First Grow-Super Lemon Haze- Yanıtlarınızı bekliyor...

Mrcrowley

Yeni üye
Merhaba kankalar,

İlk grow deneyimim yapmaktayım. Kafama takılan birçok soru var. Engin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum şimdiden teşekkürler.

Öncelikle grow setimden bahsedeceğim.

Dolap- 88*88*166 ebatında kendi el yapımı dolabım var. içini mylar ile kapladım ve dışını ışık geçirmez bir madde ile kapladım. 2 Adet temiz hava girişi var. birini tül ile kapattım diğerini sonradan açtığım için hiç bir şey yok.

Aydınlatma-
-Cooltube
-Philips 400w Gelişim ve çiçek
-400w foton balast kit

Havalandırma
-Yuvarlak kanal tipi fan 240 m3
-330 m3 Karbon filtre
-18cm Klipsli vantilatör
-1 adet masaüstü usbli vantilatör
-1 Adet pc kasasından çıkan fan. -giriş fanı olarak kullanıyorum.

Toprak
-Light Mix Biobizz

Gübre
-Biobizz :
*Grow
*Bloom
*Bioheaven
*Topmax
*Activera
*Leaf Coat
*Algemic

-Ph ve EC metre

Gelelim yaptıklarıma;
tohum: Super lemon Haze fem.

3 Ağustos günü tohumlarımı jiffy şişen tablete ektim. Kurudukça azar azar su verdim. Sadece gün ışığı verdim.

13 gün sonra gelişim dönemi ışığın altına koydum. - Daha 2. boğumu yoktu.

pH 6.2 ve 6.6 olan iki tane 1 ltlik su hazırladım.

1 lt pH ı 6.2 olan gübre hazırladım içerisine
-grow ( yanlış olabilir)
-bioheaven
-activera

koydum. Tabii tablodaki değerlere göre.

Dolabımın sıcaklığı genellikle 26 derece ile 30 derece arası oluyor. Nem 45 ile 60 arası değişmekte. 18/6 yı uyguluyorum.

Durum;
Dolap ısısını düşüremediğim için karbon filtreyi şu anlık kullanmıyorum. Cooltube hava kanalı ile çıkış fanına bağlı. Nem makinesi sürekli olarak açık ve bitki ile ışık arasına üflemekte. Vantilatör sürekli olarak dönüyor ve havayı aşağıdan yukarı bitkiler ile ışığın arasına üflemekte. Sıcaklar çok arttığında buzdolabında daha önceden dondurmuş olduğum 5 lt suyu usb vantilatörünün sol çaprazına koyuyorum. küçük vantilatörde ışık ile bitkinin arasına bakmakta.

1- Gübre vermeye erken mi başladım ?
2- Gübreleri fazla mı almışım ?
3- Işık vermeye erken mi başladım ?
4- Bu dönemde nem ve ısı değerlerim doğru mu ?
5- Bitkilerin ışığa olan uzaklığı 40-45 cm doğru mu ?
6- İlerde karbon filtreyi kullanmaya başladığımda ekstra fan alacağım bu yüzden ekstradan temiz hava girişi fan almak zorunda mıyım ?
7- Bu dönemde kaç ppm ve EC değerleri kaç olmalı ?
8- Karanlık dönemin sonunda su verip ışığı açıyorum doğru mu ?
9- Karanlık dönemde fan,vantilatör, nem ve dolabın kapakları açık olmak zorunda mı ? ( Her şey kapalıyken sıcaklık ortalama 27 nem yüzde 50 oluyor.)
10- Çiçeğin bir hastalığı var mı ? Ortasında başlayan sararma.
11- Gübrelerin hepsini bir arada kullanmam sorun olur mu ?
12- Gübreyi az verirsem sorun olur mu ?
13- Saksıyı büyütmeli miyim ?
14- Biobizz tablosuna göre kaçıncı haftadayım ?
15- Bitkilerim yavaş mı büyüyor ?

Aklıma gelenler şu anlık bu kadar. Eklemem gereken bir detay varsa önerilerinizi bekliyorum kankalar...

Sorulara numaralarıyla cevap verirseniz daha anlaşılır olur. Şimdiden teşekkürler

Aemili31

Müptezel
1- hayır kankam zamanında başlamışsın
2- indoorda leaf coat’a ihtiyacın olmayacaktır
3- doğru zaman
4- nemin min %70 olsun bu dönemde gerekirse üzerlerine pet bardak, şişe vs geçir nem sağlasın
5- doğru
6- zorunda değilsin ancak alabilirsen iyi olur
7- bilmiyorum kanka forumda konu vardı bununla ilgili
8- ben başında veriyorum ama sonunda vermek yanlış değil yeterki yapraklarının üzerinde damla kalmasın yakar
9- karanlık dönemde dolabın kapağı açık kalmasın tamamen karanlıkta kalması lazım nem makinesi dışında havalandırma açık kalsın
10- gübre fazlalığı gibi duruyor ancak emin değilim çeyrek dozla başla tepkimelere göre arttırırsın
11- grow aşamasında grow, bioheaven, activera kullanman sorun olmaz takvimde yazanın çeyreğiyle başla ilerledikçe yarım doz artık tamam bu dediğinde tam doz
12- üstte yazdıklarım kanka
13- henüz erken
14- daha ilk hafta gibi
15- evet yavaş kanka bununda sebebi nem. Bitki şimdi sudan çok neme ihtiyacı var kök yapısı o kadar gelişmediği için yapraktan besleniyor bunu da nem ile sağlıyor yukarıda belirttiğim gibi pet bardak, şişe vs ile çözüm sağlayabilirsin.
Ve sulama suyunun ph’ını gübreleri karıştırmadan önce değil gübreleri suya ekledikten sonra yapacaksın. Calmag’a ihtiyacın olacak onu da çöz kankam. Sıkıntısız bol hasatlarımız olsun.

S

silas

Guest
1. Gübre vermeye bitki 2 haftasını doldurduktan sonra yada 10 cm olduktan sonra başlanır doğru yapmışsın. Her zaman gübreye ilk başlarken yarısı oranında başla.
2. Çeşit gübre hiç bir zaman fazla değildir kanka :) tecrübe edersin bir dahakine ihtiyacın olanı al. Ama şunu bilmekte fayda var gübrenin azının telafisi kolaydır ama gübrenin fazlasının telefisi yoktur, sıkıntı çıkarır.
3. Malesef biraz boya gitmişler, ışık az olduğunda yada uzak olduğunda bitki boya gider. ilk 3-5 günden sonra ışık verebilirsin, ışığı doğru zamanda vermişsin. Gelişimi hızlandırmak için 20/4, 22/2 yada 24 saat ışık periyodu uygulanabilir (ek bilgi).
4. Nem ısı değerlerin çok iyi, ilk haftlar nemi %70 lerde tut, daha sonra sabit %60.
5. Doğru, bitkiler boya giderse ışığı 10-15cm yaşlaştır.
6. Taze havayı kabinin alttaki taze hava kanallarıyla odadan da alabilirsin, ışıklar kapalıyken içeri ışık girmemesi için profesyonel çadırlardaki gibi büzgülü bir sistem düşünebilirsin. Taze hava için borulama ve fana şu an gerek yok. Ama illa taze havayı dışarıdan alacaksan ısı ve nemi de gözetmen gerek, malum kış aylarında çadıra sıfır derecede hava çekilmez o yüzden odadan çekmek en mantıklısı.
7. https://www.tohumsuz.com/threads/hydrophonİc-ve-toprak-sİstemlerde-ppm.6072/#post-69431
Not: Toprakta yetiştirilen bitkiler, hidroponiklerden biraz daha yüksek bir pH'a ihtiyaç duyma eğilimindedir, çünkü toprak belirli elementleri farklı zamanlarda bitkilerinde tutar ve serbest bırakır. Bununla birlikte, hem hidroponik hem de toprak pH seviyeleri, 5.5-6.0 pH ile aynı optimal aralıkta kalmalıdır. (Benim tavsiyem toprak için ph'ı 6-6,2 seviyelerinde tutman)
Indica en
Fideler ve klonlar 300-400ppm
erken vegg 500-600ppm
orta vegg 600-800ppm
geç vegg 800-1000ppm
erken çiçek 1000- 1300ppm
orta çiçek 1400-1600ppm
geç çiçek 1000-1100ppm
olgunlaşma 300-500ppm
sativa
fidanları ve klonları 250-350ppm
erken sebze 300-500ppm
orta sebze 500-700ppm
geç sebze 700-900ppm
erken çiçek 1000-1100ppm
orta çiçek 1100-1300ppm
geç çiçek 800-1000ppm
olgunlaşma 300-500ppm
8. Doğru olanı yapıyorsun, o konuya fazla takılma, aşırı sıcak varken bitkiyi sulama yeter.
9. Kesinlikle fan, vantilatör, nem makinası açık olmalı ama içeri ışık girip bitkileri rahatsız etmemesi için taze hava girişlerine çare bulman gerek.
10. Çiçeklerinde bir sıkıntı yok, yeni gelen filizlerin o şekilde açık yeşil olması normal. Fakat bu açılmalar orta ve gelişmiş yapraklarda olursa demir ekiskliğinin işaretidir, bitkilerin normal.
11. Gübrelerin hepsini bir arada kullanma, o çizelgeye kalırsa sana her şeyi karıştırıp vermeni söyler. 2. sorunda dediğim gibi gübrenin azının telafisi kolay fazlasının telafisi yoktur. Bir de CalMag gübresini diğerleriyle karıştırma, o sulamada tek ver. Çok gübre büyümeyi bir yere kadar hızlandırır, fazla gelirse gübre hastalıklar problemler orataya çıkar seni geriye atar yada bitkini kaybedersin onun için fazla gübrele vermemeye özen göster.
12. Şu an çizelgedeki miktarların çeyreğini versen yeter, bitkilerin ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
13. 10 gün sonra falan geçebilirsin. Sık saksı değiştirmek bitkiyi strese sokacağından aktaracağın saksılar hasada kadar seni götürecek büyüklükte saksılar olsun.
14. Kanka anladığım kadarıyla gübreleme miktarı, çeşidi konusunda eksiklerin çok, kafanı karıştıracak bir şey yok kanka kısa sürede kavrarsın. Kendini vegin ilk haftasında olarak say. Her zaman EC metre kullan, 7. sorudaki ppm miktarlarına dikkat et. Bitki besinleri için bu sayfayı okumanı tavsiye ederim. Esrar bitkisi ve domatesin besin miktarları, yetişme dönemi, çevresel koşulları aynıdır sana ek bilgi. Siteyi buraya bırakıyorum http://www.tektar.com.tr/teknik_bilgiler.php
15. Bu korkuyu kafandan at kanka yok öyle bir şey, şu an daha erken. Şu an dikkat edeceğin konu fazla gübreleme yapmamaya özen göster, saksıların altında su çıkışı için bol delik olsun ve toprak kurudukça sulama yap, toprak sürekli ıslak kalmasın.

Kanka yordun beni :) inşallah emeklerinin karşılığını alırsın bol hasatlar

Mrcrowley

Yeni üye
Sayenizde başaracağız üstad çok teşekkür ederim uğraştığın için bu karanlık yolda benim gibilere ışık tutuyorsunuz dediklerinizi uygulayıp buraya gelişmelerden haberdar edeceğim :)

muptinho

Üye
1. Gübre vermeye bitki 2 haftasını doldurduktan sonra yada 10 cm olduktan sonra başlanır doğru yapmışsın. Her zaman gübreye ilk başlarken yarısı oranında başla.
2. Çeşit gübre hiç bir zaman fazla değildir kanka :) tecrübe edersin bir dahakine ihtiyacın olanı al. Ama şunu bilmekte fayda var gübrenin azının telafisi kolaydır ama gübrenin fazlasının telefisi yoktur, sıkıntı çıkarır.
3. Malesef biraz boya gitmişler, ışık az olduğunda yada uzak olduğunda bitki boya gider. ilk 3-5 günden sonra ışık verebilirsin, ışığı doğru zamanda vermişsin. Gelişimi hızlandırmak için 20/4, 22/2 yada 24 saat ışık periyodu uygulanabilir (ek bilgi).
4. Nem ısı değerlerin çok iyi, ilk haftlar nemi %70 lerde tut, daha sonra sabit %60.
5. Doğru, bitkiler boya giderse ışığı 10-15cm yaşlaştır.
6. Taze havayı kabinin alttaki taze hava kanallarıyla odadan da alabilirsin, ışıklar kapalıyken içeri ışık girmemesi için profesyonel çadırlardaki gibi büzgülü bir sistem düşünebilirsin. Taze hava için borulama ve fana şu an gerek yok. Ama illa taze havayı dışarıdan alacaksan ısı ve nemi de gözetmen gerek, malum kış aylarında çadıra sıfır derecede hava çekilmez o yüzden odadan çekmek en mantıklısı.
7. https://www.tohumsuz.com/threads/hydrophonİc-ve-toprak-sİstemlerde-ppm.6072/#post-69431
Not: Toprakta yetiştirilen bitkiler, hidroponiklerden biraz daha yüksek bir pH'a ihtiyaç duyma eğilimindedir, çünkü toprak belirli elementleri farklı zamanlarda bitkilerinde tutar ve serbest bırakır. Bununla birlikte, hem hidroponik hem de toprak pH seviyeleri, 5.5-6.0 pH ile aynı optimal aralıkta kalmalıdır. (Benim tavsiyem toprak için ph'ı 6-6,2 seviyelerinde tutman)
Indica en
Fideler ve klonlar 300-400ppm
erken vegg 500-600ppm
orta vegg 600-800ppm
geç vegg 800-1000ppm
erken çiçek 1000- 1300ppm
orta çiçek 1400-1600ppm
geç çiçek 1000-1100ppm
olgunlaşma 300-500ppm
sativa
fidanları ve klonları 250-350ppm
erken sebze 300-500ppm
orta sebze 500-700ppm
geç sebze 700-900ppm
erken çiçek 1000-1100ppm
orta çiçek 1100-1300ppm
geç çiçek 800-1000ppm
olgunlaşma 300-500ppm
8. Doğru olanı yapıyorsun, o konuya fazla takılma, aşırı sıcak varken bitkiyi sulama yeter.
9. Kesinlikle fan, vantilatör, nem makinası açık olmalı ama içeri ışık girip bitkileri rahatsız etmemesi için taze hava girişlerine çare bulman gerek.
10. Çiçeklerinde bir sıkıntı yok, yeni gelen filizlerin o şekilde açık yeşil olması normal. Fakat bu açılmalar orta ve gelişmiş yapraklarda olursa demir ekiskliğinin işaretidir, bitkilerin normal.
11. Gübrelerin hepsini bir arada kullanma, o çizelgeye kalırsa sana her şeyi karıştırıp vermeni söyler. 2. sorunda dediğim gibi gübrenin azının telafisi kolay fazlasının telafisi yoktur. Bir de CalMag gübresini diğerleriyle karıştırma, o sulamada tek ver. Çok gübre büyümeyi bir yere kadar hızlandırır, fazla gelirse gübre hastalıklar problemler orataya çıkar seni geriye atar yada bitkini kaybedersin onun için fazla gübrele vermemeye özen göster.
12. Şu an çizelgedeki miktarların çeyreğini versen yeter, bitkilerin ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
13. 10 gün sonra falan geçebilirsin. Sık saksı değiştirmek bitkiyi strese sokacağından aktaracağın saksılar hasada kadar seni götürecek büyüklükte saksılar olsun.
14. Kanka anladığım kadarıyla gübreleme miktarı, çeşidi konusunda eksiklerin çok, kafanı karıştıracak bir şey yok kanka kısa sürede kavrarsın. Kendini vegin ilk haftasında olarak say. Her zaman EC metre kullan, 7. sorudaki ppm miktarlarına dikkat et. Bitki besinleri için bu sayfayı okumanı tavsiye ederim. Esrar bitkisi ve domatesin besin miktarları, yetişme dönemi, çevresel koşulları aynıdır sana ek bilgi. Siteyi buraya bırakıyorum http://www.tektar.com.tr/teknik_bilgiler.php
15. Bu korkuyu kafandan at kanka yok öyle bir şey, şu an daha erken. Şu an dikkat edeceğin konu fazla gübreleme yapmamaya özen göster, saksıların altında su çıkışı için bol delik olsun ve toprak kurudukça sulama yap, toprak sürekli ıslak kalmasın.

Kanka yordun beni :) inşallah emeklerinin karşılığını alırsın bol hasatlar
Kardeşim selamun aleyküm.

İlk growumu yapıyorum. Işık olarak Mars Hydro TSL 2000

120 x 120 x 180 kabin

Biobizz All mix toprak

Advanced Nutrients micro grow bloom gübre kullanıcam. Beş bitki yapmayı planlıyorum. İlk iki hafta gübre vermeyip sonraki haftalarda bitkinin gelişimine göre gübreye başlamayı düşünüyorum. Sipaişlerimi verdim ama az önce forumda bitkisini Allmix’e eken bi arkadaşının bitkisinin öldüğünü okudum. Toprağı değiştirmeli miyim? Ve de gübrelerim yetersiz mi ekleme yapmam gerekiyor mu ? Tavsiye edeceğin ve düzelteceğin bi durum varsa yardımcı olursan sevinirim.Auto yapıcam bu arada. İlk grow heyecanı var bitkilere yazık olsun istemem:)). Şimdiden teşekkür ederim hepimizin hasadı dumanı bol olsun

S

silas

Guest

120 x 120 x 180 kabin

Biobizz All mix toprak

Advanced Nutrients micro grow bloom gübre kullanıcam. Beş bitki yapmayı planlıyorum. İlk iki hafta gübre vermeyip sonraki haftalarda bitkinin gelişimine göre gübreye başlamayı düşünüyorum. Sipaişlerimi verdim ama az önce forumda bitkisini Allmix’e eken bi arkadaşının bitkisinin öldüğünü okudum. Toprağı değiştirmeli miyim? Ve de gübrelerim yetersiz mi ekleme yapmam gerekiyor mu ? Tavsiye edeceğin ve düzelteceğin bi durum varsa yardımcı olursan sevinirim.Auto yapıcam bu arada. İlk grow heyecanı var bitkilere yazık olsun istemem:)). Şimdiden teşekkür ederim hepimizin hasadı dumanı bol olsun
All mix toprakta 6 hafta yetecek kadar gübre olduğundan, tohumdan ilk 2 haftaya kadar bu toprağı kullanma, toprak gübreli olduğundan azot yakar bitkiyi. Bunun yerine light mixle başlayıp 2 hafta sadece ph ayarlanmış sade su ver. Gübreden tasarruf etmek istersen 2 hafta sonra büyük saksılara geçerken all mixi kullanabilirsin.
AN gibi marka gübreleri kullanmadığım için onu al bunu al diyemem kanka, forumda kullanan çok arkadaş var onların konularına bakabilirsin yada konu açabilirsin. İyi growlar

muptinho

Üye
All mix toprakta 6 hafta yetecek kadar gübre olduğundan, tohumdan ilk 2 haftaya kadar bu toprağı kullanma, toprak gübreli olduğundan azot yakar bitkiyi. Bunun yerine light mixle başlayıp 2 hafta sadece ph ayarlanmış sade su ver. Gübreden tasarruf etmek istersen 2 hafta sonra büyük saksılara geçerken all mixi kullanabilirsin.
AN gibi marka gübreleri kullanmadığım için onu al bunu al diyemem kanka, forumda kullanan çok arkadaş var onların konularına bakabilirsin yada konu açabilirsin. İyi growlar
Çok teşekkür ederim kanka tavsiyen için

Grün

Yeni üye
Şimdi geçtim kanka. Dün gece ışığın altında toping yaptım umarım bir şey olmaz. Biraz uçları yandı gibi...

Saksının altına çakıl dizdim, Silva reis demişti sanırım. 3 saksıya toplam 3 lt su verdim suyum yoktu maalesef. Toprağın tamamına yetmedi :( gübreler: grow,activera, bioheaven miktarın yarısını verdim şimdi geceye aldım bakalım neler olacak...

D06AC

Yeni üye

120 x 120 x 180 kabin

Biobizz All mix toprak

Bro ben de Biobizz başladım, ama araştırdığım kadarıyla AllMix kesinlikle yeni ekim için uygun değil, 2-3 hafta için LightMix şiddetle tavsiye.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    ********* * **** ** *** ******* hahahaha* ******** ******* ********* ****
  • G ghostt7:
    ****** ******* ******** hahahaha *** ***** ********* ** * ******* ****** ***** ** *
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ********** **** ********** ***** hahahaha*
  • G ghostt7:
    hahahaha ******* *** ***** ******* ******* ********** ***** ***** ***** ****** hahahaha** ******* **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahaha ** **** *** hahahaha ********* ********** ***** hahahaha**
  • G ghostt7:
  • esfanet esfanet:
    ******** ******* **** ********** ****** ***** ******** ******** ****** ***** ***** ******* ** ****
  • Houp53 Houp53:
    ********** ********** * * ** ***** ****** ****** ******** hahahaha*******
    +1
  • C clackster:
  • C clackster:
    hahahahahahahaha ****** *****
  • C clackster:
  • C clackster:
    **** **** **** ****** **
  • C clackster:
    hahahaha ** ***** ***** ** *** **** ** **** ********* ******** ******** ***** ********
  • C clackster:
    ******* ********** **** ********** ** ********** hahahaha*
  • Houp53 Houp53:
    ******** ***** ********** ****** ********* hahahaha ********** ***** ****** ********* ******** ********
  • C clackster:
    ***** ****** hahahaha ** ***** ****** ** ******* ** ***** ****** **** **** ****** ******* **
  • C clackster:
  • G gardastohumlazim:
    ********* ******* * ******* ***** **
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
    C clackster: *** *** *****