Işık Stresi mi, Termit mi ?

auditor35

Yeni üye
Selamlar,

Tek bitkilik deneme growu yapıyorum. Bitki 28 günlük auto nl. Dün bazı yapraklarda belli belirsiz yukarı yönlü içe doğru kıvrılma gözlemledim. Çiçeklenmeye girecek gibi. Normalde bu ışık veya ısı stresi diye geçiyor. Ama sıcaklık 25 derece ve ışık da 45W led (çok güçlü değil) 30 cm mesafede. Bu mesafe normal midir ? 20 saat ışık veriyorum. Termit gibi sorunlar varsa diye dijital mikroskop siparişi verdim. Besinleri düzgün ph ayarlı veriyorum. Atami calmag kullanıyordum nitrojeni çok fazlaymış onu biobizz calmag ile değiştireceğim. Fotoğraflardan gözünüze çarpan bir şey var mıdır ? 0489CD6F-96E2-42E5-8F85-2CC203DC030D.jpegA80F0280-136F-4CA8-A443-C3848C84ECEB.jpeg

Shepard

Müptezel
Bu genetiğin olayı bu. Baştan sona yapraklar testere dişleri gibi havada kalıyor şu an 9 günlük NL Auto bitkime bakıyorum aynı. Daha önceki grow da aynıydı

auditor35

Yeni üye
Bu genetiğin olayı bu. Baştan sona yapraklar testere dişleri gibi havada kalıyor şu an 9 günlük NL Auto bitkime bakıyorum aynı. Daha önceki grow da aynıydı
Teşekkürler, bu genetiği ilk defa yetiştirdiğim için bilmiyordum. Tek bitki olunca fazla üstüne düşüyorum herhalde. Bu genetik için önerin var mıdır ?

Shepard

Müptezel
Güzel beslenen bir genetik. Eğitimi sağlam tut çünkü ne kadar sağlam lst yaparsan o kadar kenarlara açılacak bitkin yandaki sömek dalları ışık görecek. Nem hastalık vs her şeye dayanıklı. Kendi aptallığımdan dolayı bitkimi 60. günde parçaladım diğer gün kalktığımda bitkim yerde yatıyordu şimdi 3.7 litrelik saksı da micro growa başladım dolapta. Bu da 52.günden kalan son fotoğrafı. Işık ne kullanıyorsun sulama gübreleme düzenin nasıl yardımcı olmak isterim bir sorunun varsa

auditor35

Yeni üye
Güzel beslenen bir genetik. Eğitimi sağlam tut çünkü ne kadar sağlam lst yaparsan o kadar kenarlara açılacak bitkin yandaki sömek dalları ışık görecek. Nem hastalık vs her şeye dayanıklı. Kendi aptallığımdan dolayı bitkimi 60. günde parçaladım diğer gün kalktığımda bitkim yerde yatıyordu şimdi 3.7 litrelik saksı da micro growa başladım dolapta. Bu da 52.günden kalan son fotoğrafı. Işık ne kullanıyorsun sulama gübreleme düzenin nasıl yardımcı olmak isterim bir sorunun varsa

Microgrow yapayım dedim. Ikea Eket dolaplarından alıp, super green labs denen elemanlardan feyz aldım. Ama adamlar dolabın tepesine değil de yanlarına küçük küçük ledlerle grow yapıyor ve o küçük ledler aşırı pahalıya geliyordu. Ben de gittim tepeye orta düşük kalitede bir led aldım, amazon amerikadan. Ürün linki aşağıda. Ama gel gör ki ikea eket dediğimiz dolap uzunluğu 70 cm zaten. Lst yaptım vs şu an ışık en tepede ve bitkiye 30 cm uzaklıkta. Daha bu çiçeklenecek uzayacak vs benim bunu dolaptan çıkarmam gerekecek sanırım. Böyle bir duruma önerilerin varsa dinlemek isterim, ilk growum. Forumu okuyorum ama farklı ekipmanlarla grow yaptığım için aşırı alternatif yok. Beslenmeyi de aşağıdaki youtube videosuyla aynı yapıyorum:
https://www.amazon.com/dp/B07CYXT8R...abc_KRXE75095CDV0R7J0DPD?_encoding=UTF8&psc=1

Shepard

Müptezel
Normalde 15-20 günlük olsaydı sana topping atmanı önerirdim alan sıkıntısından dolayı ama onun zamanı geçmiş. Buradan sonra yapabileceğin en iyi şey bitkinin en tepe noktasına yakın bir yerden bitkiyi yatay olarak sarı-yeşil kablolar ile yatırman olur. Çiçeklenmeye 35.günde girecek. Sonraki 2 hafta boyunca boyu 2 katı uzayacak. Attığın ışığı bilmiyorum fakat çok kaliteli bir şeye benzemiyor. Ben şu an ferled 50w torch led kullanıyorum 14.günden sonra 2.yi ekleyip bir süre sonra kapaklarını sökeceğim muhtemelen sona kadar da böyle devam ederim. 50. günden sonra elimde 3000K 30W Sarı led var onu da eklerim yeterli olur. Sağlam hasat almak istiyorsan bu sana önerdiğim ledleri kullanabilirsin duy-fiş bağlantısı ile birlikte sana toplam 150 liraya patlar ama pişman olmazsın. Ayrıca bitkinin boy uzunluğu kullandığın saksı büyüklüğü ile de alakalı. Toprak altı ne kadar derine inip yayılırsa toprak üstü de o kadar yukarıya çıkacaktır. Daha önceki araştırmalarıma göre 3 litre saksıda max 25-30 cm oluyor. Senin saksı boyutu nedir

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Selamlar,

Tek bitkilik deneme growu yapıyorum. Bitki 28 günlük auto nl. Dün bazı yapraklarda belli belirsiz yukarı yönlü içe doğru kıvrılma gözlemledim. Çiçeklenmeye girecek gibi. Normalde bu ışık veya ısı stresi diye geçiyor. Ama sıcaklık 25 derece ve ışık da 45W led (çok güçlü değil) 30 cm mesafede. Bu mesafe normal midir ? 20 saat ışık veriyorum. Termit gibi sorunlar varsa diye dijital mikroskop siparişi verdim. Besinleri düzgün ph ayarlı veriyorum. Atami calmag kullanıyordum nitrojeni çok fazlaymış onu biobizz calmag ile değiştireceğim. Fotoğraflardan gözünüze çarpan bir şey var mıdır ? Ekli dosyayı görüntüle 7183Ekli dosyayı görüntüle 7185
Tasalanmana gerek yok cok sagliklilar

auditor35

Yeni üye
Normalde 15-20 günlük olsaydı sana topping atmanı önerirdim alan sıkıntısından dolayı ama onun zamanı geçmiş. Buradan sonra yapabileceğin en iyi şey bitkinin en tepe noktasına yakın bir yerden bitkiyi yatay olarak sarı-yeşil kablolar ile yatırman olur. Çiçeklenmeye 35.günde girecek. Sonraki 2 hafta boyunca boyu 2 katı uzayacak. Attığın ışığı bilmiyorum fakat çok kaliteli bir şeye benzemiyor. Ben şu an ferled 50w torch led kullanıyorum 14.günden sonra 2.yi ekleyip bir süre sonra kapaklarını sökeceğim muhtemelen sona kadar da böyle devam ederim. 50. günden sonra elimde 3000K 30W Sarı led var onu da eklerim yeterli olur. Sağlam hasat almak istiyorsan bu sana önerdiğim ledleri kullanabilirsin duy-fiş bağlantısı ile birlikte sana toplam 150 liraya patlar ama pişman olmazsın. Ayrıca bitkinin boy uzunluğu kullandığın saksı büyüklüğü ile de alakalı. Toprak altı ne kadar derine inip yayılırsa toprak üstü de o kadar yukarıya çıkacaktır. Daha önceki araştırmalarıma göre 3 litre saksıda max 25-30 cm oluyor. Senin saksı boyutu nedir
Teşekkürler detaylı bilgiler için. Saksı 7 litre kumaşlardan. Dediğim gibi ışığı bu dolapta daha yukarıya çekemiyorum. Çünkü yer kalmadı :) bitki lst haliyle yatık ve bu haliyle ışığa 30 cm kaldı. Çiçeklenme dönemine geçince lst yapılamıyor sanırım, haksız mıyım ? Alan problemi nedeniyle yeni bir yer bakmalı mıyım, ne dersin ? Bu dolabada mobilyacı gibi içine çalıştım, yazık olacak :/

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Cfl lambaya göre torch led ler daha iyi sanırım bitki için onu anladım ben hep cfl ile yapıyordum

Shepard

Müptezel
Teşekkürler detaylı bilgiler için. Saksı 7 litre kumaşlardan. Dediğim gibi ışığı bu dolapta daha yukarıya çekemiyorum. Çünkü yer kalmadı :) bitki lst haliyle yatık ve bu haliyle ışığa 30 cm kaldı. Çiçeklenme dönemine geçince lst yapılamıyor sanırım, haksız mıyım ? Alan problemi nedeniyle yeni bir yer bakmalı mıyım, ne dersin ? Bu dolabada mobilyacı gibi içine çalıştım, yazık olacak :/
Ben de dolap içinde yapıyorum keyfi ayrı. Çiçeklenmenin 25. gününde LST'ye devam ediyordum. Alttan gelecek küçük sömek dalları için yer açmak önemli. Sona kadar devam eden de var. 11 litrelik saksıda bitkim 55 cm boya ulaşmıştı 60. gününde. Bu 7 litrelikte 40 cm civarı bir şey olur diye tahmin ediyorum. Ne kadar yerin kaldığını, bitkinin boyunu ölç buna göre hesap yapabilirsin. Alanın yeterli değilse bir tane https://www.hepsiburada.com/prado-slim-fit-varyant-celik-profilli-bez-dolap-gri-pm-HB00000OECQ7 bu üründen alıp içini black and white yansıtıcı ile kaplamanı öneririm.

auditor35

Yeni üye
Ben de dolap içinde yapıyorum keyfi ayrı. Çiçeklenmenin 25. gününde LST'ye devam ediyordum. Alttan gelecek küçük sömek dalları için yer açmak önemli. Sona kadar devam eden de var. 11 litrelik saksıda bitkim 55 cm boya ulaşmıştı 60. gününde. Bu 7 litrelikte 40 cm civarı bir şey olur diye tahmin ediyorum. Ne kadar yerin kaldığını, bitkinin boyunu ölç buna göre hesap yapabilirsin. Alanın yeterli değilse bir tane https://www.hepsiburada.com/prado-slim-fit-varyant-celik-profilli-bez-dolap-gri-pm-HB00000OECQ7 bu üründen alıp içini black and white yansıtıcı ile kaplamanı öneririm.
Biraz gizlilik gerektiği için ufak dolap işlerine giriştim. Fan, karbon filtre vs kendim yaptım. Kumaş dolap için evde göz önünde olması ebatlar nedeniyle sıkıntı olabilir. Dolap içinde topraktan ışığa 50cm ediyor. Bitki 40 45 cm olsa Yani sonlara doğru benim bunu yuvasından çıkarmam gerekecek. Evdeki gömme dolabın alt katına reflektörlerle ışık vantilatör vs yapıp geçici bir sistemle bu growu tamamlarım diye düşündüm. Sonra biraz düşünüp yeni bir sistem yapmalıyım. Ev de ufak olduğu için 1 + 1 sıkıntı hep. Ana dalı daire şeklinde lst ile saksının etrafında dolandırmayı deniyorum. boyu bir nebze olsun dizginlemek için. Auto bitkide defoliation (fan yaprak temizliği) pek tavsiye edilmiyor. NL için denedin mi hiç ? Güncel hali kafasından yatırdım:FA17039C-7513-453C-B92B-FC0F538938AE.jpeg

Shepard

Müptezel
Çok başarılı olmuş kurtulursa ancak böyle kurtulur. Çiçeklenme başladıktan sonraki 2 haftaya yayarak defoliation yapabilirsin. 2-3 günde bir 3-4 yaprak alabilirsin sadece gelişmiş, sömek dallarını kapatan yaprakları. Lst ile kurtarabiliyorsan kurtar bırak işlevini yapsın. 2 haftalık uzama dönemi durduktan sonra trikom üretmeye başlayacak o süreçte herhangi bir stres etkeni olmamasına özen göstermelisin.

Susamam

Yeni üye
bende aynı şekilde ölçülerden pek emin değilim ama baya küçük bir alanda ilk growumu yapıcam. 1+1 evde gizli bir şekilde yapmam gerekiyor o yüzden tek seçeneğim bu.Konuşmalarınızı okudum baya tecrübeli görünüyorsunuz.Başladıpımda bana yardımcı olur musunuz? Emin değilim ama göz kararı 30*40*65 civarı bir alanım var.Malzemelerin siparişini bugün verdim.Bana yardımcı olursanız ilerleyen günlerde çok mutlu olurum.

Shepard

Müptezel
bende aynı şekilde ölçülerden pek emin değilim ama baya küçük bir alanda ilk growumu yapıcam. 1+1 evde gizli bir şekilde yapmam gerekiyor o yüzden tek seçeneğim bu.Konuşmalarınızı okudum baya tecrübeli görünüyorsunuz.Başladıpımda bana yardımcı olur musunuz? Emin değilim ama göz kararı 30*40*65 civarı bir alanım var.Malzemelerin siparişini bugün verdim.Bana yardımcı olursanız ilerleyen günlerde çok mutlu olurum.
Dostum uzunluk olarak alanın 65 cm baya yetersiz görünüyor ne ışık kullanmayı düşünüyorsun? Genişlik olarak küçük saksı-lst ile sorununu bir şekilde çözerim ama soruyorum çünkü ona göre ışığın yüksekliğini ayarlaman gerekecek

Shepard

Müptezel
cob led e 5 cm soğutucu fan takıcam yani üstten 5 cm civarı daha kısalacak
Alanın micro grow yani 3 litrelik ya da daha altı saksılar için yeterli. Birazdan kaçmam gerek detaylı olarak ne istediğini, ekipmanlarını tohumunu başlık açarsan yarın sana yardımcı olmak isterim belli ki torbacıdan kurtulup kendi sigaranı içmek istiyorsun

Susamam

Yeni üye
emin değilim ama yükseklikten bulaşık taşının altındaki dolaplardan. Ort boyları genelde aynıdır.Şuan o evde değilim ölçemiyorum 65 ten yüksek olabilir dolabın ayağı da 7cm civarı.

Susamam

Yeni üye
Alanın micro grow yani 3 litrelik ya da daha altı saksılar için yeterli. Birazdan kaçmam gerek detaylı olarak ne istediğini, ekipmanlarını tohumunu başlık açarsan yarın sana yardımcı olmak isterim belli ki torbacıdan kurtulup kendi sigaranı içmek istiyorsun
kral bana cenneti verirsin. Torbacılar soydu beni.Kurtulmak istiyorum öğrenciyim borca batağa girdim pandemiden dolayı dükkan bir senedir kapalı kafayı yicem 23 yaşında psikoloji kalmadı bu ot da arada olmasa makaramız kalmayacak hepten biticez.Çok teşekkür ederim iyi geceler yarın inşallah bir sıkıntı çıkmazsa bir başlık açıcam

Shepard

Müptezel
Yarın bakıcam biladerim ortamını tohumunu vs dediğim gibi güzel bi başlık aç inceleyeyim yarın başlık altında konuşalım hadi iyi geceler

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********