Düşük Bütçeli Deneme

Ramadan

Yeni üye
Arkadaşlar selamlar,
düşük bütçeli bir indoor denemesi yapmayı düşünüyorum, küçük depo gibi bir alanım var 1 metre kare kadar, orada bir iki saksılık kendimi döndürecek bir sistem yapayım diyorum.
Tabi düşük bütçe deyince esas mevzu ışık, karbon filtre, gübre gibi meselelerde kilitleniyor.

1-2 saksı için karbon filtre gerekli olur mu kestiremedim ama yine de işi riske atmak istemedim

https://www.hirdavatfirsati.com/her...akilan)-bacasiz-kullanima-uygun-karbon-filtre

aldığım filtre bu, sizce yeterli olur mu ?

ışık meselesinde cob led alıp kendim bir sistem yaptım.
bu ledlerden 6 adet aldım. amper metre ile kontrol ettim 350w civarı çekiyor. bu yeterli olur mu kestiremedim. Mercek alıp güçlendirmem gerekli mi ?
Mercek için derecenin kaç olması gerekiyor ?
120 derecelik şu mercek işimi görür mü ?

Gübre için çok şey okudum ama kafamda netleşmedi bir türlü. normalde de bahçede domates, biber vs uğraşıyorum, güvercin gübresinden, çeşitli kompostlardan birşeyler yapıp bir şekilde idare ediyorum. indoor grow için bunlar yeterli olur mu ? sadece bu tarz organik gübreler ile yetiştiren arkadaşlar var mı ?

Son olarak, bu karbondioksit meselesini en basit şekliyle nasıl çözebilirim ? Grow yaptığım alanda aynı zamanda küçük çaplı bir mushroom yetiştirme işine girsem hem karbondioksit hem mantar elde etmiş olur muyum acaba bu yeterli olur mu yoksa bir şekilde karbondioksit salgılayan bir sistem zorunlu mu ?

Şimdiden teşekkürler.

S

silas

Guest
En önemli item ışıktan başla. Düşük bütçeli sistem yapacağım işe yaramayacak donanımlar para harcama. 300W olana bak.
Kabin ve havalandırma kendi grow alanına göre değişir, ama ışığı sağlam tut. Hasat kaliten ve miktarında çok ışığın rolü öenmlidir.
Kolay gelsin

Ramadan

Yeni üye
En önemli item ışıktan başla. Düşük bütçeli sistem yapacağım işe yaramayacak donanımlar para harcama. 300W olana bak.
Kabin ve havalandırma kendi grow alanına göre değişir, ama ışığı sağlam tut. Hasat kaliten ve miktarında çok ışığın rolü öenmlidir.
Kolay gelsin
Cevabın için teşekkürler kanka,
ben biraz kendim uğraşarak yapayım kafasındayım. Az biraz elektronik bilgim var, sağda solda da fazla parçalar vardı (fan, aleminyum profil vs.) aslında oradaki sisteme benzer bir ışığı kendim yapmış oldum. bir iki saksı için 300w yeterli olur demişsin sende. ben şu an 355-400 watt aralığında verim alabiliyorum ama merak ettiğim şu; bu sistemin üzerine ekstra olarak lens eklediğimde alacağım verimde bir değişim olur mu ?

S

silas

Guest
Cevabın için teşekkürler kanka,
ben biraz kendim uğraşarak yapayım kafasındayım. Az biraz elektronik bilgim var, sağda solda da fazla parçalar vardı (fan, aleminyum profil vs.) aslında oradaki sisteme benzer bir ışığı kendim yapmış oldum. bir iki saksı için 300w yeterli olur demişsin sende. ben şu an 355-400 watt aralığında verim alabiliyorum ama merak ettiğim şu; bu sistemin üzerine ekstra olarak lens eklediğimde alacağım verimde bir değişim olur mu ?
Bende sana şöyle diyeyim lense harcayacağın para ve emek değecek mi? Lensin illaki faydası olur, ışığı bitkinin üstüne odaklıyor çünkü. Bunun kararını sana kalmış, kafana göre yaptığın bir sistem sonuçta.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • C CHaRaMBoL:
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ****** *** ******* *** ********* ** ******** ** hahahaha**** **********
  • A acemiöğrenci12:
    hahahaha ********* ********* ******* ********** ******** ********* ***** ****** ** *** ******* *** ***
    **** *** hahahaha***
  • A acemiöğrenci12:
    ***** ****** ***** ******** ********* ******** hahahaha *** ********** hahahaha
    *** *** ****** **** ** **** **** ******** ***** **** hahahaha
  • A acemiöğrenci12:
  • A acemiöğrenci12:
  • C CHaRaMBoL:
    ***** ****** *** ******* *** ********* ** ******** ** hahahaha**** ********** ***** ****** ** ****** ****** ****** ***** *** *** ******* ******* ******* ***** ****** **** hahahaha hahahaha* ***** *** hahahaha * *******
    ***** ******** hahahaha hahahaha**** ********** ** ****** ***** ******** hahahaha**** **** ******** ****** ***** ********* ***** ***** ******** hahahaha****
    **** ***** ***** ** ****** hahahaha ******* *** **** ********** *** ****** ***** ******* ********** ** ****** ***** ****** ********* ******* ********** ********** ******** ********* *** ***** ******* **********
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******** ***** ***** ****** ******* ******* *** ******** hahahaha* **** ********* **** ******** * ********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • NewGardener NewGardener:
  • NewGardener NewGardener:
    ** ***** ****** ******* **** ********* ******** ********** ********* hahahaha** hahahaha******* **** *
    NewGardener NewGardener: ** ***** ****** ******* **** ********* ******** ********** ********* hahahaha**...