Fan Seçimi ( Oksijen,Tahliye,Karbon uyumu )

Zeus26

Yeni üye
Arkadaşlar hepinize merhabalar.
Şimdi 150x150x200'lük bi çadırım var. Bu çadırda 6 adet bitki büyütücem. Fakat fan konusunda içinden çıkamadığım bi kaç nokta var. Forumda bayağı araştırdım, fan seçimi ile alakalı çok detaylı bi başlık var. Ordan anladığım kadarıyla içeri verilen oksijen m3 olarak 1 ise dışarı atılan 2 olması lazım. İkisi de eşit olursa vakum etkisi yapıyormuş sanırım. Şimdi bu çadır ve bitki sayısına sahip ben ne yapmalıyım ? Oksijen için elimde 175 m3'lük bi karma fan var ve şu an kullanıyorum. Aklımda tahliye için 330m3 'lük bi karbon filtre ile https://urun.n11.com/yedek-parca-ve...ik-karma-akisli-kanal-fani-345-m3h-P417731969 Bu ürünü almayı düşünüyorum. Sizce nasıl yapmalıyım ? Yanlış mı biliyorum ? Üstadlar aydınlatırsa sevinirim.

S

silas

Guest
Havalandırma kapasiten yetiştirme alanının büyüklüğü ve ışık kaynağının ne kadar ısı verdiğine bağlı olarak kapasitesi değişir. Dediğin gibi çıkış fanının yarısı kadar kapasitede giriş fanı kullanırsan vakum olayı olmaz. Ayrıca çıkış fanında hız ayar dimmeri kullanırsan hem gürültüyü hemde fazladan havalandırmayı yüksek hızlarda çalıştırmazsın.
Karbon filtrenin kapasitesiyle fanın kapasitesi farklı oluyor, alırken fanın kapasitesine bak. 600w full spek. için 430-540m3/h kapasitede çıkış fanı kullan. Can marka karbon filtre tavsiye ederim, growsanlar koku konusunda sıkıntılı.

Zeus26

Yeni üye
Havalandırma kapasiten yetiştirme alanının büyüklüğü ve ışık kaynağının ne kadar ısı verdiğine bağlı olarak kapasitesi değişir. Dediğin gibi çıkış fanının yarısı kadar kapasitede giriş fanı kullanırsan vakum olayı olmaz. Ayrıca çıkış fanında hız ayar dimmeri kullanırsan hem gürültüyü hemde fazladan havalandırmayı yüksek hızlarda çalıştırmazsın.

Işıklarım 3 tane 200 W cob full spektrum şimdilik sıcaklık problemı yok elimde ki 175'lik oksijen fanına ekstra tahliye için 350 lik karbon ve 350'lik fan alırsam doğru mu yapmış olurum ?

S

silas

Guest
Kışın sıcaklık problemin olmaz ama yazın sıkıntı yaşarsın emin ol sıcaktan grow yapamazsın bu yüzden kışın dimmerle ayarı düşürüp, yazın yüksek kapasitede çalıştrabilirsin.

S

silas

Guest
kışın 150 lik bile yeter, ama yazın sıcakta ortam fırın oluyor

Ü

Üye silindi 21953

Guest
Çıkış fani olarak TD slient 500 serisi ve giriş olarak 200 TDM aksiyel fan öneririm sana pişman olmazsın

Piepie

Yeni üye
Karbon filtrenin kapasitesiyle fanın kapasitesi farklı oluyor, alırken fanın kapasitesine bak. 600w full spek. için 430-540m3/h kapasitede çıkış fanı kullan. Can marka karbon filtre tavsiye ederim, growsanlar koku konusunda sıkıntılı.
merhaba kanka bende ilk defa grow yapıcam fan ve içerideki nemin sabit kalması konusunda sıkıntılar yaşıyorum çadırım 2 metre genişlik 2 m derinlik ve 2 m yüksekliğinde içinde 2 adet uzun dönem bitki bakmayı planlıyorum 200+200 w cob led eşliğinde giriş ve çımış fanlarımın kaç metre küp olması gerekiyor içerideki nemi ve sıcaklığı nasıl sabit tutabilirim yardımcı olurmusun ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    5.yaprak 5.yaprak: ********** ********