Isik-Bilgilendirme. 2 Devami

• Konbuyu başlatan Üye silindi 25603
  • Başlangıç tarihi

Mertali54

Doktor
Tamam knkam çok sağol dediğin sekilde yapıyorum
Bir tane lüksmetre al ya da telefonunda bir lüksmetre indir bunlar çok ince hesaplamalar çok yaklaştırır sam bitkiler yanar çok uzaklaştırır San gerekli değeri yakalayamazsın istediğin şekilde büyümez yani bunları da biz bu sitede bu formu da öğrendik bize de yardımcı olurlar

bdr81

Yeni üye
Knka @TC Nargile nin ışık bilgilendirme yazılarını okudum. Oradaki formüllere göre hesap edecem. Örneğin;veg döneminde turuncu ve mavi ışıklar ile söylediğin gibi 29.69 ile hesap yaptığımda 600÷29.69=20,20x1000=22000 lux eder, bitkinin tepe noktasından ölçmem gereken değer 2200 lumen doğrudur inşallah baya kafa patlattım çünkü

Mertali54

Doktor
Knka @TC Nargile nin ışık bilgilendirme yazılarını okudum. Oradaki formüllere göre hesap edecem. Örneğin;veg döneminde turuncu ve mavi ışıklar ile söylediğin gibi 29.69 ile hesap yaptığımda 600÷29.69=20,20x1000=22000 lux eder, bitkinin tepe noktasından ölçmem gereken değer 2200 lumen doğrudur inşallah baya kafa patlattım çünkü
Şimdi weq ve gelişim dönemi var bu veg döneminde sana Yeter ama gelişim döneminde en az 40000 lüks yakalamam lazım ışıkların hepsini açtığında muhtemelen de yakalarsın ama ışıklar'ın birbirine çok yakın olması lazım tek bitki için söylüyorum 2 bitki olduğunda ışıkları farklı farklı yere koyacak olmandan dolayı bu değerleri yakalanan zorlaşacaktır

bdr81

Yeni üye
Şimdi weq ve gelişim dönemi var bu veg döneminde sana Yeter ama gelişim döneminde en az 40000 lüks yakalamam lazım ışıkların hepsini açtığında muhtemelen de yakalarsın ama ışıklar'ın birbirine çok yakın olması lazım tek bitki için söylüyorum 2 bitki olduğunda ışıkları farklı farklı yere koyacak olmandan dolayı bu değerleri yakalanan zorlaşacaktır
https://www.tohumsuz.com/threads/musait-olan-baksın-pls.20291/post-211777
knka burada @TC Nargile 80*80 çadır için 1turuncu 1mavi 3 adet kırmızı önermiş. Senin söylediğin ışıklar 60x60 için fazla olmuş olmuyor mu? Yanlış anlama kafama takıldığı için soruyorum.

Kankalar selam, Mars hydro taş 2000 ışığım var. 7. Şemadakine göre hesap yaptım. Çiçek dönemi için 1500 umol lazım olduğundan;
1500÷16.04=93,516
93,516×1000=93.516 lux buluyorum.
Işığımı da en büyük bitkimin en üst noktasından 92.000 lux değer alıcak kadar yaklaştırdım. Bu da 26cm civarı kadar yaptı ışık ve bitki arasındaki mesafeyi. Bu noktada artık stres yaşacak mı gözlemleyip bir sıkıntı göstermede bu mesafeden devam edeceğim değil mi? Doğru anladığımı düşünüyorum.

arkadaşlar iki adet kırmızı bir adet mavi atlantis led projektörüm var bahsettiğiniz ppfd değerlerinden hiç bir şey anlamadım ışığı güçlendirmek istiyorum ama yanlış bir şey yapmak istemiyorum bu değerlerden anlayan kimse detaylı bir şekilde anlatabilir mi hiç bir bilgisi olmayan birine anlatır gibi yada bana projektör ekle ışığı şu lux değerlerinden ver diye yönlendiren olurmu detaylarıyla lütfen yardımcı olun :(

Ü

Üye silindi 22665

Guest
Kanka ben mesafe ile ayarlıyorum ışık değerlerini ama bir konuda okumuştum dimerle ayarlayan , bulursam paylaşırım.

Ü

Üye silindi 22665

Guest
Kanka ts600müş okuduğum yorum. @ canna yazmış aşağıda ekledim.istersen ona bir sor .

Dostum o isik sana bir bitki icin yeter 45 cm mesafeden filiz döneminde yani ilk iki hafta %50 dimmer yap, ve daha sonra veg döneminde %25 dimmer yani %75 isik ayni mesafeden ver, cicekte 30 cm mesafye indir hic dimersiz

theviper

Yeni üye
abi anlayamadım ya. 14 tane tablo var. benim alacağım lamba mars hydro ts3000. kaç kelvin ışık verdiğini hangi tabloya bakarak nasıl anlayacam? çok acemiyim kusura bakmayın.

Lucky

Müptezel
abi anlayamadım ya. 14 tane tablo var. benim alacağım lamba mars hydro ts3000. kaç kelvin ışık verdiğini hangi tabloya bakarak nasıl anlayacam? çok acemiyim kusura bakmayın.
Kanka burda senin alacağın lambanın spekturumu yani kelvin dereceleri olmaz onu google yaz bütün detayları satıcılar yazar

theviper

Yeni üye
Kanka burda senin alacağın lambanın spekturumu yani kelvin dereceleri olmaz onu google yaz bütün detayları satıcılar yazar
Mars Hydro TS 3000 serisi, büyük ölçekli yetiştirme çadırı, oda ve dolap yetiştiricileri için ideal bir seçimdir. Tüm dönemlerde kullanılır. Alüminyum yansıtıcı tasarımı, ışık kaybını azaltmak ve ışık verimliliğini artırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ayarlanabilir ışık şiddeti filizlenme, büyüme ve çiçeklenme dönemine göre ayarlanabilir.

En yeni SMD Led teknolojisi 600w HPS'nin yerini alacak şekilde tasarlanmış en yüksek Par/Lümen çıkışını sağlar. Eski led ışıklara kıyasla %30 daha yüksek verim elde etmenizi sağlar.

Düşük Enerji Tüketimi, 1016 Led ile sadece 450W tüketir! Diğer led yetiştirme ışıklarına göre %50'ye varan enerji tasarrufu sağlar. 120x120 kabin için mükemmeldir. Yetiştirme çadırında kullanıldığında ışık enerjisi % 90'ın üzerinde bitkiler tarafından emilebilir.

Full Spectrumdur, 660-665nm Kırmızı, IR 730nm, 3200-4200K, 5200-6800K, doğal ışığa yakın, mükemmel büyüme ve çiçeklenme dönemi sağlar. Tohumdan hasata hızlı bitki tepkisi, verimi ve mahsul kalitesini artırır.

Yüksek Yansıtıcı ve gürültüsüz fansız bitki yetiştirme lambası, ısıyı hızla dağıtan alüminyum malzemeden üretilmiştir. Işık yoğunluğunu %20'ye kadar arttırarak bitkilerinizin daha fazla enerji almasını sağlar.

Ölçüler: 64.2/58/6.9 cm

bu 6saksı için yeterli olur mu ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
    T terbiyeligunahkar: ****