Air Saksı Dolumu Hakkında

akrozom

Yeni üye
Selamlar Weedistler,

Air saksılarımı geldi. 3 adet 4Lt. 3 Adet 12Lt.

20lt Light Mix Biobizz 50lt All Mix Biobizz toprağım da geldi. Amacım ilk başlarda bardaktan 4Lt. olan saksılara taşımak kızlarımı sonra da 12Lt.'ye taşımak istiyorum.

Sorularım:

1) Saksılara toprakları nası lkoymalıyım? Direk toprakları mı koyayım yoksa altına çakıl taşı gibi şeyler mi koymak lazım?

2) 4Lt'liklere Light Mix mi koyayım yoksa All Mix ile karıştırıp mı koyayım? 

3) 12lt'liklere sadece All Mix mi koyayım yoksa Light Mix ile karıştırayım mı? 

Sıfır bilgim ile buralara kadar geldim. İMDAT Kankalar..

polat98

Yeni üye
Ben bardaktan 4litreye geçirdim 20gün sonra 12ye geçireceğimde açıp baktım kökler air podun deliklerine doğru uzamıştı ve airde saksı değişimini köke hasar vermeden yapabileceğini sanmıyorum o yüzden bardaktan direkt 12ye geçirmeni öneririm :)

polat98

Yeni üye
Dostum yanlardan açıldığını biliyorum zaten bilmeyip kullanmasam tecrübem olmasa yorum yapmam kendi tercihin ben tecrübemi söyledim yandan açılsada o kadar kolay değil saksı değişimi :)

devil_yucel

Yeni üye
Cvp: Air Saksı Dolumu Hakkında

Ustalar abiler, 

Yeni bir kardeşiniz olarak saksı seçimi konusunda engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. Saksı neye göre seçilmelidir bunu araştırıyorum ama herkesin farklı tercihleri ve kullanımları olduğunu gözlemledim. Ama kimsede bir standart olmadığını da...

Anlıyorum ki tercihe göre ve sanırım çadıra göre değişiyor ama bu konuda neye göre karar verildiği konusunda bilgilendirmenize ihtiyacım var. Kendimden yola çıkarsam;
120x60x180 çadıra 2 tane auto white widow ile başladım. Şimdi küçük saksıdalar, ama büyük saksı olarak kaç lt bir saksıya geçirmeliyim emin olamadım.

Detaylı bilgilendirmeniz dileğiyle... Hasadınız bol olsun :)

kankokan2000

Yeni üye
lightmix zayıf bir fide torfu ilk saksı büyütmende almixe alabilirsin.karıştırmanın abi anlamı yok.drenaj için bi  katmana ihtiyaç yok.air saksı değişimi için uygun bir malzeme değil

devil_yucel

Yeni üye
kankokan2000' Alıntı:
lightmix zayıf bir fide torfu ilk saksı büyütmende almixe alabilirsin.karıştırmanın abi anlamı yok.drenaj için bi  katmana ihtiyaç yok.air saksı değişimi için uygun bir malzeme değil

Hocam teşekkürler, birde kaç LT saksı seçmeliyim neye göre seçmeliyim bu konuda bilgin varsa aydınlatmanı rica ederim. Bu konularda yeniyim, deneyerek tecrübe etmeye çalışıyorum ama malum bu hem iyi hem kötü =) ben tohumu patlattıktan sonra 3.78 LT Air saksıya attım, şimdi daha büyük bir saksıya geçeceğim ama 27 LT mi tercih etmeliyim veya sallıyorum 40 LT mi olmalı bunu kestiremiyorum... Fikir, görüş, öneri ve tecrübeleriniz benim gibiler için değerli

kankokan2000

Yeni üye
saksı ne kadar büyükse bitkinin büyüme şansı artar.genetik olarak ufak olacağını bildiğin bir türü iri saksıya ekmek anlamsız.zamanın çok kısa iken iri saksı kullanmak yine anlamsız zaten kısa olan sürenin çoğunu kök yaparak gecikecektir.yerin darsa iri saksı seçmek yine sorun.genel olarak otolara ufak saksı seçip direk ana saksıya ekerler.photoyu 20lt otoyu 5 lt den az saksıya ekme derim.indoor için büyük bi alan kullanmıyosan tek bir çiçek bakmıyosan 30 lt üzeri ekme derim.saksı değiştirmek zor gelir yeni başlayana ama önemli bir gözlem fırsatıdır ve en ciddi destek ürünlerden olan mikorizanın en güzel uygulama yoludur saksı değişimi sırasında toz uygulama.

criminalis

Yeni üye
Kankalar bu saksi ve saksi değiştirme konusunda bir kac sorum var. 
Bitki bardakta filizlendikten ne kadar sonra saksiya geçirmem lazım ve transfer işlemini nasil yapacagim?
Bütün evreler icin light mix toprak kullanabilir miyim?

kankokan2000

Yeni üye
micoriza kök bölgesi mantarı diyelim.altbaşlık çok.genelde 10 civarı mantardan oluşuyo.bir kısmı torftaki organik içeriği parçalarken bir kısmı kök içine alımını kolaylaştırıyor.rhizobium soyları havadaki azotu kullanmasını sağlıyor.düzgün kullanıldığında ciddi sonuç veriyor.toz ve sıvı olarak var piyasada.hasattan sonra köklerine bakarsan anlarsın işe yarayıp yaramadığını.köklerde küçük yumrular yapar.toz ürünler daha çok işe yarıyor sorun bu bi canlı ve ambalaj açılınca kullanım süresi kısa 3 haftada ölür ürün.sıvılar öyl e değil.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Bandaleros Bandaleros:
    Bandaleros Bandaleros: **** ******* ***** *** *****