Besin Kullanım Tablosu Karmaşası

Merhaba arkadaşlar bir konuda kafam karıştı sizlere danışmak istedim.

Örnek ;
1 Bitkimiz var
Her gün 1 Litre suluyoruz (varsayım)
X bir markanın besin tablosunda grow için 2 Ml yazıyor. Altınd da kocaman şu açıklama;
Tüm ölçüler her 1 litre su başına gereken haftalık ortalama miktarlardır.

Şimdi benim kafam burada karışlıyor.

Eğer biz bitkimize her gün 1 litre su veriyorsak haftada 7 litre yapar.
Peki o zaman grow ölçümüz ne olacaktır. Sizce

A- Bitkinin haftalık besin ihtiyacı litre başına 2 ml dir. Eğer bir haftada toplam 1 litre değil de yarım litre su veriyorsan o zaman besin ihtiyacı bitkinin haftalık 1 ml dir. Yani haftalık 1 litreden fazla su verdiğinde ml artmaz ama haftalık 1 ml den az su verdiğinde ml düşer.

B- Bitkiye haftalık 7 litre su veriyorsan grow 2 ml olan besin değerini haftalık miktarını 14 ml me çıkarmalısın.

C- Bitkiye haftalık kaç litre su verirsen ver gerekli besin ihtiyacı bitkinin haftalık 2 ml dir. Az yada çok su vermen bir şeyi değiştirmez. 2ml vermelisin.

kafamdaki şıklar bunlar. Sİzce hangisi doğru siz hangisini yapıyorsunuz.

kaiser

Kıdemli Üye
Şimdi şöyle anlatayım, 3-4 günde bir sulama yaptığını düşünürsek haftada ortalama 2 sulama yaparsın. Bu 2 sulamanın birini sadece pH ayarlı su ile yapıp diğerini de takvime göre gübreli ayarlarsan bu işi çözmüş olursun veya ölçekleri yarıya düşürerek her sulamanı gübreli yapabilirsin. Bitkine verdiğin su değişebilir, bu onun temel ihtiyacıdır ancak her sulamana gübre eklemeye çalışırsan ihtiyaç fazlalığından bitkini yakarsın. Bitkiye verdiğin su miktarı arttıkça litre başına gelen gübre ile haftalık verdiğin gübre de bu ölçüde artar. Haftalık ihtiyaçlar sabit değil verdiğin su ile orantılı olarak artar ve azalır. Yani mesela takvimde ilk 3 hafta 2'şer ml gübre tavsiyesi varsa ve sen 1. hafta 1 litre 2. hafta 2 litre 3. hafta 3 litre su verirsen bu şekide 1. hafta 2ml, 2. hafta 4ml, 3. hafta 6ml gübreleme yapman gerekir. Bunu istersen tek sulamada 2-4-6ml şeklinde verebilirsin ve diğerini boş sulama verebilirsin veya istersen 3-4 günde bir yaptıgın her sulamada bunların yarısını suya ekleyerek sulama yapabilirsin. Aslında durum çok açık ancak kafandaki takıntılar umarım gitmiştir :)

kaiser

Kıdemli Üye
hayır abi bitkiye haftalık 7 litre su verdin diyelim bunları 2ye bölse 3-4 günde 3.5 litre su eder, sen de sulamalardan birinde 7ml gübre vereceksin diğerinde de düz 3.5lt su vereceksin ph ayarlı şekilde

Şimdi şöyle anlatayım, 3-4 günde bir sulama yaptığını düşünürsek haftada ortalama 2 sulama yaparsın. Bu 2 sulamanın birini sadece pH ayarlı su ile yapıp diğerini de takvime göre gübreli ayarlarsan bu işi çözmüş olursun veya ölçekleri yarıya düşürerek her sulamanı gübreli yapabilirsin. Bitkine verdiğin su değişebilir, bu onun temel ihtiyacıdır ancak her sulamana gübre eklemeye çalışırsan ihtiyaç fazlalığından bitkini yakarsın. Bitkiye verdiğin su miktarı arttıkça litre başına gelen gübre ile haftalık verdiğin gübre de bu ölçüde artar. Haftalık ihtiyaçlar sabit değil verdiğin su ile orantılı olarak artar ve azalır. Yani mesela takvimde ilk 3 hafta 2'şer ml gübre tavsiyesi varsa ve sen 1. hafta 1 litre 2. hafta 2 litre 3. hafta 3 litre su verirsen bu şekide 1. hafta 2ml, 2. hafta 4ml, 3. hafta 6ml gübreleme yapman gerekir. Bunu istersen tek sulamada 2-4-6ml şeklinde verebilirsin ve diğerini boş sulama verebilirsin veya istersen 3-4 günde bir yaptıgın her sulamada bunların yarısını suya ekleyerek sulama yapabilirsin. Aslında durum çok açık ancak kafandaki takıntılar umarım gitmiştir :)
Bu yazdığınızdan anladığım kadar ile de siz B diyorsunuz .

Yani şu kelimenizden
Bitkiye verdiğin su miktarı arttıkça litre başına gelen gübre ile haftalık verdiğin gübre de bu ölçüde artar

kaiser

Kıdemli Üye
Kanka bak benim söylediğim şeyler B çok farklı şeyler anlayamadın tam. Takvimimizi her hafta 2ml olarak düşün tamam mı sana atıyorum şimdi, AN serisi gübren var diyelim. 1. GÜN: 1 litre sulama yaptın ve suya 2şer ml grow-micro-bloom gübreleri koydun. --4.GÜN: Geldin eve bi baktın toprak kurumuş yine sulama yapacaksın ancak hafta dolmadığı için zaten haftalık tabloya göre yeterli gübreyi verdiğin için gübresiz sulama yapıyosun düz 1.5 litre kadar. --8.GÜN: Geldin bi baktın aaaa toprak kuru 2 litre sulama yapıyosun suya 4'er ml grow-micro-bloom gübreleri ekliyosun bu şekil devam ediyosun.

kaiser

Kıdemli Üye
şimdi mesela ilk hafta 2,5 litre su verdin, senin söylediğin B şıkkına göre 5ml gübre gitmesi gerekirken yarısı kadar gübre kullandın, haftalık verdiğin su diye bir şey yok abi haftada 1 gün gübreli sulama yap geç, onu yaparken de su miktarına göre takvime bak haftalık ml/Lt başı orana göre suya ver işte

Kanka allah rızası için bi tds metre al bitkinin dönemine göre max ppm gübre ver bu kadar. Ben bir haftada iki sulama yapıyorum. Şimdi şöyle söyliyim bi gübreli bi boş 4-4 lt toplamda 8 litre su veriyorum. Gübreli sulicaksam mesela

tabloda litreye 2ml diyosa ben 4 litreye 8 ml katıyorum öyle veriyorum diğer sulamayı boş yapıyorum. Bi tds metre al kafan rahat olsun. Marangoz kankanın bitkinin besin ihtiyacı ile alakalı konusuna bi göz at. Orada bitkinin dönem dönem kaç ppm gübre istediği yazıyor suyunu tds metreyle ölç verilen ppm değerlerini geçme hiç bir sıkıntı olmaz

bak benim çiçekte 30. Gün. 1400-1600 ppm e kadar bitki istiyor bende veriyorum bu zamana kadar herhangi bir besin yanığı görmedim bir boş bi dolu gidersen daha kontrollü gidersin.

mesela gübreni hazırladın diyelim. Ppm ölçtün ve dönemine göre misal 1000 ppm istiyor sen 1000 ppm lik gübre verdin. O zaman bir dahaki sulamayı boş yapmalısın.

bu arada mesela dönemine göre 1000 ppm vermen gerekiyordur ama senin bitkin dönemine göre küçük kalmıştır kalkıp gübreye abanma onuda sen ayarlıcan işte

Son düzenleme:
Kanka allah rızası için bi tds metre al bitkinin dönemine göre max ppm gübre ver bu kadar. Ben bir haftada iki sulama yapıyorum. Şimdi şöyle söyliyim bi gübreli bi boş 4-4 lt toplamda 8 litre su veriyorum. Gübreli sulicaksam mesela

tabloda litreye 2ml diyosa ben 4 litreye 8 ml katıyorum öyle veriyorum diğer sulamayı boş yapıyorum. Bi tds metre al kafan rahat olsun. Marangoz kankanın bitkinin besin ihtiyacı ile alakalı konusuna bi göz at. Orada bitkinin dönem dönem kaç ppm gübre istediği yazıyor suyunu tds metreyle ölç verilen ppm değerlerini geçme hiç bir sıkıntı olmaz

bak benim çiçekte 30. Gün. 1400-1600 ppm e kadar bitki istiyor bende veriyorum bu zamana kadar herhangi bir besin yanığı görmedim bir boş bi dolu gidersen daha kontrollü gidersin.

mesela gübreni hazırladın diyelim. Ppm ölçtün ve dönemine göre misal 1000 ppm istiyor sen 1000 ppm lik gübre verdin. O zaman bir dahaki sulamayı boş yapmalısın.

bu arada mesela dönemine göre 1000 ppm vermen gerekiyordur ama senin bitkin dönemine göre küçük kalmıştır kalkıp gübreye abanma onuda sen ayarlıcan işte
PPm konusunda çok bilgili değilim araştıracağım. Teşekkürler cevap için

Kanka bak benim söylediğim şeyler B çok farklı şeyler anlayamadın tam. Takvimimizi her hafta 2ml olarak düşün tamam mı sana atıyorum şimdi, AN serisi gübren var diyelim. 1. GÜN: 1 litre sulama yaptın ve suya 2şer ml grow-micro-bloom gübreleri koydun. --4.GÜN: Geldin eve bi baktın toprak kurumuş yine sulama yapacaksın ancak hafta dolmadığı için zaten haftalık tabloya göre yeterli gübreyi verdiğin için gübresiz sulama yapıyosun düz 1.5 litre kadar. --8.GÜN: Geldin bi baktın aaaa toprak kuru 2 litre sulama yapıyosun suya 4'er ml grow-micro-bloom gübreleri ekliyosun bu şekil devam ediyosun.
Dostum
Senin dediğine göre
1. Hafta 2,5 Litre suya 2 ml besin verdin.
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 4 ml. (haftanın sonuna doğru 2 litre daha sulandığında)

yani burda ben takvime göre bir mantık göremiyorum .

Tabloda belirtilen
ibaresine uymuyor.

eğer litreyi baz alırsak
1. Hafta 2,5 Litre suya 5 ml besin verilmeli
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 8 ml

Eğer haftayı baz alırsak
1. Hafta 2,5 Litre suya 2 ml besin verilmeli
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 2 ml olmalı

yani senin şıkkın tabloya pek uymadığını düşünüyorum yada bilmiyorum.

Bu arada sulamanın duruma göre yapıldığını biliyorum. Her zaman değişebilirç Ben düz olsun diye günde 1 lt dedim kafa karışıklığını gidemek için.

Yani başta da söylediğim gibi anlatmak istediğim ,
Tabloda belirtilen 2ml, bir bitkinin 1 hafta arasında alması gereken besinse ne kadar su verirsen ver 1 bitkiye 2ml ver.
Yok litre önemliyse o hafta 3 litre su veriyorsan 3x2= 6ml besin ver

yani bu 2 seçenekten biri olması gibi geliyor doğru seçenek

stormyy

Yeni üye

Dostum arkadaş gayet güzel açıklamış, besin konusu senin ortamına, bitkine göre değişkenlik gösterir. Tablolara çok takılma.
Henüz bitkini gözlemleyerek besin eksiği ya da fazlası çektiğini anlayabilecek tecrübede değilsen de @effort&poison arkadaşın dediği gibi bir tds metre al ilk growlarında faydası olur.

kaiser

Kıdemli Üye
Dostum
Senin dediğine göre
1. Hafta 2,5 Litre suya 2 ml besin verdin.
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 4 ml. (haftanın sonuna doğru 2 litre daha sulandığında)

yani burda ben takvime göre bir mantık göremiyorum .

Tabloda belirtilen
ibaresine uymuyor.

eğer litreyi baz alırsak
1. Hafta 2,5 Litre suya 5 ml besin verilmeli
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 8 ml

Eğer haftayı baz alırsak
1. Hafta 2,5 Litre suya 2 ml besin verilmeli
2. Hafta sonuna doğru 4 litre suya 2 ml olmalı

yani senin şıkkın tabloya pek uymadığını düşünüyorum yada bilmiyorum.

Bu arada sulamanın duruma göre yapıldığını biliyorum. Her zaman değişebilirç Ben düz olsun diye günde 1 lt dedim kafa karışıklığını gidemek için.

Yani başta da söylediğim gibi anlatmak istediğim ,
Tabloda belirtilen 2ml, bir bitkinin 1 hafta arasında alması gereken besinse ne kadar su verirsen ver 1 bitkiye 2ml ver.
Yok litre önemliyse o hafta 3 litre su veriyorsan 3x2= 6ml besin ver

yani bu 2 seçenekten biri olması gibi geliyor doğru seçenek
kankam bak son bir şey daha söyleyeyim artık anla lütfen :D bir sulama gübreli bir sulama gübresiz yapacaksın, her yaptığın gübreli sulamayı bir hafta gibi düşünerek takvimden öyle uygula. yani anlayacağın 1. gün gübreli verdin 4. gün gübresiz verdin 8. gün tekrar gübreli verirken artık 2. haftanın takvimini uygulamaya başla. He bu arada eğer kimyasal gübre kullanıyorsan, belli ki tecrübesizsin, gübrede takvimin yarısı kadarıyla başla bitkinin durumuna göre arttır yakma kızları

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
    kawinnnz kawinnnz: **