HID VS LED (: SLH,AK47,BLUEDREAM :)

Smokeweed35

Yeni üye
Merhaba kankalar,
sponsor siteden siparişimi verdim yaklaşık 1 senedir forumu yabancı siteleri tohumsuz kankanın videolarını didik didik ettim gözlerimin derecesi arttı ama hala şu ışık konusunda aklımı karıştıran şeyler var size sorularım olacak ışıklandırma olarak en iyi bilinen ve araştırmalarıma göre HID (Hps,Mh) aydınlatma en iyisi fakat LED olarak Cob ledlerin olması maliyet ve performans dengesi olarak kafamı çok karıştırdı.

bir hid sistem havalandırması ile reflektörü balastı ve ortalama ampüllerin her hasatta değişmesi gerektiğinden zahmete katlanırım ama çok maliyetli işlem oluyor led ' te durum böyle değil sanırım deneyip göreceğiz tecrübe eden var ise yardım isterim.

Aşağıda linkini verdiğim full spectrum 50w cob led ile 1 bitki başına 3 adet olarak sistemi yapmayı düşünüyorum kuran veya gören duyan link atacak olan bu konu ile ilgili her fikre açığım.

Alanım
boy :210 cm
en : 106 cm
genişlik : 95 cm

50w full spectrum 370_780Nm 50w 220v _
HTB13uVVbsfrK1Rjy0Fmq6xhEXXaF.jpg

https://www.aliexpress.com/af/cob-led-full-spectrum.html?SearchText=cob+led+full+spectrum&d=y&initiative_id=AS_20190305075239&origin=n&catId=200003219&isViewCP=y&jump=afs

Bu Cob led' ler çok ısınıyor bu yüzden bir soğutma sistemi ile en iyi performansını veren +-30,50 Derece arasında tutmayı planlıyorum fikirlere açığım.

Sormak istediğim sorular ;
1_COB led için Mercek takmak zorunda mıyım ?
2_HID (Hps,Mh) aydınlatmadan daha çok performans alır mıyım ?
3_1 bitki başına kaç adet 50w COB led kullanmam gerekiyor ?
4_  alanıma kaç adet bitki koyarım ölçüleri yukarda yazdım ?
5_ tohumlarım ; super lemon haze (2), blue dream (2), ak47 (2) toplamda 6 adet gelecek hangilerinden başlayayım ?

adım adım yaptıklarımı paylaşacağım saygılar dostlarım ,yorumlarınızı bekliyorum.

herkese bol hasatlar ,dumanınız bol olsun. :)

Ekli dosyalar

• mekan.jpg
    mekan.jpg
    10.1 KB · Görüntüleme: 10
o gösterdiğin ledler hid sistemin yanından geçemez moruk. ayrıca her hasatta ampul değiştirmek gerek diyorsun da öyle bir şey yok. ortalama 3 growda bir değiştirirsen iyi olur ama ben 5 grow kullandığım ampulde oldu yine de performans muazzamdı.

hid ampullerin performansını ancak grow işleri için özel üretilen önde gelen 3-5 marka ile kıyas edersin gerisi ellerson

mr.peops

Üye
Cvp: HID VS LED :) SLH,AK47,BLUEDREAM :)

kankalar cob ledi güzel gömmüşsünüzde bu kadarda leş değil . sonuç olarak 10k lümen gereken bitkiye 15 k lümen verirsen yine hasadının %80 verim alırsın diye tahmin ediyorum. Ben şahsen 10x 50w cob led  aldım en azından CFL lambalardan fazla hasat olur diye tahmin ediyorum.

Herkese merhaba öncelikle bir kaç sorun için faydalı olacağını düşündüğüm link bırakayım sonrada HID ve LED konusuna değineyim.

Linkler
Kaç Bitki Yetiştirmeliyim Cevabı
Gösterim Stili Hangi Saksıyı (Neden) Seçmeliyim : Cevaplandı (Burada bitkinin ne kadar yer kaplayabileceği ile ilgili temel şablon var)

Bunlar 4. soruna cevap olur şimdi diğerlerini genel cevaplamaya çalışıcam HID ile LED arasında kullanım olarak en bariz farklarından birisi şudur HID ışıkların yayıldığı alan LED e göre çok daha fazla o yüzden profesyonel çoğu yetiştirici hala HID tercih eder çünkü uygulaması çok daha kolaydır geniş bir alana kuvvetli ışık yayar soğutma fixlenebilecek bir şeydir elektrik maliyeti de bazı ülkelerde hiç sorun değil ama bu HID daha iyi demek değil tabi ihtiyacına göre uygun olanı seçmek en iyisidir, geçen ufak bir araştırma yaparken dikkatimi çeken şey bu LED teknolojisinde başı çeken firmaların 50w lık 100w 200w lık LED lerden kaçınması buda tahminimce ışığı yayacağı alanı azaltıyor olması işte bu sorunu çözmek içinde mercek kullanıyorlar buda ışığı oval şekilde kırıp yayılımı arttırmaya veya belirli alanda yoğunlaştırmaya yarıyor gözlük camı gibi ikisinide yapmak mümkün. LED ışığı dikey olarak düşürür ısıda fazla yaymadığı için olduğunca bitkiye yakın ve paralel olarak üstte bulundurulur HID öyle değil takarsın ve bir kabini çok rahat aydınlatır.

Diğer değinmek istediğim nokta Full Spektrum misal 9 renk olduğunu düşünürsek ve bunlardan 3lü guruplardan oluşuyor desek 3 ana renk ve bunların tonları var demek full spektrumda hepsini veriyor demek ama dikkat edilmesi gereken nokta bitkiler yeşil ışığa tepki vermezler genel renkleride yeşil olduğu için yansıttıklarını düşünebilirsiniz bu da şu demek sen 250w lık fazla yeşil renk içermeyen MH ampül aldığında 250w full spektrum LED ile kıyasladığında beklediğinden fazla bir fark olabilir çünkü senin ışık gücünün bir kısmı belkide 3te1i yeşil ışık tonlarını üretiyor ve verimin düşüyor zaten HID kadar etrafada yayılmıyor sonuç zahmetsiz ve verimsiz ışık kaynağı..

Uzun mesajlarım pek dikkate alınmıyor olabilir ama genel olarak baktığımda herkes cevap istiyor soruda ise neden yok hangisi var böylelikle farklı durumlarda fikir ayrılıkları yaşanıyor çünkü onu tercih eden kişi nedenini bilmeden benimsedi o yüzden ikilemlerde seçim yapacakken sorularınızda neden de olmalı diye düşünüyorum.

Buna alternatif ne olur dersen bu iş için üretilen ledler gibi full spectrum değilde 2 ana evre gelişim ve çiçeklenme için ayrı sistem kurman güzel yanı ne dersen ikisinde de yeşili minimumda tutabileceğin gibi çiçeklenme döneminde iki ışık kaynağını aynı anda çalıştırabilirisn buda atıyorum ilk 2 ay 250w iken sonraki döminde 500w gibi bir şeye dönüşür buda seni memnun eder ve uzun süreli kullanılır konu böyle olunca belki 50w yerine 10 luk 3lük sistemleri de düşünebilirsin.

Tabi bunlar benim araştırmalarım doğrultusunda kendi düşüncelerim tamamen doğru olmasada yanlışı gösterirler ki buda konuya ışık tutar yoruma açık her bir detay.

Ayrıca ingilizce bilmeseniz bile bu videoyu alt yazı açarak izlemeni altyazısını açmasanız bile diğer grow ledlerin değerlerini görmeniz için testi sonuna kadar izlemenizi öneririm, iyi forumlar.

Smokeweed35

Yeni üye
Cvp: HID VS LED :) SLH,AK47,BLUEDREAM :)

Hunlu' Alıntı:
o gösterdiğin ledler hid sistemin yanından geçemez moruk. ayrıca her hasatta ampul değiştirmek gerek diyorsun da öyle bir şey yok. ortalama 3 growda bir değiştirirsen iyi olur ama ben 5 grow kullandığım ampulde oldu yine de performans muazzamdı.

hid ampullerin performansını ancak grow işleri için özel üretilen önde gelen 3-5 marka ile kıyas edersin gerisi ellerson

Hunlu aynı düşüncedeyiz kanka HİD sistem en kralı sözüm yok bu LED ler konusunda çok denemek ve yoğunlaşmak gerek herkesin de başladığı gibi bende ilk garanti sistem olan hid ile başlayacağım sonra bakicaz denicez bu ledleri aldığım klonlarlarda tecrüben bilgin için teşekkürler bana HİD sistem kurmak icin 400w -600w onerebilcegin site var mı ?

greenblue53' Alıntı:
Kanka bende Hunlu kankama katılıyorum o 50 watt lık cob led çipleri bırak hps in yanından geçmeyi bi boka yaramaz ancak gelişimde bitkiyi büyütür çiçeklenmede sıçar kanka öyle çip olarak cxb 3590 olan lar iyi onlarda pahalı.Benim de 250 watt HID sistemim var memnunum ama 2 . bi sistem Viparspectra var aklımda 450 watt olandan ülkeye getirtebilirsem..

Kanka bende katılıyorum size garanti olan hid sistem en doğru yol peki bana 400w-600w sistem kurabilcegim site linklverebilirmisin ama ben bu ledleri deneyeceğim maliyet çok düşüyor cunku ana bitkiden aldığım klonlar ile denerim.

mr.peops' Alıntı:
kankalar cob ledi güzel gömmüşsünüzde bu kadarda leş değil . sonuç olarak 10k lümen gereken bitkiye 15 k lümen verirsen yine hasadının %80 verim alırsın diye tahmin ediyorum. Ben şahsen 10x 50w cob led  aldım en azından CFL lambalardan fazla hasat olur diye tahmin ediyorum.

Kanka bu cob ledleri denemek lazım kesin diyemiyoruz bence benimde kafamı çok kurcalıyor ben hid e döndüm yine sanırım kafam rahat olsun moruk ? ama bu ledleri deneyeceğim ana bitkiden aldığım klonlarda bakalım.

EvdekiMizah' Alıntı:
Herkese merhaba öncelikle bir kaç sorun için faydalı olacağını düşündüğüm link bırakayım sonrada HID ve LED konusuna değineyim.

Linkler
Kaç Bitki Yetiştirmeliyim Cevabı
Gösterim Stili Hangi Saksıyı (Neden) Seçmeliyim : Cevaplandı (Burada bitkinin ne kadar yer kaplayabileceği ile ilgili temel şablon var)

Bunlar 4. soruna cevap olur şimdi diğerlerini genel cevaplamaya çalışıcam HID ile LED arasında kullanım olarak en bariz farklarından birisi şudur HID ışıkların yayıldığı alan LED e göre çok daha fazla o yüzden profesyonel çoğu yetiştirici hala HID tercih eder çünkü uygulaması çok daha kolaydır geniş bir alana kuvvetli ışık yayar soğutma fixlenebilecek bir şeydir elektrik maliyeti de bazı ülkelerde hiç sorun değil ama bu HID daha iyi demek değil tabi ihtiyacına göre uygun olanı seçmek en iyisidir, geçen ufak bir araştırma yaparken dikkatimi çeken şey bu LED teknolojisinde başı çeken firmaların 50w lık 100w 200w lık LED lerden kaçınması buda tahminimce ışığı yayacağı alanı azaltıyor olması işte bu sorunu çözmek içinde mercek kullanıyorlar buda ışığı oval şekilde kırıp yayılımı arttırmaya veya belirli alanda yoğunlaştırmaya yarıyor gözlük camı gibi ikisinide yapmak mümkün. LED ışığı dikey olarak düşürür ısıda fazla yaymadığı için olduğunca bitkiye yakın ve paralel olarak üstte bulundurulur HID öyle değil takarsın ve bir kabini çok rahat aydınlatır.

Diğer değinmek istediğim nokta Full Spektrum misal 9 renk olduğunu düşünürsek ve bunlardan 3lü guruplardan oluşuyor desek 3 ana renk ve bunların tonları var demek full spektrumda hepsini veriyor demek ama dikkat edilmesi gereken nokta bitkiler yeşil ışığa tepki vermezler genel renkleride yeşil olduğu için yansıttıklarını düşünebilirsiniz bu da şu demek sen 250w lık fazla yeşil renk içermeyen MH ampül aldığında 250w full spektrum LED ile kıyasladığında beklediğinden fazla bir fark olabilir çünkü senin ışık gücünün bir kısmı belkide 3te1i yeşil ışık tonlarını üretiyor ve verimin düşüyor zaten HID kadar etrafada yayılmıyor sonuç zahmetsiz ve verimsiz ışık kaynağı..

Uzun mesajlarım pek dikkate alınmıyor olabilir ama genel olarak baktığımda herkes cevap istiyor soruda ise neden yok hangisi var böylelikle farklı durumlarda fikir ayrılıkları yaşanıyor çünkü onu tercih eden kişi nedenini bilmeden benimsedi o yüzden ikilemlerde seçim yapacakken sorularınızda neden de olmalı diye düşünüyorum.

Buna alternatif ne olur dersen bu iş için üretilen ledler gibi full spectrum değilde 2 ana evre gelişim ve çiçeklenme için ayrı sistem kurman güzel yanı ne dersen ikisinde de yeşili minimumda tutabileceğin gibi çiçeklenme döneminde iki ışık kaynağını aynı anda çalıştırabilirisn buda atıyorum ilk 2 ay 250w iken sonraki döminde 500w gibi bir şeye dönüşür buda seni memnun eder ve uzun süreli kullanılır konu böyle olunca belki 50w yerine 10 luk 3lük sistemleri de düşünebilirsin.

Tabi bunlar benim araştırmalarım doğrultusunda kendi düşüncelerim tamamen doğru olmasada yanlışı gösterirler ki buda konuya ışık tutar yoruma açık her bir detay.

Ayrıca ingilizce bilmeseniz bile bu videoyu alt yazı açarak izlemeni altyazısını açmasanız bile diğer grow ledlerin değerlerini görmeniz için testi sonuna kadar izlemenizi öneririm, iyi forumlar.
Kanka öncelikle yorumların için teşekkürler saksı olarak aklımda bir soru isareti yok airpod bence en mantiklisi full spectrum yerine büyüme ve çiçeklenme zamanına göre ayrı LED sistem yapmakta mantikli ama ilk sistem için maliyet ve harcanan zaman için risk lümen ve renk olarak aslında kağıt üstünde herşey normal ama sonuç istenilen gibi cikmayabilir  te kullanmak şart gibi duruyor tüm bitkiye yapraklara ulaşması gerekiyor mercekten alınca hazır sistem almak daha mantıklı oluyor ? ben eski kafalı olup hid candır diyorum ama cob ledleri klonlarda denemeyi düşünüyorum o kadarda cacık mi değil mi gorcez

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
    +1
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ********** ******** hahahaha ********
  • Didrug Didrug:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    +1
  • A active661:
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********* **** ***** hahahahahahahaha*** ******** ********* *** **** **** *** hahahahahahahaha ******** ** ****** ** **** ***** ********* ********** **** * ***** **** hahahaha *** * ******* ******* **** ****
  • A active661:
    **** ** ****** hahahaha***** **** ***** hahahahahahahaha*** ******** ********* *** **** **** *** hahahahahahahaha ******** ** ****** ** **** ***** ********* ********** **** * ***** **** hahahaha *** * ******* ******* **** ****
    ***** ****** ****** *** hahahaha***
    +1
  • A active661:
    ***** ** ** ********* ** ** hahahaha* ******* hahahaha hahahaha*
    +1
    ***** ******** ** *** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha**
    +1
  • A active661:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ******** ** *** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha******** hahahaha *** *****
    +1
    *** ** ******** *** ******* ******** ****** hahahaha*
    Lemonhazelover Lemonhazelover: **** ******* *****