Arduino ve IoT ile Yetiştirme

kezzap

Üye
Öncelikle konuyu nereye açacağımı tahmin edemediğim için yanlış yerdeyse taşınabilir.

#Reklam Kuşağı#
Bazen iş yoğunluğu bazen şehir dışında olmanız gereken zamanlarda aklınız evde çiçeklerde mi kalıyor? Aklınız kalmasın Arduino yanınızda hem de istediğiniz yerden tek tuşla toprağınızın nem veya ortam sıcaklığını görebilir istediğiniz zaman su verebilirsiniz.
#Reklamlar bitmiştir#

İşin güzel tarafı arduino kullanarak bitkileriniz internetin oldugu bir lokasyondaysa telefon veya bilgisayar üzerinden sulama, ortam nemi, toprak nemi gibi değerleri görebiliyoruz. Tabi bu seçenekler genişletilerek örneğin havalandırma sisteminin priz girişine röle koyup istediğinizde açıp kapatma veya su pompası dışında sıvı gübreler için ek pompa koyup uzakta oturduğunuz yerde istediğiniz gübreyi istediğiniz miktarda verebilirsiniz internet üzerinden bunları kontrol edebiliriz.

Bu konuda fikri düşüncesi denemesi tecrübesi olan arkadaşlar başlık altında belirtirse sevinirim.

Konunun kısa özeti otomatik grow box gibi bir sistem aşağıdaki videolarda daha güzel anlatımlar var.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Dostum öğrenmek istediğin nedir ?
Ben kurdum şuanda çalışıyor. Misal mini kabinde kapı kilidi benzeri eklemeler yapabilirsin ama gübreleme işi başlangıç seviyesinde biri için çok zor. Mesela perisaltik sıvı pompasını şuan öğrendin e birde onu kodlaması var. Hydro yapıyorsan yine ek olarak pH EC görüntüleme yapabilir hatta perisaltik ile pH ı istenilen değere getirebilirsin

Ü

Üye silindi 27466

Guest
elektronik zaten alanım olduğu İçin benim için çok kolay ama isteyen hevesli biri için bi tık fazla olabilir yakında stabil halini de paylaşacam oradan kaynak kodlarını ve kullandığım malzemeleri detaylı inceleyebilirsin. Odanın sıcaklık ve nem değerlerini görümtüleyebiliyorum. Dht11 alarm kodlamasıyla beraber role bağlantılı nem cihazını kontrol ettiğimizi varsayalım. Örnek nem değerlerin >80 olduğunda {PIN_3 LOW} nem cihazı kapatır.
Nem değerin <50 olduğunda nem cihazını açarsın. PIN_3 HIGH GİBİ

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Aynısını sıcaklık içinde yapabilirsin. Giriş fanın 7/24 çalışsın çıkış İçin alarm kodlaması yapabilirsin örnek sıcaklık<18 olduğunda çıkış fanını kapatıp sıcaklık>25 olduğunda açılır.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Growa hazırım ama başlamadım yine eklemeler yapacam tam halini sizlere hediye edecem inş. Şuanda hazır özellikler
Servo ile kapı menteşesi yaptım. Sadece uygulama ile açılıyor giriş.
Sıcaklık ve nem kontrolü dht11
Sıcaklık alarm (bildirim gönderme ücretli)
Işık durumu kontrolü LDR ile
Zaman ayarlı ışık aç kapa RTC modül ile. (Acemilere hps için önermiyorum)
Su tahliyesi (isteğe bağlı aç kapa)
Ben 60 litre su tankı kullanıyorum içinde elektromanyetik kompresörüm var 40l/dk
(Buton kontrollü)
Hazırladığım gübreli suyu buton destekli dalgıç pompa ile sulama yapıyorum kompresör gübreli suyun bozulmaması İçin. Tohumları ektikten sonra yine ekleme çıkarma yapacam tabiki duruma göre

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Toprak nem sensörü bizde pek etkili olmayacaktır diye düşünüyorum ama opsiyonel olarak eklenebilir

Bende 16 channel roleli bir arduino otomasyon kutusu yapmayı düşünüyorum. Yapacağım farklı spektrumdaki cob ledleri ayrı ayrı devreye sokacak. Dimmer devresi yapabilirsem aynı zamanda tüm ekipmanları dimerli yapmak istiyorum

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Bende 16 channel roleli bir arduino otomasyon kutusu yapmayı düşünüyorum. Yapacağım farklı spektrumdaki cob ledleri ayrı ayrı devreye sokacak. Dimmer devresi yapabilirsem aynı zamanda tüm ekipmanları dimerli yapmak istiyorum
Işık konusunda timerli aç kapa fonksiyonu dışında başka bir işçilik önermem zira gereksiz bir uğraş olur. Onun yerine daha iş görecek konulara odaklan. Mesela perisaltik pompası alıp onunla çalışmalar yap (autofertilizier) böylelikle hydroponic gibi ustalık ve takip isteyen bir sistemi bile çok kolay yönetip güzel sonuçlar alırsın.

Işık konusunda timerli aç kapa fonksiyonu dışında başka bir işçilik önermem zira gereksiz bir uğraş olur. Onun yerine daha iş görecek konulara odaklan. Mesela perisaltik pompası alıp onunla çalışmalar yap (autofertilizier) böylelikle hydroponic gibi ustalık ve takip isteyen bir sistemi bile çok kolay yönetip güzel sonuçlar alırsın.
Hidroponik sistemlerde gayet güzel yapılır. Ama benim aklımda başka bi proje şekillendi. Tek fan ile hem ledleri soğutacak hem temiz hava verecek hemde ortamı ısıtacak ve vantilatör görevi üstlenecek bi sistem düşünüyorum. Şema şu şekilde; Kabin dışından çekilen hava cob led aliminyum bloktan geçecek( soğuk hava), Blok içinde ısı transferi gerçekleştikten sonra fana girecek. Isınan hava yönlendirici ile bitkileri sallayacak( kış mevsimi -20 derece hava kabine girsin istemiyorum). Kabinde pasif hava tahliyesinden pis havada otomatik atılmış olacak. Bunun için fandan çıkan havanın sıcaklığı aliminyum bloğun sıcaklığını ölçmem lazım. Ona göre de fan ve led i arduino dimer ile ayarlayacak

ayteach

Müptezel
Beyler bu işi harbiden prof olarak birisi yapıp bize de anlatsa mükemmel olur. Özellikle sulama gübreleme ve ph konusunda güzel bı otomasyon sistemine ihtiyacımız var

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Beyler bu işi harbiden prof olarak birisi yapıp bize de anlatsa mükemmel olur. Özellikle sulama gübreleme ve ph konusunda güzel bı otomasyon sistemine ihtiyacımız var
Ona giden yol perisaltik sıvı pompasını kullanmak. Maddi olarak hazır olduğumda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
    hahahaha *** ******* *** hahahaha
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
    ***** ****** *** **** **** ** ******* ********* **
  • kkush kkush:
  • D despotdes:
    ***** * **** ********** ******** **** hahahaha ****** ****** ********
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
    ******** hahahaha******* ******** hahahaha****
  • D despotdes:
    hahahaha ****** ****** ********* **** hahahaha hahahaha*** ******
  • D despotdes:
  • kkush kkush:
    hahahaha ******** ***** hahahaha*****
  • kkush kkush:
    ********* hahahaha****** ******** hahahaha
  • kkush kkush:
    ***** **** ***** hahahaha****** ****** ****** ********* **** hahahaha hahahaha*** ******
  • D delimet35:
    ********** hahahaha* **** ** ******* *****
  • kkush kkush:
    kkush kkush: ***** ** *** ***** ********** ********* *****