Acemi growerin sorularına üstadlardan yanıt bekliyorum

Siyahbaykuş

Yeni üye
Öncelikle merhabalar Hayırlı Ramazanlar.
Grower olma yolunda ilerlediğimi düşünüyorum acemiyim bir çok forum okudum ama sorularıma direk yanıt arıyorum 3 genetik 2 sk 1 mari tohumları ve seçtiğim tohumları filizlendirdim bütçe problemlinden dolayı sistem kuramadım ama günde 10 saat garanti gün ışığım var.Ek olarak dolabımın içine (basit) ledler döşedim faydası olur diye.Tohumlarımdan birisi ortadaki büyüdü ve saksıya geçiş aşaması olduğunu düşündüm cocopeat torf ve solucan gübresini karıştırarak saksını değiştirdim bugün.Sizlere sorularımı iletiyorum herkese teşekkür ederim.
PHsi uygun olan su markası var mı ?
Sulamayı nasıl devam ettirmeliyim ?
Şu an bitkiler nasıl duruyor sizce ?
Tavsiyleriniz nelerdir ?
Işığım güneş ışığı olacak (mecbur) harici ekipman ne almayalım?

s1rtlan

Kıdemli Üye
https://www.growkent.com/General-Hydroponics-pH-Test-Kit-30-ml,PR-28.html ilk olarak bunu alacaksın kankacım. phlarını sen ayarlıcaksın. bugün 10ml sırınga ile su verdiysen yarın 15 ml sonra ki gün 20ml diye arttır bitkiye göre. terasta yapacaksın o yüzden bitkilerin stres yaşayabilir soğuk sıcak nem olayından bahsedıyorum. geceleri kafalarına 5 lt kova geçir nem olayını arttır. nem senı bu zamanda hızlandıracak. odanın nemını arttırabılırsın. bitkiler sağlıklı ama eğer bitki boya doğru gittiğini görürsen ışıkları yaklaştır ama o ışıklar verim vereceğini sanmıyorum. dışarıya güneşin altına koysan daha iyi olur benim tercihim. gübrelere para ver zaten teras growu yapacaksın. gübre olarak kimyasal kullanma derim ilk grow'un benım gubrelerım bıobız grow+actıvera+calmag bunlar veg dönemi için çiçek dönemi içinde bloom+topmax kullanıyorum. 500tl gibi paran varsa gübreleri araştır ben sana dedim diye gidip bunları alma. sana ne yapman gerektiğini anlatmıyorum sadece ben nasıl bır yol ızledım onu anlatıyorum aldıgım gubreler bunlar. fazla sulama ve gübre koymaktan her zaman kaç. fazlası zarar verir ama az koyduğun zaman sana bir zarar vermez. her zaman dönüşün olur. gübrelerde 1litre suya 2ml grow ver diyorsa sen 1.5ml ver. bir tık altında olsun. eğitim ver bitkilerine LTS eğitimi araştır kanka nasıl olur diye terastasın diye bitkileri fiş etme drone falan geçer şansına dikme onları yukarı doğru. bitkilerin ağır gelişir burda ki kabinde ki yetiştiren insanlarınkiyle bir tutma kendi growunu onlar eksizsiz imkanlarını veriyorlar bitkilerine. ne kadar sıcaklık ne kadar nem herşeyi ayarlı. o yüzden kankacım sadece sabırlı ol. acele etme hiçbirşey için. calmag özellikle al. ben her sulamada 0.5ml veriyorum az veriyorum hep veriyorum. lazım olacak sana. böcek sinek olursa eğer unutma ''neem azal'' bunu alırsın işini görür. sulama yaparken de bitkinin dibine verme etrafına daire gibi dağıt suyu. bitkinin toprağı kurudukça su ver gerekirse 3 gün sonra mı kurudu o zaman su ver. 5 gün sonra mı kurudu o zaman ver. dediğim gibi fazla su vererek sıkıntıya sokma bitkiyi. ph olarak da sana attığım kit'i al. sadece gübre olarak araştır kankacım. ben ilk yaptım diye sıkıntı cıkmasın diye AN serisi gübre almadım kimyasaldır yakarım bitkiyi sıkıntı olur diye. sende sana attığım siteden bakabilirsin gübreler orada var. sepet ekle mesele şuan veg dönemi için 15. günde yani günü boşver bitki kendini gübre alma aşamasına gelince gübre verirsin. gün olarak gübre verme. de ki bitki bu gübreyi kaldırır mı ufacık bitkiye gübre verilmez mesela.ama kabin içinde 10 günlük bitki bakmışsın büyüdü ama senin ki 10 günde o kadar büyümez mesela. kankacım girdin bir yola sıkıntı etme alırsın hasatını sadece oku sıkılmadan oku. ben sana bunu anlattım dıye gıdıp hemen gubre alma sana fıkır verdım ben. sen okuyarak kendı kararlarını verırsın. sorarsın ne alıyım falan. eğer sıkıntı olursa resım atarak tekrar anlatırsın durumu etıketlersın yardımcı oluruz sana. terasa bitkilerin üzerine file çekebilirisn drone falan hep tedbılırını al elden bırakma.en önemlisi kimseye bahsetme bu durumu.kendinden bile sakla :) bol growların olsun

Siyahbaykuş

Yeni üye
Üstad bu bilgilerini zaman ayırıp yazman bile benim için yeterli çok teşekkür ederim.Paylaştığın kiti aldıktan sonra ph derecesi az veya çoksa yükseltmek veya düşürmek için ne yapmam gerekli? Kafasına geçireceğim 5 lt pette sanırım delikler açmam gerekli.Bir de bitkinin gübre zamanı geldiği teşhisini nasıl koyarız Üstad? Gübre araştıracağım en çok tutulan yararlı olan ne ise ona karar vereceğim.Terasta da sürekli ıkız üstad :) Yarın fotoğraf ekleyeceğim tekrardan forumda görüşmek dileğiyle Hayırlı Ramazanlar..

Seçme suyu veriyorsan suyu ikigun beklet kapağı açık olsun içindeki klor uçsun 1litre suya 2ml elma sirkesi koyarsan ph dengelersin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    gorilladam gorilladam: **