Cob led için gerekenler ve montaj

• Konbuyu başlatan Üye silindi 13123
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kanka öncelikle çok faydalı bi paylaşım olmuş eline sağlık, kocaman sömeklerin olsun.

Konudaki adımları izleyerek ben de yaptım, 50cm panel üzerine 3 led+ 2fan şeklinde ayrı ayrı 2 tane
Fakat elimde 12v adaptör olmadığından, şimdilik evdeki şarj aletlerinden yaptım. 2 fan için 1 tane adaptör kullandım, Fanları çalıştırıyor ama yeterli midir bilemedim.

Az önce test ettim yaklaşık 15 dakika çalıştırdım fakat panele el değilmeyecek kadar anormal bi ısıyla karşılaştım. elimi ledin altında 10 cm mesafede 10 sn kadar beklettiğimde hafif bi ısı var bu normal geldi bana ama bilemedim.

Sorum şu: Bu kadar ısınması normal midir ? yoksa fanlar randımanlı çalışmadığı için mi soğutamıyor ? 2 adet fan için 12v adaptör taktığımda soğutabilir mi ?

https://ibb.co/kH651rD

Şimdiden teşşekür ederim bol dumanlar.
Tam emin olmamakla birlikte fanlarının küçük ve 3 led için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Cob ledi bütün sitelerde araştırırken soğutmayı doğru yapmaktan bahsediyor satıcılar. Ledler ısınınca lümen düşüyormuş. Termal macun kullandınmı led arkasına. Oda çok önemli.

fusetea

Yeni üye
Isınması normal kanka leddeki oluşan ısıyı emiyor çünkü fakat kabini o kadar ısıtmaz sadece 4-5 derecelik bir artış olur tabi bu oran kabinin ebatına havalandırmanın gücüne göre değişir.Ledin tam verimli çalışıp çalışmadığını wattmetre ile ölçerek test edebilirsin 6 led bağlamışsın toplam 300watt iyi soğutuluyorsa 280 watt civarı prizden çekmesi lazım daha az çekiyorsa ısınıyor demektir en net cevabı böyle alabilirsin.Fanları şuan sanırım 5v ile çalıştırıyorsun ondan pek estirmiyorlardır 12v 2 katından fazla devirle dönecekler daha iyi soğutur.Bu denemeleri kabinde asarak havalandırmayı çalıştırarak yap 1 saat her şey çalışsın fan vantilatör ışık ondan sonra tükettiği elektiriği ölç ışığın wattmetre ile 280 ve üzeri gösteriyorsa her şey yolunda demektir.
Kanka wattmetrem yok söylediğin şekilde ölçüm yapamıyorum malesef. 12v adaptör taktım ledleri askıya aldım 1 saat çalıştırdım şuan sorun yok ısı gayet normal görünüyor demekki fanlardanmış

Tam emin olmamakla birlikte fanlarının küçük ve 3 led için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Cob ledi bütün sitelerde araştırırken soğutmayı doğru yapmaktan bahsediyor satıcılar. Ledler ısınınca lümen düşüyormuş. Termal macun kullandınmı led arkasına. Oda çok önemli.
termal macun kullandım kanka. Dediğin gibi fanlar yetersiz olduğu içinmiş adaptörü değiştirince ısı normale döndü

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kanka wattmetrem yok söylediğin şekilde ölçüm yapamıyorum malesef. 12v adaptör taktım ledleri askıya aldım 1 saat çalıştırdım şuan sorun yok ısı gayet normal görünüyor demekki fanlardanmış

termal macun kullandım kanka. Dediğin gibi fanlar yetersiz olduğu içinmiş adaptörü değiştirince ısı normale döndü
Hayırlı olsun

Yesil088

Üye
Edit : bu sistemle 600w ile 5 kök ten 760 gram kuru aldım W başı 1.26 gram gayet verimlidir ledler test edildi onaylandı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyler herkese öncelikle bol hasatlar dilerim açtığım günlükte ledlerle ilgili çok talep olduğu için böyle bir konu hazırlıyorum gerekenler nasıl yapılır tarzında anlatabildiğimce anlatacağım.

İlk önce gerekli malzemeler diyelim

1 Led ler - Ben aliden aldım fiyatı 15 tl civarı 370 - 780 50w 220V olarak alırsanız full specturum olur 2 dönemdede kullanılabilir.

link : https://tr.aliexpress.com/item/32720760568.html

2 soğutucu - n11 üzerinden 100 cm ye 8 cm olan aliminyum tırnaklı bloklardan kullandım çok güzel işe yarıyorlar.

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

3 fanlar - Standart 8 cm 12 volt ile çalışan pc fanlarından alırsanız işinizi görür her sitede bulabilirsiniz.

4 termal pad - Ledlerin arka yüzeyine uygulamanız gerekiyor macunda kullanabilirsiniz fakat pad daha kolay ve tekrar kullanılabiliyor

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...ucu-silikon-10cmx20cm-kalinlik-1mm-P283184368

5 plastik cırt link : https://urun.n11.com/hortum-baglant...-kelepce-100-adetpaket-siyahseffaf-P327525107

6 0.75 kablo 2 li -Nekadar gittiğini ölçmedim fakat en az bi 5-10 metre bulunsun zaten ucuz bişi

7 - Fanlar için 12 V adabtör 2 amper alırsanız fazlasıyla yetecektir ve Ledler için normal bir erkek fiş 3-4 tl ye her sitede bulunabilir.

link : https://urun.n11.com/adaptor/adapto...u9T4qw5Pmst5Rt8iPoxoCioIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

8 - Lens İsteğe bağlı fakat ledlerin verimini arttırıyor

link : https://tr.aliexpress.com/item/32920762298.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6e794c4dyQSpKz

9 - montaj için 3mm matkap ucu şarzlı matkap elektirik bandı makas 3.5 x 18 vida

Gelelim montaj kısmına ben kabinim ufak olduğu için soğutucuyu 80 cm den keserek göndermelerini istedim ve 80 cm lik soğutucuya 4 led bağladım soğutma konusunda yeterli geldi.İlk önce ledleri koyacağımız yerleri belirleyip 3mm lik matkap ile deliklerini deliyoruz

Eğer lenste takacaksanız lenside üzerine koyup onunda bağlantı yerlerini işaretleyip deliyoruz.

Sonra resimdeki gibi hepsinin vidalarını sıkıyoruz.

Kaç tane takacak isek hepsini bitirtikten sonra aşşadaki resimde olduğu gibi aliminyumun tırnaklı tarafına 2 ledin ortasına gelicek şekilde fanı cırt ile sabitliyoruz.

Sonra fanlardan çıkan kabloları birbirine paralel şekilde bağlıyoruz (bilmeyenler için googleye yazarak nasıl olduğuna detaylı olarak ulaşabilirler) yani + yı +ya - yi - ye gelicek şekilde hepsini birbirine bağlayıp en uc kısıma getirip bantlıyoruz.Aynı şekilde ledlerde bulunan soketlerde de L ve N bulunuyor aynı + ve - si gibi bunlarıda paralel olacak şekilde bağlayarak en uca getiriyoruz

https://ibb.co/0yQS4M6 Fanlar
https://ibb.co/922CpmG Ledler

Son olarak fanlardan uca getirdiğimiz kabloya 12V adaptörden çıkan 2 adet kabloyu bağlıyorsunuz + veya - yi deneyerek bulabilirsiniz ters bağlantıda çalışmazlar.

Ledlerinde paralel bağlayarak uca getirdiğimiz kabloyuda fişe bağlıyoruz + - farketmiyor hertürlü çalışır
iş bittiğinde aşşa yukarı bu şekilde bir görütü oluşuyor ledler açıkken

Anlatabildiğim kadarı ile anlattım az çok bi fikir sahibi olursunuz umarım böyle bi tesisatın bana maliyeti 600 TL civarında 10 led kullandım dahada arttığını düşünüyorum.Montaj süresi ben 3 saat gibi bir sürede yaptık topladım kabine astım diyebilirim eli elektiriğe yatkın birisi 2-3 saatte herşeyi bitirebilir yapımı basit sahibindende hazır halde satıldığını gördüm 200 W lede 500 -600 TL yazmışlar o paraya 500 W kendiniz yapabilirsiniz.

Not : Elektirik tüketimi aşşa yukarı aylık 250 TL civarı 24/0 periyotta.
Dostum elektrikten anladığını düşündüm bana dimmer tavsiye edermisin çıkış fanım güçlü kalıyor

IronTyson

Yeni üye
Hocam 10 adet 50w led aldım. 4 bitki düşünüyorum. Kabin ölçülerin nedir senin? Ben en 130 yükseklik 170 derinlik 70 cm düşünüyorum. Fikrini almak isterim üstad.
Edit: cob değil dob yollamış çekik ibneler. Fişe taktım denedim ışık gayet güzel fakat 20-30saniyede el değmeyecek kadar ısındı normal mi bu

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 23498

Guest
Edit : bu sistemle 600w ile 5 kök ten 760 gram kuru aldım W başı 1.26 gram gayet verimlidir ledler test edildi onaylandı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyler herkese öncelikle bol hasatlar dilerim açtığım günlükte ledlerle ilgili çok talep olduğu için böyle bir konu hazırlıyorum gerekenler nasıl yapılır tarzında anlatabildiğimce anlatacağım.

İlk önce gerekli malzemeler diyelim

1 Led ler - Ben aliden aldım fiyatı 15 tl civarı 370 - 780 50w 220V olarak alırsanız full specturum olur 2 dönemdede kullanılabilir.

link : https://tr.aliexpress.com/item/32720760568.html

2 soğutucu - n11 üzerinden 100 cm ye 8 cm olan aliminyum tırnaklı bloklardan kullandım çok güzel işe yarıyorlar.

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

3 fanlar - Standart 8 cm 12 volt ile çalışan pc fanlarından alırsanız işinizi görür her sitede bulabilirsiniz.

4 termal pad - Ledlerin arka yüzeyine uygulamanız gerekiyor macunda kullanabilirsiniz fakat pad daha kolay ve tekrar kullanılabiliyor

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...ucu-silikon-10cmx20cm-kalinlik-1mm-P283184368

5 plastik cırt link : https://urun.n11.com/hortum-baglant...-kelepce-100-adetpaket-siyahseffaf-P327525107

6 0.75 kablo 2 li -Nekadar gittiğini ölçmedim fakat en az bi 5-10 metre bulunsun zaten ucuz bişi

7 - Fanlar için 12 V adabtör 2 amper alırsanız fazlasıyla yetecektir ve Ledler için normal bir erkek fiş 3-4 tl ye her sitede bulunabilir.

link : https://urun.n11.com/adaptor/adaptor-12v-1a-15a-2a-3a-5a-amper-uydu-guvenlik-led-uyumlu-P246047193?Amper+Seç=1,5+Amper&gclid=CjwKCAiA8K7uBRBBEiwACOm4d_7q93uSbFQfkaKB4EEUDM_CxteJQt_5DH0u9T4qw5Pmst5Rt8iPoxoCioIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

8 - Lens İsteğe bağlı fakat ledlerin verimini arttırıyor

link : https://tr.aliexpress.com/item/32920762298.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6e794c4dyQSpKz

9 - montaj için 3mm matkap ucu şarzlı matkap elektirik bandı makas 3.5 x 18 vida

Gelelim montaj kısmına ben kabinim ufak olduğu için soğutucuyu 80 cm den keserek göndermelerini istedim ve 80 cm lik soğutucuya 4 led bağladım soğutma konusunda yeterli geldi.İlk önce ledleri koyacağımız yerleri belirleyip 3mm lik matkap ile deliklerini deliyoruz

Eğer lenste takacaksanız lenside üzerine koyup onunda bağlantı yerlerini işaretleyip deliyoruz.

Sonra resimdeki gibi hepsinin vidalarını sıkıyoruz.

Kaç tane takacak isek hepsini bitirtikten sonra aşşadaki resimde olduğu gibi aliminyumun tırnaklı tarafına 2 ledin ortasına gelicek şekilde fanı cırt ile sabitliyoruz.

Sonra fanlardan çıkan kabloları birbirine paralel şekilde bağlıyoruz (bilmeyenler için googleye yazarak nasıl olduğuna detaylı olarak ulaşabilirler) yani + yı +ya - yi - ye gelicek şekilde hepsini birbirine bağlayıp en uc kısıma getirip bantlıyoruz.Aynı şekilde ledlerde bulunan soketlerde de L ve N bulunuyor aynı + ve - si gibi bunlarıda paralel olacak şekilde bağlayarak en uca getiriyoruz

https://ibb.co/0yQS4M6 Fanlar
https://ibb.co/922CpmG Ledler

Son olarak fanlardan uca getirdiğimiz kabloya 12V adaptörden çıkan 2 adet kabloyu bağlıyorsunuz + veya - yi deneyerek bulabilirsiniz ters bağlantıda çalışmazlar.

Ledlerinde paralel bağlayarak uca getirdiğimiz kabloyuda fişe bağlıyoruz + - farketmiyor hertürlü çalışır
iş bittiğinde aşşa yukarı bu şekilde bir görütü oluşuyor ledler açıkken

Anlatabildiğim kadarı ile anlattım az çok bi fikir sahibi olursunuz umarım böyle bi tesisatın bana maliyeti 600 TL civarında 10 led kullandım dahada arttığını düşünüyorum.Montaj süresi ben 3 saat gibi bir sürede yaptık topladım kabine astım diyebilirim eli elektiriğe yatkın birisi 2-3 saatte herşeyi bitirebilir yapımı basit sahibindende hazır halde satıldığını gördüm 200 W lede 500 -600 TL yazmışlar o paraya 500 W kendiniz yapabilirsiniz.

Not : Elektirik tüketimi aşşa yukarı aylık 250 TL civarı 24/0 periyotta.
Kanka senin konundan yola çıkarak bende bir işe giriştim. Öncelikle param az diye cob led sipariş ettim alixpresten süre çok uzun geldi bende sistemi alma kararı aldım. Birkaç konu gezip doğru kişiyi bulduğumu anlayınca bi 300w cob led bi satıcıdan bi 300w cobledde (bu mercekli) satın aldım. Ham medefe kestirdim 120x120x180 onu monte ettim 3 adet saksım var bi air 12litre sanırım
2 adet bez saksı 19 l
Tohumlar yolda (tohumlar outo)
Biobiz all mix toprak 50lik
Biobiz started pack gübre
Buhar makinesi
Ph ölçer kağıt
Nylar film değilde beyaz olandan aldım. Henüz kabini yeni çaktım filminde yarısını bitirdim
Isı nem ölçer
Bi adet fanım var kaçlık bilmiyorum ama büyük 20cm sanırım
1-2 aya karbonfiltreyide alırım
Olanlar bunlar eksiğim kalmadı sanırım
Konu açayımmı bilmiyorum. Açarsam amacım yanlış gidersem düzeltmem. Forumdaki önemli konuları okuyorum sürekli. Yoruldum okumaktan başlayayım artık diyorum

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Hocam 10 adet 50w led aldım. 4 bitki düşünüyorum. Kabin ölçülerin nedir senin? Ben en 130 yükseklik 170 derinlik 70 cm düşünüyorum. Fikrini almak isterim üstad.
Edit: cob değil dob yollamış çekik ibneler. Fişe taktım denedim ışık gayet güzel fakat 20-30saniyede el değmeyecek kadar ısındı normal mi bu
Kanka ona soğutucu bağladınmı

nobody

Yeni üye
slm kankalar bende 50 cm alimunyum soğutucu üzerine 6 tane 50 lik cob led taktım lehimli model (lehimlerken delirdim lehim çok zor tutuyor almayın sakın) 3 tane 8 cm pc fanı taktım 12v 2 a adaptör ledlerde termal var okadar çok ısınıyorki lehimler atmaya baslıyor 5 dk sonra delirdim hatta birinde atmıştı denemek için calıstırırken artı eksi bir birine değdi len bomba gibi patladı ben bunun nasıl çözerim deliricem mk lehimleri sıcak silikonla kapattım silikon eriyor üzerinde düşün nekadar ısındığını

Ü

Üye silindi 13123

Guest
slm kankalar bende 50 cm alimunyum soğutucu üzerine 6 tane 50 lik cob led taktım lehimli model (lehimlerken delirdim lehim çok zor tutuyor almayın sakın) 3 tane 8 cm pc fanı taktım 12v 2 a adaptör ledlerde termal var okadar çok ısınıyorki lehimler atmaya baslıyor 5 dk sonra delirdim hatta birinde atmıştı denemek için calıstırırken artı eksi bir birine değdi len bomba gibi patladı ben bunun nasıl çözerim deliricem mk lehimleri sıcak silikonla kapattım silikon eriyor üzerinde düşün nekadar ısındığını

Kanka o soğutucu yetersiz gelmiş ona en fazla max 3 tane takabilirdin ısınma sebebi bu bir diğer durum ise keşke soket li alsaydın çok daha dayanıklı ve sorunsuzlar.

nobody

Yeni üye
Kanka o soğutucu yetersiz gelmiş ona en fazla max 3 tane takabilirdin ısınma sebebi bu bir diğer durum ise keşke soket li alsaydın çok daha dayanıklı ve sorunsuzlar.

hakılısın kanka bende sımdı ustundeki fan sayısını 4 e cıkartıp 3 led takıcam bir tane dağa soğutucu siprarişi veriyorum şimdi yoksa tırt bizim iş

Love.thc

Yeni üye
Gercekten guzel faydali bi konu bende bu konudan faydalanarak hallettim isimi. Eline saglik kral. Bi sorum olucak 75×60×200cm kabine 90 ° 6 adet lens aldim insallah doğru ° almisimdir. Tam emin olamadimda. +1

Türk

Üye

Kusura bakmada birader koca teknolojik ürün lede 3 tane kiytirik fan takarsan senide yakar. Valla ben fan monusunu çözdüm. 7 lede 5 fan deniycem. Olmazsa baska caresine bakacam. Ama suan 4 seramik beyaz ledi 5 fan gayet saglam sogutuyor. Termal macunda önemli fanin hizida

nobody

Yeni üye
Kusura bakmada birader koca teknolojik ürün lede 3 tane kiytirik fan takarsan senide yakar. Valla ben fan monusunu çözdüm. 7 lede 5 fan deniycem. Olmazsa baska caresine bakacam. Ama suan 4 seramik beyaz ledi 5 fan gayet saglam sogutuyor. Termal macunda önemli fanin hizida

kral sımdı led sayısını 3 e dusurdum fanıda 4 e cıkardım hala ısınıyor mk ledi ama 6 tane kadar değil bu ısınma nereye gider bilmiyorum yaşıyıp görücez

Türk

Üye
kral sımdı led sayısını 3 e dusurdum fanıda 4 e cıkardım hala ısınıyor mk ledi ama 6 tane kadar değil bu ısınma nereye gider bilmiyorum yaşıyıp görücez
Dostum bi bilgosayar tamircisine git. Abi de bana ikinci el fan lazim. Bak butun cikma fanlarin arkasina. Miliamperi yuksek olan 12v lik fanlari sec götür. 0.11ma falan olmaz. 0.20 0.25 gibi 0.16ma gibi fanlari sec. Goreceksin farki. Ve her lede bir fan bence yeter. Senin dedigin ledler geldi elime. 7 lede 5 fan düşünüyorum. Fanlara güveniyorum. Normal pc fanlarindan iyiler. 8 ve 9 cm lik fanlar. Sogutucumda seninkinden. Suan sogutucuda 4 led var beyaz. Ama sendekilerdn degil baska led. Bunlar hic isinmiyor seramik tabanli. Ama bu cinden gelen ledleri bilmiyorum. Deneyip gorcez. Termal yapistirici var silikon bazli. Tutkal gibi yapisiyor. Ondan istedim gelcek insallah. Onunla tutturucam bakalim. Bende cok kafa yordum bu ise

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 2 2008Grower:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    hahahaha ****** ****** ****** ***
  • 2 2008Grower:
  • 2 2008Grower:
  • 2 2008Grower:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • 2 2008Grower:
    ******* ***** ****** ** ******* ***** hahahaha*** ******* ******* ** ******** ** ****** ********
  • NewGardener NewGardener:
  • 2 2008Grower:
    ***** ***** *** ******** *** hahahaha* ** **** ********* ****** ******** **** *** ******* ********* ********
  • 2 2008Grower:
    ****** *** **** **** ******* ***** ****** ******** ********** ** hahahaha hahahaha* hahahaha**** ********* ***** ********** **** ***** ****** ******** **** hahahaha** ******** ******** ******* ** ***** hahahaha
  • 2 2008Grower:
    ***** ******** ***** ******* ******** hahahaha** ** hahahaha **** *** ****** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    ******* ***** ****** ** ******* ***** hahahaha*** ******* ******* ** ******** ** ****** ******** ***** * ********* ******** **** ****** ** ** ***** ******* **** ** ********** **
  • 2 2008Grower:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • 2 2008Grower:
    ******** ********* ****** ** ***** **** ** ****** ******** **** ********* ********* ******* **** *****
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ******** ***** ****** *** **** **** ******* ***** ****** ******** ********** ** hahahaha hahahaha* hahahaha**** ********* ***** ********** **** ***** ****** ******** **** hahahaha** ******** ******** ******* ** ***** hahahaha
  • T Toki:
    hahahaha ******** ******* **** ********** ******* ****** ********* *** ******* ****** **** hahahaha ***** ***** ********* ****** hahahaha** **
  • Night owl Night owl:
    ******* **** **** **** **** *** ***** ****** **** **** * ***** ****** ******* ****** hahahaha ******** ******* **** ********** ******* ****** ********* *** ******* ****** **** hahahaha ***** ***** ********* ****** hahahaha** **
  • T Toki:
    ******* **** **** **** **** *** ***** ****** **** **** * ***** ****** ******* ****** **** ****** hahahaha ********* *** ******* *** ***
    T Toki: ******* **** **** **** **** *** ***** ****** **** **** * ***** ****** ******* ****** **** ******...