Coco Günlükleri

potheadbuthalf

Yeni üye
Herkese selam kankalar.

Uzun süredir araştırma yaptığım grow serüvenime köfteci tohumlarımla başlamış bulunmaktayım.

Burada hem gelişmeleri sizlerle paylaşıp hem de yaşadığım sorunlara çözüm bulmayı planlıyorum.

Kabin içi nüfus şu şekilde:

4x 11L bez saksı coco
1x 20L plastik saksı coco
1x 20L plastik saksı golden garten torf

+1 de yeni filizlendirdiğim bir bebek var.

Coco için kullandığım gübreler T.A. Hydroponics Dual Part Grow, Bloom ve Ayriyeten calmag kullanmıyorum çünkü gübrelerin içinde Calmag var.

Toprak için ise biobizz üçlü set ve evde yaptığım CalMag’i kullanıyorum.

Bir de takviye olarak Activera var.

Kabinimin ölçülerin 180x100x80 gibi bir şey olması lazım. Giriş için 15cm bilgisayar fanı çıkış içinse bir adet türbin fan kullanıyorum. Kabinin olduğu oda çok dar olduğu için çıkışı direkt camdan dışarı verdim, henüz ihtiyaç olmadığı için karbon filtreyi çıkış fanına takmadım.

Şu an 2 adet 100 ya da 150 watt(Emin değilim) full spektrum quantum board, bir 50w beyaz torch bir de 50w sarı torch çalıştırıyorum. Elimde bir de veg için 200 watt beyaz cob led var ama sıcaklığı çok yükselttiğinden onu kullanmıyorum. Işıklar bitkilerden 40-50cm uzaklıktalar

Kabin içi sıcaklık 23-30 arasında
Kabin içi nem ise %30-50 arasında

Bitkilerden 2 tanesi 40 günlükten büyükler. Diğerleri de 20-25 günlükler. Fakat bitkiler çok yavaş büyüyorlar. Geçen hafta yanlışlıkla fazla suladım daha sonra saksılar tamamen kuruyana kadar bir daha su vermedim. Kuruduktan sonra da 2 gün arayla PH ayarlanmış 50-100er ml activeralı su verdim.

Sizce bitkiler neden bu kadar yavaş gelişiyor? Fazla sulama yapmadan önce de çok sıkıntılı gözüküyorlardı fazla sulamadan sonra bitkiler iyice kendilerinden geçtiler. Yukarıda da belirttiğim gibi kabinin bulunduğu oda çok dar ve taze hava girişi doğal olarak sınırlı. Bunu düzeltmek için de olabildiğince kabini ve odanın kapısını açık tutmaya çalışıyorum fakat bu sefer de nemi kontrol etmek zor oluyor.

Buradan sonrasını toparlayabilir miyim yoksa bunları kesip yeni bir parta başlamak daha mı mantıklı? Eğer toparlayabilirsem nasıl bir yol izlemeliyim? Yaptığım yanlışlar nelerdir?

Son düzenleme:

potheadbuthalf

Yeni üye
Bro gerçekten çok yawaş gelişmişler 40 gunluk bitki çoşması lazımdı benim bitki 18 gunluk hemen hemen seninkiyle aynı ustalar gereken şeyi soyler zaten sana ama acil olarak ışık watlarını yukselt düşük geliyor benim bitkiler bunlar Bi bak https://www.tohumsuz.com/threads/ustalar-bi-bakarmısınız.28288/

Baktım bro seninkilerden de geride gibi duruyor neredeyse. Toplam watt bu aşamalar için yeterli değil mi sence? Bitkiler biraz daha büyüdükten sonra 200w cob ledi eklerim hem havalar da soğumuş olur sıcaklığı dengelerim diye planlıyorum

Maho1221

Üye
Baktım bro seninkilerden de geride gibi duruyor neredeyse. Toplam watt bu aşamalar için yeterli değil mi sence? Bitkiler biraz daha büyüdükten sonra 200w cob ledi eklerim hem havalar da soğumuş olur sıcaklığı dengelerim diye planlıyorum
Bro linkin en sonunda 16 gunlukleri duruyo seninkiler 41 gunluk dıyorsun daha 6 bogumdalar suan benim bitkiler 19 gunluk oldular 6 bogumu açıyor onu anlatmaya çalıştım sana cob ledi çalıştır 50 cm den ver duruma gore indirirsin havalandırma işinide çöz bilgisayar fanıyla olacak iş degil aksiyel fan al 150 lik benim alan 70 70 120 mdfden giriş 100 luk çıkış 170 lik harcadığın emegine yakan elektriğe gunah

potheadbuthalf

Yeni üye
Aynen bro anladım gelişim geriliği konusunda ben de aynısını dedim zaten Işık zaten var fan da ekleyebilirim okey ama en temizi kabini daha havadar bi yere almak galiba. Odanın kapısıyla kabin arasına bir kişi anca sığabilir, odanın boyutu çok küçük yani. Ustalardan da yorum gelsin bi ayar çekicem artık

Ü

Üye silindi 31315

Guest
Brom sen cocoyu hiç bilmiyorsun anladığım kadarıyla. Ben de coco yapmadım lakin biraz araştırdım. Cocoda saksının kurumasını beklemezsin günde 2 3 5 kere sulayabilirsin. Önemli olan ph, ec,ppm aralıkları. Filizden hasata kadar değişen ve dikkat etmen gereken ec,ppm aralıkları var. Taze hava ve cocoda nemde önemli saksı kurumasın diye.

potheadbuthalf

Yeni üye
Brom sen cocoyu hiç bilmiyorsun anladığım kadarıyla. Ben de coco yapmadım lakin biraz araştırdım. Cocoda saksının kurumasını beklemezsin günde 2 3 5 kere sulayabilirsin. Önemli olan ph, ec,ppm aralıkları. Filizden hasata kadar değişen ve dikkat etmen gereken ec,ppm aralıkları var. Taze hava ve cocoda nemde önemli saksı kurumasın diye.
Aynen bro ilk growum ve coco ile ilgili bilgim de az ama hem buradan hem de leafly, zamnesia gibi kaynaklardan sürekli araştırıyorum.

Saksının kurumasını beklemem aşırı fazla sulama yaptığım içindi sonrasında kurutmadan sulamaya devam ediyorum. Her sulamada EC de ölçüyorum, son yaptığım sulamada 955’ti.
Yani olabildiğince bütün parametreleri ideal aralıklarda tutmaya çalışıyorum, hatta şu an her şey öyle gözüküyor.
Tek sıkıntılı kalan konu havalandırma, günün en az 6-7 saati çadırın ve odanın kapısı açık şekilde bir ayaklı vantilatör içeriye hava üflüyor. Kapının kapalı olduğu zamanlarda da çadırın alttaki girişinden de bir alüminyum boru vasıtasıyla kapının altından sürekli hava çekiyor içeri. Ama hala yetersiz kalıyor ya da başka bir sıkıntı var bilemiyorum

potheadbuthalf

Yeni üye
Güncelleme

Biraz araştırmadan sonra henüz %100 emin değilim ama sorunun bitkilerin boyutlarına göre büyük saksılarda olduğundan kaynaklanabileceğini fark ettim.

görseldeki bitki benim çocuklara baya benziyor

“Seedling in a big pot” Tohumlar patladıktan 10-15 gün sonra direkt olarak büyük bez saksılara almıştım. Sulamayı 50-100ml de yapsam saksıların çok geç kuruduğunu fark ediyordum. Toprak olan saksı zaten çok geç kuruyor, cocoların sadece en üstlerinin kuruması bile neredeyse 2 günü buluyor.

Konuyla ilgili kaynak ve görseller:

Kabini daha havadar büyük bir odaya taşıdım, büyük odaya geçince nemde biraz düşüş oldu fakat bu kabin içi hava sirkülasyonunun artık daha iyi olduğunun da bir işareti bence.

Çocukların durumlarında düzelme görene kadar sulama sıklığını 2-3 günde bir olarak tutacağım ve 50şer ml su vermeye devam edeceğim.

potheadbuthalf

Yeni üye
Bro linkin en sonunda 16 gunlukleri duruyo seninkiler 41 gunluk dıyorsun daha 6 bogumdalar suan benim bitkiler 19 gunluk oldular 6 bogumu açıyor onu anlatmaya çalıştım sana cob ledi çalıştır 50 cm den ver duruma gore indirirsin havalandırma işinide çöz bilgisayar fanıyla olacak iş degil aksiyel fan al 150 lik benim alan 70 70 120 mdfden giriş 100 luk çıkış 170 lik harcadığın emegine yakan elektriğe gunah
Güncelleme

Kullandığım quantumboardların 37şer watt olduğunu 3300 er lümen verdiğini öğrendim. :D Kaba hesapla 6 kök toplamda 13000 lümen alıyordu. Haklıymışsın brom, bitkiler baya ışıksız kalmış.
Hemen 200 watt cob ledi setupa dahil ettim.

Bitkiler tık demiyor, hiçbir şeye tepki vermiyorlar. Bazılarını daha küçük saksılara aldım. 1 hafta içinde toparlama gözlemlersem devam edicem yoksa kesicem. Bu bitkilerden neredeyse umudu kestim ve yeni köfteci tohumları filizlendirmeye başladım.

Maho1221

Üye
Güncelleme

Kullandığım quantumboardların 37şer watt olduğunu 3300 er lümen verdiğini öğrendim. :D Kaba hesapla 6 kök toplamda 13000 lümen alıyordu. Haklıymışsın brom, bitkiler baya ışıksız kalmış.
Hemen 200 watt cob ledi setupa dahil ettim.

Bitkiler tık demiyor, hiçbir şeye tepki vermiyorlar. Bazılarını daha küçük saksılara aldım. 1 hafta içinde toparlama gözlemlersem devam edicem yoksa kesicem. Bu bitkilerden neredeyse umudu kestim ve yeni köfteci tohumları filizlendirmeye başladım.
Brom ben tecrube etigim bilgimi soylerim daha bu siteyi bilmez Ken çok bitki yaktım senin gibi ufak kaldı tecrube ettine ettine ogrendım sonradan bu siteyi keşfettim tohumsuz sayesinde burada insanlar birbirlerine Bi menfaat çikar olmadan yardım ediyorlar çok bitkiye gerek yok 2 3 adet ek kendine hem gubren cok gitmez hem yuksek lumen ışıklara gerek duymazsın bende 240 wat GB var alanım ufak istesem 3 adet ekerdim ama 2 adet yaptım 3 den alacağımı 2 den alıcam gubrem gitmicek fazla ugraşmıyom 3 gunde bir kabini açıyorum oda su vermek için

potheadbuthalf

Yeni üye
Brom ben tecrube etigim bilgimi soylerim daha bu siteyi bilmez Ken çok bitki yaktım senin gibi ufak kaldı tecrube ettine ettine ogrendım sonradan bu siteyi keşfettim tohumsuz sayesinde burada insanlar birbirlerine Bi menfaat çikar olmadan yardım ediyorlar çok bitkiye gerek yok 2 3 adet ek kendine hem gubren cok gitmez hem yuksek lumen ışıklara gerek duymazsın bende 240 wat GB var alanım ufak istesem 3 adet ekerdim ama 2 adet yaptım 3 den alacağımı 2 den alıcam gubrem gitmicek fazla ugraşmıyom 3 gunde bir kabini açıyorum oda su vermek için
Sağolasın brocum, başlıklarını takip ediyorum. Gerçekten güzel bi yardımlaşma ortamı var, seviyorum burayı.

Gönül isterdi ki 2 tane sağlam genetik ekeyim keyfime bakayım ama tohum tedariği ülkemizde riskli ve pahalı… Feminized tohum alamadığım için mecburen kaç kök istiyorsam onun iki katı kadar ekiyorum erkekleri kesmem gerekecek çünkü.

Bitkilerin cinsiyetleri belli olduğu zaman benim de max 3 bitkim kalır diye düşünüyorum

Maho1221

Üye
Sağolasın brocum, başlıklarını takip ediyorum. Gerçekten güzel bi yardımlaşma ortamı var, seviyorum burayı.

Gönül isterdi ki 2 tane sağlam genetik ekeyim keyfime bakayım ama tohum tedariği ülkemizde riskli ve pahalı… Feminized tohum alamadığım için mecburen kaç kök istiyorsam onun iki katı kadar ekiyorum erkekleri kesmem gerekecek çünkü.

Bitkilerin cinsiyetleri belli olduğu zaman benim de max 3 bitkim kalır diye düşünüyorum
Bro bende senin kafadandım ama Bi muttet sonra emin ol kabine girmek istemiceksen niye mi emigin çöp olup gittigi için ben 3 sene grow yapamadım ışık toplamak için tohum alabilmek için ve kabinide kendim yaptım 1 seneye yakında tohum için para biriktirdim herkesin kendine göre butcesi var kimisi birden 20 tohum alır kimisi 5 tohum için 1 sene toplar Bi nacisene fikrimi soyliyeyim sana tohum al en azından dişi çıkacağına eminsin genetik dogru çıkmaya bilir ama dişi çıkacak emigin çöp olmicak

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • O obeb:
    hahahaha hahahaha** hahahaha**
  • O oziozi:
  • O obeb:
    *** hahahaha ****** ********* ******** ****** ********* *********
  • O oziozi:
  • O oziozi:
    hahahaha** ******** ******
  • O oziozi:
    hahahaha* ******
  • O obeb:
    ******* **** ******** hahahaha* ******** ******** ****** *****
  • H hussii:
    ******** ******** ********** *** ********** ********* hahahaha ***** ** hahahaha ***** ****** ***** ****** ******** ******* ********** ********** **** ** *** ******** ***** ******** ********** ***** **** ****
  • O oziozi:
  • O obeb:
    ******** ******** ********** *** ********** ********* hahahaha ***** ** hahahaha ***** ****** ***** ****** ******** ******* ********** ********** **** ** *** ******** ***** ******** ********** ***** **** ****
  • O oziozi:
  • O oziozi:
  • O obeb:
  • O oziozi:
    ***** ***** hahahaha*** hahahaha* ***** ******** ****
  • H hussii:
    ***** ******** ****** ********** *** ***** ***** ****** ******** ** ******** ****** ******** *** *** ******* ******* ********** ******** ******** *** ****
  • O obeb:
    ******* hahahaha **** ********
  • O oziozi:
    *** ****** hahahaha**** ****** **********
    +1
  • O obeb:
    ***** ******** ****** ********** *** ***** ***** ****** ******** ** ******** ****** ******** *** *** ******* ******* ********** ******** ******** *** ****
  • H hussii:
    ********* ***** ******* ******* ********* hahahaha** ****** ***** **** **********
  • H hussii:
  • O obeb:
  • O obeb:
  • H hussii:
    ***** ******* **** ********** ******** ********** ***** ***** hahahaha *******
  • H hussii:
    ****** ***** ********** ******* **
  • O obeb:
    ********* ***** **** **
    O obeb: ********* ***** **** **