Eğitim Teknikleri Hk.

MagicWeed16

Yeni üye
Merhaba,
Forumda yeni katılımcıyım. Outdoor olarak genetiklerin dışında kendime yetecek kadar yetiştiriyorum. Herhangi bir eğitim tekniki vs. uygulama yapmıyorum. Dik- sula- gübrele bu döngüyle iyi hasatlarda alıyorum.
Geneticlere merak saldım ve deneyeceğim. Farklı birkaç konuda ağalar sağolsun baya bir bilgi aldım. Şimdi takıldığım konu ise,
Forumdan eğitim tekniklerini ve yorumlarını okudum kafam sulandı. Kafam karma karışık oldu. Genetik yetiştirirken amacım fantazi.
Size danışıyorum.

Sorum şu :
1 - Bu eğitimlerin hepsini sırasıyla mı uygulayacağız? Eğer Öyleyse Sıralaması Nedir? Yoksa her bir bitki için bir teknik mi uygulanacak. Zira bunlar indoor growerlar için görünüyor. Ne de olsa outdoor da ışık kaynağı sabit değil ve doğal döngü olarak güneşin doğuşu ve batışı arasında bitkinin tüm bölgesi ışığı almış olmuyor mu?
2 - Outddor yetiştirmek için denediğiniz tavsiye edeceğiniz teknikler nelerdir?
3 - Teknikler verimi ne kadar etkiliyor ? Outdoor da verim açısından denemeye değer mi?
( Sonuçta outdoor yetiştiricilik riskli ve doğada manitanızla uzun uzadıya sevişemiyorsunuz)

Görüşlerinizi almak istiyorum. Hepiniz Varolun.

Ü

Üye silindi 20768

Guest
kanka ben outdoor terasta yapıyorum. komşulardan gizlenmek için 5.katta topping atıp, yanlara doğru açıyorum bitkiyi. amacım uzun değil ama geniş bitki yapmak ki komşulara yakalanmayalım. imkan olsa hiç eğitim yapmam bırakırım ağaç olsun. :D

IcBlue

Doktor
kankacım outdoorda eğitim alan kullanımından ziyade güvenlik amaçlıdır çoğunlukla. hangi eğitimi vereceğin biraz yetiştirme tarzına göredir. eğitimde yeniysen lst (low stress training) yani düşük stresli eğitimlere yönelmeni öneririm çünkü birşeylerin ters gitme olasılığı daha düşüktür. genelde birkaç topping atıp sağa sola eğmek yeterli bir eğitimdir. eğitimin verime etki etmesinin temel sebebi anatomisini optimum seviyede manipüle etmendir. altlardaki verimsiz gelişimleri egale ederek bitkinin enerjisini yüksek potansiyelli parçalara ayırmasını sağlarsın. yalnız bitkiye ne kadar müdahale edersen gelişimi o kadar uzar. outdoorda çiçeklenme haziran sonu temmuz ortası gibi başladığından bu süreden önce bitkinin eğitimini tamamlamış ve iyileşmesi için süre tanımış olmak gerekir. ne eğitim vereceğine biraz da şartlara göre karar verirsin o yüzden. ben 16 colalık mainlining yapıyorum bitkiyi mümkün olduğunca yatay büyütmek için, amacım kızların komşulara selam çakmasını önlemek olsa da güneş ışığından da daha fazla yarar sağlamış oluyorum. sıcak bir yerde yaşıyorum, outdoor ekimine erken başlayabiliyorum, yüksek stresli bir eğitim uyguladığımdan bitkinin gelişim süreci uzuyor ama erken başladığım için gün dönümüne kadar tamamlamış oluyorum, verdiğim eğitimle çiçeklenmede çok az budama ihtiyacı olduğundan minimum müdahale daha çok işime geliyor çünkü çiçeklenmede müdahalelerin ters gitmesi durumunda telafisi gelişim dönemine göre daha zordur. eğitimlerin artılarını ve eksilerini kendi şartların çerçevesinde değerlendirirsen biraz da pratikle sana en uygun yöntemi oturtursun. umarım güzel kızların olsun, bol şans.

MagicWeed16

Yeni üye
kankacım outdoorda eğitim alan kullanımından ziyade güvenlik amaçlıdır çoğunlukla. hangi eğitimi vereceğin biraz yetiştirme tarzına göredir. eğitimde yeniysen lst (low stress training) yani düşük stresli eğitimlere yönelmeni öneririm çünkü birşeylerin ters gitme olasılığı daha düşüktür. genelde birkaç topping atıp sağa sola eğmek yeterli bir eğitimdir. eğitimin verime etki etmesinin temel sebebi anatomisini optimum seviyede manipüle etmendir. altlardaki verimsiz gelişimleri egale ederek bitkinin enerjisini yüksek potansiyelli parçalara ayırmasını sağlarsın. yalnız bitkiye ne kadar müdahale edersen gelişimi o kadar uzar. outdoorda çiçeklenme haziran sonu temmuz ortası gibi başladığından bu süreden önce bitkinin eğitimini tamamlamış ve iyileşmesi için süre tanımış olmak gerekir. ne eğitim vereceğine biraz da şartlara göre karar verirsin o yüzden. ben 16 colalık mainlining yapıyorum bitkiyi mümkün olduğunca yatay büyütmek için, amacım kızların komşulara selam çakmasını önlemek olsa da güneş ışığından da daha fazla yarar sağlamış oluyorum. sıcak bir yerde yaşıyorum, outdoor ekimine erken başlayabiliyorum, yüksek stresli bir eğitim uyguladığımdan bitkinin gelişim süreci uzuyor ama erken başladığım için gün dönümüne kadar tamamlamış oluyorum, verdiğim eğitimle çiçeklenmede çok az budama ihtiyacı olduğundan minimum müdahale daha çok işime geliyor çünkü çiçeklenmede müdahalelerin ters gitmesi durumunda telafisi gelişim dönemine göre daha zordur. eğitimlerin artılarını ve eksilerini kendi şartların çerçevesinde değerlendirirsen biraz da pratikle sana en uygun yöntemi oturtursun. umarım güzel kızların olsun, bol şans.
Ağam değerli bilgilerin için teşekkürler. Anlamadığım detay şu her bitki için bir eğitim tekniğinimi uygulayacağım. Sırasıyla hepsinimi.

IcBlue

Doktor
Ağam değerli bilgilerin için teşekkürler. Anlamadığım detay şu her bitki için bir eğitim tekniğinimi uygulayacağım. Sırasıyla hepsinimi.
kankacım kendi şartlarına uygun istediğin eğitimi verebilirsin, istersen her bitkiye ayrı ayrı yöntemler deneyip pratik yapabilirsin. çoğunlukla kendine uygun bir yöntem geliştirdiğinde tüm bitkilere aynı eğitimle devam edilir. örneğin toppingle bitkinin ana dalını kestiğin yerden 2 ana dal çıkar, ana dal sayısını arttırmak çiçekte bitkinin sömek ağırlığını eşit olarak dağıttığından dengeli gelişim sağlar, bunu her çıkan yeni ana dala uygulayabilirsin, genelde 8 veya 16 ana dal yeterli olur. dal sadece taşıyabildiği kadar sömek yapar bu nedenle denge merkezini değiştirerek verimi arttırmış olursun. bitkiyi yaraladığın veya parça eksilttiğin her yöntem hst (high stress training) yani yüksek stresli eğitimdir. şimdiye kadar forumda okumuş olduğun her eğitim ayrı ayrı methodlar, hepsini aynı anda tek bitkiye uygulamak mümkün olmadığı gibi stresten de bitkiyi perişan eder ancak bazı kombinasyonlar olabilir. hst olan toppingi genelde lst olan bendingle uygularsın. bending dalları esnekliğinin el verdiği kadar aşağı ve sağa sola eğip bağlayarak yere paralel büyüme sağlamak için yapılır. bitkinin her yerinin güneş almasını sağlarken çevreden görünürlüğünü de azaltır. lstler topping yapılmadan da uygulanabilir. bitkinin anatomisini değiştirdiğin her müdahale gelişim döneminde yapılırken lollipoping gibi budama yöntemleri çiçeğin erken safhalarında yapılır. örneğin scrog (screen of green) yani bitkinin dallarını üzerine gerdiğin filenin arasından bitki büyüdükçe daha ileri iterek açma yöntemi, çiçekte bitkinin altta kalan 1/3lük bölümünü tamamen budayarak yaptığın lollipopping yöntemiyle kombinlenir genelde. bu sayede altta ışıktan faydalanamayan kısmın harcadığı enerjiyi kesmiş olursun, daha çok iç mekan bitkilere uygun bir kombinasyondur. tek bitkiye bir lst ve bir hst uygulanır çoğu zaman, tabi hiçbiri şart da değildir :) yani kankacım daha fazla kafanı karıştırmamak adına ben sana şimdilik topping ve lstyi nasıl yapacağını tam anlamıyla öğrenip bu kombinasyonla başlamanı öneriyorum. bu eğitimlerden tam başarı elde etmeden de budama ve supercropping gibi aşırı yüksek stresli uygulamalardan kaçınman daha sağlıklı olacaktır. bol şans.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    **** *** ******* hahahaha** ******* ********** **
  • A active661:
    ***** ***** hahahaha* ** ****** ******** * ****** ****** ******* **** ****** ****** ****** ** ** ***** ******** ****** ******
  • A active661:
  • A active661:
    hahahaha** ** **** *** hahahaha*
  • A active661:
    ********* ********** ********* **** hahahaha****** ***** ******
  • Didrug Didrug:
    hahahaha** ***** ****** ***** ***** * ****** hahahaha hahahaha***** ** ***** ****** * ***** *** **** hahahaha** **** ********** ******** ***** ** ***** ***** hahahaha* ** ****** ******** * ****** ****** ***
  • Didrug Didrug:
    ********** ******** * ********** ******* **** ********* ******** *** ***** **** *** ****** ********** ********* ****
  • Didrug Didrug:
    ******** ***** ******* ****** ******* **
  • A active661:
  • A active661:
  • A active661:
  • A active661:
    ******** ** ******* ********** ***** hahahaha
  • A active661:
    ******* hahahaha***** **** hahahaha** * ******* ***** ********* ********* **** ****** **********
  • A active661:
    hahahaha* *** ***** ******** ***** ** ******* ****** ******* *** ******** ********* **** ******* ******** ** ***
  • A active661:
  • A active661:
    ****** ** ***** ****** ********* ****** *** ***** hahahaha
  • A active661:
    **** hahahaha******** ****** ********** **** hahahaha ******** *
  • A active661:
    ****** ** ***** ****** **** **** ******* hahahaha **** ****** **** **** hahahaha* *******
  • A active661:
    ** ** ********* *** hahahaha* **** *** hahahaha***
  • A active661:
    ***** **** hahahaha********* ********** ** ******
  • istr istr:
  • istr istr:
  • VendettaX VendettaX:
    VendettaX VendettaX: ****** ****** ********** ******* *********