başarısız ilk girişimden sonra destek için günlüğe başlıyorum.

helenaTheSeed

Yeni üye
Merhabalar, öncelikle sistemi hazır aldım detayli şekilde bilgi verebilirim.

Öncelikle 2 adet led var fakat 2sinde de dimer yok. bu yüzden hangi evrede nasıl çalıştırmalıyım tam olarak bir fikrim yok. Aslinda genel olarak hataların burdan başladığını düşünüyorum ayrıca bulunduğum bölge denize yakın olduğu için çeşme suyunun kalitesinden de şüpheliyim.
IŞIKLAR
ÇADIR VE HAVALANDIRMA

TOPRAK VE GÜBRELER

resimler geldi

7. gün

10. gün

Son düzenleme:

Avare

Doktor
Kanka Google play da bir uygulama var ışık ölçer diye onu indir (sarı mavi logolu olan) Bitkilerin tepesinden ölçüm yap tohumdan fideye 7-9k vegde 15-45 k bloom 45-75 k şeklinde ışığı hafta hafta yükselterek ver.

helenaTheSeed

Yeni üye
Şuan için 2 sorum var üstadlara, Ledleri hangi evrede nasıl kullanmalıyım (tohum,filiz,veg, flow)?
hangi gübreleri vermeliyim, toprak biobizz light mix pazar 7. günleri olacak. Şuan 500 ml 6.5 ph suya 1.5 ml root juice veriyorum sadece.
bu takvimde ilk sulamadan itibaren başlıyor diğer gübrelere fakat henüz başlamadım. Her tavsiyeye açığım simdiden teşekkürler.
https://ibb.co/w0V3rfw kullanmayı planladığım program.

Avare

Doktor
Şuan için 2 sorum var üstadlara, Ledleri hangi evrede nasıl kullanmalıyım (tohum,filiz,veg, flow)?
hangi gübreleri vermeliyim, toprak biobizz light mix pazar 7. günleri olacak. Şuan 500 ml 6.5 ph suya 1.5 ml root juice veriyorum sadece.
bu takvimde ilk sulamadan itibaren başlıyor diğer gübrelere fakat henüz başlamadım. Her tavsiyeye açığım simdiden teşekkürler.
Işık konusunu yukarı yazdım kanka 15 günden önce gübre vermeni tavsiye etmiyorlar.
Tablonun yarısı ile başla yavaş yavaş bitkinin tepkisine göre arttır

helenaTheSeed

Yeni üye
Kanka Google play da bir uygulama var ışık ölçer diye onu indir (sarı mavi logolu olan) Bitkilerin tepesinden ölçüm yap tohumdan fideye 7-9k vegde 15-45 k bloom 45-75 k şeklinde ışığı hafta hafta yükselterek ver.
Bunu anlıyorum fakat sadece 240w 80 cm den bu değerleri verebiliyor. IOS ta bir app ile kontrol ediyorum.

şuan için 480w açık fakat tohumlar ışıktan uzak köşede.

Avare

Doktor
Kanka ufağı tak şimdilik dediğim uygulama net ölçüyor. Gereksinimlere göre yukarı aşağı ayarlarsın ışığı zaten

cannabis16

Ordinaryüs
ilk hasatında 5 autodan o kadar az kuru hasat almanın nedeni şu : ışığının gücüne yetişebilecek bi havalandırma sistemin yok..yoksa 32 derecelerde nem oranı çok düşük şartlarda da gayet güzel verim alırsın..
deneye yanıla zaten çözeceksin zamanla...aksiyel fanla falan o kadar çok wat yakmana gerek de yok..240 watı tek başına yakıp altına bitkileri yayıp gene bi 80 gram alırsın..
ışık ve havalandırma ..bu ikili aynı etle tırnak gibi..birbirinden bağımsız düşünme..
o ışıklarların ikisini aynı anda yakma zaten,o kadar güce yetişmesi için havalandırma istemi de yetmez,co2 tüplü sistemle anca yetişirsin..fazladan wat yakmanın anlamı yok..
havalandırma sisteminde minimum ne olmalı diye sorma,zira ne kadar hızlı kabin içindeki havayı değiştirirsen o kadar hızlı gelişir-büyür ve hasadı bol olur bitkinin.. havalandırman yeteri kadar kuvvetli olsa zaten boş sulama falan yapamazsın,yaprak renkleri hemen açılır bitkinin...ben hızlıca yapıyorum,topraktaki gübre bana yetmiyor der...bitkiler yaprak renkleriyle konuşur,dilleri olmasına gerek de yok zaten,okumayı zamanla öğreneceksin..
mesela benim 400w HPS + 350w clue LED im var..çiçeklenmede ikisi birden yanıyor,altına 6-8 arası bitki sığdırıyorum.. içeriye 2 kanal tipi fanla toplamda saatte 700 metreküp hava atıyorum,çıkış fanı da saatte 900 metreküp..terra aquatica bloom u litreye 2ml ver diyor ya besleme tablosunda,hikaye ,4 ml den aşağı verirsem bitkilerin yaprak renkleri açılıyor..ışığım senden daha güçsüz ama havalandırmam gayet yeterli olduğundan dayıyorum gübreyi,hızlıca büyüyüp gelişip bolca hasat alıyorum..

o kadar güçlü ışığa hiç gerek yok aslında..çok ileri havalandırma ve co2 tüplü sistemle o kadar ışığa yönelinmeli..

üşenmeyip hesabını anlatayım da iyice anla..

Son düzenleme:

cannabis16

Ordinaryüs
senin kabin 1,2 x 1,2 x 2 = 2,88 metreküp hava barındırıyor kabin içi.. sen bu havayı dakikada en az 2 kere değiştirebilirsen 600 HPS ayarında ışığa tam anlamıyla yeterli gelir.. 2,88x2 = 5,76 metreküp hava her dakika içeriye atılmalı.. saatte 60x 5,76 =345,8 metreküp/saat gücünde bi fanla içeriye hava atman demek bu da..aksiyel falan değil,sokaktan kullanılmamış temiz havayı alüminyum borular ve kanal tipi fanla içeriye atmak demek bu...fakat alüminyum borularda da kanal tipi fanın gücünü düşürüyor..mesela 2 metre boruyla bir dirsek(lavabo giderindeki deve boynu gibi kıvrımdan bahsediyorum ) yapacak şekilde çektin diyelim..en az 200 metreküp/saat daha ilave etmen gerek.. tabii bu hesap anca 2 güzel gelişmiş bitkiye yeter..4-5 bitki için havayı dakikada 3 sefer değiştirebilirsen anca 600wat HPSnin gücüne erişebilirsin...

senin elindeki tek bir 480 watlık LED ise 600 w HPS den çok daha güçlü ışık akısı demek...yani nereden bakarsan bak o ışıklar ve yaktığın elektrik israftan başka bişey değil..

benim elimde senin havalandırma sistemin olsa 240 watı tek başına yakar altına da 4 bitki koyarım,olur biter...

ufkun açılsın diye bu kadar ayrıntılı yazdım..umarım bi yararı olur..

dumanın bol olsun

cannabis16

Ordinaryüs
Bunu anlıyorum fakat sadece 240w 80 cm den bu değerleri verebiliyor. IOS ta bir app ile kontrol ediyorum.

şuan için 480w açık fakat tohumlar ışıktan uzak köşede.
80 cm ne ya.. 240 watlık LED 350 watlık HPS den aşağı ışık akısı vermez.. 400 wat HPS ise maksimum 40 cm yukarıya asılır.. sen o ledi 30*35 cm dibine daya,anca bitki ışığa doyar...
480 watlık KEDin ise 650-700 watlık HPS ayarı bi ışık akısı verir.. 600 HPS ise bitkiye 50cmden daha yukarı asılmaz,ışığa doymaz çünkü bitki..

ışıkla yakamazsın bu bitkiyi,bitkinin tepeleri yanıyorsa ışığı indirdiğinde,ısıdan yanıyor kavruluyor demektir bu.. devamlı vantilatör vurdur ışıkla bitki tepesi arasına..bu sorunu da böyle halledersin olur biter.

çiçeklenmede 25-30 cm civarına kadar dayıyorum ben 400 HPSyi..hiç bi yanma olmuyor zira vantilatör devamlı ısıyı dağıtıyor..

helenaTheSeed

Yeni üye
80 cm ne ya.. 240 watlık LED 350 watlık HPS den aşağı ışık akısı vermez.. 400 wat HPS ise maksimum 40 cm yukarıya asılır.. sen o ledi 30*35 cm dibine daya,anca bitki ışığa doyar...
480 watlık KEDin ise 650-700 watlık HPS ayarı bi ışık akısı verir.. 600 HPS ise bitkiye 50cmden daha yukarı asılmaz,ışığa doymaz çünkü bitki..

ışıkla yakamazsın bu bitkiyi,bitkinin tepeleri yanıyorsa ışığı indirdiğinde,ısıdan yanıyor kavruluyor demektir bu.. devamlı vantilatör vurdur ışıkla bitki tepesi arasına..bu sorunu da böyle halledersin olur biter.

çiçeklenmede 25-30 cm civarına kadar dayıyorum ben 400 HPSyi..hiç bi yanma olmuyor zira vantilatör devamlı ısıyı dağıtıyor..
Hocam tamam da dimmer yok yok ben bu ışığı 30 cm ye çeksem ışığı lux degeri cok fazla cıkıcak, ilk denememde bu yüzden de sorun yaşamıstım. Şuan 240w olan led acık ve 50-60cm lerde, fakat fideler ışığa uzak köşede çadırın icinde

helenaTheSeed

Yeni üye
@cannabis16 teşekkürler bilgiler için, havalandırma aslında kabine uygun diye set ile satıldı, yoksa ben büyüğünü alayım diye önermiştim reddedildi. Şuan için havalandırma 3 aylık yenilemek istemem. Bu setupla 4-5 fem atıp 500 600 g kuru hasatlar hayal mi?

helenaTheSeed

Yeni üye
senin kabin 1,2 x 1,2 x 2 = 2,88 metreküp hava barındırıyor kabin içi.. sen bu havayı dakikada en az 2 kere değiştirebilirsen 600 HPS ayarında ışığa tam anlamıyla yeterli gelir.. 2,88x2 = 5,76 metreküp hava her dakika içeriye atılmalı.. saatte 60x 5,76 =345,8 metreküp/saat gücünde bi fanla içeriye hava atman demek bu da..aksiyel falan değil,sokaktan kullanılmamış temiz havayı alüminyum borular ve kanal tipi fanla içeriye atmak demek bu...fakat alüminyum borularda da kanal tipi fanın gücünü düşürüyor..mesela 2 metre boruyla bir dirsek(lavabo giderindeki deve boynu gibi kıvrımdan bahsediyorum ) yapacak şekilde çektin diyelim..en az 200 metreküp/saat daha ilave etmen gerek.. tabii bu hesap anca 2 güzel gelişmiş bitkiye yeter..4-5 bitki için havayı dakikada 3 sefer değiştirebilirsen anca 600wat HPSnin gücüne erişebilirsin...

senin elindeki tek bir 480 watlık LED ise 600 w HPS den çok daha güçlü ışık akısı demek...yani nereden bakarsan bak o ışıklar ve yaktığın elektrik israftan başka bişey değil..

benim elimde senin havalandırma sistemin olsa 240 watı tek başına yakar altına da 4 bitki koyarım,olur biter...

ufkun açılsın diye bu kadar ayrıntılı yazdım..umarım bi yararı olur..

dumanın bol olsun
Aslında bahçe katında oturuyorum ve çadırın olduğu oda bahçe ye çıkıyor, yani bahçe kapısını açsam ve daha güçlü bir aksiyel fan alsam çözebilir miiyim? bahçe olduğu için sadece uyurken kapıyorum kapıyı, o sıradada evin kapısını acıyorum içerden alsın hava diye. Fakat bu sefer çıkış fanı ve karbon filtrede değiştirmem gerekecek değil mi?

cannabis16

Ordinaryüs
Aslında bahçe katında oturuyorum ve çadırın olduğu oda bahçe ye çıkıyor, yani bahçe kapısını açsam ve daha güçlü bir aksiyel fan alsam çözebilir miiyim? bahçe olduğu için sadece uyurken kapıyorum kapıyı, o sıradada evin kapısını acıyorum içerden alsın hava diye. Fakat bu sefer çıkış fanı ve karbon filtrede değiştirmem gerekecek değil mi?
olmaz.. ben daha önce denedim senin dediğini 25 sene önce ilk 2 growumda..olmuyor öyle..aksiyel fanı unut,kanal tipi fanla içeriye zorla hava atarsan o dediğin gramları alırsın..yoksa sonuç gene aynı olacak

dimmer ne kardeşim??? unut o dimmer denen şeyi.. ışığı daya...güneş 150.000-300.000 lümen arası bi ışık akısı veriyor..tabiatta hangi bitkinin güneşten yapraklarının yandığını gördün??? 1000 wat HPS 190.000 lümen civarı ışık akısı var..bir videosunda seyretmiştim sitenin kurucusu tohumsuz esrarın 1000 watlık HPS sinin cooltubune kafayı dayayıp çiçeği öyle bitirmişti bi bitkisi..sadece ısıdan pistilleri yandı,budund hiçbir sıkıntı yoktu..IŞIKLA BU BİTKİYİ YAKAMAZSIN ,SADECE IŞIĞA YAKIN DİYE ISIDAN YANAR BUDUN YAPRAĞIN....
dimmer denen şeyi kullanmıyorsun,adam gibi yazdıklarımı okusan zaten cevabı da verdim ben,vantilatör devamlı vuracak ışıkla bitki arasına..hala daha ışıktan yandı diyorsun..ışıkla yanmaz bu bitki,ne verirsen ver daha yok mu der..50-60 cmde tutatacağına direk koyma 240 ledi,Allah style,kendi kendine artık ne ışık görürlerse,gene bi 40 gram alırsın.. 25 cm dibine yaklaştır diyorum..ışık fazla geldi deme gene,zira dediğin teoriye de pratiğe de aykırı..ışık fazla demez bu bitki,ısı fazla der..
daha da bişey yazmıyacam,bu sondu..zira bilgiyi işleme sistemi doğru çalışmıyo sende..
Allah yardımcın olsun ne diyim..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    *** hahahaha* ******* ** ***** ***** **** ** hahahaha*
    ********* ********* ***** *** hahahaha** **********
    ***** * ***** ******* hahahaha* ***** ***** *** **********
    hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha********* ***** *** ******* *******
    **** ***** ***** ****** ***** ** ******** ******* ***** hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha****
    *** ******** hahahaha ** hahahaha* ********* *** hahahaha* ****** ********** *** ******* hahahaha
    * ***** ********** hahahaha**** *** *** **** hahahaha** **
    **** hahahaha *** **** *****
  • M Marryhuana:
    ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    ***** ******* hahahaha*
  • Q Qirve:
    ******** ******* ***** ****** **** ***** ******** ***** ***** ***** ****** ****** hahahaha*****
    ******** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    ***** ** ***** hahahaha** **** hahahaha ****** ****** ******* ****** ******** ******** hahahaha* ****** **** *** ***** ** ******** ******* ******** ***** ******
    **** ****** hahahaha********
    **** ******** **** hahahaha*** ** ********** ***** ******* ******* ******* ******** ****** ******* **** **
    +1
    ***** ***** ******* ********** hahahaha *** hahahaha***
    +1
    hahahaha** **** ***** *******
  • M Marryhuana:
    ******* *** ***** ********** *** *** ****** ******* ** *** *** ***** ** *** * ******** hahahaha** *** ** ***** hahahaha** ** *** * *** ****
    M Marryhuana: ******* *** ***** ********** *** *** ****** ******* ** *** *** ***** ** *** * ********...