Kızlarımda bir sorun var ölüyolar yardımcı olursanız sevinirim Üstadlar

szrlkrsii

Müptezel
dostum fazla suluyor olabilir misin veyahutta gübrenin dozunu kaçırmıs olma ihtimalin var mı?

Daha üstat biri daha kaliteli bir yorum yapar elbet ama, kenevirlerle alakalı yapraklarda ki belirtilere göre ne hastalık taşıdıgını belrttigini gösteren bir rehber vardı bi gezinip bul istersen

mandarine

Ordinaryüs
kanka konuya oradan da cevap yazdım buradan türkçe de yazayım. o kadar sararmaya lekeye ve yaprakların aşağı düşmüş olmasına rağmen yaprakların koyu yeşil. çünkü toprağında bir ph dengesizliği var ve bu yüzden magnezyum başta olmak üzere bitki ihtiyacı olan elementlerin emilimini sağlayamıyor. ph ın dengesiz olmasının tek sebebi ph ı doğru ayarlamamak değil. eğer bir sulamada yeterince su dökmezsen ve saksıdan suyunun çeyreğinden fazla su taşmaz ise bu zamanla toprağın içinde tortulaşma ve tuzlanma yaparak ph seviyesini düşürür ve bitkini zehirler. eğer çok sular ve kurumasına izin vermezsen de büyük ihtimalle ph seviyesinin yükselmesine sebep olursun. her zaman suyun taşması ve toprağın tazelenmesi gerekiyor.
ben olsaydım ne yapardım onu söyleyeyim. bu arada ölmüyorlar kanka aşırı basit bir sorun ve bir defalık şey ile halledersin. daha sonra da dikkatli olman lazım.

20lt için 7-10, 5 için 3 veya 10 lt için 7-8 lt lik bekletilmiş sonra phı dengelenmiş temiz su hazırla ve ufak bir flush yap. suyun tamamını tek defada yavaşça saksıya dökerek baya bir suyun taşmasını sağla. olay zaten suyun taşması ve tortuları temizlemesi. daha sonra bir gün filan beklemeden direk normalden daha az gübre koyarak beslemeni yap normal sula. böylece topraktaki tortulaşmalar temizlenir ve ph seviyesi dengelenmiş olur. kesinlikle kurumadan sulama. şöyle düşün: köklerin suyu araması gerekiyor ki güçlensinler. sürekli sularsan güçsüz tembel bir kök sistemin olur. yarım gün kadar aç bırakmakta bile yarar var.

kanka konuya oradan da cevap yazdım buradan türkçe de yazayım. o kadar sararmaya lekeye ve yaprakların aşağı düşmüş olmasına rağmen yaprakların koyu yeşil. çünkü toprağında bir ph dengesizliği var ve bu yüzden magnezyum başta olmak üzere bitki ihtiyacı olan elementlerin emilimini sağlayamıyor. ph ın dengesiz olmasının tek sebebi ph ı doğru ayarlamamak değil. eğer bir sulamada yeterince su dökmezsen ve saksıdan suyunun çeyreğinden fazla su taşmaz ise bu zamanla toprağın içinde tortulaşma ve tuzlanma yaparak ph seviyesini düşürür ve bitkini zehirler. eğer çok sular ve kurumasına izin vermezsen de büyük ihtimalle ph seviyesinin yükselmesine sebep olursun. her zaman suyun taşması ve toprağın tazelenmesi gerekiyor.
ben olsaydım ne yapardım onu söyleyeyim. bu arada ölmüyorlar kanka aşırı basit bir sorun ve bir defalık şey ile halledersin. daha sonra da dikkatli olman lazım.

20lt için 7-10, 5 için 3 veya 10 lt için 7-8 lt lik bekletilmiş sonra phı dengelenmiş temiz su hazırla ve ufak bir flush yap. suyun tamamını tek defada yavaşça saksıya dökerek baya bir suyun taşmasını sağla. olay zaten suyun taşması ve tortuları temizlemesi. daha sonra bir gün filan beklemeden direk normalden daha az gübre koyarak beslemeni yap normal sula. böylece topraktaki tortulaşmalar temizlenir ve ph seviyesi dengelenmiş olur. kesinlikle kurumadan sulama. şöyle düşün: köklerin suyu araması gerekiyor ki güçlensinler. sürekli sularsan güçsüz tembel bir kök sistemin olur. yarım gün kadar aç bırakmakta bile yarar var.
üstte suyu yeterince demişsin altta ise az dök demişsin, bir anlam kargaşası var kardeş. ama altta yazdığın yorum daha mantıklı

mandarine

Ordinaryüs
kanka nerede az dedim? anlam kargaşası yok bence. bak üstünden geçeyim:

ilk paragraftaş şunu dedim: ne olmuşsa olmuş bir şekilde ph dengesiz. bunun sebepleri ya çok sulama ya az sulama. benim tahminim az suluyorsun çünkü saksılarda altlık yok ve baya bir taşma olmalı her sulamada.

ikinci paragrafta ise: küçük bir flushlamanın nasıl yapılacağından bahsettim. yüksek miktarda su ile yıkayıp yıkama bitince normal besinini veriyorsun. ama bu defa suya daha az gübre koyuyorsun. bu defalık sadece. grow u 3 veriyorsan 1.5 veriyorsun gibi. gübreyi azaltmak dediğim suyu azaltmak değil onu düşündüysen. sen topraktan suyun yeterince aktığından emin olmalısın her sulamanda.

ben az dök demedim hiç. senin problemin zaten az dökmek kalkıp az dök demem. bu ufak flushı attıktan sonra normal sulama yapacaksın ona az gübre koyacaksın ve bundan sonraki sulamalarının miktarını arttıracaksın saksıdan su taşacak her defasında.

sokrates dede

Yeni üye

fotograflarla karsılastırmalı bak hacım... teshisi kendin koyabilirsin buyuk ihtimalle... üstatlar da gorunce zaten anlatırlar sorunu...

Artro

Yeni üye
kanka nerede az dedim? anlam kargaşası yok bence. bak üstünden geçeyim:

ilk paragraftaş şunu dedim: ne olmuşsa olmuş bir şekilde ph dengesiz. bunun sebepleri ya çok sulama ya az sulama. benim tahminim az suluyorsun çünkü saksılarda altlık yok ve baya bir taşma olmalı her sulamada.

ikinci paragrafta ise: küçük bir flushlamanın nasıl yapılacağından bahsettim. yüksek miktarda su ile yıkayıp yıkama bitince normal besinini veriyorsun. ama bu defa suya daha az gübre koyuyorsun. bu defalık sadece. grow u 3 veriyorsan 1.5 veriyorsun gibi. gübreyi azaltmak dediğim suyu azaltmak değil onu düşündüysen. sen topraktan suyun yeterince aktığından emin olmalısın her sulamanda.

ben az dök demedim hiç. senin problemin zaten az dökmek kalkıp az dök demem. bu ufak flushı attıktan sonra normal sulama yapacaksın ona az gübre koyacaksın ve bundan sonraki sulamalarının miktarını arttıracaksın saksıdan su taşacak her defasında.
Adcanced pH kendi ayarlıyor ben çiçeklenme gübresine erken vermeye başladım . Hesi vitamin var 2 sinden biri yaptı pH ayarlayıp verdim çiçeklenme gübresini 1 hafta sonra başlayım bugün sadece su veriyim

mandarine

Ordinaryüs
ph dengesizliği yalnızca suyun ph seviyesinin yanlış olmasından kaynaklanmaz. fazla sular veya az sularsan topraktaki değişimlerden dolayı ph seviyen zararlı boyutlarda dalgalanmalar yapabilir. istedigini yap tabi ama önce sulama miktarının ve sıklığının doğruluğundan emin ol

Artro

Yeni üye
ph dengesizliği yalnızca suyun ph seviyesinin yanlış olmasından kaynaklanmaz. fazla sular veya az sularsan topraktaki değişimlerden dolayı ph seviyen zararlı boyutlarda dalgalanmalar yapabilir. istedigini yap tabi ama önce sulama miktarının ve sıklığının doğruluğundan emin ol
Kanka dün ve bugün pH 6.5 yapıp sade su verdim Cumartesi yada pazar gününe kadar birşey vermeyecem kanka çiçeklenme gübrelerini versem Cumartesi 6 haftaya girecek ne yapıyım sence

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • NewGardener NewGardener:
    * ****** *** ***** **** ********* ***** ***** ****** **** ******** *** **** ****** *** ***** ******** ** **** **** ********** ******** ****** *** **** *** *** ** ********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ******* ****** ***** ***** ******** ***** ******* *** hahahaha******* ** *********
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
    ***** ***** ******* **** ******** * ** **** **** ***** ****** *** ******* ** * ******** ***** ******* ** *** ******** ******* ***** ********** ***** **** ******** ***** *** *** ** ** ***** *** ****** ********** ****** *** ** **** ******* ** **** ***** ** **** *** ***** *** ** * *** * ***** ** *
  • istr istr:
    ******* ***** * ***** ** ***** ******* hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ********** ****** hahahaha* ****** ***** ***** ******** ***** ******* *** **********
    +1
    ***** * ***** ***** ***** ***** * ***** ********* ** ******* **** ******** ****** * ******* ***** * ***** ** ***** ******* hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    ***** ********** ******** ******** **** ********* ** ***** ** **** ****** * ****** hahahaha***** ****** *** ******* ***** *** ******
  • S stoner189:
    ********** ***** ***** *** *** ******** ***** **** ******** ** ******* **********
  • istr istr:
    ***** ***** ** ****** * ***** ****** * ******** hahahaha ** ***** * ***** ***** ***** ***** * ***** ********* ** ******* **** ******** ****** *
    +1
    hahahaha ******* ** hahahaha***** ******* ********** ****** *****
    hahahahahahahaha***** ***** ******* **** ******** * ** **** **** ***** ****** *** ******* ** * ******** ***** ******* ** *** ******** ******* ***** ********** ***** **** ******** ***** *** *** ** ** ***** *** ****** ********** ****** *** ** **** *******
  • istr istr:
    ****** ******* ***** hahahaha ****** ********** *** ****** ********* hahahaha** ***** ********** ******** ******** **** ********* ** ***** ** **** ****** * ****** hahahaha***** ****** *** ******* ***** *** ******
    +1
  • S stoner189:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S stoner189:
    **** ****** hahahaha* ******* ***** hahahaha ****** ********** *** ****** ********* hahahaha**
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** **** *** hahahaha********* ******* ** hahahaha***** **
    **** **** **** *** ** * ***** *** ** ********** ***** ** *** ****** * **** ****** **** * ***** ***** **** * ***** **** ******* ***** ***** ** ****** * ***** ****** * ******** hahahaha **
  • istr istr:
    ****** *** ***** ******** ****** **** **** **** *** ** * ***** *** ** ********** ***** ** *** ****** * **** ****** **** * ***** ***** **** * ***** **** *******
    ******* **** ***** * ****** **** *** ***** ***** * ******** *** ******** ***** ** ******** ***** ****** hahahahahahahaha
    +1
    ***** **** ******* ***** ******** **** * ***** *** ** **** ** ****** ***** ***** *** *** ***** ***** ** **** ******* ***** ********** *** ***** ******** ******
    +1
    ***** ** ***** ** *** ******** ** ***** *** *** ****** ******** **** *** ****** **** *** ********* ****** ****** ********* **** ****** **** ***** *** ***** **** ***** ****** ****** ****** *** ****** hahahaha *** ****** ***** ***** ****** ** *** *** ****** ********* ***** ***** *** **** **** ******* *** **** ***** * *****
    +1
    NewGardener NewGardener: ********* **** ********** +1