LST ??

YouDet

Üye
Kankalar selam. Kızlarıma bu sabah eğitim verdim. Eğip büküp aldığı ışık miktarını artıracağım. Helezon biçim düşünüyorum şuan için. Adam akıllı ilk growum olduğu için kelle uçurma işine pek girmeyi tercih etmiyorum, yanlış bir dal kesmek istemem çünkü.
Eğitim sonrası resimleri ekliyorum, sizce herşey yolunda mı?

@istr kankam sen bana üşenmeden resim çizip atmıştın eski konuma :D şimdi olmuş mu kankam becerebilmiş miyim yada eksikliğim var mı varsa düzeltelim hemen

Saygılarla

YouDet

John Snow

Doktor
Bu saatten sonra o ışıklar senin işini görmeyecek maalesef bunu üzülerek söylüyorum lst yapmışsın

Hiç yapmamış birine göre yine daha iyi bir performans alacaksın ama o ışıklarla olmaz

YouDet

Üye
Bu saatten sonra o ışıklar senin işini görmeyecek maalesef bunu üzülerek söylüyorum lst yapmışsın

Hiç yapmamış birine göre yine daha iyi bir performans alacaksın ama o ışıklarla olmaz
Kanka hala ışık için çözüm arıyorum, en son 12 13 tane torch alıp bağlayacağım böyle giderse. Senle bayağı konuştuk hatırlarsın belki

kankam olması için olması gerekeni de söylesen de uygulasak aslında daha güzel olmaz mı

istr

Ordinaryüs
Olmuş olmuş, daha da açılır, sömek verecek kolalar ışığa yönelmiş, germeye açmaya devam edebilirsin, olmuş ama tam bitmemiş gibi duruyo

ışık konusunda yorum yapmıyorum, arkadaşlar söylemiş zaten

YouDet

Üye
Olmuş olmuş, daha da açılır, sömek verecek kolalar ışığa yönelmiş, germeye açmaya devam edebilirsin, olmuş ama tam bitmemiş gibi duruyo

ışık konusunda yorum yapmıyorum, arkadaşlar söylemiş zaten
sağol kankam LST bu şekilde evire çevire devam edeceğim. ışık konusu aynen kanayan yaram halledicem inşallah. teşekkür ettim tekrardan

John Snow

Doktor
Kanka hala ışık için çözüm arıyorum, en son 12 13 tane torch alıp bağlayacağım böyle giderse. Senle bayağı konuştuk hatırlarsın belki

kankam olması için olması gerekeni de söylesen de uygulasak aslında daha güzel olmaz mı
O ışıklarla hiç uğraşma kuantum board al evet hatırlıyorum 240 watt lik senin işini %80 görecek 2 tane ya tam yetiyor ama sen de 3 tane var bir şekilde şu anki yaptığından 10 kat daha fazla verim alacaksın eğer dediğin uçuyor kullanırsan ama yok ben o ışığı kullanamam illa cfl yapacağım diyorsan bir bitki için 9 tane gerekiyor

istr

Ordinaryüs
240w işini %80 görüyosa gardensın yeni nesil ışıklarına bi göz atın. 250w boyut olarak da güzel ben de ondan düşünüyorum alıp deneyecek biri lazım :D

Diamond mylar kaplama kabinlerde ışıklar daha verimli oluyo, 4 autoyu 240 w banamısın demeden besledi, dolgun da kızlardı, bu üçüne bakar bence bi 240w kabinde

YouDet

Üye
O ışıklarla hiç uğraşma kuantum board al evet hatırlıyorum 240 watt lik senin işini %80 görecek 2 tane ya tam yetiyor ama sen de 3 tane var bir şekilde şu anki yaptığından 10 kat daha fazla verim alacaksın eğer dediğin uçuyor kullanırsan ama yok ben o ışığı kullanamam illa cfl yapacağım diyorsan bir bitki için 9 tane gerekiyor
çok pahalıya geliyor kankam 8-10k maliyeti oluyor, en uygunu gene 4-5k civarlarına geliyor oda nasıl bilmiyorum. PCB'den kendim yaparım, seri bağlar parça parça açar kapatırım bide dimlerim şiddeti ayarlarım dedim ama 730 nm ledleri buldum diğerlerini firmalar stok tutmuyor. 600-400 nm ledler stok yok piyasada. link önerin olursa 2-2,5k kadar alayım hemen

Olmamıştan kasıt uğraşmamışsın ana gövdeleri sabitleyeceksin ip ile yatırdığın yere kökler çekilmesin diye kökü sabitlediğin diğer yöne keşkeyi bükeceksin iki parmak arası büke büke kelleyi toprağa yada saksıya değdireceksin sonra sağ ve sol kollar açacaksın

YouDet

Üye
Olmamıştan kasıt uğraşmamışsın ana gövdeleri sabitleyeceksin ip ile yatırdığın yere kökler çekilmesin diye kökü sabitlediğin diğer yöne keşkeyi bükeceksin iki parmak arası büke büke kelleyi toprağa yada saksıya değdireceksin sonra sağ ve sol kollar açacaksın
sağol kankam tam olarak buydu demek istediğim şey teşekkür ediyorum. bir sonraki yatırışımda da dediklerini uygulayacağım

John Snow

Doktor
240w işini %80 görüyosa gardensın yeni nesil ışıklarına bi göz atın. 250w boyut olarak da güzel ben de ondan düşünüyorum alıp deneyecek biri lazım :D

Diamond mylar kaplama kabinlerde ışıklar daha verimli oluyo, 4 autoyu 240 w banamısın demeden besledi, dolgun da kızlardı, bu üçüne bakar bence bi 240w kabinde
Günaydın değerli kardeşim ben 281 b modelini kullanıyorum Samsung kuantum borç yaklaşık 4 ya da 5 sene önce aldım benim kabinim 120 60 180'di yani dikdörtgen bir kabindi tam bu kabine uygun bir ışık aldım ama ben bu ışığı aldıktan hemen sonra 301 Evo modeli çıktı biz ışık konusunda bu noktadayız yani kendimi geliştirmedim neden geliştirmedim araştırma yapmadım elimde ışık olduğu için şimdi bu arkadaşımızın alanı kapalı değil açık alan 240 watt kuantum bord normalde 281 mod normalde 281 b modeli için yazdım ama 301 Evo modeli 2 tane auto bitkiye dolu dolu yetecek şekilde bakıyor bakabiliyor yani gücü yetiyor bunun kıyaslamasını şu şekilde yaptırmıştım 281 ile 301 eoyu karşılaştırdığında %20 %25 bir fark oldu o da şöyle örneğin 50 santimetreden 281 40.000 lümen verdiyse 301 Evo modeli 50.000-55.000 lümen verdi

Şimdi benim anlattıklarımı senin anlayabileceğini düşünüyorum normal yeni başlayan bir insan bunu anlayamıyor gayet de normal karşılıyorum

Senin dediğin ışıklarla alakalı hiçbir bilgim yok varsa bir görsel paylaşabilir misin gerçekten çok memnun olurum

istr

Ordinaryüs
Günaydın değerli kardeşim ben 281 b modelini kullanıyorum Samsung kuantum borç yaklaşık 4 ya da 5 sene önce aldım benim kabinim 120 60 180'di yani dikdörtgen bir kabindi tam bu kabine uygun bir ışık aldım ama ben bu ışığı aldıktan hemen sonra 301 Evo modeli çıktı biz ışık konusunda bu noktadayız yani kendimi geliştirmedim neden geliştirmedim araştırma yapmadım elimde ışık olduğu için şimdi bu arkadaşımızın alanı kapalı değil açık alan 240 watt kuantum bord normalde 281 mod normalde 281 b modeli için yazdım ama 301 Evo modeli 2 tane auto bitkiye dolu dolu yetecek şekilde bakıyor bakabiliyor yani gücü yetiyor bunun kıyaslamasını şu şekilde yaptırmıştım 281 ile 301 eoyu karşılaştırdığında %20 %25 bir fark oldu o da şöyle örneğin 50 santimetreden 281 40.000 lümen verdiyse 301 Evo modeli 50.000-55.000 lümen verdi

Şimdi benim anlattıklarımı senin anlayabileceğini düşünüyorum normal yeni başlayan bir insan bunu anlayamıyor gayet de normal karşılıyorum

Senin dediğin ışıklarla alakalı hiçbir bilgim yok varsa bir görsel paylaşabilir misin gerçekten çok memnun olurum
Benim bahsettiğim ışıklar gardensın ışıkları. Sitesinde hepsinin değerleri var ama kaça kaçta yaptığı yazmıyo, yeni çıktı bu 5. nesil evolar daha deneyene de denk gelmedim. Nasipte varsa belki ben yaparım testini.

https://www.vivaled.net/urun/240w-samsung-quantum-board
Benim kullandığım ışık da bu, 120x60 da testleri yapılmış, ben 60x60 da kullanıyorum çok verimli oluyo. Bitki tepesine maximum 60 65k arası bi lux veriyo

kabin yoksa ışık olayı daha da masrafa biner, önce bi kabin çözse daha iyi. Ben gardolaptan kabine geçtiğimde bile ışığın verimi çok arttı. Kabinsiz alanda ışığın sadece verdiğin eğitimle ve bitkiye vurduğu yerle kısıtlı, kabinlerdeki diamond mylar ayna gibi yansıtıyor ışığı.

John Snow

Doktor
Benim bahsettiğim ışıklar gardensın ışıkları. Sitesinde hepsinin değerleri var ama kaça kaçta yaptığı yazmıyo, yeni çıktı bu 5. nesil evolar daha deneyene de denk gelmedim. Nasipte varsa belki ben yaparım testini.

Benim kullandığım ışık da bu, 120x60 da testleri yapılmış, ben 60x60 da kullanıyorum çok verimli oluyo. Bitki tepesine maximum 60 65k arası bi lux veriyo

kabin yoksa ışık olayı daha da masrafa biner, önce bi kabin çözse daha iyi. Ben gardolaptan kabine geçtiğimde bile ışığın verimi çok arttı. Kabinsiz alanda ışığın sadece verdiğin eğitimle ve bitkiye vurduğu yerle kısıtlı, kabinlerdeki diamond mylar ayna gibi yansıtıyor ışığı.
Değerli kardeşim lütfen beni yanlış anlama söylediklerin mantıken doğru çünkü kabin bu iş için üretilmiş daha verimli bitkiler üretilmek için bu kabinler kullanılıyor ben de şöyle bir şey söylemek istiyorum kabinden ziyade nerede yaparsan yap bitkinin üzerine düşen ışık miktarı önemli

Kabindeki tek fark yansıtabiliyor ama çok önemli büyük bir fark değil

Kabinde havalandırma daha iyi oluyor evet çünkü alandar hem giriş fanı hem çıkış fanı kullanıldığında oradaki hava sirkülasyonu toprağın da kurumasına yardımcı oluyor tabii ki toprak ne kadar çok kurursa o kadar çok sulama yaparsın belli bir süre içinden bahsediyorum örnek veriyorum 3 aylık bir zamanı baz alalım toprağı çabuk kurumayan ki bu 3 aylık süre zarfı içinde diyelim ki örnek veriyorum 50 kere suladı ama sen kabinde olduğun için devamlı hava sirkülasyon olduğu için belki sen 70-80 kere sulama imkanı bulacaksın

Ya hal böyle olunca bitkinin hem daha büyük olacak hem de sömeklerin daha verimli olacak yani kabinin mutlaka bir farkı var ama kabin yoksa da çok da önemli bir detay değil mesela küçük tuvaletlerde yapılıyor ben buradaki verimin de kabindeki verimli aşağı yukarı aynı olacağını düşünüyorum

Evet ışığını inceledim sendeki ışığın aynısı bende var ama benimki 281 b modeli bundan hemen sonra 301 Evo modeli çıktı tip her şey aynı sadece güç ve bitkinin üstüne düşen ışık lümen değeri diğerinden %20 en az %20'den bahsediyorum daha fazla bunun 25 de diyebiliriz ama 30 demeye dilim varmıyor yani %30 daha fazladır demeye dilim varmıyor çünkü böyle dersem o ışığı almadığım için pişman olurum ama yapılan araştırmalarda %20'nin üzerinde bir fark olduğu söyleniyor ki ben de bizzat gördüm bu farkı

Senin ışığın 301 modeli mi yoksa farklı bir seri mi

istr

Ordinaryüs
Kabin demek bitkinin bulunduğu odanın sınırlarını çizmek demek kankam. İndoor yetiştiricilikte doğayı net bir şekilde taklit edebilmek, koşulları stabilize edebilmek için kabin kullanırız. Kaliteli bir kabindeki diamond mylar malzeme de yansıtıcılığı sayesinde bitkinin hem açısal yönden ışık alımını arttırırken hem de tepe noktalara gelen ışığında ( ışığın dağılabileceği daha az nokta olduğu için ) artmasına sebep olur. Yani kabinsiz açık bir alanda bitkinin tepe noktasına 45cm den lux ölçtüğünde örneğin 60k lux alıyorsan aynı ölçümü 60x60 bir kabinde yaptığında 70k luxları görmen çok bariz olur. Ben bu farkı kendi gözlerim ve ölçüm aletlerimle gözlemledim. Önemli bir fark. İndoor yetiştiricilikte ana amacımız doğayı taklit etmek. Bunun yanında da verimi arttırmak. O yüzden bu tarz verim arrtıracak etkenler önem taşıyor. Tek olayı toprak kurutma olsaydı dwcler için oldukça gereksiz bir masraf olurdu kabin.

Ben ls evo 301 değil 2. attığım 240w qb yi kullanıyorum.

John Snow

Doktor
Kabin demek bitkinin bulunduğu odanın sınırlarını çizmek demek kankam. İndoor yetiştiricilikte doğayı net bir şekilde taklit edebilmek, koşulları stabilize edebilmek için kabin kullanırız. Kaliteli bir kabindeki diamond mylar malzeme de yansıtıcılığı sayesinde bitkinin hem açısal yönden ışık alımını arttırırken hem de tepe noktalara gelen ışığında ( ışığın dağılabileceği daha az nokta olduğu için ) artmasına sebep olur. Yani kabinsiz açık bir alanda bitkinin tepe noktasına 45cm den lux ölçtüğünde örneğin 60k lux alıyorsan aynı ölçümü 60x60 bir kabinde yaptığında 70k luxları görmen çok bariz olur. Ben bu farkı kendi gözlerim ve ölçüm aletlerimle gözlemledim. Önemli bir fark. İndoor yetiştiricilikte ana amacımız doğayı taklit etmek. Bunun yanında da verimi arttırmak. O yüzden bu tarz verim arrtıracak etkenler önem taşıyor. Tek olayı toprak kurutma olsaydı dwcler için oldukça gereksiz bir masraf olurdu kabin.

Normal bir ortamda 60.000 alınıyorsa kabinde 70.000 alınıyorsa ortalama %10 fark eder ya da 12 ben düz hesap olsun diye 10 dedim yani %12 fark ediyor senin hesabına göre önemli bir fark mı aslında çok da önemli bir fark değil ama fark mı tabii ki fark dediklerine katılıyorum şimdi bana attığın 240 watt lik qb ok burayi anladım ama hangi modeli bu ?
Işığın olduğu yerde beyaz LED in üstünde yani o beyaz kısımda yazar ledlerin yanında yazar hangi model olduğu
Hiçbir şey yapamıyorsan ışığın resmini ışıklar kapalıyken çeker misin gerçekten görmek istiyorum hangi modelini kullandığını

Bu arada bir bilgi de ben sana vereyim bu kuantum boardların üzerindeki driver hlg ya da xlg oluyor ama daha sağlam ve tutulan modeli daha pahalı olan modeli hlg'dir

Senin driver hangisi ?

John Snow

Doktor

Tamam buldum özelliklerini 301 seninki düz Evo değil

YouDet

Üye
@istr @John Snow kankalarım araya girmek gibi olacak ama çok masrafa girmeden önereceğiniz bi ışık var mı bana peki :D :D 2,5k en fazla bütçem var. elektrik elektronik bağlantı dim lehim balast en ufak sorun olmaz kolaylıkla halledebilirim. bu bahsettiğiniz setuplar benim için biraz uçuk

John Snow

Doktor
Tamam buldum özelliklerini 301 seninki düz Evo değil

Senin ışığın benimkinden %25 daha verimli harika bir ışığın var seninki dolu dolu 2 tane auto'ya çok rahat bir şekilde bakar hatta 3 bile olabilir o kabinde

istr

Ordinaryüs
Senin ışığın benimkinden %25 daha verimli harika bir ışığın var seninki dolu dolu 2 tane auto'ya çok rahat bir şekilde bakar hatta 3 bile olabilir o kabinde
https://www.tohumsuz.com/threads/gardırop-haze-yeni-nesil-günlük.35705/ 4 oldu

@istr @John Snow kankalarım araya girmek gibi olacak ama çok masrafa girmeden önereceğiniz bi ışık var mı bana peki :D :D 2,5k en fazla bütçem var. elektrik elektronik bağlantı dim lehim balast en ufak sorun olmaz kolaylıkla halledebilirim. bu bahsettiğiniz setuplar benim için biraz uçuk
Ben bir tek qb kullandığım için o fiyatlara önerim yok, hps, cob falan kullanan kankalara danışabilirsin de bu sıcakta o da nasıl olur bilemedim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********