Ameliyat ve Cigara

Selam kankalar, bir arkadaşım burun ameliyatı olmayı planlıyor. Daha önce düzenli cigara içerken ameliyat olan var mı? Ne kadar önce bırakmak gerekir? Süreç nasıl ilerledi bir sıkıntı yaşanır mı? Tecrübeli arkadaşlar bir aydınlatabilirse sevinirim.

Son düzenleme:
@pandaman geçmiş olsun sana da kanka :D aneztezi açısından yeterli gelmeyebilir o durumda ne olur diye bir tereddütteyiz yada kan sulandırıcı etkisi sıkıntı çıkartır mı

photo

Üye
ben belli bisüre önce bırakmasını tavsiye ederim bende devamlı içerken ameliyata girdim yarım saatte bir uyanıp gitmeye çalışmışım işlerini yapamamış adamlar baya zor geçmiş saatlerce uzadı işim yarı baygın uyanırken hemşirelerin küfürlerini duydum

dangerranger

Kıdemli Üye
burundan kemik alma gibi bir ameliyatsa bir kaç gün veya daha uzun süre bırakmasında fayda var, ben o ameliyatı 18 yaşımda oldum ve o zamanlar ot falan içmiyordum,ona rağmen anestezide sıkıntı oldu ve hayatımın en büyük işkencesini yaşadım,çünkü bildiğin kerpeten ve çekiçle yapılan bir operasyon ve genel anestezi ile yapılamıyor,uyanık olmak zorundasın.kanamayla falan ilgili bir sorun olmaz otun öyle bir etkisi yok ama hissiyatı artırtığı malum ve o ameliyat sırasında en son isteyeceğin şeydir bu.

mokokoo

Üye
Selam kankalar, bir arkadaşım burun ameliyatı olmayı planlıyor. Daha önce düzenli cigara içerken ameliyat olan var mı? Ne kadar önce bırakmak gerekir? Süreç nasıl ilerledi bir sıkıntı yaşanır mı? Tecrübeli arkadaşlar bir aydınlatabilirse sevinirim.
15 gün önceden bırakmamı söylemişlerdi ama ben içtim hastanede 1 gün yattım sonra kapıya çıkınca yine içmeye başladım bende bi sorun olmadı ayrıca ameliyatta genel anestezi veriyorlar sikseler uyanma ihtimalin yok heerşey bittikten sonra kanına o ayıltacak ilacı vermeden uyanmanın imkanı yok arkadaş uyandıgını söylemiş ama imkanı yok sallamış :) ameliyattan kalkıcan sigaramı verin diyecen hemi :))

dangerranger

Kıdemli Üye
15 gün önceden bırakmamı söylemişlerdi ama ben içtim hastanede 1 gün yattım sonra kapıya çıkınca yine içmeye başladım bende bi sorun olmadı ayrıca ameliyatta genel anestezi veriyorlar sikseler uyanma ihtimalin yok heerşey bittikten sonra kanına o ayıltacak ilacı vermeden uyanmanın imkanı yok arkadaş uyandıgını söylemiş ama imkanı yok sallamış :) ameliyattan kalkıcan sigaramı verin diyecen hemi :))
bana mı diyorsun sallamış diye?ben uyandım demedim,her şeyi hissettim dedim,çünkü genel anestezi ile olmadım,deviasyondu benim sorun ve genel anestezi ile olmuyordu,üst dudağımın içinden burun duvarına doğru uzun iğnelerle lokal anestezik vermeye çalıştı doktor ama bir yerden sonrası uyuşmadı.bu işler problemin tam olarak ne olduğuna ve hastanın anatomisine göre değişir.ben de ameliyatın ertesi günü sigara içiyordum ama o tamponları çıkarana kadar zerre uyuyamadım,sürekli bir kaşıntı vardı burnumun içinde vesaire...neyse herkesin durumu farklıdır öyle bilip bilmeden sallamış etmiş gibi abuk sabuk konuşmanın gereği yok.

mokokoo

Üye
bana mı diyorsun sallamış diye?ben uyandım demedim,her şeyi hissettim dedim,çünkü genel anestezi ile olmadım,deviasyondu benim sorun ve genel anestezi ile olmuyordu,üst dudağımın içinden burun duvarına doğru uzun iğnelerle lokal anestezik vermeye çalıştı doktor ama bir yerden sonrası uyuşmadı.bu işler problemin tam olarak ne olduğuna ve hastanın anatomisine göre değişir.ben de ameliyatın ertesi günü sigara içiyordum ama o tamponları çıkarana kadar zerre uyuyamadım,sürekli bir kaşıntı vardı burnumun içinde vesaire...neyse herkesin durumu farklıdır öyle bilip bilmeden sallamış etmiş gibi abuk sabuk konuşmanın gereği yok.
kardeş deviasyon oldugunu belirtemişsin ayrıca yarım saatte bir kalkıp gitmeye çalışmışım diyince de ilk ameliyat oldugunu düşünmem normal çünki deviasyon baya kısa sürüyor benim normal emeliyat 1 saat sürdü ama haklısın burun çok bozuk olursa daha uzun sürebiliyormuş birde harbiden tamponla yaşamak zulüm rezillik çekilecek dert degil kal saglıcakla geçmiş olsun

dangerranger

Kıdemli Üye
kardeş deviasyon oldugunu belirtemişsin ayrıca yarım saatte bir kalkıp gitmeye çalışmışım diyince de ilk ameliyat oldugunu düşünmem normal çünki deviasyon baya kısa sürüyor benim normal emeliyat 1 saat sürdü ama haklısın burun çok bozuk olursa daha uzun sürebiliyormuş birde harbiden tamponla yaşamak zulüm rezillik çekilecek dert degil kal saglıcakla geçmiş olsun
dostum ben demedim yarım saatte bir kalkıp gitmeye calisiyordum diye ama sen ilk mesaji da bana yazmamışsın sanırım kusura bakma benim hatam :) geçti sağolasın 25 sene oldu,sana da geçmiş olsun :)

dangerranger

Kıdemli Üye
bende şimdi farkettim :) seni etiketlemişim sen kusura bakma :) ama o arkadaşın dedigide imkansız degilmi yahu
evet saçma gibi,anestezi sırasında yattığı yerden hissedenler var ama kalkıp gezinme olacak şey değil,o anestezi uzmanı ilacın bir kısmını yandan kendine bağladı herhalde böyle bir şey olduysa gerçekten :D

dangerranger

Kıdemli Üye
kanka benimde totomu kestiler bir ara da bu anestezi nin maddesi nedir hangi kimyasalla bu kafaya erişebiliriz bilen var mı?
entubasyon anestezisi ise eğer,solunum yolu ile aldıysan halothan,isofluran ve benzeri maddeler kullanılır,öncesinde damardan pentotal veya başka barbitüratlar verilir.bazen propofol de kullanılır.hepsi sakat maddelerdir ama tavsiye etmem.

mokokoo

Üye
kanka benimde totomu kestiler bir ara da bu anestezi nin maddesi nedir hangi kimyasalla bu kafaya erişebiliriz bilen var mı?
birçok ilaç karıştırıyorlar ameliyat sırasında ameliyatı yapan doktor dışında anestezi uzmanı hazır bekliyor her an müdahele edebilmek için çok sakat bişey onla kafa yaşanmaz ilacı versin kolunu bacaklarını kessinler hissetmesin :)

entubasyon anestezisi ise eğer,solunum yolu ile aldıysan halothan,isofluran ve benzeri maddeler kullanılır,öncesinde damardan pentotal veya başka barbitüratlar verilir.bazen propofol de kullanılır.hepsi sakat maddelerdir ama tavsiye etmem.
birçok ilaç karıştırıyorlar ameliyat sırasında ameliyatı yapan doktor dışında anestezi uzmanı hazır bekliyor her an müdahele edebilmek için çok sakat bişey onla kafa yaşanmaz ilacı versin kolunu bacaklarını kessinler hissetmesin :)
çok güzel bir kafası var ama ya :D

kanka onun kafasıda eksik olsun anestezi öncesi bişeyler imzalatıyorlar ya korktum ben sırf burun için öbür tarafta açmayalım gözü diye yusuf yusuf ettim :)
kanka öyle anestezi yiyince ölen çok yoktur diye düşünüyorum yani öyledir herhalde hiç o konuyu düşünmemiştim girip çıkmayı hedeflemiştim kendime sadece :D

mokokoo

Üye
kanka öyle anestezi yiyince ölen çok yoktur diye düşünüyorum yani öyledir herhalde hiç o konuyu düşünmemiştim girip çıkmayı hedeflemiştim kendime sadece :D
anesteziden önce kan tahlili yapıyorlar ya ona göre veriyorlarmış ilacı ama insanın aklına gelmiyo degil mesela ben ameliyat kararı vermeden baya araştırdım ameliyat saati günü bile doktorun keyfinde etki ediyormuş mesela düşünsene adam pazar günü sabaha kadar partilemiş sabah 9 da ameliyatına giriyor :) bişey olsa falan filan komplikasyon oldu der hoca pamugu tıkar :) ölüm hak hepimiz ölecegiz ama can da tatlı kimse ben hemen öleyim diye düşünmez her halde :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • L lityum:
  • L lityum:
  • L lityum:
  • Madkusa Madkusa:
    hahahahahahahaha **** **** *** ****** ********* ******** ******** ******* ********* ** ******* **** *** hahahaha** ******* *********
  • TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel:
  • L lityum:
  • Madkusa Madkusa:
    ****** **
  • L lityum:
    +1
  • L lityum:
    **** ******* hahahaha **
    ****** ***** hahahaha* hahahaha ******** ***** ***** *** ******
    *** ******** hahahaha***
  • L lityum:
  • NewGardener NewGardener:
    ***** *** ******** * **** hahahaha ******* *** * **** hahahaha**** ***** ***** hahahaha* *** ********* ********* *** ****** ****** **** ****** **** hahahaha****
  • L lityum:
    * ***** *** ***** hahahahahahahaha****** **** **** *** ****** ********* ******** ******** ******* ********* ** ******* **** *** hahahaha** ******* *********
  • Madkusa Madkusa:
    **** ***** **** ******* ******** ***** **** ****** ***** ***** ****** ***** ***** ****** ********* ******** *** ** *******
  • Madkusa Madkusa:
    ***** * ** hahahaha* ****** ********** ********** ******* **** ****** ******
  • Madkusa Madkusa:
    hahahaha* ******* ******** ********** ****** ***** *****
  • L lityum:
  • L lityum:
    hahahaha ******** ***
  • Madkusa Madkusa:
    hahahaha** ***** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ***** *** ****** ******* *** hahahaha ** ********* ****** ****** *** ****** **** ****** ******** *** *** **** hahahaha* ******* ******** ********** ****** ***** *****
  • I ichbinkrytpon:
    I ichbinkrytpon: ***** ********