Bu aşamadan sonra ne yapmam gerek?

Merhaba arkadaşlar, forumdan bulduğum bir kişiden mantar için gerekli malzemeleri aldım ve işe koyuldum. şu an mantarı ektiğimin 10. günü ve ufak ufak baş vermeye başladı, fakat aldığım kişiden net dönüşler alamadım. Devamında ne yapacağım hakkında bilgim yok, izlediğim videolarda insanlar ışığa çıkartıyor, havalandırma delikleri açıyor. Ben şu anda ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. @IcBlue

Son düzenleme:

IcBlue

Doktor
kankacım fotoğraflar hata veriyor, ben açamadım ancak süreye ve anlatımına bakarak kabarcıkların oluştuğu evrede olduğunu tahmin ediyorum bundan sonrasında pinler oluşacak, pinler mantarların mini versiyonları gibi görünür. pinler oluştuktan sonra mantarın türüne göre 5 ile 12 gün arasında hasata hazır hale gelirler, bunu ebatlarındaki devasa değişimden takip edenilirsin. ideal olanı alt kapakları düşmeden hemen önce hasat etmektir ama bu süreyi ilk birkaç denemede kaçırman çok muhtemel o nedenle düşseler de canını sıkma. hasata kadar fısfıs ve yellemeye devam ediyorsun şimdiye kadar yaptığından çok bir farkı olmayacak. umarım gönlünce olur, bol şans.

kankacım fotoğraflar hata veriyor, ben açamadım ancak süreye ve anlatımına bakarak kabarcıkların oluştuğu evrede olduğunu tahmin ediyorum bundan sonrasında pinler oluşacak, pinler mantarların mini versiyonları gibi görünür. pinler oluştuktan sonra mantarın türüne göre 5 ile 12 gün arasında hasata hazır hale gelirler, bunu ebatlarındaki devasa değişimden takip edenilirsin. ideal olanı alt kapakları düşmeden hemen önce hasat etmektir ama bu süreyi ilk birkaç denemede kaçırman çok muhtemel o nedenle düşseler de canını sıkma. hasata kadar fısfıs ve yellemeye devam ediyorsun şimdiye kadar yaptığından çok bir farkı olmayacak. umarım gönlünce olur, bol şans.
Kanka ilgin ve desteğin için teşekkür ederim, bir kaç küçük detay daha rica edeceğim senden.(pinler şu anda oluştu 1-2 tanesi yarım cm civarlarında) Fısfısı pinler oluştuktan sonra direk üstüne yapmamam söylendi, duvarlara yap dedi bana veren kişi. Ne kadar ışık alan bir yerde tutmalıyım, havalandırma için delikler yok herhangi bir şey uygulamalı mıyım? Desteğin için tekrar teşekkürler.

Hemen bir ufak soru daha, mantarların sporlarını almak için hasattan sonra, kapağı düşeni mi kullanmak gerekiyor kapağı düşmemiş olanı mı. Teşekkür ederim tekrardan.

IcBlue

Doktor
Kanka ilgin ve desteğin için teşekkür ederim, bir kaç küçük detay daha rica edeceğim senden.(pinler şu anda oluştu 1-2 tanesi yarım cm civarlarında) Fısfısı pinler oluştuktan sonra direk üstüne yapmamam söylendi, duvarlara yap dedi bana veren kişi. Ne kadar ışık alan bir yerde tutmalıyım, havalandırma için delikler yok herhangi bir şey uygulamalı mıyım? Desteğin için tekrar teşekkürler.
havalandırma için delik olmaması biraz sıkıntı bir durum, yetiştirme ortamının neredeyse delik deşik olması gerekir hava sirkülasyonunu sağlamak için. yeterli hava sirkülasyonu yoksa direkt fısfıslamak sıkıntı çıkarabilir, şimdi delmeye çalışmak muhtemelen zor olacaktır ancak bir sonraki yetiştirmen için muhakkak yapmanı öneririm. damla yapmayan ince fısfıs şişeleri daha avantajlıdır. sirkülasyon olmadığından senin özellikle yellemen önemli, normalde delikler varken bile örneğin günde 4 kere fısfıslıyorsan 6 kere falan yellemek idealdir, muhtemelen senin biraz daha sık yapman gerekecek. ortamdaki gün ışığı bile yeterli oluyor, ışık döngüsüne alanlar da var ama ben hiç ihtiyaç duymadım.
Hemen bir ufak soru daha, mantarların sporlarını almak için hasattan sonra, kapağı düşeni mi kullanmak gerekiyor kapağı düşmemiş olanı mı. Teşekkür ederim tekrardan.
kapak düştükten sonra mantar spor döker bu nedenle kapakları henüz açılmamış, olgunlaşmış mantarları folyo veya yağlı kağıt üzerine alarak üzerine bardak kapatırsın. kapakları açılmış mantarlar sporların büyük kısmını döktüğünden verimli değildir.

Kanka ilgili görselleri şöyle bırakıyorum, müsait bir vaktinde bakarsan sevinirim<3

Şu alttaki 3 fotoğraf ise kendi düşüncem ve imkanlarım ile yaptığım ufak bir havalandırma sistemi, aradaki sarı şey sünger. Oradan iyi hava alır diye düşünerek yaptım eğer yanlışım varsa hemen kaldırayım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********