Cob led nasıl yapılır? Bir tarif de benden.

Hoca666

Müptezel
kankalar ışığıma takviye olarak cob led yaptım. ısınma ve ses sorunu sıfır. full spectrum 50w cob led kullandım. ben 100 w yi öneririm. aldığım ürünler şunlar, siz yine de daha uygunu var mı diye bakının:
alüminyum olarak bu çeşit aluminyumu tavsiye ederim: https://www.marketdijital.com/urun/160as-aluminyum-power-led-sogutucu
fan olarak bunu kullandım çünkü direk prizden elektrik çekiyor. adaptöre gerek yok. ayrıca daha güçlü. ses yok ısınmayı baya düşürüyor. https://www.hepsiburada.com/fan-12x12-220v-kare-pm-HB000007T4UU
termal macun, aluminyum plaka ile cob led arasına sürülüyo. ben bunu kullandım: https://www.hepsiburada.com/hadron-hd254-buyuk-siringa-gri-termal-macun-p-HBV000003WQ9Z
led full spectrum olacak. ben bunu kullandım. https://urun.n11.com/arduino-urunle...GMaBJXakD5qFtEeyuHjmFkmGoQvdgz5gaAjPBEALw_wcB
aliexpresten daha uyguna alabilirsiniz.
kablo olarak öyle kalın kalın kablolara gerek yok. ben arabalarda kullanılan telefon şarj aparatönün kablosunu kullandım. yalnız şuna dikkat edilmeli. bi coblede elektrik verdikten sonra bi sonrakine o cobledden elektrik çekilmemeli. kablodan gelen elektriği tüm ledlere aynı noktadan dağıtılmalı. yoksa ledler patlıyomuş. fotoda gözüküyor sanırım.
dilim yettiği kadar anlattım. eksik kalan bi şey varsa sorabilirsiniz. ledi aliexpresten söylerseniz çok daha uyguna gelir. 100 w 8 bin lümen için (leyim makinesini saymıyorum): 85 lira harcadım. bir bitki için 250 w deniliyodu diye hatırlıyorum. bu durumda 250 w 260 tl en fazla. 250 w yi ne kadara satıyolar bakın. uygun gelirse bunu denersiniz. işinize yarayacak bi şey paylaşmışsam beğenirseniz sevinirim. dumanınız bol olsun kankalar.
https://imgyukle.com/i/YDadmM
https://imgyukle.com/i/YDaATy
https://imgyukle.com/i/YDa0Ap

Son düzenleme:

_Ghan_

Üye
Kanka bilgisaysr tamiri yapan yerlere gittim 300w led e 8 adet fan aldım bağladm tanesi 5 liradan 20 saat full çalışıuolar şimdilik sıkıntı yok

Ü

Üye silindi 16048

Guest
70 80 Liradan 1 Metre Veya İstenilen Ölçüde İstanbulda Satan Biyer Var Ben Ordan Aldım

Aleminyum Sogutucu Profil

Hurdacı Bilgisayarcı Ve İnternette Fanlar Mevcut Tane 3 5 Lira

Hoca666

Müptezel
kendin yapman güzel ama, lehimlerin çok amatör olmuş kanka.
soketli led'lerden deneyebilirsin aliexpress'de var yxo marka.
Haklisin kanka. O konuya sonradan ayiktim. Ama is goruyo. Uzerlerine elektirik bandi da cektim sonradan. Olasi bi carpma olmasin diye. Bi daha yaparsam dedigin ledlerden kullanacam.
Yesillendirsene hic konu acmiyorsun :)
Kanka gunluk acmistim ilk. Sonradan usendim :)) ama fotolari biriktiriyorum. Finalde kafa raporlu bi gunluk eklicem.

Hoca666

Müptezel
on numara kanka. eline sağlık. aynısını hazır almaya kalksan 3000 bin fiyat çekerler herhalde. millet boş yere para bayılıyo. iki üç parçayı birleştiriyosun sadece.

Anlatım için teşekkürler zamanında Ali'den almadığım alüminyum plakayı burada buldum.
Elimde 5 adet cob lee mevcut.
16.5x30cm plaka alayım
12x12cm 2 adet fan
kağıda çizdim gayet iyi bir sistem olabilir ne düşünüyorsunuz

Hoca666

Müptezel
Anlatım için teşekkürler zamanında Ali'den almadığım alüminyum plakayı burada buldum.
Elimde 5 adet cob lee mevcut.
16.5x30cm plaka alayım
12x12cm 2 adet fan
kağıda çizdim gayet iyi bir sistem olabilir ne düşünüyorsunuz
kanka biliyosun bu coblarda olay ısınmasını engellemek. benimkilerinin arasında 5 cm falan var ledlerin. tepelerinde de fan. hiç bi ısınma yok. dediğin tarife göre ısınma olmayacaktır zannımca.

Ü

Üye silindi 16048

Guest
Her Işık Isı Yapar Fakat Cob Lede Bakarsak Isıyı Az Ve Dağınık Üretir Ledler Birbirine Nekadar Yakın Olursa Okadar Isı Biriktirir Led Aralıkları Açık Olursa Daha Az Ve Dağınık Isı Üretir

Hoca666

Müptezel
Kanka selam, çok başarılı tasarımın beğendim, aldım plakayı başladım işe ama ben 16x30a 8 tane Led bağlamayı düşünüyorum, ama bazılarının arasında 5 cmden daha kısa Bi mesafe olucak dikey olarak yerleştiricem leşleri yxo 50w bu fark max 3.5cme kadar inicek. Fikrini merak ediyorum sence ısınma problemi yaşar mıyım?
kanka ben bi fanın altına iki tane cob gelecek şekilde bağladım. fanın vurduğu yerler soğuk. vurmadığı köşeler elimden biraz sıcak. fan iyi soğutuyo yani. olur diye düşünüyorum. en kötü baktın fan vuran yerde aluminyum fazla sıcak söker bi plaka daha alırsın. mesleği elektrik olan arkadaşımın dediğine göre ledler sıralı bağlantıyla bağlanmamalıymış. ömrü kısalıyomuş. yani bi lede elektrik verdikten sonra diğer lede önceki ledden elektrik çekerek devam edilmemeliymiş yani. benim gibi kablodan gelen elektrik ledlere ortak dağıtmalı(mış)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    +1
    +1
  • NewGardener NewGardener:
    ********* ***** **** ***** ****** ****** **** **** ***** *** **** **** ********
    ******** ******* ***** hahahaha **** ****** ** ******* ******** ***** ****** ******
    *** ********* **** ******* ***** ****** *** hahahaha*
    +1
    ** ****** **** **** **** ********** *** * ******** hahahaha*
    +1
  • B Bacardi:
    hahahaha**** ******** hahahaha hahahaha*** ***** **** **** hahahaha*
    ******** ******** ********* * ***** ********* ***** **** ****** ****** ******
    ******** ******** ********* * ***** ********* ***** **** ****** ****** ****** ***** ***** * ** hahahaha* **** ******* ***** ***** ********* ** ***** **** ********** ******** ******* ***** ********
    +1
    hahahaha**** ******** hahahaha hahahaha*** ***** **** **** hahahaha****** ***** hahahaha ** hahahaha* ******** hahahaha** hahahaha*
  • B Bacardi:
    hahahaha** ***** ***** **** * **** ********** **** ** *****
  • Q quavo52:
  • Q quavo52:
    hahahaha**** ***** *** ******* hahahaha*
  • J johnny513:
    ******* ****** ******* **** ******** ******* hahahaha ***** hahahaha***** **** ** hahahaha
  • J johnny513:
    ** hahahaha* **** ****** ****** hahahaha***** ** hahahaha******* ******** **** *******
    hahahaha**** ***** *** ******* hahahaha* hahahaha*** ****** *** **
    +1
    hahahaha** ***** ***** **** * **** ********** **** ** ***** *** *** ******** *** *** ***** ********** ****** ****** **** ******** ****** ******* * ****** ** **** ***** ********* ******* **** hahahaha
  • KOVACI KOVACI:
    **
    KOVACI KOVACI: **