***** ******* *** ******** ***** ****** ******* ***** ********
  • shellman shellman:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*** ********** ***** *******
  • psychdelicman psychdelicman:
    ***** ***** **** **** *** ***** **** ***** hahahaha *** ***** ***** **** ********* *** *** ****** ******* ** hahahaha ****** hahahaha hahahaha* **** ****** ****** hahahaha* *** ***** ****** ****** **** ***** ******* *** ******** ***** ****** ******* ***** ********
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    *** *** ****** ********* *** ** ** **** ****** ********** ******* ******* ****** hahahaha* *** hahahaha ***** hahahaha* ***** **** **** *** ***** **** ***** hahahaha *** ***** ***** **** ********* *** *** ****** ******* **
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    kkush kkush: ***** *** **** *** ***** ********* **** *****