Bitkim ölüyor

Teyp

Yeni üye
2 saat önce arkadaşıma fotoğraf gönderirken çektim bu haldeydi 2 saat sonra bu hale geldi akşam 11 buçuk 12 gibi suladım Hiçbir sorun yoktu yanlışım böyle bir sorunla karşılaştım 1 aylık Bugün tam 1 ayını doldurdu suyunu biraz fazla verdim çok değil ama birazcık fazla verdim 20 25 cl kadar falan üzülmek istemiyorum Bana acil bir çözüm sununlütfen 1 aydır gözüm gibi bakıyorum.https://resimyukle.link/i/img-20201101-053428-037.jrV7A 3 saat once ki hali hemen hemen

Buda şimdi....https://resimyukle.link/i/screenshot-20201101-065627-instagram.jruz1

S

silas

Guest
Söyleyecek bir şey bulamıyorum aga nutkum tutuldu gözlerim kanadı, o toprağa maydonoz diksen öyle sulasan o bile söver

S

silas

Guest
çok suluyorsun kanka bu büyüklükte bitkiye 50-100 ml 10 cm çapında 2-3 günde 1 su vermen yeterli, kökler oksijen alamadığı için bitki ölüyor mantar küf yüzünden

Teyp

Yeni üye
Ağa normal derece de 2 önceki gün yarısını verdim suyu o zaman tepkimeyi kötü vermediği için sun gece biraz daha fazla suladim

Teyp

Yeni üye
Klimayı bez saksı olduğu için toprağa doğru vurduruyorum kurusun die başka bi önerinvar mi acaba dostum

Teyp

Yeni üye
Ağa grow mic bloom general organic tabloya göre hareket ediyorum ama akşam 11.30 da suyu verdim 5E kadar dipdriydi bi dışarı çıkıpgeldim böyle olmuş

S

silas

Guest
Merhaba. Öncelikle aşırı ve sık sulama yaptığından bitkinin kökleri oksijen alamadığı için kökler çürümeye başlamış, besin alamadığı içinde bitkin büyümeyi durdurup can vermeye başlamış. Yeni başlayan arkadaşların en sık yaptığı hata bu, aşırı ve sık sulama. Zaten çok sık, aşırı ve yanlış sulama yaptığın toprağın ve saksının görüntüsünden bariz belli. Toprağın bu işe uygun olmayan perlitsiz yada daha önceki growunda kullandığın bir topraksa öncelikle toprağı değiştirmeni öneririm.
Sulamaya gelirsek ilk 1 hafta günlük kontrol ederek toprak nemsiz ve kuruysa 10-20 lt su vermen yeterli.
2 hafta 2-3 günde 1 toprak kurudukça 10 cm çapını 50ml civarı sulaman yeterli. Yani toprağın gibi bütün üstünü ıslatmadan 10 cm daire şeklide sulayacaksın. Şu an bu büyüklük için yapman gereken doğru sulama bu olmalıydı, fakat sen 10 katı suyu foşş diye boşaltıp kaçmışsın kanka.
Toprağın kuruduğunu anlamak için, parmağınla toprağın 3 cm üstünü kaz, toprak nemliyse (ıslaksa demiyorum nemliyse) su verme, 2-3 günde 1 bu kontrolü yaparak su ver. Bitkin saksı hacmi kadar büyüklüğe ulaştığında o zaman toprağın hepsini sulaya bilirsin. 20 lt saksıya genelde 1 lt su yeterlidir, önden 500ml suyla toprağın üstünü eşit miktarda ıslat, 2 dakika bekle, daha sonra kalan suyu azar azar ver, saksının altından yarım 1 çay bardağı su gelince dur. Verdiğin su senin sulama miktarındır, bitkin büyüdüğünde komple saksıyı sulayacaksan o miktar kadar gübreli su hazırlayıp verebilirsin, hem gübre ziyan etmemiş hem de doğru miktar sulama yapmış olursun.
Yaptığın aşırı sık sulamayla toprağın tekstürünü, yapısını bozmuşsun, bitki köklerinde oluşan fungal bakteriler gelişimi bundan sonra olumsuz etkileyecektir, zaten yosun bağlamış, sanırım ortamın havandırılmaması ve fan kullanmaman da bunda etkili olmuş, toprağı değiştir bitkinin köklerini incitmeden elini kürek gibi sokup bitkiyi çıkar, temiz steril bu iş için satılan light mix bir toprağa aktar bitkiyi, can suyunu ver ve dediğim şekilde sula.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
  • Tropikal.MR Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
    **** **** ***** ***** ***** ***** ******** hahahaha
  • puslu77 puslu77:
    *** **
  • puslu77 puslu77:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +2
    ****** ********** hahahaha *** **** hahahaha ******* *** **
  • puslu77 puslu77:
    hahahaha* ****** ** ****
  • puslu77 puslu77:
    ********** *** **** hahahaha*
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahahahahahaha***
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
    ****** ********** hahahaha *** **** hahahaha hahahaha** ** ***** ********
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
    ******* ******** *** **** *
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
    ******* *** ***** **** hahahaha **********
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** *** * ******* ** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    TabldotLife TabldotLife: ***** *** * ******* ** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha...