Işık yanığı ve durum kontrol

bdr81

Yeni üye
IMG_20211205_091514.jpgIMG_20211205_091156.jpgIMG_20211205_092425.jpg
Selam kankalar,
İlk growum acemiyim
Auto bitkilerim 31.gununde
Hesi coco set kullanıyorum, gübre şemasına uyarak. Işık olarak led projektör kullanıyorum

İlk fotoğrafdaki hastalanan yapraklar bitkinin kellesi, yani yeni çıkardığı yapraklar, uçları beyaz oldu, yapraklar ince uzun kaldı, ışıktan olduğunu düşünerek luxmetre ile ölçtüm, nedense sadece o kısma fazla ışık geliyordu, normalde hep bitkinin en yüksek kismindan ışık ölçümü yapıyordum ama bu kısım gider yapraklardan daha alçak olmasına rağmen daha fazla lux değeri ölçtüm, hasılı kankalar ışığını yükselttim diğer yapraklarda sorun yok gibi şuan, bitki kendini toparlar mi yoksa bu kelleyi ucurayim mi ? ne yapmalıyım, daha önce hiç toping yapmadım sadece ana gövdeyi büyüdükçe yatırıyorum yada sorun ışık değil de başka birşey mi
İkinci fotoğrafta da emin değilim ama bildiğim kadarıyla cinsiyet belirten pistiller çıktı, inşallah dişidir
Genel olarak bitkilerin 31.gun için gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim kankalar, herkeze iyi growlar

casper5564

Yeni üye
Ekli dosyayı görüntüle 10245Ekli dosyayı görüntüle 10246Ekli dosyayı görüntüle 10247
Selam kankalar,
İlk growum acemiyim
Auto bitkilerim 31.gununde
Hesi coco set kullanıyorum, gübre şemasına uyarak. Işık olarak led projektör kullanıyorum

İlk fotoğrafdaki hastalanan yapraklar bitkinin kellesi, yani yeni çıkardığı yapraklar, uçları beyaz oldu, yapraklar ince uzun kaldı, ışıktan olduğunu düşünerek luxmetre ile ölçtüm, nedense sadece o kısma fazla ışık geliyordu, normalde hep bitkinin en yüksek kismindan ışık ölçümü yapıyordum ama bu kısım gider yapraklardan daha alçak olmasına rağmen daha fazla lux değeri ölçtüm, hasılı kankalar ışığını yükselttim diğer yapraklarda sorun yok gibi şuan, bitki kendini toparlar mi yoksa bu kelleyi ucurayim mi ? ne yapmalıyım, daha önce hiç toping yapmadım sadece ana gövdeyi büyüdükçe yatırıyorum yada sorun ışık değil de başka birşey mi
İkinci fotoğrafta da emin değilim ama bildiğim kadarıyla cinsiyet belirten pistiller çıktı, inşallah dişidir
Genel olarak bitkilerin 31.gun için gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim kankalar, herkeze iyi growlar
Merhaba kanka bende acemiyim 34 günlük bitkilerim var seninkiler çok küçük kalmış

MarijaneyTR

Doktor
Merhaba kanka benim bitkiler 19 günlük bukadar bir sıkıntı olması lazım . Ama aksine bende acemiyim neden olur bilmiyorum .

bdr81

Yeni üye
Cevablariniz için sağolun kankalar, fotoğraflarinizdan anladığım kadarıyla bitkilerinize eğitim yapılmamış, yanılıyorda olabilirim, benim bitkilerin govdesini surekli yatirdigim için öyle gözüküyor yatirmasaydim sizinkiler ile ayni boyda hatta daha büyük gözükebilirlerdi tabi bu benim fikrim kankalar daha tecrübeli ustalar yazarsa yeşillenicez inşallah

C

Canna

Guest
Dsotum bitkinde isik stresi yok gübre yanigi var, flush atman gerek yok, bir sulama bos gec, ve gübre miktarini %20 azalt, cok iyi gidiyor, bunlar kafaya takilacak sorun degil.Baskada sikinti görmedim.Gübreyi azalt o yanlardan iceri dogru kivrilan yapraklar düzelecek. Auto bu saatten sonra topping yapilamaz.

C

Canna

Guest
O yaprak ucu uclarida kahve rengiye dönmedigi sürece onlarada düzelecek, o beyazlik ve sarilikalar, belki biraz kalabilir ama önemli degil.

bdr81

Yeni üye
O yaprak ucu uclarida kahve rengiye dönmedigi sürece onlarada düzelecek, o beyazlik ve sarilikalar, belki biraz kalabilir ama önemli degil.
Abi selam, flaş attım, sonrasinda gübreyi azaltarak verdim, beyazlıklar biraz düzelir gibi oldu ama hala vardı, bir kez daha flaş attım, büyümesi baya bı hızlandı ama yapraklar hala tam duzelmedi hatta sarartilar arttı gibi son hali böyleIMG_20211211_151428.jpg

C

Canna

Guest
Baagi düzelmis dostum, yazdim sana biraz kalabilir önemli degil, o yaprak uclarindaki beyazliklari 1-2 daha bekle düzelmez ise kes, ama bütün yapragi degil sadece yesil olmayan kismini, Gübreyi %10 daha azalt hala fazla geliyor gübre.

C

Canna

Guest
Gübre yanigina zamaninda müdahale etmedigin icin, gübre yanigi önce yapraklarin sivri ucunda cok hafifi beyazlikla baslar, o anda müdahale etmez isen sonra sararir ve arkasindan kahve rengi olur yapraklarin uclari, gübre yanigini ancak beyaz iken kurtarabilirsin, sonra gec olur, ama o yapraklarin yesil harici uclarini kes ve yoluna devam et. Gübre yaniginin baska belirtileri olur, örnegin özellikle sativada yaprak uclarinin asagi dogru kivrilmasi ve/veya yapraklarin yanlardan iceri kivrilasi gibi.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
    ********* **** ***** **** ********** hahahaha*** **** ** ****** ****** ******* *** ** **** **** ** hahahaha*
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    hahahaha*** ** ******* ******* *******
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha ****** ***** ****** ****** ******* ** ****** ********** ****
  • S SuperKafa:
    ****** ******* ******* ********* ** **** ****** **** **
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    ********* **** ******* ***** hahahaha ******** ******* ****** ****** ******* ****
  • S SuperKafa:
    ****** ****** *** *** ***** **** ****** ******* ******** ****** ****** ******
  • S SuperKafa:
    ****** ******** ********** hahahaha* *
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    *** ******* ******** ********** ***** ********** hahahaha *** *** ** hahahaha ******* ******* ***** hahahaha**** ******* ****** ***** **** hahahaha** ****** ****** ****** ********* ******* ******** *** ***** ***** *** ****** ****** ******
  • S SuperKafa:
  • deyorke deyorke:
    ***** ***** *** ******** **** hahahaha **********
  • deyorke deyorke:
    ********** ******* ********* *** ******* ** ****** *** ****** **** hahahaha ********** ***** *******
  • S SuperKafa:
    ***** hahahaha* ********** ****** ***** ********* *******
    +1
  • S SuperKafa:
    ********* ******* *
  • S SuperKafa:
    ****** *** ********** ********* ********* ****** hahahaha* ***** *** ****** ***** ********** ******* ********* *** ******* ** ****** *** ****** **** hahahaha ********** ***** *******
  • deyorke deyorke:
    **** *** **** ******* hahahaha ****** ********* ** ******* ********* hahahaha** *** ****** ** **********
  • S SuperKafa:
    ****** ****** ******* ******** ****** ***** ***** hahahaha* ***** *** ***** ** ******
    S SuperKafa: ****** ****** ******* ******** ****** ***** ***** hahahaha* ***** *** ***** ** ******