Amatör olarak yeni başladım

mrchvpo

Yeni üye
Öncelikle merhaba bol dumanlar kankalar
İndoor
şekilde yetiştirme yapmaya başlayacağım forumda bir kaç konuyu inceledim fakat anlamadığım yerler var anladığım kadarıyla biraz alışveriş yaptım başta tek saksı yapıcam amatörlüğümü atıp daha iyi bi başlangıç için böyle düşündüm aldığım ürünleri burda paylaşıp günlük şeklinde devam ettiricem aldıklarımı paylaşmaya başlıyorum belki benim gibi yeni başlayacak arkadaşlar içinde iyi olur
Lemon Haze düşünüyorum

Kabin : 110x55x60 (eski bi dolaptan folyo ile kaplayarak yaptım) https://imgyukle.com/i/HsV1ry
Aydınlatma : Osram Led Value Classic T 250 6500 k ve Osram Parathom Par30 7536 2700 k
Timer aldım ışık döngüsü için
Temiz hava için bilgisayar fanı
Egzoz için 100m3 lük bi fan aldım koku sorunu başladığı zaman karbon filtre yapıp modifiye etmeyi düşünüyorum
Saksıyı bez olarak sipariş verdim daha gelmedi
Sıvı gübreleri nasıl almam gerek
Oldukça amatörüm fikirlerinizi bekliyorum eksiklerim varsa tavsiyeleriniz neler
Gelişme: kankalar tohumum geldi 5 gün önce çimlendirme için Cheesy’nin konusunu okumuştum uyguladım ama yanıt vermedi jiletle yardım yine olmadı öylece ektim toprağa bakalım ne olacak ikinci tohumu da sudan biraz önce aldım peçeleye tohumların hepsini harab etmem umarım şans işimi yoksa ustalık mı lazım anlayamadım
Gelişme: Yaklaşık 27 saat oldu peçeteyi araladım beyaz şekilde baş verdi

Son düzenleme:

Regu

Kıdemli Üye
Kankam baya eksik var gübre olarak tang çizelgesine uymanı öneririm ama başlamadan önce 2 ay forumda takılsan çok daha iyi olur kolay gelsin şimdiden

szrlkrsii

Müptezel
Kankam baya eksik var gübre olarak tang çizelgesine uymanı öneririm ama başlamadan önce 2 ay forumda takılsan çok daha iyi olur kolay gelsin şimdiden
2 ay az kanka hayatını adasın ne dersin :D

bence kabinin icerisine bi tohum 250w hps ile auto ile 2 ayda 2.5 ayda mis gibi hasat alır gübre olarakda biobizz starter pack alcak devam iste :D

mandarine

Ordinaryüs
kanka baştan başlayayım.

folyo istediğin anlamda yansıtıcı bir malzeme değildir. ışığı yansıtıyor gibi görünebilir ama bütün enerjiyi soğuruyor ve bomboş ışık yansıtıyor sadece. o kadar grower boşuna mı folyo yerine mylar yansıtıcı film kullanıyor? folyolar ışığı soğurur ve gerçekten hiçbir yararı yoktur. beyaz boyalı duvarlar bile daha iyi yansıtma yapar. yansıtıcı olarak mylar film veya acil durum battaniyesi uygun olabilir.
aydınlatma baktığım kadarıyla tek bitki için bile yetersiz gibi görünüyor ama sıkıntı yok ona göre bir hasat alacaksın zaten beklentin de budur. bu yüzden gübreleri de öyle çok abartmaya gerek yok. micro, grow, bloom, calmag alsan yeterli onunla gidersin. yok daha fazlasını istedin çiçeklenme sonlarında big bud ve overdrive alır sömekleri şişirirsin ama kanka az ışıkla fazla birşey bekleme. yine de tabi ki aylarca içeceğin sigarayı çıkarırsın.
nem makinesi ve ph ölçüm için kağıt veya metre lazım bir de. nem makinesini ikinci el letgodan bir yerden düşürürsün. ph metre alma boşver bir bitki var zaten ve ufak bir grow. onun yerine kırtasiyeden filan veya gübre sipariş edeceğin siteden ph ölçüm kağıdı al. ph düşürmek için limon tuzu al evde blender veya döverek toz haline getir. onun ortalama bir çay kaşığı bir litre musluk suyunu uygun pha getiriyor yani 6.3 gibi rakamlara. limon tuzu öyle uyduruk bir tercih değil. ph down çözeltilerinin içine de aynısını katıyorlar. termostat da almayı düşünürsen aynı zamanda nem ölçenlerinden de al.

Regu

Kıdemli Üye

bence kabinin icerisine bi tohum 250w hps ile auto ile 2 ayda 2.5 ayda mis gibi hasat alır gübre olarakda biobizz starter pack alcak devam iste :D
Kardeşim adam bir bitkilik grow yapıcam diyo mantık olarak 2ay bakınsa aynı bütçeye 500 lira ekler 4 bitki bakar herkes senin gibi düşündüğü için parası **** oluyo mesela Cheesynin anlattıklarından anladığı bilgiyi 1 günde öğrendi bile bak

mrchvpo

Yeni üye

Tavdiye için teşekkürler bro hps bitkiyi çelimsiz yapar alma dediler çiçeklenme için alırsın dediler o yüzden cfl aradım bi ampül 23 € bende cfl gücünde aynı lümeni veren led lamba aldım hem elektrik bakımından hemde performans açısından

mrchvpo

Yeni üye
kanka baştan başlayayım.

folyo istediğin anlamda yansıtıcı bir malzeme değildir. ışığı yansıtıyor gibi görünebilir ama bütün enerjiyi soğuruyor ve bomboş ışık yansıtıyor sadece. o kadar grower boşuna mı folyo yerine mylar yansıtıcı film kullanıyor? folyolar ışığı soğurur ve gerçekten hiçbir yararı yoktur. beyaz boyalı duvarlar bile daha iyi yansıtma yapar. yansıtıcı olarak mylar film veya acil durum battaniyesi uygun olabilir.
aydınlatma baktığım kadarıyla tek bitki için bile yetersiz gibi görünüyor ama sıkıntı yok ona göre bir hasat alacaksın zaten beklentin de budur. bu yüzden gübreleri de öyle çok abartmaya gerek yok. micro, grow, bloom, calmag alsan yeterli onunla gidersin. yok daha fazlasını istedin çiçeklenme sonlarında big bud ve overdrive alır sömekleri şişirirsin ama kanka az ışıkla fazla birşey bekleme. yine de tabi ki aylarca içeceğin sigarayı çıkarırsın.
nem makinesi ve ph ölçüm için kağıt veya metre lazım bir de. nem makinesini ikinci el letgodan bir yerden düşürürsün. ph metre alma boşver bir bitki var zaten ve ufak bir grow. onun yerine kırtasiyeden filan veya gübre sipariş edeceğin siteden ph ölçüm kağıdı al. ph düşürmek için limon tuzu al evde blender veya döverek toz haline getir. onun ortalama bir çay kaşığı bir litre musluk suyunu uygun pha getiriyor yani 6.3 gibi rakamlara. limon tuzu öyle uyduruk bir tercih değil. ph down çözeltilerinin içine de aynısını katıyorlar. termostat da almayı düşünürsen aynı zamanda nem ölçenlerinden de al.
Kankacım teşekkürler yazmayı unutmuşum ph mt2 nem ölçeler aldım ilerleyen zamanlarda da lazım olucak dediğin gibi yansıtıcıya gelirsek mylar almayı düşünüyorum zaten ışığımız yetersiz bari güzel yansıtsın 7.5mt mylar 50 mikron 150 tl uygundur dimi ?

mandarine

Ordinaryüs
Kankacım teşekkürler yazmayı unutmuşum ph mt2 nem ölçeler aldım ilerleyen zamanlarda da lazım olucak dediğin gibi yansıtıcıya gelirsek mylar almayı düşünüyorum zaten ışığımız yetersiz bari güzel yansıtsın 7.5mt mylar 50 mikron 150 tl uygundur dimi ?

doğru düşünüyorsun kanka evet. uygun uygun evet. ben üç tane acil durum battaniyesi alıp onları yapıştırdım

DeepVape

Üye
Forumda takılması konusuna katılıyorum. Her bir faktör için ayrı başlıklar var. Işık,gübre,havalandırma,eğitim vs. Her konunun bitki üzerinde ki etkisini baştan kavramak grow un sağlığı açısından önemli. Grow da ki kötü tecrübelerin bedeli ağır oluyor

szrlkrsii

Müptezel
arkadaşlar kimse beni yanlış anlamasın küstahlık veya ukalalık yapmak istemiyorum fakat, ben de ilk grow yaparken burada okudugum tonlarca bilgi yüzünden kafam allak bullak olmuştu. Ziraatçi bi abim sayesinde aydınlandım diyebilirim.

Sonuc olarak bu bitki emin ol sadece istediklerini vermen ve dokunmamanla bile sonuc veriyor, forumda ki çogu bilgi aşırı gurme kafalar, air saksı yok bilmem ne co2 yok ph mh, açık açık belirtmek isterim bugüne kadar ne ph baktım yemin ederim ne de bir şeyi düzgün yaptım, mesela bu growumu bastan sona mh ısıkla bitirdim amnesia haze var çadırda ve sana tepe sömeklerimin halini atabilirim umursamaz bir adam oldugum icin diyorum, yani cok cok da zor böyle aman aman bir durum degil bu şahsi görüşüm tabi.

Forumda eskilerden birinin yeni başlayanlara ithafen yazdığı bir yazı var, kafası bir ton bilgi okumaktan allak bullak olmuş arkadaş diye başlıyor.
Nitekim tohumdur at pamuga yesillensin ver ısıgı ciceklensin bitti gitti.

Reception

Kıdemli Üye
arkadaşlar kimse beni yanlış anlamasın küstahlık veya ukalalık yapmak istemiyorum fakat, ben de ilk grow yaparken burada okudugum tonlarca bilgi yüzünden kafam allak bullak olmuştu. Ziraatçi bi abim sayesinde aydınlandım diyebilirim.

Sonuc olarak bu bitki emin ol sadece istediklerini vermen ve dokunmamanla bile sonuc veriyor, forumda ki çogu bilgi aşırı gurme kafalar, air saksı yok bilmem ne co2 yok ph mh, açık açık belirtmek isterim bugüne kadar ne ph baktım yemin ederim ne de bir şeyi düzgün yaptım, mesela bu growumu bastan sona mh ısıkla bitirdim amnesia haze var çadırda ve sana tepe sömeklerimin halini atabilirim umursamaz bir adam oldugum icin diyorum, yani cok cok da zor böyle aman aman bir durum degil bu şahsi görüşüm tabi.

Forumda eskilerden birinin yeni başlayanlara ithafen yazdığı bir yazı var, kafası bir ton bilgi okumaktan allak bullak olmuş arkadaş diye başlıyor.
Nitekim tohumdur at pamuga yesillensin ver ısıgı ciceklensin bitti gitti.
Sana kesinlikle katılıyorum kanka bende hiç Bir Zaman ph ölçmedim babalar gibi büyüdü millet gubreyle bozmuş kafayı o kadar gübreyi bana ver bende çiçek açarım **** eskiden gubremi varmış herşey dogalindan koyun inek tavuk gübresi.

szrlkrsii

Müptezel
Sana kesinlikle katılıyorum kanka bende hiç Bir Zaman ph ölçmedim babalar gibi büyüdü millet gubreyle bozmuş kafayı o kadar gübreyi bana ver bende çiçek açarım **** eskiden gubremi varmış herşey dogalindan koyun inek tavuk gübresi.
cicek aciyosa yapıştır potasyum fosfor benım mantık bu :D

gübrelere millet ne paralar veriyo

Reception

Kıdemli Üye
Kardeşim bu işin piri hps MH lambalardir emin olabilirsin sadece dez avantajları var nedir ısı artış nem düşüş enerji tüketim vs ama bunlarada önlemler alıp üstesinden gelinebiliyor ben ilk önceliği MH hps lambaya veririm her zaman

mandarine

Ordinaryüs
kanka cfl ve hps arasında ölümcül bir fark olur. magicplant in kendi hpsleri var en ucuzu olan o baştan sona kullanılabilir. ama yok zor olacaksa hps almak boşver bu grow cfl yap sonrakinde hps alırsın

mandarine

Ordinaryüs
gençler, gübrenin amacı growu maksimize etmek sadece. yani zaten gübresiz büyür. tarlada da ağacı bıraksan büyür ama her sene çiftçiler gübreleme yapıyor. gübrelere verdiğin para bence para değil çünkü onları onlarca growda kullanıyorsun. ve spesifik olarak bitkide bazı etkilere ayarlanmışlar. istersen gübresiz büyütür geçersin ama ben gübreliyi tercih eder daha sağlıklı daha hasatlı bitki alırım. son hafta flush attın mı da kimyasallığı kalmaz. işin bir klasiği bir de gelişmiş modu var. ph ölçmek neden lazım çünkü sen dağda akarsunun yanına ekmedin **** bitkiyi. yarak gibi borulardan ve rezervlerden geçen bir suyu veriyorsun. bu yüzden toprakta kireçlenmeye tuzlanmaya sebep olmaman lazım. hergün kaynak suyu yağmur suyu ver zaten ne yapıcan phı ölçüp o zaman? gerek bile olmaz. zaten ben ph kağıdı kullanıyorum kaç growdur hiç metre almadım. nemini ve gübresini ayarlamadan yapacağın çıplak grow mu diyelim artık gübre ve doğru nem sıcaklık oranlarıyla yapılacak olana benzemez. çünkü bu bitkiler bu ortam için evrilmiş. tropik bitkiyi alıp karsta sıcaklığını nemini vermeden bakarsan potansiyelini hiç prtaya çıkaramazsın.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Kanka Chat bot:
  • L lityum:
    ** hahahaha* ****** hahahaha
  • L lityum:
  • Houp53 Houp53:
    ******** ******* ********** ***** ******** ***** **** **** ** ** ***** ***** ***** **** ****** ******* ***** ********** ********* ****** ******** ****** ********** ** ******** ******** ******** ***** ********* hahahaha ***** ********** **** ***** ******** *******
  • L lityum:
    ***** **** hahahaha*
    +1
  • Houp53 Houp53:
    ******** ***** ********** ******** ***** ****** ****** ***** **
  • Houp53 Houp53:
    ***** **** hahahaha********* ******
  • H happyworld:
    hahahaha *** ****** ****** *** ** ** ******** ****** ********** * ***** ********** ** * ***** ** hahahaha* ****** ** ******** **** *** ******** ****** ** ******* ********* **
    H happyworld: hahahaha *** ****** ****** *** ** ** ******** ****** ********** * ***** ********** ** * *****...