Ciddi elektrik sorunu

Merhabalar. Growumu bir iş yerinde yapıyorum, tek odalı bir yer. Burada sigorta kutusu eski tip, buşonlu diye geçiyor ve her gün sigorta atıyor. Buşonun takıldığı gövde yanmaktan simsiyah olmuş durumda. Dolayısıyla yeni tip sigorta ile değişmesi gerekiyor ama elektrikçi çağıramiyorum. Elektrikten anlayan arkadaşlar varsa, sigortayı kendim değiştirebilir miyim?

Sigortanin fotoğrafi

Son düzenleme:

cokorama

Üye
dostum elektriği kökten kesebilirsen evet diğer türlü riskli
Merhabalar. Growumu bir iş yerinde yapıyorum, tek odalı bir yer. Burada sigorta kutusu eski tip, buşonlu diye geçiyor ve her gün sigorta atıyor. Buşonun takıldığı gövde yanmaktan simsiyah olmuş durumda. Dolayısıyla yeni tip sigorta ile değişmesi gerekiyor ama elektrikçi çağıramiyorum. Elektrikten anlayan arkadaşlar varsa, sigortayı kendim değiştirebilir miyim?

İstanbul

Müptezel
You tub ye zaten yazdım ancak bulamadım. Dolayısıyla buradan yardım bulmayı umuyorum. Ayrıca sen de yaptığın yorumla hiç yardımcı olmadın. Ama ben sana bir konuda yardımcı olmak isterim. YouTube'a Türkçe başlangıç eğitimi yazıp ilgili videoları izle. ;)
elektirik çarptı zannedip adamı kürekle vurup ayırmaya kalkanların adamı kürekle öldürdüğüne şahit olduğumuzdan elektirik konusunda pek tavsiye veremiyoruz önemli bir konu kanka düşündüğüm senin hayatın :)

özgür gezer

Yeni üye
buşonlu sigortanın duvara yada kutuya sabit bölüme iki adet kablo giriyor. bu iki kablonun bir ucunu yeni sigortanın herhangi birine diğer kabloyuda diger ucuna montajla ama şunu unutma otomatik sigortaların vidalarını cok iyi sıkmalısın yangın riski çok yüksek . otomatik sigortayı ya bir ray üzrine sabitle yada etrafını kablo bandıyda klames bölümünü kapatacak kadar bir kaç kat bant ile sarabilirsin açıp kapatma esnasında elini açık alandan korumak için

Zanzin

Yeni üye
kablo kaçlık.geçen amper kaç bunlara bak önce denem yanılma ile olacak iş değil eline alma grow odasını sonra

özgür gezer

Yeni üye
sigorta kutusu bu şekilde ampere nasıl bakacağız
kablolar en az 1.5 mm yani çok rahat 5000w güce dayanır. sigorta bağlantısı ise yukardaki yesil kabloların ikisini birden sigortanın bir tarafına pembe olan ise sigortanın diğer ucuna takılması yeterli 16A otomat sigorta yeterli olacaktır bir önceki yorumda belirttiğim gibi otomat sigortalarının vidalarını iyi sık. her ihtimale karsı sigorta değişim işleminden sonra 1 gün boyunca ara ara bağlantı bölglerini kontrol et aksi bir duruma karşın

Bir tane sigorta al eline 16 veya 20 amper yeterli. Bak o alttaki kırmızı kabloda elektrik var. vidasıni cikarabilirsen gevset çıkar kontrol kalemi ile yap ama. Yoksa yankeski ile dibinden kes o kabloyu. Sonra pense ile tut çıkar az ucunu soy elektrik olduğunu unutma. Sonra aldığın sigortanın bir girişine bağla, sigortaninda düğmesini kapat. Sonra yeşil kabloyu sigortanın çıkışına bağla. Sigortayida eğreti köy oraya dursun yapacak bişey yok.

Busonlu sigortaya kablo bağla tak yuvasına derim ama bir sıkıntı olursa sigorta atmayacak. Sıkıntılı iş o o yüzden yukarda yazdığımın aynısı yap elektrikciyim bu arada

Bir tane sigorta al eline 16 veya 20 amper yeterli. Bak o alttaki kırmızı kabloda elektrik var. vidasıni cikarabilirsen gevset çıkar kontrol kalemi ile yap ama. Yoksa yankeski ile dibinden kes o kabloyu. Sonra pense ile tut çıkar az ucunu soy elektrik olduğunu unutma. Sonra aldığın sigortanın bir girişine bağla, sigortaninda düğmesini kapat. Sonra yeşil kabloyu sigortanın çıkışına bağla. Sigortayida eğreti köy oraya dursun yapacak bişey yok.
Hocam penseyi ve tornavidayi doğru şekilde kullanırsam, çarpılmam değil mi. Yani sapları akımı iletmiyor değil mi hocam?

Hocam penseyi ve tornavidayi doğru şekilde kullanırsam, çarpılmam değil mi. Yani sapları akımı iletmiyor değil mi hocam?
Yok düzgün bir pense ise iletmez merak etme. Herşeyi pense ile yap,kabloyu takarken soyarken Allah'ın izni ile hicbisey olmaz. Basit bir iş 10 dakkani almaz dikkat et ama genede. Ufak bir şok yasamani istemem.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    ****** ****** **
  • 2 2008Grower:
    ****** ********* ***** ** ******** ******* ******* hahahaha ********** ******* ******* * *****
  • 2 2008Grower:
    ***** ***** **
  • 2 2008Grower:
  • A Ahmet84:
    +1
  • A Ahmet84:
    ***** *** **** ***** *** **** ********** ********* ***** ******* ***** *** ********** ***** *** ********* ** ***** ****** ***** *****
    ***** *** hahahaha hahahaha
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** hahahaha hahahaha*
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
    ***** *** ******** *** **** ******* ********* ***** ******* ********** **** ********* **** ***** **** ** *****
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** ********** ***** *** ******* ***** **** ****** hahahaha**** **** ********** hahahaha **
  • bandaleros bandaleros:
    ********** ***** hahahaha*** hahahaha **** ******** hahahaha* *** ******** *** **** ******* ********* ***** ******* ********** **** ********* **** ***** **** ** *****
  • A Ahmet84:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha ********* *** hahahaha****** ******* ******
  • A Ahmet84:
  • A Ahmet84:
    **** hahahaha* ***** ** **** ********** ******** ******** **********
  • bandaleros bandaleros:
  • A Ahmet84:
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ********** ******* ******* hahahaha ******
  • W westside83: