HYDRO USTASI YARDIM

Knkalar selam. 4lü rdwc aldım. Kısaca bitkileri yaşatamıyorum. Bir sürü şey denedim olmadı. 2 gün içerisinde detaylandıracağım. Hydroya hakim olupda yardım etmek isteyenler bir işaret bıraksınlar detaylı şekilde yazacağım.

Yesil888

Ordinaryüs
Teorik olarak konuyu iyi biliyorum, bir arkadasim RDWC yapiyor, onunla birlikte üzeinde cok calistik ve basardik. Kanka bu konu hakikaten cok bilgi isteyen bir konu. Mesela sunu söyliyeyim, elektirikler kesilirde hava motorlari 3 -4 saat calimaz ise bütün bitkiler gider.

Uzay11

Kıdemli Üye
Knkalar selam. 4lü rdwc aldım. Kısaca bitkileri yaşatamıyorum. Bir sürü şey denedim olmadı. 2 gün içerisinde detaylandıracağım. Hydroya hakim olupda yardım etmek isteyenler bir işaret bıraksınlar detaylı şekilde yazacağım.
Kanka hydro ve dvc deki büyük sorun genelde pH şuan dvc yapıyorum pH 5,8 ve 6.0 arası gezdirmeye çalışıyorum ama genelde 5,8 tercih ediliyor rdwc için pH sabitleyiciler var paraya kıyıp bitane ondan bitanede su soğutucu chiller alman lazim rdwc için şart onun dışında sadece ppm bakicaksin. Ppm çiçekte çok önemli vegde çok da önem vermedim ortalama 400 ppm le veg bitirdim. Çiçeğe geçtiğinde sıkı takip etmen lazım günde 2,3 defa ppm bakman gerekiyor bazı bitkiler yüksek ppm kaldırmıyor ortalamayı kendin bulursun her bitkinin besin tuketimi farklıdır. Bitki sudaki besinleri tukettikce ekleme yapman lazım. Ustalardan daha iyi detaylar gelicektir. Benim ilk tecrübem. Bol şans.

Ph normal ppm normla ısı normal hava ve su olarak. Benim temel sıkıntım bitkileri yaşatamadım. Neredeyse 2 aydır bitkiler 15cm fln oldu ölmediler ama 15 cm işte. İlk baştaki 15-20 günü sağlıklı bir şekilde nasıl atlatırım bu konuda bir bilgiye ihtiyacım var.

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka tohumlari jiffy de patlattin, koydun kovanin üzerindeki kücük sebetin icinde olan hidrotonun icine, kökler suya ulasana kadar her gün kovanin icinde su alip hidrotonu sulayacaksin. Bu arada hava motorlari ve devir daim calismali.Kökler suya ulastimi gerisi, ppm,PH,su sicakligi filan bunlarin ayarinda.

Kanka tohumlari jiffy de patlattin, koydun kovanin üzerindeki kücük sebetin icinde olan hidrotonun icine, kökler suya ulasana kadar her gün kovanin icinde su alip hidrotonu sulayacaksin. Bu arada hava motorlari ve devir daim calismali.Kökler suya ulastimi gerisi, ppm,PH,su sicakligi filan bunlarin ayarinda.

Nasıl hocam sizce bitkim? Kök çürümesi değil sanırım hocam elimle sıvazlayınca ipeksi rengi ortaya çıkıyor elim de besin oluyor. Koku sümüksü yapı vs yok. Aynı şekilde kopmuyor da kuvvet uygulamazsam. AN serisi besinler kullanıyorum. Ancak su sıcaklığı maalesef başından bu zamana 23-24 bandında.

İlk growum.

Nasıl hocam sizce bitkim? Kök çürümesi değil sanırım hocam elimle sıvazlayınca ipeksi rengi ortaya çıkıyor elim de besin oluyor. Koku sümüksü yapı vs yok. Aynı şekilde kopmuyor da kuvvet uygulamazsam. AN serisi besinler kullanıyorum. Ancak su sıcaklığı maalesef başından bu zamana 23-24 bandında.

İlk growum.
@Uzay11

İlk growum.
ilk filizlendirme aşamasında sistemi nasıl hazırladın knka mikoriza kullandın mı, nasıl bir su kullandın çeşme mi paket mi, gübresiz ppm i ne kadardı?

ilk filizlendirme aşamasında sistemi nasıl hazırladın knka mikoriza kullandın mı, nasıl bir su kullandın çeşme mi paket mi, gübresiz ppm i ne kadardı?
Taş yününde filizlendirdim, reverse osmos su kullanıyorum (arıtma su) suyun bu sayede zaten ppm 12-14 falan. Hayır mikoriza kullanmadım ancak bakteri kullandım ilk 2 hafta. Bloom'da da ilk 2 hafta bakteri kullanacağım. Aslında bakterilere kombine mikorize ekleyebilirim ancak şu an ihtiyaç duymuyorum. Daha doğrusu grow marketlere fiziksel gidiyorum nakit alıyorum zamanım pek yok bu sıra. Bunun dışında reverse osmos su kullandığım için calmag ekliyorum. Sen hangi besinleri kullanıyorsun dostum? Zaten vegde calmag ve a1 b1 dışında ppm artırmıyor diğer besinler.

Bu arada ek olarak sensizym kullanıyorum ölü kökleri parçalayan ve yetiştirme ortamına besin olarak geri kazandıran bir enzim gibi düşünebilirsin. AN kullanıyorum besin olarak.

Son olarak ph konusuna dikkat ediyoruz çok ama peki ya kalibrasyon? PH cihazını düzenli kalibre ediyorum.

Taş yününde filizlendirdim, reverse osmos su kullanıyorum (arıtma su) suyun bu sayede zaten ppm 12-14 falan. Hayır mikoriza kullanmadım ancak bakteri kullandım ilk 2 hafta. Bloom'da da ilk 2 hafta bakteri kullanacağım. Aslında bakterilere kombine mikorize ekleyebilirim ancak şu an ihtiyaç duymuyorum. Daha doğrusu grow marketlere fiziksel gidiyorum nakit alıyorum zamanım pek yok bu sıra. Bunun dışında reverse osmos su kullandığım için calmag ekliyorum. Sen hangi besinleri kullanıyorsun dostum? Zaten vegde calmag ve a1 b1 dışında ppm artırmıyor diğer besinler.

Bu arada ek olarak sensizym kullanıyorum ölü kökleri parçalayan ve yetiştirme ortamına besin olarak geri kazandıran bir enzim gibi düşünebilirsin. AN kullanıyorum besin olarak.

Son olarak ph konusuna dikkat ediyoruz çok ama peki ya kalibrasyon? PH cihazını düzenli kalibre ediyorum.
Hocam arıtma su kullanma şansım yok. Desni marka su alıyorum bulduğum en düşük ppm e sahip su 85 civarı. Mikoriza, mantar ve faydalı bakteri kavramlarının farklı şeyler olduğunu çıkarıyorum yazdıklarınızdan ben şu ürünü aldım https://www.growkent.com/General-Hydroponics-Trikologic-10-g,PR-704.html. Terra aquatica micro-grow-bloom, ph down ve cal-mag kullanıyorum. Setup'ı kurarken suyu koydum linkini attığım ürünü döktüm ve gübreleri ekleyerek yaklaşık 250-300ppm e çıkarttım. Ama istediğim sonuçlar olmadı bitkiler ölmedi ama yaşıyorda sayılmaz. Yani en başta bitki filiz halinden çıkana kadarki dönem için detaylı bir reçeteye ihtiyacım var. Bu süreçte ölçümlerimi düzenli şekilde yaptım. Şuan rezervuarı komple temizleyip tekrardan başlayacağım. Cal-mag chartı atabilirsin ve dediğim gibi genel bir reçete.

Yesil888

Ordinaryüs

İlk growum.

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka kökleri görünce isi tam cözüldü, o kahve rengi köklerin hepsini temizlemen lazim, onlar cürümüs, su almaz bitki o köklerle, elinle siyir asagiya koparlar. yada kes, kökler gene suyun disinda kalirsa üstten sulama yap, kökler suyu bulana kadar. Suyu komple degistir, yeni su yap.

Kanka kökleri görünce isi tam cözüldü, o kahve rengi köklerin hepsini temizlemen lazim, onlar cürümüs, su almaz bitki o köklerle, elinle siyir asagiya koparlar. yada kes, kökler gene suyun disinda kalirsa üstten sulama yap, kökler suyu bulana kadar. Suyu komple degistir, yeni su yap.
Hocam selamlar kesinlikle çok bildiğimden değil zaten ilk grow diyebilirim. Çok düşündüm kökler hakkında çok. Burnumu dibine kadar götürüp kokladım. Ellerimle dokundum. Gerçekten yumuşak değil bir fırça ile ph ayarlı suyla nazikçe sildiğimde o kahve tonu gidiyor ipeksi rengi alıyor. Fırça ise kahve tonlarına dönüyor. Besin kalıntısı olduğunu düşünüyorum. Bitkim de olağanüstü sağlıklı. Auto bitkiye topping, lst, scrog, çatır çatır budama yaptım strese bile girmedi. İnanın ben de çok korkuyorum kök çürümesinden ama şu an kapağı bile kaldırmak istemiyorum ışık temas etmesin diye alg vs açısından. Yakında çiçeğe girecek sanırım şu an kurcalamaktan çekiniyorum. Oksijenli su kullanmak isterdim ama Vodoo Juice kullanıyorum bakterilerimi öldürmek istemem. En kötü senaryo için Sensizym kullanıyorum ölü kökleri parçalasın diye. Gönül ister soğutucum olsun ama kabin 40×40 zaten. Ben de şaşırdım ne yapacağımı.

Hocam arıtma su kullanma şansım yok. Desni marka su alıyorum bulduğum en düşük ppm e sahip su 85 civarı. Mikoriza, mantar ve faydalı bakteri kavramlarının farklı şeyler olduğunu çıkarıyorum yazdıklarınızdan ben şu ürünü aldım https://www.growkent.com/General-Hydroponics-Trikologic-10-g,PR-704.html. Terra aquatica micro-grow-bloom, ph down ve cal-mag kullanıyorum. Setup'ı kurarken suyu koydum linkini attığım ürünü döktüm ve gübreleri ekleyerek yaklaşık 250-300ppm e çıkarttım. Ama istediğim sonuçlar olmadı bitkiler ölmedi ama yaşıyorda sayılmaz. Yani en başta bitki filiz halinden çıkana kadarki dönem için detaylı bir reçeteye ihtiyacım var. Bu süreçte ölçümlerimi düzenli şekilde yaptım. Şuan rezervuarı komple temizleyip tekrardan başlayacağım. Cal-mag chartı atabilirsin ve dediğim gibi genel bir reçete.
Kanka kullanabilirsin 15 aşamalı su arıtma cihazı al 2.5k oluyor sana. İçme suyu masrafın da olmuyor artık. :) Evet hocam farklı şeyler. Ancak birlikte kullanabileceğiniz gibi ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Hocam siz vegde calmag kullanmayın suyunuzda ve besinlerinizde zaten var calmag idare eder sizi vegde. Calmag arıtma su kullanıyorsanız Allah'ın emri. Ben bitkimde tamamem Advanced Nutrients chart uyuyorum. Ne eksik ne fazla. Bu arada calmag aşırı kullanımda bitkinin büyümesi durabilir.

Ben şu an veg sonlarındayım ppm 230-260 arası. 260 hiç geçmedi zaten.

Uzay11

Kıdemli Üye
Ph normal ppm normla ısı normal hava ve su olarak. Benim temel sıkıntım bitkileri yaşatamadım. Neredeyse 2 aydır bitkiler 15cm fln oldu ölmediler ama 15 cm işte. İlk baştaki 15-20 günü sağlıklı bir şekilde nasıl atlatırım bu konuda bir bilgiye ihtiyacım var.
Sana güzel bir reçete yazıyorum kanka.
İlk olarak gubrelerimiz önemli bunun için basite indirilmiş gubreler var. dwc de iyi iş çıkardığı kanıtlanmış. Sonrasında tek dwc yap ilk olarak. Patlamış tohumu tasyününe aldık koklendirici ve grow ve calmag ekliyoruz ki bu duruma farklı bakanlar çıkacaktır. Tasyununu hazirladigimiz gübreli su ile ıslatıp patlamış tohumu yerleştirdik üzerine sona kalan suyumuzu ilave ettik ışık ve ortamın tam olduğunu düşünerek filizin kendini dışarı atmasını bekliyoruz sonra ortalama 150-200 ppm e hazırladığımız kovamiza aldık burda bı önemli not 20l dwc 15l yeterli olurken biz yukardan sulama işini atlamak icin hidraton dolu küçük kovamiza tasyununu yerleştirdik ve suyumuzu hitradonlara değecek kadar su dolduruyoruz bu işi çok kolaylaştırıyor. Sonra ppm ve pH takip ediceksin bir hafta pH bakman yeterli not: hava taşı ve mororunun performanslı calistigindan herzaman emin ol arada bibhava taşı değiştirmen gerekebilir. Sonra büyümeyi izleyeceksin hızlı büyüyor. Su ısısını 18 de tutmaya çalış 20 sorun olmayacaktır. Küçük cu peşlerinden soğutucu yapabilirsin. Sonrasında takip, ppm ve pH. Haftada bir suyunu değiştir. Sonuç veren deneyimimden alıntı. Arada eksik olabilir iyiyim kanka k.b takikirsan yaz başarılı grow çıkar ama deneyimlerini yazacak ustalarada kulak ver. Konuları,insanların deneyimlerini incele.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********* ********* ***** *** hahahaha** **********
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ***** * ***** ******* hahahaha* ***** ***** *** **********
    hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha********* ***** *** ******* *******
    **** ***** ***** ****** ***** ** ******** ******* ***** hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha****
    *** ******** hahahaha ** hahahaha* ********* *** hahahaha* ****** ********** *** ******* hahahaha
    * ***** ********** hahahaha**** *** *** **** hahahaha** **
    **** hahahaha *** **** *****
  • M Marryhuana:
    ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    ***** ******* hahahaha*
  • Q Qirve:
    ******** ******* ***** ****** **** ***** ******** ***** ***** ***** ****** ****** hahahaha*****
    ******** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    ***** ** ***** hahahaha** **** hahahaha ****** ****** ******* ****** ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    **** ****** hahahaha********
    **** ******** **** hahahaha*** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    +1
    ***** ***** ******* ********** hahahaha *** hahahaha***
    +1
    hahahaha** **** ***** *******
  • M Marryhuana:
    ******* *** ***** ********** *** *** ****** ******* ** *** *** ***** ** *** * ******** hahahaha** *** ** ***** hahahaha** ** *** * *** ****
  • P PsyWeed:
    hahahahahahahaha
  • P PsyWeed:
  • Q Qirve:
  • Mest Mest:
  • lavrens lavrens:
    lavrens lavrens: ***** ******