Outdoor ekim hakkında bilgiye ihtiyacım var

Naritos

Yeni üye
Herkese merhabalar. İki yıldır dış ekim denemelerim oldu ama orjinal tohum olmadığından ve tecrübesiz olduğumdan randıman alamadım bu sefer sponsordan alıp denemek.
ilk sorum iç anadolu bölgesinde dış ekime hangi tohumu tercih etmeliyim? (Tecrübesiz olduğumdan dayanıklı çok nazik olmayan bitki daha iyi olur.)
İkinci sorun tohumu patlatmadan filizlendirmeden toprağa gömsem filizlenme oranı çok mu düşer?
Diğeride daha önceden bu şekilde yapan tecrübelilerin tavsiyeleri olursa dinlerim.
Hayırlı forumlar

IcBlue

Doktor
kankacım öncelikle orijinal tohum dediğin konuyu biraz açmak gerekir. diyeceksen ki kuş yeminden denedim o zaman konuşacaklarımız başka ama yerli tohumsa bahsettiğin mevzu daha başka. kuş yeminden verim alma ihtimali zaten oldukça düşüktür, yasal ekimlerden üretilen bu tarz tohumların neden yasal olduğunu anlamak mümkün :D ancak Türk otu diye geçen yerli tohumlardan verim alamıyorsan bunun tohumdan olmama ihtimali var, yetiştirme şartları bunda büyük rol oynuyor olabilir. genelde Türkiye'de Nisan-Mayıs arası ekim yapılır. Bitki 15 derecenin altında besinleri sağlıklı işleyemez, tarihi bulunduğun yerin hava şartlarına göre belirlemen daha doğru olacaktır. Gün ışığında yetişen photoperiod bitki ancak gün dönümünden sonra çiçek açar, coğrafik konumumuzda gün dönümü Haziran sonudur, ancak bitki o tarihte henüz yeterli olgunluğa gelmemişse gecikebilir. Auto bitkilerde bu mecburiyet yoktur, onlar zamana bakmaksızın yeterli olgunluğa geldiği an çiçeklenirler. Ancak deneyim edinmek açısından uzun soluklu bitkiler daha avantajlıdır, sorun belirtisi gösterdiklerinde harekete geçmek için zaman tanırlar. Sonuçta bitkinin amacı bir an önce canlanmak olduğu için tohumu direkt attığında şartları elverirse bir şekilde topraktan çıkar yine de öncesinde işlem yapmak daha garantici bir yoldur. Ayrıca kırılgan olduğu ilk 20 günde gözetiminde olması başarı oranını arttırır. Direkt öğlen güneşine maruz kalmaması ve nem oranını yüksek tutmak başlarda hayati önem taşıdığından oyun planını bitkinin ihtiyaçlarına göre hazırlamak birkaç adım önde başlamanı sağlar. umarım güzel kızların olsun, bol şans.

Naritos

Yeni üye
Çok teşekkürler cevabın için ilk deneyimlerim yerli tohumdu ama verim alamamam tecrübesizliğiminde etkisi vardı. Photo ve auto olarak iki cins ekmeyi düşünüyorum tohum önerin var mı?

IcBlue

Doktor
Çok teşekkürler cevabın için ilk deneyimlerim yerli tohumdu ama verim alamamam tecrübesizliğiminde etkisi vardı. Photo ve auto olarak iki cins ekmeyi düşünüyorum tohum önerin var mı?
bende Türk otunun yeri farklı olduğundan yerli tohum yetiştiriyorum yıllardır, genetik içmiş olsam da yetiştirmesine dair deneyimim yok kankacım. onu outdoorda genetik yetiştirmeye aşina birileri illaki cevaplar.

Vedoo

Kıdemli Üye
Herkese merhabalar. İki yıldır dış ekim denemelerim oldu ama orjinal tohum olmadığından ve tecrübesiz olduğumdan randıman alamadım bu sefer sponsordan alıp denemek.
ilk sorum iç anadolu bölgesinde dış ekime hangi tohumu tercih etmeliyim? (Tecrübesiz olduğumdan dayanıklı çok nazik olmayan bitki daha iyi olur.)
İkinci sorun tohumu patlatmadan filizlendirmeden toprağa gömsem filizlenme oranı çok mu düşer?
Diğeride daha önceden bu şekilde yapan tecrübelilerin tavsiyeleri olursa dinlerim.
Hayırlı forumlar
Beni bul sana yardım edeceğim kucucum. yaptığın cigarayı içince kuzu gibi meleyeceksin keyiften

Vedoo

Kıdemli Üye
Yaz bana buradan veya chatten ben her türlü yardımı elimden geleni yapacağım outdoor konusun da tüm Tohumsuz.com üyelerine ve sana. Daralma sıkılma bunalma canın sıkıldımı atla otobuse bin gel yanıma sayın abicim :D şaka bir yana yardım ederim amcaa :)

Naritos

Yeni üye
Yaz bana buradan veya chatten ben her türlü yardımı elimden geleni yapacağım outdoor konusun da tüm Tohumsuz.com üyelerine ve sana. Daralma sıkılma bunalma canın sıkıldımı atla otobuse bin gel yanıma sayın abicim :D şaka bir yana yardım ederim amcaa :)
Eyvallah çok sağolasın. İç anadolu soğuklarına hangi tohumu önerirsin? (Sativa indica olarak detaylı bilmem sponsorda olan tohumlara baktığımda içipte beğendiğim lemon haze var. 250-300gr beni bir sezon götürüyor kilolarda gözüm yok)
Tohumu çimlendirmeden toprağa atsam filizlenme şansını çokmu düşürürüm?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Coke Coke:
  • universesingularity universesingularity:
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ** **** ******** ** hahahaha ******* ***
  • Coke Coke:
    **
  • bandaleros bandaleros:
    **** * ***** ***** *** ** hahahaha***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* hahahaha****** ****** ********* ******** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ** ******** ********* ***** hahahaha ** ** hahahaha***** **** *** ***** hahahaha*******
  • bandaleros bandaleros:
    **** ******* ****** ** ****** **** ********* ****** *** ******** ** ******** ***** *** ***** *******
  • bandaleros bandaleros:
    ***** **** ******** ******** hahahaha*** ******* ******* ** hahahaha***
  • Coke Coke:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha****** ******** ****** **** ***** ******** ********** *** ** ******** **** ****** ********* **** ******* ** ******** ******** **
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** ***** ********** ******** ***** ******** ********* ********* **** *** ***** ******
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ******** ***** ***** ** *** ******** * ** **** ******** *** **** ** *** **** ********* ******** **** ******** ******** hahahaha*** ******* ******* ** hahahaha***
    ******** **** ******** **** ********** ****** hahahaha** ***** ***
  • Coke Coke:
    ** ***** ****** ****** **
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • Coke Coke:
    *** ******* ****** ********* **
    ********* **
  • Coke Coke: