Gizli bölmede grow

Babayaga7

Yeni üye
Arkadaşlar cümleten sa ikinci growuma başlamayı düşünüyorum ancak bu sefer yer sıkıntısı çektiğim ve aile evimde yapacağım için biraz daha farklı ve gizli bir şekilde bu işe girişeceğim. Yetiştirmeyi düşündüğüm alanı tarif etmem gerekirse özel yaptıracağım akvaryumun 60cm yükseklik 60 cm derinlik ve 120cm uzunluğu olan gizli bölmesi dolayısıyla sog yöntemiyle yetiştirmeye karar verdim. Tohumlar ise daha önce içtiğim sağlam genetiklerden çıkan tohumlar . 15 bitkiyle başlamayı düşünüyorum yarısı erkek çıksa 8 bitkiyle yola devam edeceğim sizlere danışmak istediğim konular var
1 - bitkilerin en fazla 25 -30cmlik boya gelmesini istiyorum bitkiler kaç cm e geldiğinde ışık döngüsünü 12/12ye çevirmeliyim ?
2 - bitkiler ufak olacağı için 400 wattlık cob led yeterli olur mu ?
3 - normal bitkiye 2-4 ml verilen gübreyi 25-30cm boyundaki bitkilere daha az mı vermeliyim ?
4 - bitkiyi evin deposunda yetiştircem sıcaklık şuan 20-15 derece kışın geceleri 5-10 derecelere kadar düşüyor cob led kabin ısısını dengeler mi ?
5 - carbon filteresini kendim yapmayı planlıyorum daha önce filtre yapan arkadaşlar , koku probleminin önüne geçebildiniz mi ? Nasıl bir yöntemle yaptınız ?
Akvaryumun projesini benim gibi gizli grow yapacak arkadaşlara fikir olması için aşama aşama bu başlık altında paylaşacağım . Forumda micro grow box yapan bir arkadaş vardı eğer yazımı okuyorsan seninde fikirlerini çok merak ediyorum .

A

ALTINPİPO

Guest
1 2 3 4 5 dıye yazacam ızle kanka 1 bıtkıyı 20cm oluncaya kadar veg ver olc 12 12 ver 2 yeter hasadın daha saglam olur ama ıcersı ıyı havalanması gerekıyor sıcak oluyolar dıye bılıyorum 250wattshp de kafadır daha ıyı olur aslında sen bılırsın 3 sog bıtkısıne en fazla autodan kısa olur buyuk ıhtımal 1ml dusuk dusuk olabılır yanı 2 3 ml cok fazla olur bıtkın yanar sıkıntılar cıkar 1ml 500l 400 300 200 okadar 4 ısık kapalı 20 acık 28 olacak 4 okadar bır bıtkı pek fazla koku yaycagını dusunmuyorum kanka son olarak dogru kabın alıp yapmalısın ben ce 90x90x180 yada 2 tık altı bukadar

Babayaga7

Yeni üye
1 2 3 4 5 dıye yazacam ızle kanka 1 bıtkıyı 20cm oluncaya kadar veg ver olc 12 12 ver 2 yeter hasadın daha saglam olur ama ıcersı ıyı havalanması gerekıyor sıcak oluyolar dıye bılıyorum 250wattshp de kafadır daha ıyı olur aslında sen bılırsın 3 sog bıtkısıne en fazla autodan kısa olur buyuk ıhtımal 1ml dusuk dusuk olabılır yanı 2 3 ml cok fazla olur bıtkın yanar sıkıntılar cıkar 1ml 500l 400 300 200 okadar 4 ısık kapalı 20 acık 28 olacak 4 okadar bır bıtkı pek fazla koku yaycagını dusunmuyorum kanka son olarak dogru kabın alıp yapmalısın ben ce 90x90x180 yada 2 tık altı bukadar
Kabin koyamıyorum kanka aile evi olduğu için. Akvaryum yaptıracam alt dolabını da grow için ayıracam . Bitki çiçekleme döneminde de büyüdüğü için 20cme kadar veg süresi biraz fazla olmaz mı ? Benim istediğim bitkinin maximum boyu 30cm olması çünkü alan kısıtlı ve ışık mesafesinidd ayarlamak lazım

Wex

Yeni üye
Bro kabinin küçük olduğu için cob ledler ısı sorunu yaratacak ondan ziyade fan sesi aile bireylerine yakalanmana yol açabilir imkanın varsa ışık olarak quantum board almanı tavsiye ederim bütçem yok diyorsan cfl

Babayaga7

Yeni üye
Bro kabinin küçük olduğu için cob ledler ısı sorunu yaratacak ondan ziyade fan sesi aile bireylerine yakalanmana yol açabilir imkanın varsa ışık olarak quantum board almanı tavsiye ederim bütçem yok diyorsan cfl
Dostum bütçe biraz kısıtlı fan sesinden yana bir sıkıntı çıkmaz akvaryumun içinde yapmamın amacı zaten fan vantilatör vs sesleri kamufle etmesi elimde geçen growdan kalma 250w cob var maksadım onu değerlendirmek . Akvaryumu kuracağım alan apartmanın alt katındaki depo önü açık hava alan biyer anlayacağın soğuk bi ortam buna rağman coblar ısı problemi yaratır mı ?

S

silas

Guest
ASelam. Büyük mantık hataları var bu işte, 15 bitkiyle başlayıp onlar cinsiyet verene kadar 120x60x60 alanda tutmak bunlardan biri mesela. Auto dişi tohum alıp, o alanın 3/2 sine 2 tane bitki koyup kafalarına 2 tane 30w 6500 kelvin beyaz, 4 tane 30w 2700 kelvin sarı led ampul koymak bana daha mantıklı geldi, hem az ısı üretir ısıyı dengeler hemde maliyeti düşük olur. O alanda 400w cob ledle bitki yetişmez ama fırın haline getirip börek ekmek pişirebilirsin, kinaye yapıyorum ama 400w cob ledin orayı nasıl ısıtacağını anla diye. Bitki için en ideal sıcaklık 21-27 arasıdır, 16 derecenin altında gelişim durur, sıcaklık düştükçe de bitki zamanla ölür, ılıman iklim bitkileri bunlar sonuçta. Kapalı sistemde auto bitki için 20/4 ışık düzenini kullanacağın için ısı dengelenir. Havanın en soğuk olduğu saatler ışık açık kalır, havanın en ılıman olduğu 12-16 arası karanlık periyota geçirirsin bitkiyi. Gübreleme konusuna gelirsek bitkinin büyüklüğüne göre ayarlayacaksın miktarı, tang çizelgesi kullanır 3-4 gübreyle işi kotarırsın. Çiçeklenme döneminde bitki mis gibi kokular yayacağı için orjinal karbon filtre bile kokuya %100 çözüm olmaz, havayı dışarı verirsen daha mantıklı iş yapmış olsursun. İyi planlar umarım işin rast gider

Moderatör tarafında düzenlendi:

Babayaga7

Yeni üye
ASelam. Büyük mantık hataları var bu işte, 15 bitkiyle başlayıp onlar cinsiyet verene kadar 120x60x60 alanda tutmak bunlardan biri mesela. Auto dişi tohum alıp, o alanın 3/2 sine 2 tane bitki koyup kafalarına 2 tane 30w 6500 kelvin beyaz, 4 tane 30w 2700 kelvin sarı led ampul koymak bana daha mantıklı geldi, hem az ısı üretir ısıyı dengeler hemde maliyeti düşük olur. O alanda 400w cob ledle bitki yetişmez ama fırın haline getirip börek ekmek pişirebilirsin, kinaye yapıyorum ama 400w cob ledin orayı nasıl ısıtacağını anla diye. Bitki için en ideal sıcaklık 21-27 arasıdır, 16 derecenin altında gelişim durur, sıcaklık düştükçe de bitki zamanla ölür, ılıman iklim bitkileri bunlar sonuçta. Kapalı sistemde auto bitki için 20/4 ışık düzenini kullanacağın için ısı dengelenir. Havanın en soğuk olduğu saatler ışık açık kalır, havanın en ılıman olduğu 12-16 arası karanlık periyota geçirirsin bitkiyi. Gübreleme konusuna gelirsek bitkinin büyüklüğüne göre ayarlayacaksın miktarı, tang çizelgesi kullanır 3-4 gübreyle işi kotarırsın. Çiçeklenme döneminde bitki mis gibi kokular yayacağı için orjinal karbon filtre bile kokuya %100 çözüm olmaz, havayı dışarı verirsen daha mantıklı iş yapmış olsursun. İyi planlar umarım işin rast gider
Tavsiyelerin için teşekkür ediyorum usta , cobları es geçecem anlaşılan . 2 tane auto işi mantıklı doğru diyorsun fakat autoların koku sıkıntısının biraz daha fazla olduğunu duydum ve amacım elimdeki tohumları değerlendirmek . Kısa sürede hasat almak ve alandan maksimum düzeyde faydalanmak için aklımdan geçen yöntem sea of green bu yüzden 15 bitkiyle başlamayı düşünüyorum . 8-10 gün 18/6 devam edip sonrasında döngüyü 12/12 ye alacam çiçeklemeye girdiğinde erkekleri ayırıp kızlarla devam edicem. 8 bitkinin her biri maksimum 25-30 cm olacak senin bahsettiğin ledlerden kaç tane kullanmam gerekir ? Onun dışında Karbon filtre olayı kafamı biraz kurcalıyor onun da bakıcaz bi çaresine.

As. Dostum. Yeni gördüm daha kusura bakma. Ben Y x D x U = 720 x 235 x 580 boyutlarında bir kasada yapmıştım bu işi. Fakat alanım dar olduğu için 'regular' dan ziyade 'auto' tercih ettim o yüzden regular bitkilerin gelişmesi,boyu hakkında çok bir bilgim yok bu konuda yardımcı olamayacağım. Yanlışım olursa benden daha bilgili arkadaşlar düzeltirse sevinirim. Kendi fikrimce yanıtlamaya çalışayım.
1: 2x4lt saksıdaki 2 bitkimin boyu hasat zamanına yaklaştığında 30cm'e ulaştı. Tabiki bu 'regular' bitkilerde daha fazla olacaktır. Saksının boyutuda burada bir etmen. Auto tercih ettiğim için bitkinin daha fazla boy atmaması için herhangi bir budama işlemi yapmadım. Zaten kullandığım saksıda max 30-40cm olacağını öğrenmiştim.
2: O ebatlardaki bir akvaryuma tek bir lamba koyduğun zaman ne kadar verimli olur bilemiyorum. İster istemez kıyıda köşede yeterli ışık alamayıp gelişemeyen bitkilerin olacaktır diye düşünüyorum. En mantıklı olanı 2 adet lamba ile desteklemek olacaktır. Ama imkanım yok diyosun ona birşey diyemem.
3: Biobizz Allmix toprak kullanmıştım. Gübre katkılı bir toprak olduğu için yaklaşık ilk 2 hafta gübre vermedim. 2.haftadan sonra ürünün kullanım bilgilerindeki değerlerden biraz daha aşağıda tutarak 1ml vermemi söylüyorsa 0.50ml grow ile başlayıp yavaş yavaş arttırmaya başladım. İlerleyen haftalarda 2ml yazıyosa ben 1.5ml falan verdim. Biraz daha aşağıda tutmak istedim. Daha uygun olacağı söylendi.
4: Ne kadar açık havada da olsa içerisi ister istemez baya ısınacaktır ki akvaryumun dışını illa birşeyler ile kamufle edeceksin buda soğuğu kesecektir o yüzden içerideki ısıyada etkisi olacaktır veya silas34 ün dediği lambalardan ya da cfl kullanmak ısı anlamında daha mantıklı olur gibi eğer fan vs. koymayacaksan.
5: İllaki faydası olur carbon filtrenin. Azaltacaktır kokuyu fakat tamamen yok olmasını bekleme. Ama akvaryum dışarıda duracağı için kalan kokuda çokta dikkat çekmeyecektir. Ama dandik birşey yapma araştır en iyisin yap fazla birşey tutmaz para anlamında.Özellikle micro grow lar için güzel filtre örnekleri var forumlarda. Ben koku konusunda çok sıkıntı yaşadım. O koku giderici jellere falan hiç para verme 1 gram faydası yok.

Benim fikrimi soracak olursan ;
Eğer 1 adet 400w cob ile 15 saksı koyup ilerleyen zamanda 7-8 saksıyla devam edip verimli bir şekilde gelişip büyüyememiş regular tohumla başlamaktansa 2-3 adet auto saksı ile başlayıp daha verimli,tombul meyveli bir bitki yetiştirmen daha mantıklı olacaktır. Sonuçta gizli yapacaksın bu işi zaman uzadıkça daha da sıkıntıya gireceksin hergün için içini yiyecek gören duyan olurmu diye. Regular için 4-5 ay beklemektense 2 ayda işi bitirmek bence daha güvenli. Lamba konusunda bende cfl ve cob led arasında çok kez gidip geldim sonucunda ufo tipi led lambalara yöneldim. İlk etapta çok para harcamak istememiştim. Yukarıda da arkadaş bir video koymuş zaten oda gayet makul bir sistem soğutma sistemin olmayacaksa eğer. Unutma ne kadar çok ışık o kadar fazla verim. Ben grow u bitirdikten sonra lambaları arkadaşıma verdim.(2x300w led) O kadar izah etmeme rağmen gitti altına 15lt lik saksılarda 15 adet auto koydu: Sonuç hüsran. En az 6-7 bitkisi 20cm bile olmadan ölüp gitti.Diğerleride fazla gelişip büyüyemedi. Sadece 2 tane bitkiden tam anlamıyla hasat alabildi. Haydi kal sağlıcakla. İyi grow lar şimdiden

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • T Turco:
    ******** ** ******* ** ****** ********** **** ******* ****** ***** hahahaha*** ******* hahahaha **** ** ********** **** **** * * ***** ***** *********
  • B bongalov:
  • T Turco:
    ***** *** ***** *** * ** ***** *** hahahaha********* ********* ******* **** *****
  • B bongalov:
    ***** ** ****** ** ********** ******** ******* ********* hahahaha* ***** ** **** *******
  • B bongalov:
  • T Turco:
  • T Turco:
  • T Turco:
  • B bongalov:
    ***** ****** ********* ***** **
  • B bongalov:
  • B bongalov:
    +1
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
  • T Turco:
  • T Turco:
    ****** ****** ****** ****** ***** **
  • B bongalov:
    hahahaha ****** ******
  • B bongalov:
  • T Turco:
  • T Turco:
    ***** * ********** **** hahahaha ***** ***** ***** ***** ****** ****** ** ****** *******
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
  • T Turco:
  • O oziozi:
  • T Turco:
  • m4a1kush m4a1kush:
  • m4a1kush m4a1kush:
    *** ******* ****** ********* ******** ** ******** ***** ****** ***** *** ***** *** ** ****** ******** hahahaha****
  • C chopper:
    hahahaha **** **** ********** ***** *******
    C chopper: hahahaha **** **** ********** ***** *******