Otomatik sistem kurma

shinoable

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba,
malumunuz pandemi sebebiyle çoğu üniversite öğrencisi evlerine döndü. Ben de bunlardan biriyim daha önce yetiştiricilik yapmadım hep arkadaş çevrem sayesinde ulaştım. Şimdi İstanbulda bir daire tutacağım ancak okulum 3 gün olduğu için kalan 4 günde aile evine döneceğim. Bu sebeple istanbuldaki dairemde çadır içerisinde sulama vs. otomatikleştirebileceğim bu 4 günlük süre zarfının bana engel çıkartmayacağı bir çözüm var mıdır? özellikle sulama konusunda.

kaiser

Kıdemli Üye
Sulama dışındaki her şeyi otomatik hale getirmek kolay. Bunun dışında gübreli suyu pek fazla bekletemeyeceğin için gübresiz sulamanı ders programına göre eve gideceğin zamana denk getirirsin ve gübresiz suyu hazırlar evine gidersin evdeyken çalıştırarak sularsın ancak damlama suyu tavsiye etmem uzun sürede bitkinin toprağını sürekli nemli tutmak bence iyi bir şey değil. Bir kapağın açılıp hortumla her bitkiye otomatik sulama hortumlarıyla su gidecek sistem yapan arkadaşlar varsa buyursun gelsin rez

shinoable

Yeni üye
Sulama dışındaki her şeyi otomatik hale getirmek kolay. Bunun dışında gübreli suyu pek fazla bekletemeyeceğin için gübresiz sulamanı ders programına göre eve gideceğin zamana denk getirirsin ve gübresiz suyu hazırlar evine gidersin evdeyken çalıştırarak sularsın ancak damlama suyu tavsiye etmem uzun sürede bitkinin toprağını sürekli nemli tutmak bence iyi bir şey değil. Bir kapağın açılıp hortumla her bitkiye otomatik sulama hortumlarıyla su gidecek sistem yapan arkadaşlar varsa buyursun gelsin rez
zaten planım maksimum 2 bitki hocam sadece kendi içimliğimi çıkartmak istiyorum. 4 gün boyunca o eve gidemeyeceğim iççin bu soruna bir çözüm arıyorum. Damlama sulama ilk aklıma gelendi ailemin işi bu olduğu için.

kaiser

Kıdemli Üye
damlama sistemi arada bir kullanarak durumu kurtarmak belki uygun olabilir, serum bile kullanabilirsin bunun için ancak toprağı sürekli aynı yerden sulamak ve nemli tutmak kök gelişimini zayıflatır diye düşünüyorum denemek araştırmak lazım konuyu

OttoMan347

√SEFİR√
4 gün çok uzun bir zaman değil. Bırak bitki biraz yaprakları salsın susuzluktan. Kuru toprakta kökler daha rahat gelişir bu senin için bi avantaj sayılır. Gideceğin gün çıkmadan önce sularsın geri döndüğünde ilk işin sulama olur zamanı da gelmiş olur. Organik bakacaksan aloe vera gübresi kullan kuraklık stresi çekmez bitkin dert etme her türlü olur dayanıklı bitki 1 gün fazladan susuz kalsa kurumaz stres de yapmaz

shinoable

Yeni üye
4 gün çok uzun bir zaman değil. Bırak bitki biraz yaprakları salsın susuzluktan. Kuru toprakta kökler daha rahat gelişir bu senin için bi avantaj sayılır. Gideceğin gün çıkmadan önce sularsın geri döndüğünde ilk işin sulama olur zamanı da gelmiş olur. Organik bakacaksan aloe vera gübresi kullan kuraklık stresi çekmez bitkin dert etme her türlü olur dayanıklı bitki 1 gün fazladan susuz kalsa kurumaz stres de yapmaz
hocam autoflower bakmak istiyorum aslında hasat süresi daha kısa olduğu için. bununla ilgili beni bi çok konuda aydınlatabilirsen özelden görüşmek isterim.

böyle bir sistem mümkün.biraz para harcamak gerekir.
gerekenler :

20lt kova
orbit manifold 8li
otomatik sulama sayacı
akvaryum hortumu
otomatik ph dozlayıcı

ortalama 5K TL harcaman gerekir.kovaya besini kendin koyup günde 1er lt suyu ışıklar kapandıktan sonra 3-4 saatte damlayarak sulatabilirsin.

para yok dersen,arıtma suyun ph'ı kolay kolay değişmez. genelde 6ph ile filtreden çıkar. besini koyup yine otomatik sulama sayacıyla sulatabilirsin.

daha fazla harcarım dersen hem ph hem de otomatik ec dozlayıcı alır.alttaki haznelerine a ve b besinini koyarsın.o kendisi sulama yapacağı zaman hem ph hem ec ayarlar.

OttoMan347

√SEFİR√
hocam autoflower bakmak istiyorum aslında hasat süresi daha kısa olduğu için. bununla ilgili beni bi çok konuda aydınlatabilirsen özelden görüşmek isterim.
Malesef özel görüşmeler bu konuda sıkıntılı. İllegal bir iş sende dikkat et herkese güven olmaz ;) güzel bi sistem yazmış arkadaş seni yeşillendirecektir

betta

Yeni üye
böyle bir sistem mümkün.biraz para harcamak gerekir.
gerekenler :

20lt kova
orbit manifold 8li
otomatik sulama sayacı
akvaryum hortumu
otomatik ph dozlayıcı

ortalama 5K TL harcaman gerekir.kovaya besini kendin koyup günde 1er lt suyu ışıklar kapandıktan sonra 3-4 saatte damlayarak sulatabilirsin.

para yok dersen,arıtma suyun ph'ı kolay kolay değişmez. genelde 6ph ile filtreden çıkar. besini koyup yine otomatik sulama sayacıyla sulatabilirsin.

daha fazla harcarım dersen hem ph hem de otomatik ec dozlayıcı alır.alttaki haznelerine a ve b besinini koyarsın.o kendisi sulama yapacağı zaman hem ph hem ec ayarlar.
bence ustam bu kadar masrafa gerek yok basit bi ardunio devresi ile toprağın nemine göre sulama yaptırabilir 4 gün için bence idare eder ve toplasan en fazla 200 tutar o da en fazla az bi elektronik bilgin varsa kendisi çok rahat yapar

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Topraga % 30 hidroton karistir. ve saksinn dipine 3-4 cm kalilnliginda sadece hidroton koy. Hidroton cok yüksek su tutma özelligine sahiptir ve suyu bitkin ihtiyaci oldugu kadar alir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    **** ******* ******* ******** ***** *** ****** hahahaha* **** ** *** ********** ******** ********* * ****** ***** hahahaha * ***** *** ********** ********** ******* ******* ***** ***** ******* *** **** ***** ********* **** hahahaha*** *******
  • Night owl Night owl:
    **** **** hahahaha *** ******** ****** *** ** ****** ****** *** ***** ** ********* ** ****** *** ***** ***** ***** hahahaha ** *** **** ****** *** ****** ********** ***** **** **** ********* ***** *** ** ********* ******** ********* ****** *** ***** *** ********* *** ********* *****
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ******* ****** ******** ****** *** **** ***** ****** ** ********* ****** ******* ****** *** **** **** *** ***** ******* ******** **** *** ******** ****** *** **
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha ***** *** **** **** ****** ****** ****** *** ******* ***** *** ****** *** ********* ** ** hahahaha* *** ********* *** ****** *** ******* ******* hahahaha ** ******** ****** hahahahahahahaha* **** hahahaha *** ******** ****** *** ** ****** ****** *** ***** ** ********* ** ****** *** ***** ***** ***** hahahaha ** *** **** ****** *** ****** **********
  • needrich10 needrich10:
    *** ******** ********* ** hahahaha*****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ******** ***** ****** ***** ******* ****** ******** ****** *** **** ***** ****** ** ********* ****** ******* ****** *** **** **** *** ***** ******* ******** **** *** ******** ****** *** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ***** ******* ******* ******** ********* ** hahahaha*****
  • F FiveS:
    ****** ** ** ***** *** ********* *** ****** **** ******** ********** ******* ********** ******* *******
  • F FiveS:
  • needrich10 needrich10:
    ******** ***** ***** hahahaha
  • F FiveS:
  • needrich10 needrich10:
  • SariTursu SariTursu:
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ********** ****** ****** *** ********* ****** **** hahahaha**** ****** ****
  • T terbiyeligunahkar:
  • needrich10 needrich10:
    ** hahahaha *******
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • SariTursu SariTursu:
    hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    ******** ******* hahahaha** **** *** *** ******** ********* ** hahahaha*****
  • Night owl Night owl:
    ** ** *** ******** ***** ******** ***** **
    +1
  • needrich10 needrich10:
  • A ax-b:
    ***** ******** **
    +1
  • A ax-b:
    **
  • needrich10 needrich10:
    ***** ******** **
  • NewGardener NewGardener:
    ******** *** ********* ****** ** ***** ****** **** ******** ******* *
    NewGardener NewGardener: ******** *** ********* ****** ** ***** ****** **** ******** ******* *