Gözümüzden sakındığımız kızlarımızın nesi var?

Merhaba kankalar, son bir senedir saçma sapan çorbacılarla trafik yapmaktan, daha kurutulmadan satılan iğrenç spreyli sigaraların boğazımıza yumruk gibi oturmasından bıktık usandık. Yazın başında manitayla kollarımızı sıvayıp, sistem parası topladık fakat şu an bebeklerimizin bir problemi olduğunu düşünüyorum ve siz tecrübeli insanlara sormak istediğim bir kaç soru var. sistemi ve nasıl baktığımızı anlattıktan sonra fotoğraflarını koyacağım.
120*120*200 kabin.
3x6500k cfl [ilk 20 gün kullandım şu an 250w MH kullanıyorum(25-30cm mesafe cooltube var) bir kaç güne 400w'a geçerim].
100'lük giriş 240'lık çıkış fanı [ikisi de devamlı çalışıyor, giriş ve çıkışları odanın içine veriyorum (odada menfez var)].
nem cihazı (akıllı prizle ayarlı belirlediğim seviyeye gelince duruyor düşünce tekrar çalışıyor) ilk yirmi gün 70-85 şu an 65-75 arasına ayarladım.
ph kağıdım var AN gübre kullandığım için ph cihazı almayı düşünmedim.
yapraklarını kıpırdatması için iki tane küçük fan kullanıyordum fakat fanın içindeki alüminyum parçalar ufak ufak beyaz tozlar atmaya başlayıp yaprakların köşeleri beyaz beyaz yapınca plastik fanla değiştirdim o da kıpırdatıyor kızlarımı.
saksılarım 20 litre. ilk 20 gün kadar bimde satılan büyük meyveli yoğurt kaplarında durdu.
sulamasını kaplardayken 10'ar ml veriyordum saksıya geçince 100ml'e çıkardım. ışık açıldıktan 15dk sonra suyunu içiyorlar
kızlarımızın türü Candyland fem. şu an 30 günlük. Manitanın insomnia problemi olduğu için bunu tercih ettik. (kimse hanımcılığımızı sorgulamasın).
1. Kızımız
1. sorum: Alt yaprakların böyle kıvrılması normal mi?
IMG_3584.jpg
2.sorum: yaprakların rengi sizce sağlıklı mı?
IMG_3585 2.jpg
IMG_3586 2.jpg
IMG_3587.jpg

2. Kızımız (Büyümesi yavaşladı gibi hissediyorum diğer kızımızdan kısa kaldı ve bir gün büyük)
IMG_3593.jpg

20. gününden sonra büyük saksıya alınca iki gün gözlemledim acaba strese girecekler mi diye sadece dinlenmiş suyunu 100ml'e çıkarıp vermeye devam ettim. Baktım strese girmediler ışığını da değiştirdim. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Sonra "besinlerine de başlayayım" dedim 500ml dinlenmiş suya yarımşar ml grow a+b (sanırım hatayı burada yaptım herbirinden 0,25ml vermem gerekiyordu, 500ml'ye yaptığım için sonra 100'er ml 100'er ml bir kaç gün sonunda bitirdim ben bu yarım litre gübreli suyu).
IMG_3590.jpg
IMG_3591 2.jpg
IMG_3592.jpg

3. sorum: eğer problemi besin fazlasıysa hemen flush atayım mı atacaksam kaç litre dinlenmiş suyla atmalıyım ya da boş sulamaya devam mı edeyim?
Kökleri 5-6 gün nemli kalsın istemiyorum.

Siz değerli kankalarımı uzun uzun yazarak sıkmış olabilirim kusura bakmayın. Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Dumanımız bol olsun! :cool:

Dshh

Üye
o alt yapraklar tum bitkilerde ilk kuruyan yapraklar olur bitkin gayet saglikli gorunuyor flush atmana lüzum yok ben 8-10 gunluk bitkilerime duruma gore 1,5 2 ml gubre veriyorum(sen verme) daha sorun yaşamadım

Shepard

Müptezel
Bitkin sağlıklı görünüyor kanka köklerle işini bitirmek üzere 2 haftaya şu an olduğunun 2 katı olucak. Sadece boya gitmiş biraz. LST'ye başlamanı kesinlikle öneririm daha geç olmadan gelişimin gözle görülür arttığını fark edeceksin. Işığın gücünü yükseltmeden 3-4 gün ne kullanıyorsan birkaç santim indirip sonraki günlerde gözlemleyebilirsin. Bende kız arkadaşımla birlikte yapıyorum bu işi bizde ilk günden baby diyorduk öyle kaldı ismi :D Birlikte yapınca başka oluyor. Bol şans kanka.

daha sorun yaşamadım
tamamdır kankam çok sağ ol
Bitkin sağlıklı görünüyor kanka
Harika içime su serptin kankacım
Main lining yapmayı düşünüyorum kanka biz çok acılar çektik o da biraz anlayışlı olsun :)
Bende kız arkadaşımla birlikte yapıyorum bu işi bizde ilk günden baby diyorduk öyle kaldı ismi
Benim manita da benden hevesli burcunu falan takip ediyor özelliklerini tahtaya yazmış bir gün "nelerden hoşlanır, nelerden hoşlanmaz" diye bütün kişisel özelliklerini sıralamış hahahaha:D
Birlikte yapınca başka oluyor. Bol şans kanka
Kesinlikle kanka çok sağ ol yorumun için teşekkür ederim, hepimize bol şans:)
Kelle alma zamanın gelmiş kanka
Vuruyorum makası bugün kankam;)

JAPANESE

Üye
Kankam selam bende 5 tane çorbacı var giriş ve çıkış fanlarım var. Daha 10 günlükler ama içeride fan yok.
Yani Kızlarım kıpırdamıyor. Bu bir sorun teşkil eder mi ?

Bu bir sorun teşkil eder mi
Kankacım uzun zamandır bu forumun takipçisiyim. Birazcık esintinin onlara daha iyi geleceğini düşünüyorum. Hafif kıpırdarsa sabit durmak isteyecek ve gövdesini de sağlamlaştırmak isteyecekmiş, onlar için "ne kadar sağlam ve kalın gövde o kadar fazla sömek" demekmiş.
Her yaz piyasaya çıkan powerbank'e takılan o usb fanlardan bulsan bile yeter şimdilik.
Bende şu anda bundan var seneler önce 12tlye almıştım 20k'lık powerbank'e takıp istediğim yere konumlandırıyorum. Sana tavsiyem masaüstüne konulan fanlardan alacaksan alüminyumdan üretilen pervanelilerden alma her yere beyaz beyaz toz saçıyorlar üzerindeki parça mı aşınıyor bilmiyorum.
klipsi fanlara hiç girme kanka 5-10 tl'ye satılan arabada telefonu klimaya sabitlemek için aparatlar var onlardan al mıknatıslı yerin arkasını masa üstü fanın alt demirine sıkıştırıp kabinin demir çıtalara çat diye yapıştırabilirsin. IMG_3600.jpgIMG_3601.jpg

JAPANESE

Üye
Kankacım uzun zamandır bu forumun takipçisiyim. Birazcık esintinin onlara daha iyi geleceğini düşünüyorum. Hafif kıpırdarsa sabit durmak isteyecek ve gövdesini de sağlamlaştırmak isteyecekmiş, onlar için "ne kadar sağlam ve kalın gövde o kadar fazla sömek" demekmiş.
Her yaz piyasaya çıkan powerbank'e takılan o usb fanlardan bulsan bile yeter şimdilik.
Bende şu anda bundan var seneler önce 12tlye almıştım 20k'lık powerbank'e takıp istediğim yere konumlandırıyorum. Sana tavsiyem masaüstüne konulan fanlardan alacaksan alüminyumdan üretilen pervanelilerden alma her yere beyaz beyaz toz saçıyorlar üzerindeki parça mı aşınıyor bilmiyorum.
klipsi fanlara hiç girme kanka 5-10 tl'ye satılan arabada telefonu klimaya sabitlemek için aparatlar var onlardan al mıknatıslı yerin arkasını masa üstü fanın alt demirine sıkıştırıp kabinin demir çıtalara çat diye yapıştırabilirsin. Ekli dosyayı görüntüle 6473Ekli dosyayı görüntüle 6474
Çok teşekkür ederim en kısa sürede bir fan koyacağım

JAPANESE

Üye
klipsi fanlara hiç girme kanka 5-10 tl'ye satılan arabada telefonu klimaya sabitlemek için aparatlar var onlardan al mıknatıslı yerin arkasını masa üstü fanın alt demirine sıkıştırıp kabinin demir çıtalara çat diye yapıştırabilirsin. Ekli dosyayı görüntüle 6473Ekli dosyayı görüntüle 6474
Ayrıyetten bir sorum var.
Bitkilerim photo henüz gala ışıkları hiç kapatmadım.
ne zaman kapatmalıyım ?

zbambam

Kıdemli Üye
Dostum iyi growlar,

Toprağa sağladığın nem ölçer işe yarıyor mu? Düzgün çalışıyor mu yani o markayı tavsiye eder misin?

Ayrıyetten bir sorum var.
Bitkilerim photo henüz gala ışıkları hiç kapatmadım.
ne zaman kapatmalıyım ?
kankacım hemen kapat bence 6 saat kapalı kalsın sonra 18-6 devam ben sadece ilk iki gün kapamadım bi ortamı görsünler güneşe doysunlar diye ne kadar doğru hurafe mi gerçekten bilmiyorum ama seninkiler 10günlükmüş biraz dinlensinler artık :)

Merhaba kankalar, son bir senedir saçma sapan çorbacılarla trafik yapmaktan, daha kurutulmadan satılan iğrenç spreyli sigaraların boğazımıza yumruk gibi oturmasından bıktık usandık. Yazın başında manitayla kollarımızı sıvayıp, sistem parası topladık fakat şu an bebeklerimizin bir problemi olduğunu düşünüyorum ve siz tecrübeli insanlara sormak istediğim bir kaç soru var. sistemi ve nasıl baktığımızı anlattıktan sonra fotoğraflarını koyacağım.
120*120*200 kabin.
3x6500k cfl [ilk 20 gün kullandım şu an 250w MH kullanıyorum(25-30cm mesafe cooltube var) bir kaç güne 400w'a geçerim].
100'lük giriş 240'lık çıkış fanı [ikisi de devamlı çalışıyor, giriş ve çıkışları odanın içine veriyorum (odada menfez var)].
nem cihazı (akıllı prizle ayarlı belirlediğim seviyeye gelince duruyor düşünce tekrar çalışıyor) ilk yirmi gün 70-85 şu an 65-75 arasına ayarladım.
ph kağıdım var AN gübre kullandığım için ph cihazı almayı düşünmedim.
yapraklarını kıpırdatması için iki tane küçük fan kullanıyordum fakat fanın içindeki alüminyum parçalar ufak ufak beyaz tozlar atmaya başlayıp yaprakların köşeleri beyaz beyaz yapınca plastik fanla değiştirdim o da kıpırdatıyor kızlarımı.
saksılarım 20 litre. ilk 20 gün kadar bimde satılan büyük meyveli yoğurt kaplarında durdu.
sulamasını kaplardayken 10'ar ml veriyordum saksıya geçince 100ml'e çıkardım. ışık açıldıktan 15dk sonra suyunu içiyorlar
kızlarımızın türü Candyland fem. şu an 30 günlük. Manitanın insomnia problemi olduğu için bunu tercih ettik. (kimse hanımcılığımızı sorgulamasın).
1. Kızımız
1. sorum: Alt yaprakların böyle kıvrılması normal mi?
Ekli dosyayı görüntüle 6464
2.sorum: yaprakların rengi sizce sağlıklı mı?
Ekli dosyayı görüntüle 6465
Ekli dosyayı görüntüle 6467
Ekli dosyayı görüntüle 6468

2. Kızımız (Büyümesi yavaşladı gibi hissediyorum diğer kızımızdan kısa kaldı ve bir gün büyük)
Ekli dosyayı görüntüle 6469

20. gününden sonra büyük saksıya alınca iki gün gözlemledim acaba strese girecekler mi diye sadece dinlenmiş suyunu 100ml'e çıkarıp vermeye devam ettim. Baktım strese girmediler ışığını da değiştirdim. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Sonra "besinlerine de başlayayım" dedim 500ml dinlenmiş suya yarımşar ml grow a+b (sanırım hatayı burada yaptım herbirinden 0,25ml vermem gerekiyordu, 500ml'ye yaptığım için sonra 100'er ml 100'er ml bir kaç gün sonunda bitirdim ben bu yarım litre gübreli suyu).
Ekli dosyayı görüntüle 6470
Ekli dosyayı görüntüle 6471
Ekli dosyayı görüntüle 6472

3. sorum: eğer problemi besin fazlasıysa hemen flush atayım mı atacaksam kaç litre dinlenmiş suyla atmalıyım ya da boş sulamaya devam mı edeyim?
Kökleri 5-6 gün nemli kalsın istemiyorum.

Siz değerli kankalarımı uzun uzun yazarak sıkmış olabilirim kusura bakmayın. Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Dumanımız bol olsun! :cool:
Gayet sağlıklı kızın sıkıntı yok, o en alttaki 2 yaprağın hala sararmaması ve kurumaması ilginç ben bütün growlarımda onları kaybettim önemsiz olduğunu anlıycan fem yaptığın için uzun bi yol önünde bi kaç grow geçip iyice alışınca farkedersin, hasatın bol olsun

Toprağa sağladığın nem ölçer işe yarıyor mu? Düzgün çalışıyor mu yani o markayı tavsiye eder misin?
Kankacım kesinlikle işe yaramıyor şu an, çünkü henüz çok su vermiyorum, alete gelecek kadar ıslanmıyor. Aleti kıza yakın saplamak istemiyorum köklerine zarar veririm diye.
ileride sulamadan önce nemine bakmak için toprağı parmağımla kazımayayım diye aldım hemen oradan bakar öyle suyunu veririm diye.
zaten hiçbir 50 liralık ürünün ph'ını lümenini düzgün ölçeceğini düşünmüyorum bunları bile bile aldım.
onun dışında ortamın nemini ve sıcaklığını xiaominin ölçeriyle takip ediyorum kelepir düşürmüştüm gateway'i, akıllı prizi vs. bundan da memnun değilim otomasyon sıkıntısı oluyor bazen. nem düşüyor ölçüyor fakat nem makinasını bazen çalıştıramıyor. ikinci growumda sonoff th10'lardan alacağım daha iyi olacağından eminim

Gayet sağlıklı kızın sıkıntı yok
sağ ol reis 2. kızım gözle görülebilir derecede küçük kaldı. Diğerinin gövdesinden ayrılan dallarının başladığı yerde ufak ufak yaprak çıkarmaya başladı ikincisinde ise yarı yarıya geriden geliyor ama gelir umarım. ikizimin oldu diye sevinmeye devam.

2 yaprağın hala sararmaması ve kurumaması ilginç ben bütün growlarımda onları kaybettim önemsiz olduğunu anlıycan
bugün iyice sarardıklarını gözlemledim düşmelerini bekliyorum reçineye batırıp anahtarlık yapmayı düşünüyorum "ilk growumuz" diye :)

zbambam

Kıdemli Üye
Kankacım kesinlikle işe yaramıyor şu an, çünkü henüz çok su vermiyorum, alete gelecek kadar ıslanmıyor. Aleti kıza yakın saplamak istemiyorum köklerine zarar veririm diye.
ileride sulamadan önce nemine bakmak için toprağı parmağımla kazımayayım diye aldım hemen oradan bakar öyle suyunu veririm diye.
zaten hiçbir 50 liralık ürünün ph'ını lümenini düzgün ölçeceğini düşünmüyorum bunları bile bile aldım.
onun dışında ortamın nemini ve sıcaklığını xiaominin ölçeriyle takip ediyorum kelepir düşürmüştüm gateway'i, akıllı prizi vs. bundan da memnun değilim otomasyon sıkıntısı oluyor bazen. nem düşüyor ölçüyor fakat nem makinasını bazen çalıştıramıyor. ikinci growumda sonoff th10'lardan alacağım daha iyi olacağından eminim
Tahmin ettiğim gibi kanka. Nem olayını ben de otomatiğe bağlamak istiyorum sonoffları duymuştum ben de öyle yapacağım muhtemelen. Teşekkür ettim bilgiler için

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • istr istr:
    ** ** ****** **** ******** ******* ********* ***** ********* ********* ******* ***** ** ***** ****** ****** ****** ****** ** **** ****** **** ********* *** ******** ****** ***** ******** ****** **** ***** ******* ****** ***** **
    +1
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
    ****** ****** ***** ******** *** ***** ** ***** ***** ** ******* ****** * ******* ***** ****** **********
  • istr istr:
    ****** hahahaha **********
    ***** ******* ******* *** ***** ******** hahahaha **********
    +1
  • istr istr:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha********** *** ** ******
    +1
  • istr istr:
    ****** ***** *** *** ******* **** *
    +1