Havalandırma Süper, Toprak Kurumuyor

Arkadaşlar 1 metrekare kabin, giriş çıkış fanlarım kabine göre sponsordan. Döner başlıklı fan bitkileri sallıyor. Toprak biobizz light mix, saksı kumaş 15 litre. Sıcaklık 25-27 arası, nem %40-50 ancak toprak 5-6 günde ancak kuruyor. 45 günlük bitki 2 litre su veriyorum, altından su bardağı kadar su akınca bırakıyorum. Neden böyle oluyor, milletin 3 günde toprağı nasıl kuruyor. Toprak çabuk kurumadığı için her sulamada gübreli gitsem problem olur mu ?

Drenaj iyi, delikli plastik ayakların üzerinde duruyor bez saksı ve verdiğim 2 litre sudan 1 bardak su alttan akıyor. Bu çok sulama mı oluyor ? Daha az versem alttan hiç su akmayacak. Problem başka birşey bence

mr.peops

Üye
kanka öncelikle toprak bazen sertleşebiliyor arada bir saksının kenarlarından biraz bastırarak ovalama yap toprak açılsın biraz çatlaklar oluşsun toprak daha iyi hava alır ve kuruma hızlanır

verdiğin su miktarıyla ilgili değil, zeminde rüzgar türbülansı yaratman gerekiyor, zemine fan koyman gerekiyor koyduğun fan tüm saksılara rüzgar çarptırıcak bu şekilde zeminde rüzgar akışıyla toprağın çok hızlı kurumaya başlayacak, verdiğin suyun lt si önemli değil, önemli olan bu akım ve misal 2 günde kuruyorsa 3. günü beklemen ve artık 3 günde bir su vermen düzenli ve planlı olması yani işin, 3 günde kuruyorsa 4. günü bekle ve artık 4 günde bir gibi, sulamadan sonra ki gün toprağın üstünü hafif elinle eşele sağa sola, saksıyı iki elinle şöyle hafifçe dokundururak avucunla bastırarak yanlardan bebeğe dokunur gibi rahatlatabilirsin toprağı, saygılar

İstanbul

Müptezel
Kökler sağlıklı gelismediyse zayıfsa kuruma geç olur toprağı kurutan ortam şartları değil sağlıklı gür koklerdir bu kökler toprağın ve içindeki desteklerin (perlit cocopeat vermikulit) tuttuğu suyu çeker kullanır kullanılmayan su saksıda kalır geç kurur bana göre

verdiğin su miktarıyla ilgili değil, zeminde rüzgar türbülansı yaratman gerekiyor, zemine fan koyman gerekiyor koyduğun fan tüm saksılara rüzgar çarptırıcak bu şekilde zeminde rüzgar akışıyla toprağın çok hızlı kurumaya başlayacak, verdiğin suyun lt si önemli değil, önemli olan bu akım ve misal 2 günde kuruyorsa 3. günü beklemen ve artık 3 günde bir su vermen düzenli ve planlı olması yani işin, 3 günde kuruyorsa 4. günü bekle ve artık 4 günde bir gibi, sulamadan sonra ki gün toprağın üstünü hafif elinle eşele sağa sola, saksıyı iki elinle şöyle hafifçe dokundururak avucunla bastırarak yanlardan bebeğe dokunur gibi rahatlatabilirsin toprağı, saygılar
Kanka saksılara hava vuracak şekilde zemine fan koysam bu seferde köklere zarar verip çürütmez mi ?

Kökler sağlıklı gelismediyse zayıfsa kuruma geç olur toprağı kurutan ortam şartları değil sağlıklı gür koklerdir bu kökler toprağın ve içindeki desteklerin (perlit cocopeat vermikulit) tuttuğu suyu çeker kullanır kullanılmayan su saksıda kalır geç kurur bana göre
Toprağa toz mikoriza döküyorum. Parmağımı toprağa sokunca çatur çutur kök sesleri alıyorum. Mantığın doğru ancak benim sorunumun kök kaynaklı olduğunu düşünmüyorum kanka.

saksın nerde duruyor altında ızgaralık varmı ve ızgaralıgın altı bosmu alttan hava alabılecegı sekılde ve 2 lt cok ben 11 lt bez saksıya 1 lt verıyorum gayet iyi gidiyor 4 gunde tamamen kurumus oluyor

saksın nerde duruyor altında ızgaralık varmı ve ızgaralıgın altı bosmu alttan hava alabılecegı sekılde ve 2 lt cok ben 11 lt bez saksıya 1 lt verıyorum gayet iyi gidiyor 4 gunde tamamen kurumus oluyor
Saksılarım kabinin ortasında duruyor kanka. 11 litrelik saksıya bende 1 litre verince 3-4 günde kuruyor ancak 15 litrelikler kurumuyor. 15 litreye 2 litre veriyorum

İstanbul

Müptezel
40 li günlerde 15.litKanka saksılara hava vuracak şekilde zemine fan koysam bu seferde köklere zarar verip çürütmez mi ?
İsiklar
Toprağa toz mikoriza döküyorum. Parmağımı toprağa sokunca çatur çutur kök sesleri alıyorum. Mantığın doğru ancak benim sorunumun kök kaynaklı olduğunu düşünmüyorum kanka.
15 litrelik saksıya 40 li günlerde 2 litre su bana göre çok 20 litrelik air saksıya 60 günlük bitki 3 gün önce 1.5 litreden 2 litreye çıktım fazla sulamadan kökler çürümüş olabilir mi drenej ve toprak güzelse alttan akmalar 1 lede 2 litre su ilede olur

çok verıyorsun 11 lt de 1 lt verıyorken 15 lt de 1.400 hadi 1.500 lt vermelısın bitkinin alıştığının dışına çıkarsan gidişatını etkıler sonucta alıstıgı bı döngü var,saksı altı ızgaralı olsun orası onemlı ayrıca

higthead

Jolly Green
Dostum cok yapılan hatalardan 1 tanesı 1 kere toprak kurumadan su vermeye basladıgımızda kuruma gunu uzar. Siz topragı ustten parmak sokup kontrol ettıgınızde toprak kurumus gelebılır ama merkez nemlı olur En guzeli saksıyı kaldırarak deneme yontemı kus gıbı hafıf olması lazım.

Mesela suan topragın 5 gune kuruyorsa 7. gun suyu ver. bırdahakı sulamanda 3-4 gune kurumus olucak merkezı ıyı kurutun.

İstanbul

Müptezel
Çok bilgi kirliliği var forumda toprağa parmakla bakılmaz hasat da kurudu deyip kestigin8z bitkinin saksı dibine bakın bataklık camurundan farkı yok kesinlikle alan müsaitse kontrol tartilarak yapılmalı

saksı altı ızgaralı olsun orası onemlı ayrıca
Dostum cok yapılan hatalardan 1 tanesı 1 kere toprak kurumadan su vermeye basladıgımızda kuruma gunu uzar. Siz topragı ustten parmak sokup kontrol ettıgınızde toprak kurumus gelebılır ama merkez nemlı olur En guzeli saksıyı kaldırarak deneme yontemı kus gıbı hafıf olması lazım.

Mesela suan topragın 5 gune kuruyorsa 7. gun suyu ver. bırdahakı sulamanda 3-4 gune kurumus olucak merkezı ıyı kurutun.
gayet doğru bir yorumlama olmuş, çok su çok hasat demek değil, az su ile ölmezz ama çok su ile zarar verirsin bitkite

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ***** ******* **** hahahaha **
    ***** ***** ** **** ******* *** ****** *** **
  • L Lew4nd0w5k1:
    hahahaha**** ** ******** ****** * ***** **** *** **** ***
  • L Lew4nd0w5k1:
    * ******* ***** ***** ***** ***** **** *** ******** ****** ***** ****** ****** hahahaha
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ***** ** **** ******* *** ****** *** ** *** ********* ***** ***** ** **** ******** **
    * ******* ***** ***** ***** ***** **** *** ******** ****** ***** ****** ****** hahahaha*** * ***** **** **** ***** ***
    *** ***** ** ****** *** **
    ****** *** ******* *** ***** *** ****** ***** **** **
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    hahahahahahahaha
    +1
    ****** *** ******* *** ***** *** ****** ***** **** ** *** hahahaha ***** **** *******
    +1
    *** ***** **** **** **** **
    hahahahahahahaha ****** ***** ********** ******
    ******** **** ** *** hahahaha ***** **** *******
    hahahahahahahaha
    * hahahaha