Outdoor'dan Indoor'a Geçiş - Led Işık ve Birtakım Sorular?

ruhnerner

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar,

Işık ve indoor konusunda yardıma ihtiyacım var. Durumum biraz spesifik sanıyorum. Anlatayım:

Uzun zamandır grow işine girmeyi düşünüyordum, pandemi bahane oldu, giriştim bir işe.

İlk tohumu Mayıs ortası gibi ektim, hoşuma giden bir sigaradan ayıklamıştım. En iyi o gelişti, hasata az kaldı. Toprak en baştan biobizz lightmix ile başladım, hatta en baştan evdeki dandik torfla filizlendirdim. Şimdi o çiçeklenmenin sonunda ama sıcaklık gittiği için Istanbul'da hava da bozduğu için indoor'a geçiyorum.

Aynı şekilde Haziran ortası gibi de 3 tohum daha ektim, onları da marketten aldığım hazır roka toprağında (evet deneysel takıldım) filizlendirip yine biobizz lightmix'le saksıyı büyüttüm.

Tüm saksı büyütmeleri, 4 litreden 11 litreye geçerek yaptım (biliyorum saksıları daha büyük yapmalıydım, acemilik işte). En son büyütmede biobizz allmix kullandım. 2 hafta gübre vermedim. Ayrıca saksı değişimlerinde Jellyfish ve Green House Feeding Growb kullandım. Topraklara perlit ve çok az miktarda vermikülit karıştırdım.

Arada bitkilerde mayt, bit vesaire bir şeyler oldu, onların için de NeemAzal ve Agrobacterias Total Explosion kullandım, faydalarını da gördüm açıkçası.

Gübreleri de ne kadar diyorsa prospektüsü, yaklaşık yarısı koyuyorum. Sulamayı biraz deneme yanılma yapıyorum, haftada 2 kez, az su veriyorum. Sulama suyuna da şunları karıştırıyorum: Şu an top-max + bloom + pk 13-14 karışımını veriyorum 3 haftadır.

Bitkilere kafama göre bir aralıkta topping yaptım, 1 saksıyı da yapmadan bıraktım, aradaki farkı göreyim diye, o boya gitti, diğerleri daha eli yüzü düzgün oldu. Ara sıra da fan yaprakları izlediğim videolara falan göre biçtim, budadım vesaire.

Ayrıca bahçede baktığım için böcek vesaire çok umursamadım ve iyi mücadele ettim, tertemiz bitkilerim : ))

Buraya kadar fena gitmedim sanıyorum ama...

SORUM ŞU:

600watt led aldım:

Bununla bitkileri outdoor'dan indoor'a taşımak istiyorum. Peki ne kadar ışık vereceğim?
Direkt ledi kurup 12 saat mi çalıştıracağım, eğer öyleyse gündüz döngüsünde mi çalıştırmak gerekiyor?
Bunlar auto mu değil mi nedir ne değildir bilmiyorum, birkaç fotoğraf çektim, onları da ekliyorum buraya. (upload sorunu oldu, editleyeceğim)
Çadırım yok, direkt odaya kuracağım sistemi.

Ayrıca Blauberg 100 alıp havalandırma yapmak istiyorum, 3 bitki için yeterli midir sizce bu?

Sonradan edit: Bu metreküp hesabı yapılıyormuş ve 600watt için 250m3/h olan modelleri kullanın diyorlar. Ne dersiniz?

Şimdiden çok teşekkürler.

Gübreler:
  • Plagron Grow
  • Biobizz Bloom
  • Biobizz Top-Max
  • Plagron PK-13-14

Medya:
  • Biobizz light mix
  • Biobizz all mix
  • Perlit
  • Vermikülit

GÜNCELLEME: 17 EYLÜL CUMA

* Vantilatör x2: https://www.koctas.com.tr/blyss-masa-ustu-vantilator-beyaz-30-cm/p/2000025403

* Giriş fanı: https://www.koctas.com.tr/aircool-kanal-fani-120-kt/p/1000089144

Dün Koçtaş'a gidip 2 tane vantilatör aldım. Gİtmişken giriş fanı görünce, onu da sisteme ekledim. Tek eksiğim bir çıkış fanı ve filtre almak. Blauberg 100 modelini alacağım yakında.

Son düzenleme:
S

silas

Guest
Bir dahaki growda toping, scrogi lsd yap kardeşim, dal sayın ve hasadın çoğalır ve bitkilerin bu kadar çok boya gitmez. İçeri alabilirsin fakat 300w cop 3 tane photoya az gelir. Havalandırma için konuşmuştuk. Bol hasatlar

ruhnerner

Yeni üye
Madem başlığı açtık, bari burayı günlük gibi kullanayım.

Bugün ilk kez ışık vermeye başladım, 600watt led.

Odadaki ilk fotoğraflar da böyle oldu. Havalandırma işini de çözeceğim yakında. Şimdilik 2 küçük vantilatörle de hava sirkülasyonu sağlıyorum. Kapıyı kapattım kediler yemesin diye içeri girip.

Byfendi

Kıdemli Üye
Kankam hayirli olsun oncelikle iyi yapmissin indoora gecmekle yoksa havalarda soguyacak zamanlamam guzel.artik kizlar çicekte 12/12 yap dewam et .hasatin bol olsun

ruhnerner

Yeni üye
Kankalar yeni bir sorunum var... Bitkilere tırtıl dadanmış. Neem oil bitmiş evde, ne yapayım? Elimde şundan var:

bundan basayım mı yoksa başka bir öneriniz var mı? Yabancı forumlarda Spinosad ya da Monterrey öneriyorlar ama Türkiye'de bulamadım ne yazık ki...

R

Ripley'sOG

Guest
Kankalar yeni bir sorunum var... Bitkilere tırtıl dadanmış. Neem oil bitmiş evde, ne yapayım? Elimde şundan var:

bundan basayım mı yoksa başka bir öneriniz var mı? Yabancı forumlarda Spinosad ya da Monterrey öneriyorlar ama Türkiye'de bulamadım ne yazık ki...
Gayet mantıklı bir tercih kullanabilirsin

S

silas

Guest
Normal ışıkla ve flashla çekersen iyi olur bu şekilde bitkinin sağlığı anlaşılmıyor

ruhnerner

Yeni üye
Bizim grow patladı kankalar. Bitkilerden çiçek aldık ama kafası 10 üzerinden 3 desem yeridir. Pek beceremedim ışık sorunları yüzünden sanırım...

Yeni growa başlıyorum. Yeni başlık açmadan önce buraya yazayım dedim.

Toprak: Bu kez Monkey soil light mix pro aldım. @silas önermişti bi ara bunu forumda.
Işık: Gene aynı 600w led.
Gübre: Yukarıdaki malları kullanmaya devam. Bir de CalMag almalıyım, sizce en iyisi hangisi?
Çadır: 90x90x180 bi çadır aldım, çadırsız iş zor.

Bitkilerin şimdiki durumu bu. Auto bitkiler (tohumları bi arkadaş verdi). 5 gün önce viyole ektim, çıktılar, boyları 5-6 cm, saksıya aldım dün. Bu sabah da ışığın altına aldım, çadır gelene kadar şimdilik böyle.

Her türlü önerinize açığım.

ruhnerner

Yeni üye
kanka AN marka calmag tavsiye ediyor bi çok arkadaş.bende aldım haftada 1 kere boş sulamalarda başka gübrelerle karıştırmadan sade veriyorum.bol hasatlar
Kanka olur alayım sorun değil, ne zaman başlayıp ne zamana kadar veriliyor bu peki? ben grow veriyordum en başta sadece.

an dediğin de advanced nutrients di mi?

ruhnerner

Yeni üye
aynen kanka advanced nutrients.
ben light mix toprak kullanıyorum,ilk 2 hafta su harici hiç bişe vermedim..
13.gün itibari ile ilk gübremi calmag ile litreye 1.5 ml şeklinde verdim.sonraki gün topragım nemliydi boş geçip 15.gün ilk temel gübrelerim olan grow-vodoo-b-52 verdim.
calmagın belli bir tablosu yok kanka.forumdan araştırdığım kadarıyla boş sulamalarda diğer gübrelerdenbağımsız olarak haftada 1 defa verilmesi öngörülüyor.ve son 2 hafta fluss öncesine kadar verilmesi gerek deniyor
Benim gübreler:
Plagron PK 13-14
Plagron Terra Grow
Biobizz Bio Gloom
Biobizz Top Max

Bunların dışında başka bir şey vermiyordum. Bir de Call Mag alıyorum o zaman bnların arasına. Ben şimdi bu ışığın altında tutuyorum, 600w led ışığın altına alınca 60 cm'den 18/6 vermeyi düşünüyorum

ruhnerner

Yeni üye
kanka bu arada koçtaştan aldığın giriş fanların 150lik olanından bende de var 2 tane.güzel üflüyor namussuzlar.
çıkış fanı konusunda m3 olayında kafan karışmış gibi sanırım.aynı karışıklığı bende yaşamıştım ama araştıra araştıra geze okuya olayı çözdüm.
odana ya da kabinine alacağın giriş ya da eksoz fanının m3 hesabını yapmak alanın ısısı ve boyutlarıyla orantılı bir durum.
bunu örnekli şekilde yazacam sende olayın mantığını anlayacan.
senin kabininden yola çıkalım.
90x90x180 çadırın var,bu çadırın içindeki havayı 60 dakikada 30 kere dışarı atma olayına minimum değer,60 kere dışarı atma olayına maksimum değer deniyor.iki rakamın ortasının hesaplanmasına ortalama deniyor.
kabin ölçülerinin hangi değerle çarpılacağı konusunda devreye sen giriyorsun.
kabinin biraz fazla ısınıyor ya da fazla koku kalıyorsa 60 ile çarpmamız gerekiyor
şu şekilde : 0.9x0.9x1.80x60 = 87.48 m3.
yani senin kabinin içindeki havayı sürekli şekilde dışarı atması için 87 m3lük bir emiş fanına ihtiyaç var.
ha eğer ısı sorunum yok,koku olayımda çok yok dersen 60ı 30 ya da 45 ile çarpıp biraz daha ufak fan takabilirsin.
kanka şimdi ben de zaten çadırın içine bir karbon filtre almayı düşünüyorum, koku durumuna göre. o zaman bir fan daha gerekecek, blauberg'in güzel fanları var, nem alarmlı filan, onlardan bakacağım duruma göre.

çıkış giriş hava fan olayını da bugün bir başlıkta tek tek okuyup öğrenmiştim ama bu da benim için yazılı oldu, çok teşekkür ederim kanka.

Byfendi

Kıdemli Üye
Bizim grow patladı kankalar. Bitkilerden çiçek aldık ama kafası 10 üzerinden 3 desem yeridir. Pek beceremedim ışık sorunları yüzünden sanırım...

Yeni growa başlıyorum. Yeni başlık açmadan önce buraya yazayım dedim.

Toprak: Bu kez Monkey soil light mix pro aldım. @silas önermişti bi ara bunu forumda.
Işık: Gene aynı 600w led.
Gübre: Yukarıdaki malları kullanmaya devam. Bir de CalMag almalıyım, sizce en iyisi hangisi?
Çadır: 90x90x180 bi çadır aldım, çadırsız iş zor.

Bitkilerin şimdiki durumu bu. Auto bitkiler (tohumları bi arkadaş verdi). 5 gün önce viyole ektim, çıktılar, boyları 5-6 cm, saksıya aldım dün. Bu sabah da ışığın altına aldım, çadır gelene kadar şimdilik böyle.

Her türlü önerinize açığım.
Hayirli olsun. Işik şuanda cfl sanirim. Bana biraz uzak tutuyosun gibi geldi ve bir an önce kendi isiginin altina alsan iyi olur. Başarilar.

ruhnerner

Yeni üye
Hayirli olsun. Işik şuanda cfl sanirim. Bana biraz uzak tutuyosun gibi geldi ve bir an önce kendi isiginin altina alsan iyi olur. Başarilar.
Forumda birisi bi ışığın altına koy, 40 watt bile olsa kurtarır yazmıştı. Ben de bir tane 70 watt ikea lamba buldum onun altına koydum, zarar mı veriyorum, yarın kurabileceğim en erken ışığı. auto sanıyoruz bitki, (tohumu arkadaş verdi) 18/6 başlayacağım hemen 70 cmden?

Bu sefer başaracağız kaptan. :cool:

Byfendi

Kıdemli Üye
Forumda birisi bi ışığın altına koy, 40 watt bile olsa kurtarır yazmıştı. Ben de bir tane 70 watt ikea lamba buldum onun altına koydum, zarar mı veriyorum, yarın kurabileceğim en erken ışığı. auto sanıyoruz bitki, (tohumu arkadaş verdi) 18/6 başlayacağım hemen 70 cmden?

Bu sefer başaracağız kaptan. :cool:
Auto ise 20.4 git .Kac cmden tutuyosun kanka,. Bi 13 14 cm de tut yarina kadar. Boya gider yatar uzanir :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** hahahaha*
  • F FISCUHARA:
    ******* ******** hahahaha**
  • F FISCUHARA:
    hahahahahahahaha * ********* ********** hahahaha******** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********* hahahahahahahaha******** * ********* ********** hahahaha******** **
  • F FISCUHARA:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • TabldotLife TabldotLife:
  • S sonche:
    ****** ****** hahahaha ********** ****** hahahaha* ******* ****** ****** *** *** ******** ***** ***** ********* hahahaha**** ***** ********* **** ** hahahaha*** ** hahahaha***** ********** ******** **********
  • T taysın:
    **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • muadip muadip:
    ****** ***** ****** ****** ****** ******* *** ****** ****** ******* ***** **** ***** **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • T taysın:
    **** ***** ********* ****** ******* **** hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T taysın:
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahaha ******** hahahaha******** ********* hahahaha**** hahahaha**
    Funny1Joint Funny1Joint: hahahaha ******** hahahaha******** ********* hahahaha**** hahahaha**