Mantar grow

kissofdeath66

Yeni üye
Merhaba değerli arkadaşlarım kısa bir serüvenin ardından spor ve miselimi tedarik ettim fakat bazı sorularım var tedarik ettiğim vendordan ticaretini yaptığım için çok fazla darlamak istemiyorum da elemanı, şimdi sizlerden yardım istiyorum, aldığım vendor miselyumu kavanoza alacağım sırada cin mısır ile yapılmış bir substrat tarifi verdi sadece cin mısır yeterli olur mu? Başka yapmam gereken bir şey var mı?

Mycena lux-coeli

Kıdemli Üye
Merhaba değerli arkadaşlarım kısa bir serüvenin ardından spor ve miselimi tedarik ettim fakat bazı sorularım var tedarik ettiğim vendordan ticaretini yaptığım için çok fazla darlamak istemiyorum da elemanı, şimdi sizlerden yardım istiyorum, aldığım vendor miselyumu kavanoza alacağım sırada cin mısır ile yapılmış bir substrat tarifi verdi sadece cin mısır yeterli olur mu? Başka yapmam gereken bir şey var mı?
Kankacım selamlar, detaylardan hiç bahsetmemişsin, subrastı nasıl yapıcaksın, tarifi nedir, işlemleri nedir bunlarıda paylaşırsan daha iyi yardımcı olabiliriz.
Birde agarlı petrinin fotoğrafını önü ve arkası olarak paylaşırsan sevinirim.

kissofdeath66

Yeni üye
Kankacım selamlar, detaylardan hiç bahsetmemişsin, subrastı nasıl yapıcaksın, tarifi nedir, işlemleri nedir bunlarıda paylaşırsan daha iyi yardımcı olabiliriz.
Birde agarlı petrinin fotoğrafını önü ve arkası olarak paylaşırsan sevinirim.
Hocam subsratta mısır tek yöntemi kullanıyorum sadece mısır, şu an düdüklüde pişiyor daha sonradan sterilize ettiğim cam kavanozlara aktarıp tekrar düdüklüye yerleştireceğim agar fotoğrafı ekte mevcut

Mycena lux-coeli

Kıdemli Üye
Bu arka kısmı kankacım birde ön kısmından paylaşım yaparsan daha iyi olur, bu kısımdan bir şey anlamak veya bir çıkarımda bulunmak biraz zor. Onun dışında aşılama yöntemi olarak hangi yöntemi kullanıcaksın sporları nasıl kullanıcaksın, işlemleri nerede yapıcaksın SAB kullanıcakmısın, işlemlerinden biraz bahseder misin?

kissofdeath66

Yeni üye
Bu arka kısmı kankacım birde ön kısmından paylaşım yaparsan daha iyi olur, bu kısımdan bir şey anlamak veya bir çıkarımda bulunmak biraz zor. Onun dışında aşılama yöntemi olarak hangi yöntemi kullanıcaksın sporları nasıl kullanıcaksın, işlemleri nerede yapıcaksın SAB kullanıcakmısın, işlemlerinden biraz bahseder misin?

kissofdeath66

Yeni üye
Hocam vendorun verdiği tarife göre mısır tek yapıp bu miselleri sterilize bir şekilde kazıyıp kavanozlara parçalara bölüştürmem, aslında bu tür terimlere çok aşina değilim yolun çok çok başındayım.

kissofdeath66

Yeni üye
birazdan mısırları çıkarıp hazırladığım kavanozlara aktarıp tekrar düdüklüde sterilize edeceğim ardından da kaptaki miseli bölüştürüp ekleyeceğim

Mycena lux-coeli

Kıdemli Üye
birazdan mısırları çıkarıp hazırladığım kavanozlara aktarıp tekrar düdüklüde sterilize edeceğim ardından da kaptaki miseli bölüştürüp ekleyeceğim
Kankacım çok hevesini kırmak istemem ama, petrin çok sağlıklı bir petri değil. Yanlış görmediysem kontaminasyonda var, diyelim ki kontaminasyon yok ki var, inanılmaz sağlıksız bir miselyum. Neyse şimdilik sen bu arkadaşın dediği şekilde ilerle acemiliğini at işlem yapmış olursun çıkıcak sonucu buradan birlilte takip edelim. Elinde anladığım spor print de var, MANTAR 101 konusunu incelemeni ve oralardan takıldığın yerler olursa buradan sormanı öneririm. Daha sonra spor printle ne yapıcağımızı konuşuruz.

SkippeRR

Kıdemli Üye
Kankacım selam.

1719615295422.png

Öncelikle yukarıda siyah yuvarlak kabarcıklar petriyi ışık gören bir alanda muhafaza ettiğini gösteriyor. Bu kritik bir hata. Miselyum gelişim evresindeyken ışık görmemeli. İşlemin hangi kısmında olursan ol bu değişmez. Miselyumun ışık görmesi demek, onu meyve vermeye teşvik etmek anlamına gelir. Bu kadar erkenden miselin meyve vermeye çalışması kaliteden ve verimden hayvan gibi harcadığı anlamına gelir. Bu cepte.

1719615471439.png

Sağlıklı misel gelişminin neye benzediğini az çok anlayabilmen için yukarıdaki petri çok iyi bir örnek. Gerçi burada bolca rizomorf görüyoruz ama şimdilik seni terimlerle boğmak istemiyorum. Bu ipliksi yapı hedeflediğimiz bir gelişimdir. Fakat yine de ipliksi yapıyı gözden çıkarıp, yukarıdaki petrinin bembeyaz bir miselyum olduğunu düşünürsek, elindeki petri ile karşılaştırdığımızda, sendeki petrinin tatsız renk değişimlerine sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsin.

1719615631052.png

Mesela bu ve benzeri sararmalar miselyumun ciddi stres altında olduğuna işaret. Maalesef bu da kaliteden harcayan kritik hatalardan biridir. Miselyumun beslenebileceği doğru koşulları oluşturmalı, doğru koşullarda muhafaza etmeli ve doğru işlemler yapabilmelisin. Aksi halde verimli ve kaliteli mantarlar elde etmen mümkün değil. Petri aşamasında doğru koşullarda muhafaza etmenin temel koşulu 25-28 derece sıcaklık aralığı (bu aralıkta sabit ısı ideal kabul edilir) ve karanlık bir alan.

Bunun dışında kontaminasyonun (kirletici de diyebiliriz) sebep olduğu renk değişimleri de mevcut. Petrinin steril kalması için, petrinin etrafını saran materyalin buna uygun bir malzeme olması gerekir. Piyasada streçten yararlananlar var fakat bunu önermiyoruz. Hem oksijen doygunluğunu sağlarken sıkıntı yaşamayacağın (rizomorf için hayati önemi vardır) hem de sterilizasyon konusunda aklının kalmayacağı parafilm kullanmanı tavsiye ederim.

Bu miselyum ile hasata gitmenin hayal kırıklığı yaratması mümkün. Lütfen yorumlarımın eleştirel kısmı hevesini kırmasın. Doğruları öğrenmek için yanlışları geçmemiz gerekir.

Umarım gönlünce olur, bol şans

Sevgiler & Saygılar.

kissofdeath66

Yeni üye
Kankacım selam.

Ekli dosyayı görüntüle 19840

Öncelikle yukarıda siyah yuvarlak kabarcıklar petriyi ışık gören bir alanda muhafaza ettiğini gösteriyor. Bu kritik bir hata. Miselyum gelişim evresindeyken ışık görmemeli. İşlemin hangi kısmında olursan ol bu değişmez. Miselyumun ışık görmesi demek, onu meyve vermeye teşvik etmek anlamına gelir. Bu kadar erkenden miselin meyve vermeye çalışması kaliteden ve verimden hayvan gibi harcadığı anlamına gelir. Bu cepte.

Ekli dosyayı görüntüle 19841

Sağlıklı misel gelişminin neye benzediğini az çok anlayabilmen için yukarıdaki petri çok iyi bir örnek. Gerçi burada bolca rizomorf görüyoruz ama şimdilik seni terimlerle boğmak istemiyorum. Bu ipliksi yapı hedeflediğimiz bir gelişimdir. Fakat yine de ipliksi yapıyı gözden çıkarıp, yukarıdaki petrinin bembeyaz bir miselyum olduğunu düşünürsek, elindeki petri ile karşılaştırdığımızda, sendeki petrinin tatsız renk değişimlerine sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsin.

Ekli dosyayı görüntüle 19842

Mesela bu ve benzeri sararmalar miselyumun ciddi stres altında olduğuna işaret. Maalesef bu da kaliteden harcayan kritik hatalardan biridir. Miselyumun beslenebileceği doğru koşulları oluşturmalı, doğru koşullarda muhafaza etmeli ve doğru işlemler yapabilmelisin. Aksi halde verimli ve kaliteli mantarlar elde etmen mümkün değil. Petri aşamasında doğru koşullarda muhafaza etmenin temel koşulu 25-28 derece sıcaklık aralığı (bu aralıkta sabit ısı ideal kabul edilir) ve karanlık bir alan.

Bunun dışında kontaminasyonun (kirletici de diyebiliriz) sebep olduğu renk değişimleri de mevcut. Petrinin steril kalması için, petrinin etrafını saran materyalin buna uygun bir malzeme olması gerekir. Piyasada streçten yararlananlar var fakat bunu önermiyoruz. Hem oksijen doygunluğunu sağlarken sıkıntı yaşamayacağın (rizomorf için hayati önemi vardır) hem de sterilizasyon konusunda aklının kalmayacağı parafilm kullanmanı tavsiye ederim.

Bu miselyum ile hasata gitmenin hayal kırıklığı yaratması mümkün. Lütfen yorumlarımın eleştirel kısmı hevesini kırmasın. Doğruları öğrenmek için yanlışları geçmemiz gerekir.

Sevgiler & Saygılar.
Hocam değerli yorumun için gerçekten çok teşekkür ederim gerçekten çok aydınlatıcı oldu kafamdaki bazı soru işaretlerine cevaplar bulabildim sayenizde, söylediklerinize göre misel zayıfmış şu anki bilgilerimle bunu ben anlayamıyorum fakat doğrudur işin ehli sizsiniz, b Tr şartlarında ancak bu kadarını bulabildim yurtdışı siparişim patladı maalesef, ki bu grow hasata gitmekten ziyade işin pratiğini öğrenmem için bir ders oldu miselleri vendorumun söylediği gibi kavanozlara aktardım şimdilik beklemedeyim eğer hasat alamazsam da sağlık olsun ben kendimi bu yola adadım başaracağım, misel kontamine vs olursada elimde 2. Sıkımlık kurşunum spor print var, gelişmeleri aktaracağım sevgiler saygılar :))

Mycena lux-coeli

Kıdemli Üye
Kankacım selam.

Ekli dosyayı görüntüle 19840

Ekli dosyayı görüntüle 19841

Ekli dosyayı görüntüle 19842

Sevgiler & Saygılar.
Skipperr detaylarıyla çok güzel açıklamış, şuan için ekstra biz söze gerek kalmamış. Bundan sonra ne yapıcağımıza geçelim ufaktan, mantar 101 konusuna biraz göz gezdir, özellikle SAB konusuna özen göster sonrasını buradan konuşuruz.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Tropikal.MR Tropikal.MR:
    ********** ***** ***** hahahaha*** ******* ** *** ***** hahahaha****
  • istr istr:
    ****** ********** hahahaha****
  • istr istr:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    ** **** **** **** ******* hahahaha ******** ******** ******* **** ***** ****** ***** **** ******* **** ********* ***** ***** ***** ******* ****** ***** hahahaha** **
  • Y Yummyy:
    +1
    *** ***** ******** ***** ******** ***** ******** ***** **** ******* ******* ****** ** *
    +1
  • istr istr:
    ***** ********** ****** ****** **** **** ***** ** **** **** **** ******* hahahaha ******** ******** ******* **** ***** ****** *****
    ********** ***** ***** **
  • istr istr:
    **
    **** **** ******* hahahaha
    ***** * ********** *** **** ** ******** ********** ********** **** *** ********** hahahaha* *** ****** ********* *** ***** ******* ******* ****** **** ******* ** **** **** **** ******* hahahaha ******** ******** ******* **** ***** ****** *****
  • ax-b ax-b:
    * * **** ***** ********** ******* ********** **** **
    **** hahahaha** **** ****** ***** *******
  • ax-b ax-b:
    ***** ******** ********* hahahaha ** ***
  • ax-b ax-b:
    ***** ********** **** ******* ****** hahahaha***
  • istr istr:
  • istr istr:
    +1
  • istr istr:
    **** ******** ******* *** ** ***** ***** *** **
    ***** ***** **** **** hahahaha ****** *** hahahaha**** * ***** ********** **** ******* ****** hahahaha***
    **** ******* ******** ** ****** *** hahahaha** **
  • ax-b ax-b:
    ***** ******** ******* *** * ******** **** ***** ****** * ******** hahahaha*** ***** **** **** hahahaha ****** *** hahahaha**** *
  • U ulas0o:
    ***** ** ****** *** * ** **** ****** *** ******* ******** **** ***** **** ****** ******* ****** *** ** ** ** ******* hahahaha* ***** ******* ***** **** ******** ****** ** hahahaha ***** **** * ******* ******** ******** ****
    U ulas0o: ***** ** ****** *** * ** **** ****** *** ******* ******** **** ***** **** ****** ******* ******...