Arkadaslar selam, durum ciddili, başlayıp bitmeli..

duygusuztrippy

Yeni üye
Arkadaşlar selam, ben kendi çapında sonradan bu kültürü öğrenmiş İstanbul da yaşayan genç birisiyim, çok sevdim, uzun süredir de dumanlanırım 2 yıl kadar, her neyse, kendi çapımda mekan özgürlüğü kazandığımdan ötürü iç mekan yetiştirme işine yöneldim, bayadır da meraklıydım ve istiyordum da, işin özi uzun bir süreçte bir takım eşyalar topladım, maddi sıkıntılardan dolayı da henüz tohum sipariş edemedim ancak topladığım sistemim şu şekilde:
-150 watt full spektrum cob led
- 200 watt yuvarlak beyaz bir led, (ne olduğunu bilmiyorum resmini ekliyorum, iki adet 100 er wattan beyaz dairesel çoklu ledli led baya baya,
- 100 watt daha cob led gelecek henüz gelmedi..
- bir de 46 mı 48 watt lık mı ne bir ışık var klasik oda karışık dairesel ampullerinin aynısının scale edilmiş ,büyütülmüş, hali, resimde o da var

- 220 voltluk iki adet fan var,
- yine bir kaç küçük ışık var sanırım küçüklerden birisi yine yüksek watt

gübre olarak;
-...
-anvanced nutrients grow
-anvanced nutrients bloom

-anvanced nutrients sensi bloom part a
-anvanced nutrients sensi bloom part b

- carboload
- overdrive

Toprak: light mix 50L

tohum: çorbacı.
...........................
aylardır yıllardır sürekli **** ettiğim çorbacı tohumlarından sonunda kaybetmeden iki tanesini sistemle dahil edebilmeyi başardım.
İmkansızlıktan henüz daha ic dolabı bile kuramadım, hedefim gardolabın icine 2. Bir dolap kurmak, bu yukarıda saydığım malzemeleri de letgo dan ışık bakarken konuştuğum birisinden makul bir fiyata aldım sağolsun, ama nedense malzemeler bi farklı farklı bi tutarsız,

Mevcut durum >>>>>>>>>>>>>

- ben önce elimdeki iki adet tohumu gayet doğru bir şekilde çimlendirdim,
light mix toprak sipariş edindim, ve pet bardaklarda çimlendirdim bu arkadaşları,
bu süreçte ph ına dikkat etmeden sadece su verdim
Bu süreçte ışıkları ilk başta 100 wattlık beyaz olan o yuvarlak, 3. Gün +100 watt beyazdan, (iki duyu bi nevi yan yana olacak şekilde ayarladım)...
Ve bir hafta sonunda aldığım bozuk olan 150 watt lık ışığın fanlarını bir şekilde uyarlayıp çalıştırdım, şuan dolabın yanında uzatma prizim olmadığı icin hepsini bir yakamıyorum, şuan sadece 150 watt cob led aktif yanmakta

Ve bir haftanın sonunda ilk kez bu gun gübreli su verdim, internette gezinmemde elde edindiğim bir tabloya bakaraktan (growkent advanced nutrients, feeding chart) 1 L suya;
-1 ml an grow
-1 ml an bloom
ekleyerek gübreli su verdim, ışığı 3 saattir açık olduğu bir zaman diliminde,

Ve sizden destek almaya geldim neden ?

Çünkü hem motivasyon sıkıntısı, hem bu konuyu konuşacak ve dayanışacak birisini bulamamak, hem samimiyet, hem destek icin bu portala dahil oldum. Bunlara güvenerek size soracağım bir kaç soru;

1) ışıklar farklı farklı hep,

-100 watt beyaz yuvarlak x 2
-150 watt cob led fanlı manlı
-48 watt o beyaz değişik dairesel klasiklerin büyüğünden olan,

100 watt cob led de sonradan dahil olacak, yani toplam 250 watt cob led + 200 watt beyaz led + 48 watt o şeyden = 498 watt ışık, amma velakin farklı farklı ışıklar ve farklı dalga boyları, bu durum bir sıkıntı arz eder mi..?!

2) bu süreçte hala fanı kuramadım, mevcut dolabın içine resimlerdeki gibi ek bir kademe daha yapacağım, ön tarafı açılabilir şekilde, belki de tamamen açık (muşamba gibi bir şeyle kapatırım) bu iç kademe parçalarının diplerini silikonlayacağım, dolabın ön kısmından 220 wolt iceri fan vereceğim, üstten de dışarıya vereceğim, ilerleyen zamanlarda üsttekine carbon filtre ayarlayacağım, ve yapraklara vuran bir fanım da yok, dönen, güçlü ama f/p olan bir şey bulamadım.. durum bu

yaprakları actı cocuklarımın, bakalım neler olacak ikisi de dişi mi erkek mi bilmiyorum 1-2 haftaya tohum sipariş edeceğim, onda da sanıırım sponsor firmayı kullanacağım o süreye kadar da dolabı oturtacağım, ancak bu durumu paylaşıp bilgi ve destek alacağım bir tek sizler varsınız, bu süreçte bu yavruları nasıl toparlayayım, sanırım ilk işim ışıkların hepsini aktif etmek olacak, çünkü tek priz olduğundan 150w cob led açık, tesisat kuracağım, nem makinası, nem ve ısı ölçer, ve hareketli fan (hareketli fan bulamadım adam gibi) ve saksılar, bir adet 20l kumaş saksım var, 3 leyeceğim, alanımı da ekleyeceğim, ölçüleri 55x95x160h, 95 cm uzunlamasına üç adet ideal büyüklükte ayarlarım diye düşünüyorum, lst ve ağ ile yayacağım ağacı gibi planlarım var amma velakin şuan durum bu şekilde,
yoğunluk, maddi sıkıntılar, ve iş zamansızlık stresleriyle bir şekil yürüteceğiz bakalım, haftalık zaman chartı ve gübre chartlarını cıktı alıp ayarlayacağım vs gibi arkadaşlar, söz sizde.. şimdiden müteşekkirim.

Gübrelerim
https://ibb.co/JrrLC72

Mevcut :

Son düzenleme:

duygusuztrippy

Yeni üye
https://ibb.co/x7yH4Rh sistem bu şekilde arkadaşlar ancak bitkinin yapraklarından birisi gayet gergin bir şekilde dururken birisi hafif dalgalı dalgalı duruyor, ışık bayağı bir ısıtıyor ortamı sanırım ondan dolayı mı bir şey oldu diye düşündüm bi bilemedim, ekliyorum o ikisinin resmini de :

Kanka sana kötü bir haberin var sana ampülün üzerinde kocaman 48 watt yazması 48 watt olduğu anlamına gelmiyor 48 watta eş değer par değerini tutturuyor diye öylr yazmoşlardır ampulün maksimum 6 8 wattır iki bitki için elindeki ışıklar zayıf kalabilir 400w cob toplarsan işini görür yoksa torch lamba ekleyebilirsin

duygusuztrippy

Yeni üye
Kankam selam, bilgin için teşekkürler, şöyle ki şuan 150 watt cob led, 2x100 er watt da (ne led olduğunu bilmediğim (sanırım torch lar, resimlerdeki dairesel olanlar) dan var, buraya 100 watt daha cob led ekleyeceğim, sanırım bu ilk acemi grow için işimi görür diye düşünüyorum.

-bununla birlikte bu konuyla alakalı sorumu da seni yakalamışken sorayım kanka

-ışıklarımın bu tarz farklı farklı olması işte cob led desen farklı, o beyaz ledler farklı, dalga boyları vs farklı oluyor renk farklı olunca haliyle, bu durum aşırı bi sıkıntı arz eder mi kanka

-o 48 watt ı da yok sayıyorum o halde,

torchun 100lüğü yok maks 50 liği üretiliyor vegde beyaz torch işini görür cob yakmana bile gerek yok örneği var forumda ararsan bulabilirsin 50lik torch ile veg verenler ama çiçekte günışığı rengi lazım sana ışıkların farklı olması da problem arz etmez sonuçta o ışığın içinde farklı dalga boylarında farklı renklerde ışık var aslında biz beyaz görüyoruz ama mavi ağırlıklı bir ışık mesela

fotoğrafa şimdi baktım ışığını doğru dağıt maksimum verim için torchların ortasına denk gelsin fideler şu dönemde cob yakmana bile gerek yok önümüzdeki 2 3 haftaya kadar boşa elektrik sarfiyatı

ayrıca ışık mesafeni doğru ayarla telefona lux adlı uygulamayı indir umol hesabı hakkında forumda yanlış hatırlamıyorsam canna nın yazdığı güzel bir yazı vardı ışık mesafeni ona göre ayarla ışığın sanki çok uzak geldi gözüme şu dönemde 35 cm civarı falan olmalı

duygusuztrippy

Yeni üye
Kanka selam, sanırım elimdekiler 100 lük torch, kutusu var, ekliyorum resimlerini de, dediğini dikkate alarak ışık dağılımını değiştirdim az önce kanka, cob led ve diğer 200 watt torch aydınlatmayı eşit alabilecekleri sekilde ayarlamaya calıstm, hareketli fan bulamadım ancak elimdeki 220 watt'lık fanı zeminde çalıştırarak hafif sallantı elde ediyorum, bitkilerimi saksıya almadım, araştırmalarımdan edindiğim bilgiye göre bu aşamada da kök besleyici bir gübre kullanıyorlar, ancak ilk ve çorbacı ürünü olduğu icin henüz de sistemimi tam kuramadığım icin (malzeme kestiriyorum marangoza) o elimde yok, gübreli suyumu tekrar hazırladım, saksıların diplerini bir nev'i taşla doldurdum, sanırım geç bile kalmışım saksıya almakla, bayağı bir kök salmışlardı, ancak şuan birisinin yaprakları sivri ve gergin, birisininkisi bol ve geniş duruyor, dişilikleri hakkında hala şüpheliyim maalesef, güncel resimlerini ekliyorum kanka, bir de soru olarak şunu soracağım,
-Sürekli olarak gübreli su ile mi sulayacağım, yoksa ara ara temiz su ile de sulamak mı gerekir kanka..

-bir de ışık hakkında dediklerine istinaden şuan bu şekilde yakıyorum kanka, daha ilave ışık geleceği icin daha da artacak zaten, o yüzden cob ledi bekletmeme gerek yok, 150 watt daha cob led gelecek.
ayrıca ışık mesafeni doğru ayarla telefona lux adlı uygulamayı indir umol hesabı hakkında forumda yanlış hatırlamıyorsam canna nın yazdığı güzel bir yazı vardı ışık mesafeni ona göre ayarla ışığın sanki çok uzak geldi gözüme şu dönemde 35 cm civarı falan olmalı

duygusuztrippy

Yeni üye

https://ibb.co/CB31nMr

.
Allah kahretmesin torch harbi 50watt mış , uçmuşuz, ama kutunun diğerinde 100 watt yazıyor, demekki o kalmış aklımda kanka, acaba biri 50 biri 100 mü, yoksa o kutu baska bi kutu mu, bilemedim (ben bu malzemeleri birisinden aldım bu halleriyle kanka, çok açıklamasız bir şekilde, o yüzden gübrelerim vs de eksik, malum maddi de sıkıntı, aracım falan da bozuk bu ara, yetişemiyorum, bir türlü, yavas yavas topluyoruz mecbur), durum böyle kanka, ikisi de 7-8 cm de, aslında ikisi de 7cm de, birini toprağa alırken yanlışlıkla dibinden yükseldi biraz, acaba o yüzden mi yaprakları düşük, bir şey mi oldu .. bilemiyorum inş olmamıştır, peki kanka resimlere bakaraktan dişi olduğunu çözebilir miyiz .

Grow Muhabbetleri
Help Users
    O obeb: ****** *****