CannaBonsai

frnx

Yeni üye

bu işin biraz fantazisi sanırım meraklılarına. paylaşıldı mı bilmiyorum buradaki dostlarla paylaşmak istedim.

bu şekilde yetiştirmenin olumlu yada olumsuz yanları neler olabilir? keyifli bir hobi gibi görüyorum.

convik

Doktor
valla kanka bende başlığı açmayı düşünüyordum kaç gündür. Ben 2 tane bonsai şeklinde bakıyorum deneme ve tecrübe için sırf eğlencesine. fırsat olursa eklerim fotolarını.

frnx

Yeni üye
valla kanka bende başlığı açmayı düşünüyordum kaç gündür. Ben 2 tane bonsai şeklinde bakıyorum deneme ve tecrübe için sırf eğlencesine. fırsat olursa eklerim fotolarını.
ekle kanka bakalım şunlara bende ciddi bir şekilde buna başlamayı düşünüyorum. sürekli kestiği için stres yaşıyor sanırım çiçek birde süreler baya uzun sanıyorum. auto mu yapıyorsun sen ?

convik

Doktor
Benim amatör bonsai kızlar bunlar. Filizden 30. Günündeler. Stok hasatlarım bitene kadar böyle hobisine takılıyorum. Yeni çiçeğe soktum ikisini de. Bi hafta sonra güzel bi budama yapıcam. İki adet 50w torch ile bakıyorum. Gübre olarak biobizz grow bloom calmag ve ek olarak soluncan ve yarasa gübresi vs. kullanıyorum.

Son düzenleme:

frnx

Yeni üye
Benim amatör bonsai kızlar bunlar. Filizden 30. Günündeler. Stok hasatlarım bitene kadar böyle hobisine takılıyorum. Yeni çiçeğe soktum ikisini de. Bi hafta sonra güzel bi budama yapıcam. İki adet 50w torch ile bakıyorum. Gübre olarak biobizz grow bloom calmag ve ek olarak soluncan ve yarasa gübresi vs. kullanıyorum.

çok iyi hacı bende bu şekil bir kaç farklı konsept var kafamda güzel bitane botun içinde yetiştirmeyi düşünüyorum. gübre kullanmasam auto bi çiçek kullansam kontrol etmem kolay olurmu? bir de elimde gübretaş 20.20.20 ve 10.30.10 var finalde de 10.5.40 ile beslemeyi düşünüyorum 2 adet aktif sogutmalı 50w full specktrum cobled var yanına 2 adette torch led eklemeyi düşünüyorum iş görür sanırım bunlar

convik

Doktor
çok iyi hacı bende bu şekil bir kaç farklı konsept var kafamda güzel bitane botun içinde yetiştirmeyi düşünüyorum. gübre kullanmasam auto bi çiçek kullansam kontrol etmem kolay olurmu? bir de elimde gübretaş 20.20.20 ve 10.30.10 var finalde de 10.5.40 ile beslemeyi düşünüyorum 2 adet aktif sogutmalı 50w full specktrum cobled var yanına 2 adette torch led eklemeyi düşünüyorum iş görür sanırım bunlar
Kanka benimkiler photo. Auto çok önermem zaman kontrolü senden çıkar. Amaç hasat değil keyif ise Photoda istediğin gibi süreci ayarlayabilirsin. İstersen 6 ay vegde tutup ağaç gövdesi gibi gövde oluşturabilirsin.
Gübre konusuna gelince hocam senin gübreler zirai gübreler. Bunları oranlayıp iki avuç toprağı sulaman zor olabilir. Yakma riskin yüksek olar.

Ben yayvan bitkide köklerin altına içi boş yumurta kabuğu koymuştum. Kökler çevresinden toprağa insin ben de o toprağı kazıyım diye ama toprağı erken aldım kökler biraz zayıf kaldı. Şu an tek sıkıntı o görünüyor.

Işık çok abartmadım zaten hava ısınınca hiç ışık yakmıycam balkonda bakmaya devam ederim. Zaten amaç biraz kabin muhabnetinden kopup normal bitki gibi bakmak.

frnx

Yeni üye
mantıklı burda asıl photo bitki bakacaksın dediğin gibi. tam kontrol. bitkide genel olarak kök gelişimi çok önemli sanıyorum. bitkinin midesi gibi. kök gelişimi güzel olursa bitki çok daha kaliteli büyür gibi düşünüyorum. auto başladık ilk grow a bakalım. photo tohum bulunca ilk fırsatta denicem.

convik

Doktor
Hocam derdin hasat ve süre değilse kökü çok kafana takma bu bitki dünyanın en dayanıklı bitkisi olabilir. Kökün yarısını kessen de zaman tanıdığında kendini toparlıyor. Tabi b.kunu da çıkartmamak lazım :)

convik

Doktor
Başlığı canlandırayım kankalar. Benim minik 3 haftalık çiçekte. Son 2 haftadır balkonda. Bizim burası baya bulutlu güneş verimini henüz alamadım. Bir avuç toprakta sömekler ne kadar büyüyecek acaba.

Bir de bu bonsaide yeni bir yöntem deniyorum. İyi verim alırsam büyük bitkide de deneyeceğim sonuçları paylaşırım.

frnx

Yeni üye
güzel görünüyor. bence sömekler bizi şaşırtabilecek potansiyele sahip. yöntem nedir bu arada sır değilse söyleyebilir misin?

convik

Doktor
güzel görünüyor. bence sömekler bizi şaşırtabilecek potansiyele sahip. yöntem nedir bu arada sır değilse söyleyebilir misin?
Eyvallah hocam. Bakalım ne çıkacak hasat. Ama çok sevdim bu bonsai işini.
Sır değil hocam. Sırrı tutup da ne yapıcam bilgiyi.
Şimdi yanlış sonuç da olabilir ama iki bonsai vardı. Birini derin dar kapta cips kutusunda, birini bu fotolardaki yayvan ve sığ saksıda yaptım köklerin altına yımırta koydum. İlk bitki çok verimsiz oldu. Kökler çürüdü. Aklıma gelen yöntem tohum filizlendikten 1 2 hafta sonra fidanı söküp köklerin altına kevgir gibi delikli tahta plastik bir parça koyup kökleri yaymayı düşünüyorum. Hem rahat dağıksın toprağa hem de yumak yumak olup çürüme vs riskini minimize etmek besini dengeli almasını sağlamak.

frnx

Yeni üye
Eyvallah hocam. Bakalım ne çıkacak hasat. Ama çok sevdim bu bonsai işini.
Sır değil hocam. Sırrı tutup da ne yapıcam bilgiyi.
Şimdi yanlış sonuç da olabilir ama iki bonsai vardı. Birini derin dar kapta cips kutusunda, birini bu fotolardaki yayvan ve sığ saksıda yaptım köklerin altına yımırta koydum. İlk bitki çok verimsiz oldu. Kökler çürüdü. Aklıma gelen yöntem tohum filizlendikten 1 2 hafta sonra fidanı söküp köklerin altına kevgir gibi delikli tahta plastik bir parça koyup kökleri yaymayı düşünüyorum. Hem rahat dağıksın toprağa hem de yumak yumak olup çürüme vs riskini minimize etmek besini dengeli almasını sağlamak.
ben bitkide kesinlikle en önemli şeyin ilk 2 3 haftaya kadar kök gelişimi olduğunu düşünüyorum. aldığı besini de gelişen kökler belirliyor. kevgir gibi bir şey 3d yazıcıdan tasarlayıp deneyim ben.

convik

Doktor
ben bitkide kesinlikle en önemli şeyin ilk 2 3 haftaya kadar kök gelişimi olduğunu düşünüyorum. aldığı besini de gelişen kökler belirliyor. kevgir gibi bir şey 3d yazıcıdan tasarlayıp deneyim ben.
Planım 20-30cm çapında ince plaka üzerine de 20 30 tane phi20mm delik açıp toprağın 5-10 cm derinine gömüp bitkiyi üzerine ekmek. Aslında klasik usül bi tane bi tane bu yöntemle yapıp karşılaştırmak daha iyi olur.

convik

Doktor
güncel durumlar:

mavi saksı çiçekte 5.haftada, kiremit renkli olan 4. haftada. cips kutusunda başladığım amnesiayı kutu pert olduğu ve kökler çürüdüğü için mavi saksıya aldım. pert olur diyordum ama bir haftadır büyümeye başladı tekrar. balkonda bakmaya devam. günde 5-6 saat güneş alıyorlar. gübre çok dikkat etmiyorum, göz kararıma göre veriyorum.

stoklar bittiğinden amnesiadan 3 kafa kopartıp içtim. çok erken olmasına rağmen resmen şok edici bir etkisi var.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
  • T Turco:
    * *
    T Turco: * *