Derman kuzularım

Şimdiki yerimde gerek toprak, gerek iklim, ortam durumları kuzularımı çok etkiledi.

Uzun zamandır, kendi tohumumdan başka tohum kullanmadım. 2 cins tohum ile toprakla sırlarımı paylaştım.

Bugün, toprağa ne atarsan at, işin teorisi bellidir. Esrar özeline dökecek olursam;

* Kaliteli tohum.
* Verimli toprak.
* Güneş
* Su
* Çapa
* Hava
* Sabır
* Zamanında müdahale .
* Çalınma ve yasalara karşı korku, tedirgin olma durumlarına karşı iyi psikoloji duruş sergileme durumları, cigaranın ayarını değil,. ona sırdaş,yaren olanın değerini ortaya koyar.

Dış mekanda, çalınma ve diğer durum sıkıntı oluşturmadığı için iç mekanda yetiştirme taraftarı olmadım. İçmeye başladığım dönemlerde, cigaranın torbası terbiyesizlik görülürdü. Mahallede , semte sattırılmazdı. Tütün tabakalarında cigara olurdu, o tabaka ile düşünsenize ne resmi dairelere girip çıkılırdı. 10 yıl öncesi kadar, yasa değişince yeri geldi içemeyenler, psikoloji bilmeyen devlet görevlileri tek dal sigara da ne cezalar yağdırıldı. Olan, müpteleya oldu, müptezel daha tokat yemeden 10 tane isim okudu. Ertesi gün çıktı dışarı. 11.300 gr ile bir dostum denetim aldı. Ben ,kubar içerim, İyi kubar, 1 kg cigaradan 50 gr çıkmaz bile. Hakim, keyifçi olduğuna kanaat getirdi. Ama, birileri kafayı takar, tek fişeğin sarılmasından adamı torbacı eder çıkartır.

Gerek dışarıda , içeride kendinin yetiştirme imkanın ve bu imkanı olan bir dostun ile karşılıklı herhangi bir maddi ,manevi beklenti içinde olmadan cigarayı paylaşamıyorsan içme. Para vererek içme . Ortamına girme.

Esrardan bahsediyoruz. Normal şartlar altında biber, fasülyenin tohumdan , mideye macerasına bakın, esrar en maliyetsizi. Gıda artıklarını değerlendirsen, üstüne bir de sen sıçsan, başka bir şeye gerek yok. Sömek alacağjn yere tohumunu at, zamanında müdahele et, kelleyi uçur. Masrafa fazla alıştırma. Çok iyi olacak diye su, gübre vs hava civa hepsi. İkinci kişi bilmeyecek yerini. Artıklarını ve kendi gübreni zamanında ,ayarında ver olur biter. Bokunu , artığını içine alıp da sana verdiği kafayı düşün... Sonra 200 liraya sağlam 2 duman alamadığını ... Boka bile layık görülmeyen sen, üstte bir de para ver.

Çapayı mevsimine, hava şartlarına göre 7-14 gün bir gün sonrasında da sulamasını yapardım,
Şimdi malum sıcaklar felaket, taşındığım yerin toprak yapısı uyuşamadı tohumlarımla. Şimdiden, hazırlamaya başladım, 6, 8 kök için tek sıra bir yer. Dağınık ve sayıca fazlaca tohum atarsanız, enerjinizi boşa harcarsınız. Nitelik düşer.

Hasat zamanında rüzgar , kurutma cigaraya son rütuşlarını verir. Tohuma zorla yedirilen rayiha mı yoksa başta arı ve diğer uçucuların çevredeki güzelliklerin kokusunun, tadının güzelliği mi daha değerlidir? Gaz maskesi ile gül koklanmayacağı gibi, güneşi görmeden , havayı koklamadan, rüzgarla dans etmeden bir dünya toprak arasında kimyasallarla dolu bir saksı içinde cigara içilmez ... Şahsi görüşüm.

Son düzenleme:

esrarii

Müptezel
insan bu evrende 4 madde ile var olur , bu 4 madde dışında kalan , maddeler insana lüx tür , mesela kıyafet,araba vb. / İnsanın bu evrende ihtiyacı olan tek şey , TOPRAK , SU , HAVA , GÜNEŞ tir.

insan bu evrende 4 madde ile var olur , bu 4 madde dışında kalan , maddeler insana lüx tür , mesela kıyafet,araba vb. / İnsanın bu evrende ihtiyacı olan tek şey , TOPRAK , SU , HAVA , GÜNEŞ tir.
Hava öyle ki hatırlatmayayım. Bu havada , soğuk bir bardak su içmek için buzdolabı lüks müdür? Bilakis, insanın hizmetine sunulmuş bir armağandır bu.

Bir insan nasıl var olur? Önce tecrübesi ile. Tecrübe için insanlar bedel öder. Bu bedeli peşin, kart tek ya da taksitli oluşunu bilgi belirler. Bu bilgi için, hayatın her aşamasında okumamış, dinlememişsen bu var olma mücadelesini kaybedersin.

Bugün güneş, hava, su, toprak için ödenilen bedellere bakın...Nerdeyse bedava... Güneş almıyor,havadar değil , toğrağı verimsiz muz olmuyor diye bedelini ödeyen, daha iyi hva, daha iyi gün ışığna, toprağa sahip olan kaç kişi çıkar aramızda?
Bu evrende insan, önce haddini bilecek. Ölçüyü kaçırmayacak.

esrarii

Müptezel
diyor ya yeni türkü , "biz büyüdükte kirlendi dünya " , bu dünyanın en büyük çöp yığını Buzdolabından çıkıyor. elektriği gazı ile plastiği ağırlığı ile buzdolabı bu dünya ya yük , tecrübe ise güneş enerjisi ile klima çalıştırmasıdır bir liselinin

diyor ya yeni türkü , "biz büyüdükte kirlendi dünya " , bu dünyanın en büyük çöp yığını Buzdolabından çıkıyor. elektriği gazı ile plastiği ağırlığı ile buzdolabı bu dünya ya yük , tecrübe ise güneş enerjisi ile klima çalıştırmasıdır bir liselinin
Delikanlı, ben klimasız da yaşarım ama sen buzdolapsız biraz zor yaşarsın.

Ceketsiz

Yeni üye
Görüşünüze
Şimdiki yerimde gerek toprak, gerek iklim, ortam durumları kuzularımı çok etkiledi.

Uzun zamandır, kendi tohumumdan başka tohum kullanmadım. 2 cins tohum ile toprakla sırlarımı paylaştım.

Bugün, toprağa ne atarsan at, işin teorisi bellidir. Esrar özeline dökecek olursam;

* Kaliteli tohum.
* Verimli toprak.
* Güneş
* Su
* Çapa
* Hava
* Sabır
* Zamanında müdahale .
* Çalınma ve yasalara karşı korku, tedirgin olma durumlarına karşı iyi psikoloji duruş sergileme durumları, cigaranın ayarını değil,. ona sırdaş,yaren olanın değerini ortaya koyar.

Dış mekanda, çalınma ve diğer durum sıkıntı oluşturmadığı için iç mekanda yetiştirme taraftarı olmadım. İçmeye başladığım dönemlerde, cigaranın torbası terbiyesizlik görülürdü. Mahallede , semte sattırılmazdı. Tütün tabakalarında cigara olurdu, o tabaka ile düşünsenize ne resmi dairelere girip çıkılırdı. 10 yıl öncesi kadar, yasa değişince yeri geldi içemeyenler, psikoloji bilmeyen devlet görevlileri tek dal sigara da ne cezalar yağdırıldı. Olan, müpteleya oldu, müptezel daha tokat yemeden 10 tane isim okudu. Ertesi gün çıktı dışarı. 11.300 gr ile bir dostum denetim aldı. Ben ,kubar içerim, İyi kubar, 1 kg cigaradan 50 gr çıkmaz bile. Hakim, keyifçi olduğuna kanaat getirdi. Ama, birileri kafayı takar, tek fişeğin sarılmasından adamı torbacı eder çıkartır.

Gerek dışarıda , içeride kendinin yetiştirme imkanın ve bu imkanı olan bir dostun ile karşılıklı herhangi bir maddi ,manevi beklenti içinde olmadan cigarayı paylaşamıyorsan içme. Para vererek içme . Ortamına girme.

Esrardan bahsediyoruz. Normal şartlar altında biber, fasülyenin tohumdan , mideye macerasına bakın, esrar en maliyetsizi. Gıda artıklarını değerlendirsen, üstüne bir de sen sıçsan, başka bir şeye gerek yok. Sömek alacağjn yere tohumunu at, zamanında müdahele et, kelleyi uçur. Masrafa fazla alıştırma. Çok iyi olacak diye su, gübre vs hava civa hepsi. İkinci kişi bilmeyecek yerini. Artıklarını ve kendi gübreni zamanında ,ayarında ver olur biter. Bokunu , artığını içine alıp da sana verdiği kafayı düşün... Sonra 200 liraya sağlam 2 duman alamadığını ... Boka bile layık görülmeyen sen, üstte bir de para ver.

Çapayı mevsimine, hava şartlarına göre 7-14 gün bir gün sonrasında da sulamasını yapardım,
Şimdi malum sıcaklar felaket, taşındığım yerin toprak yapısı uyuşamadı tohumlarımla. Şimdiden, hazırlamaya başladım, 6, 8 kök için tek sıra bir yer. Dağınık ve sayıca fazlaca tohum atarsanız, enerjinizi boşa harcarsınız. Nitelik düşer.

Hasat zamanında rüzgar , kurutma cigaraya son rütuşlarını verir. Tohuma zorla yedirilen rayiha mı yoksa başta arı ve diğer uçucuların çevredeki güzelliklerin kokusunun, tadının güzelliği mi daha değerlidir? Gaz maskesi ile gül koklanmayacağı gibi, güneşi görmeden , havayı koklamadan, rüzgarla dans etmeden bir dünya toprak arasında kimyasallarla dolu bir saksı içinde cigara içilmez ... Şahsi görüşüm.

Bu mereti içen Türk milletinin kafasını yıllardır anlayamadım????? belli bir kesim vardır gerçekten menfaatsiz ve çıkarsız keyifçi adamdır ve eşini dostunu da öyle seçer. Velhasıl kelâm toprağa elini sürmeden kokusunu içine çekmeden yaşayamayacak insanlar var... Herşeyin gönlünce olmasını temenni ederim kardeş...

280e235a-21c9-4a1f-9281-19f6a5d3f9a6.jpg

İki hafta erken hasat etmek zorunda kaldım. Eskiler ; cigara sabah ayazını, kırağısını almalı der. Şiddetli yağışa maruz bırakamazdım. Demini ala ala kuruttum.

280e235a-21c9-4a1f-9281-19f6a5d3f9a6.jpg

Sabahları kendime bir tekli cigara sararım.

Bir kaç resim ekleyemedim aynı mesaja :)

Bir tekli sararım. Hatta bu Hollandalılara bir ara yazmayı da düşündüm. Bu kağıtları kendilerine göre yapmışlar ****. O koca kağıda nerdeyse ben sığdırıyorum 4 sigara kırıp.
e49ec636-e4ff-41ba-9652-f8af91935d82-vert.jpge49ec636-e4ff-41ba-9652-f8af91935d82-vert.jpg

Kağıdı biraz sünnet ediyorum. Görüleceği üzere son halini alıyor. Yapıştırırken sigarayı iki uçtan burnuma gelen cigara kokusu mest etmeye başlıyor. Ateşledikten sonra esaslı iki duman alıyorum, aklıma da hep şu dizeler gelir :

Ben yurdumun en sert tütününden bir sigara sarıyorum
Dumanı ciğerlerime değil iliklerime çekiyorum

ebb82dfc-d1b0-4182-aad2-5cd9dfcd9077.jpgebb82dfc-d1b0-4182-aad2-5cd9dfcd9077.jpg
Bu arada öğrendim çoklu resim eklemeyi :)

Yarıya gelmeden ayak parmak uçlarına doğru duman akımını hisseder gibi oluyorum... Dumanlı sabahlarınız ekilmesin pencerenizden dostlar...

Kullanici

Yeni üye
Bir kaç resim ekleyemedim aynı mesaja :)

Bir tekli sararım. Hatta bu Hollandalılara bir ara yazmayı da düşündüm. Bu kağıtları kendilerine göre yapmışlar ****. O koca kağıda nerdeyse ben sığdırıyorum 4 sigara kırıp.
Ekli dosyayı görüntüle 18446Ekli dosyayı görüntüle 18446

Kağıdı biraz sünnet ediyorum. Görüleceği üzere son halini alıyor. Yapıştırırken sigarayı iki uçtan burnuma gelen cigara kokusu mest etmeye başlıyor. Ateşledikten sonra esaslı iki duman alıyorum, aklıma da hep şu dizeler gelir :

Ben yurdumun en sert tütününden bir sigara sarıyorum
Dumanı ciğerlerime değil iliklerime çekiyorum

Ekli dosyayı görüntüle 18447Ekli dosyayı görüntüle 18447
Bu arada öğrendim çoklu resim eklemeyi :)

Yarıya gelmeden ayak parmak uçlarına doğru duman akımını hisseder gibi oluyorum... Dumanlı sabahlarınız ekilmesin pencerenizden dostlar...
Eski adamlar araptan içmez mi tabakalardan bahsetmişsin ısırmadan yapışmaz çarşaf açılır demen lazım greengo takılıyorsun bunların da sahteleri çıkmış ayrıca yapıştırıcı çekiyorsun çağa ayak uydurdun

Eski adamlar araptan içmez mi tabakalardan bahsetmişsin ısırmadan yapışmaz çarşaf açılır demen lazım greengo takılıyorsun bunların da sahteleri çıkmış ayrıca yapıştırıcı çekiyorsun çağa ayak uydurdun
Cem Karaca'nın filtreli sigara ile ilgili anısını hatırlatmama gerek yok. Kendime yakışanı elbette alıp kullanacağım. Ne kullandığını bilmeyene dayar geçersin. Anlamaz ki? Bedeli öderken iyi ama çakma Greengo alacağım? Keyfime edenin ben de keyfine gerekeni yaparım... Orijinal de bulamayacak olsam emin içmem, bu keyfi de terk ederim Tayland'a yerleşirim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İstanbul İstanbul:
    +1
  • T Tropikal.MR:
    ********* ******** * ***** ***** ********* ****** ****** **** hahahaha **** *******
  • İstanbul İstanbul:
    ****** ***** hahahaha*** ******** * ***** ***** ********* ****** ****** **** hahahaha **** *******
    +1
  • G Groww:
    *** * ** *** ** ****** *** ****** ****** ***** *** ****** ***** ******* hahahaha ********* hahahaha***** ***** ** ********* ********* hahahaha**** ***** *******
  • funny1joint funny1joint:
    ****** ***** ********* ******* ***** ***** ****** ***** ******** **
  • İstanbul İstanbul:
  • G Groww:
    ***** ****** ******* ******** ******* *** *** ********* ***** **** **********
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ** ******* *** **** **** ********** ******** ***** hahahaha ***** ********* ******* ***** ***** ****** ***** ******** **
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    +1
  • funny1joint funny1joint:
    * *** ****** ****** ***** *** ****** ***** ******* hahahaha ********* hahahaha***** ***** ** ********* ********* hahahaha**** ***** ******* ***** ******* *** *** *** ********* ******* ** ***** ****** ** *** ***** **** **** ** *** ******** ****** *** ****** **** ********* **********
    +1
  • T Tropikal.MR:
    ***** **** *** **** hahahaha**
  • İstanbul İstanbul:
  • D despotdes:
    ***** ***** ********* hahahaha* *** * ****** ******** ***** ****** ***** ******* ***** * *** ****** ****** ***** *** ****** ***** ******* hahahaha ********* hahahaha***** ***** ** ********* ********* hahahaha**** ***** *******
  • T Tropikal.MR:
    ********* **** hahahaha*** ******* * ** ****** ***** ***** ********* * ********* ******** ********* *********
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • T Tropikal.MR:
    ******** ******* ****** hahahaha** *** ******* hahahaha*** hahahaha**
  • T Tropikal.MR:
  • İstanbul İstanbul:
    +2
  • T Tropikal.MR:
    ******* ********* ******* **** **** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • A ax-b:
    ****** **** ******* * ******* ** **** ********* ****** ********* ** **** **** **********
  • T Tropikal.MR:
    * ***** **** ********** ********** *** ***** ******* ***** ******* ******** ****** *******
  • G Groww:
    ***** ******* *** *** *** ********* ******* ** ***** ****** ** *** ***** **** **** ** *** ******** ****** *** ****** **** ********* hahahaha ***** ******* *** *** *** ********** ********** * ***** *** * *** ********* ***** ***** ******* ****** ****** ******** ******* ********** ****** **** *** ********* *** ** ********* ********** ** ****** ********** ** ******** *** *******
  • A ax-b:
    **** ******* ***** ********** ******** ***** * ********** ******** **** *** ***** ********** *********
    A ax-b: **** ******* ***** ********** ******** ***** * ********** ******** **** *** ***** **********...