Kurumayan toprak sorunsalı

19lt lik bez saksıda Canna professional toprak ve %30'luk Perlit karışımı medyumum var.

Fotoğrafını görmüş olduğunuz bitki 20 günlük. Kafasını topraktan çıkardığından beri iki kez suladım.

22.11.2021- büyük saksıya alıp göz kararı(az bir şey) mikorizalı can suyu verdim.
01.12.2021- 250ml net gübreli su verdim.

Toprağı hala nemli. İşin kötüsü gübreleme takviminde geri kalıyorum. Ve diğer saksılarda da aynı problemi yaşıyorum. Su vermeye korkar oldum.

Kabin büyüklüğü 70x70x160
Kabin ısısı 21-26C aralığında.
Küçük masaüstü denilecek (10 ya da 15cmlik) bir vantilatörüm var bitkinin yapraklarını sallıyor.
Çıkış fanım 6inchlik karbon filtre, giriş fanım yok. Kabinin alttaki pencerelerinden birisi açık karbon filtreyi çalıştırdığımda havayı o pencereden çekiyor. Isı düşmesin diye günde birkaç kez 10'ar dakika çalıştırıyorum.
Nem %60-70 aralığında sabit.

NE YAPMAM LAZIM KANKALAR?

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Suyu fazla yada sık veriyosundur Bitkinin tüketiminden fazla veriyon oyuzden tuketemiyo litreyi düşür yada verme aralığını aç

Kuruduğuna emin olduğum toprağa 250ml su verdim. Üzerinden 10gün geçti. Hala nemli olması normal mi?

+

Diğer bir bitkime flush attım. Aradan 20gün geçti. Elimi toprağa soktuğumda sanki bu hafta atmışım gibi ıslak. Bu kadar suyu zaten bitki ememez. Bir kısmının havaya karışması gerekiyor. Benim kabinimde niye bu kadar zor onu merak ediyorum.

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Bitki emer emerde ona göre büyüklük olmalı ben günde iki litre veriyom bı gün zor yetiyo nem çok yüksektir nem nebekadar yüksek olursa buharlaşma olmaz

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Oluşur buharlaşan su nem olur kardeş ordan o nemi dışarı atarsan hava kurumus olur toprakta tekrar buharlasir ve döngü yaratır buharlasir atsrsin tekrar huharlasir

Oluşur buharlaşan su nem olur kardeş ordan o nemi dışarı atarsan hava kurumus olur toprakta tekrar buharlasir ve döngü yaratır buharlasir atsrsin tekrar huharlasir
Bak bunu tutdurmakta zor o zaman nem makinasından nemi basıcan bide o havayı dışarı atıcan fazla nemde yaramıyordu galiba yo ben dışarda yaptım bu işi bölge gereği nem 80 altına düşmez yazın bi sıkıntı olmuyordu

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Bitki aslında ilk bı hafta ongun nem ister onuda pet bardakla çözersin abartildi kadar önem vermiyorum ben ilk bı hafta sonra ongun pet kapatiyom sonra mh altında devam yani nem abartildi kadar önemli deyil bu benim fikrim

Toprağı çok sıkıştırmış olabilir misin bastırarak doldurduysan saksıya kuruma zor olur.
Onu da düşündüm. O yüzden bu 20 günlüğün medyumunu hazırlarken bütün topaklanmış toprakları parçaladım, perlitle karıştırıp iyice havalandırdım. Bi ekerken usulen bastırdım toprağa o da sıkıştırmamıştır bence bilinçli ektim çünkü.

Bitki emer emerde ona göre büyüklük olmalı ben günde iki litre veriyom bı gün zor yetiyo nem çok yüksektir nem nebekadar yüksek olursa buharlaşma olmaz
Ben iki litre versem herhalde hasata kadar götürür :D

Dediğim gibi nem %60-70 aralığında. Aslında nemi düşürsem daha hızlı kurur haklısın ama diğerlerinin toprağı kurutmak için böyle bir şey yaptığını düşünmüyorum.

bossx

Yeni üye
Bilmediğim için zaten buraya yazdım brom. Cevabın için teşekkür ederim. Belki bir yerde yanlış yapıyorumdur diye düşünmüştüm ama senin yolundan gidicem. Nem makinesini kapattım neredeyse 4 saat önce :)
Nem makinesini kapat bence de aynen vantilatör vuruyor mu saksıların üstündeki toprağa hava sirkülasyonu iyi mi?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Sleepless Sleepless:
    *** hahahaha***
  • Sleepless Sleepless:
  • blackmambaa blackmambaa:
    *** ******* ******** ** ** **** ********* hahahaha
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
    ****** ****** ** ********* **** ********** ******* ********* ** ***** ****** ***
  • Sleepless Sleepless:
    ******** ********* ******* ******** ********* hahahaha* *****
    +1
  • Sleepless Sleepless:
    ******* hahahaha*** *** *******
    ***** ******* ***** *** **** *** *** **** *** ***** ****** ****** ******* ***** *** ******* *** ******* ***** ********
    +1
  • Sleepless Sleepless:
    **** ******** ******* ****** ******* **
    hahahaha ***** ******* hahahaha*** *** *******
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
  • S sharkek:
    *** *** **** ***** **** ******* *** hahahaha*
  • S sharkek:
    hahahaha* *** ******* ** *******