7 adet runtz auto

berkk10

Üye
Merhaba bu benim 5. Growum. Growa başlamadan önce aylarca araştırma yaptım. Forumun nerdeyse tamamını ve 100lerce yabancı grower günlüğü inceledim.
İlk 2 growu 90a90 ebeveyn banyosunda 2 adet ts600 ışık ve bir adet dandik aliexpres ışığıyla sponsordan auto karışık genetiklerle ve biobiz gübrelerle 0 eğitim vererek bitkiyi tanıma amaçlı bitirdim. Acemilik ve ilgilenememe sebebiyle yaşattığım streslerden herma olan bitkim oldu ve bir sürü jack herrer auto tohumum oldu. Ortalama grow başına 150 200gr aldım. Ve daha profesyonel ekipmana geçmeye karar verdim.
Sonraki 2 growumda yine su anki ekipmanlarla, tang improved takvimi ve maksimum ilgiyle devam ettim. 3. Growda tek genetik bakmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüp maksimum hasat için big bud genetiği aldım. 5 adet tohum attım biri marazlı gibi geldi ve çıkardım. 4 bitkiyle ortalama 100 gün sürdü ve tam 1100 gr hasat aldım traşsız. Traşlanınca 980 gr falan kaldı. Resmen hayatımın şokunu yaşadım. Bu tecrübe bana hasatın bitki adetiyle alakası olmadığını naklen yaşattı. 4. Grow kendi ürettiğim jack herer ları büyüttüm aynı şartlarda 5 adet attım hepsi dişi çıktı ama biri çiçeğin 2 veya 3. Haftasında muzcuk üretti takip ettim ama bir miktar tohum oldu 70. Günde kestim ortalama 770 800 gram arası bi hasat aldım. Artık bu işi bir miktar çözdüğümü düşünerek. 5. Growu yapıyorum ve ilk defa bugün 45. Gününde paylaşmaya karar verdim.

Işık: Mars Hydro fc8000

Karbon filtre seti: 6inc mars hydro set

Kabin: 150x150 mars hydro kabin

Giriş fanı: 100lük aksiyenel fan. 150lik kabini şişirdiği için 100 lük takıp ilave olarak aşağıdan küçük bir pencere açtım.
Isıtıcı: termostatlı elektrikli bir petek kullanıyorum. En düşük ayarda bile çoğu zaman uykuda kalıyor geceleri devreye giriyor. Işık en yüksek ayarda çalıştığında kabin derecesi ideal oluyor.

Vantilatör: Koçtaş’tan aldım marka model bilmiyorum. Salınımlı ve 45 Watt diye hatırlıyorum.

PH metre: unichrorme multifunction pH,tds,ısı ölçer

Isı nem ölçer: Karbon filtre setine bağlı problu cihaz ve sağlamasını yapmak için probsuz normal bir cihaz.

Tohumu sponsordan (Degenetica)10 adet Runtz auto aldım 3 adet hediye gönderdiler.

Toprak: biobizz lightmix

co2 takviyesi: 2 adet bagoco2 torba. Vantilatörün arkasına biraz yukarıdan asıp bitkilere doğru üfletiyorum

Gübrelerim: An sensi growA/b, An sensi bloom A/b , voodoo juice,carboload,b52,sensizym, rhino skin,big bud,over drive, budfactorx,sensi calmag extra, revive, flawles finish.

Saksılar: 19lt normal saksı. Tam doldurup bastırmıyorum çökünce 16, 17 lt gibi bir toprak oluyor muhtemelen içinde.

Beslenme takvimi: Tang improved takvimi. İlave olarak çiçeğe geçişte ve her stres yaşattığımda takvime ilaveten revive kullandım. En son 10 gün kala 3 gün flawles verip 5 gün boş Çeşme suyu vermeyi planlıyorum. Toprak kuruduğu gibi 36 saatlik karanlık süreç ve sonunda baltayı vurmayı planlıyorum.

Işık periyodu: Baştan sona 24/0

Işık yüksekliği: Isı nem ölçme probunu bitkilerin tepe noktasından 27dereceyi geçmicek şekilde ayarlıyorum. İlk 25 gün %50 dimmer 30. Gün %80 dimmer 35. Gün %100 dimmer ve şuan 47. Gün bitki tepe noktası ve ışık aradı ortalama 45 50 cm

Eğitim: 20. Gün lst başladım. çiçeğe girene kadar nerdeyse hiç yaprak budamadım. Bugün 47. Gün bitkinin sömeklerle ışık arasına giren ve aşağıda sulamaya engel olan ve aşırı büyüyen fan yapraklarını budadım ve altta az ışık alan bütün küçük sömekçikleri aldım. (Lolipoping)

Son düzenleme:

berkk10

Üye
Kendimi geliştirebilmek adına her türlü yoruma ihtiyacı olan bir growerım . Ustalardan yorumunu esirgememesini temenni ediyorum. Bu grow için hedefim en az yine 1 kg, bol meyve tatlı,1. Sınıf,0 tohumlu bir hasat.

nemessis

Üye
selamlar hocam ben de 90 90 180 kabin kullanıyorum sponsordan 340 w qb led aldım 6 tane 11 litre saksım var sence ben de co2 takviyesi yapmalı mıyım faydası olur mu

berkk10

Üye
Hocam ben olsam faydalı olma ihtimaline karşı 1 torba asardım vantilatör arkasına ama sana tavsiye verecek kadar prof değilim bilgin olsun. Yalnız olurda asarsan co2 takviyesi 25 26 derece sıcaklıkta daha iyi çalışıyor bilgin olsun. Co2 ağır olduğu için havada çöküyor bu sebeple vantilatör arkasına asıp direk bitkilere üfletmek önemli bir husus birde mümkün mertebe her yeri kapalı olursa çadırın daha iyi iş yapacaktır.

berkk10

Üye
Normal havada co2 değeri 400ppm gibi bir değerdi sanırım ama bizim bu bitkiler ortalama 1200 ppm e kadar co2 dönüştürme kapasitesine sahip. Yani ışığın iyi ortam hava sirkülasyonu da iyiyse bitkin yoğun bi şekilde fotosentez yapacağı için yapacağın doğru koşullarda co2 takviyesi muhakkak fark yaratacaktır. Daha önce okuduğum konular ve yorumlarda Ustalar 600 Watt hps ışık için co2 takviyesi öneriyordu. Senin ışıkta nerdeyse 600 wat hpsye eşit. Kaç adet asacağıma satın aldığım ürünün açıklamalarına bakarak karar verdim ben.

berkk10

Üye
Satın aldığım ürün için bu şekilde açıklama yapmış satıcı. Bende satıcının açıklamasına riayet ederek ışığım güçlü olduğu için 2 adet astım. (Bir adet BagO'CO2 1.5 metrekare alanda karbondioksit takviyesi yapılabilmesi için uygundur. Yoğun ışık kullanan yetiştiricilere metrekare başına 1 adet BagO'CO2 önerilmektedir.)

Ayhan

Administrator
Bitkilerin cok iyi duruyor kardesim maşallah , biraz sıcaklık sitresi görüyorum bitkilerde bu hasatı olumsuz yönde etkiler biraz serinletmeye çalış ortamını. Onun dışında harika bir iş başarıyorsun

berkk10

Üye
Eyvallah hocam çok sağolun yorumlarınız için. Kısa bir dönem sıcaklık stresi yaşadılar şu an hala onun kalıntıları var hatta bu sebeple takvimin son 25 gününü 2 gün geç başlattım. Bugün 48. Gün over drive ve bud faktör x vermeye başladım. Her birine 2 şer lt gübreli sulama yaptım.

Görüntüler bu şekil

Son düzenleme:

berkk10

Üye
(Not:günlüğe 45. Gün diye başladım ama yanlış hesaplamışım 47.gün başladım. Bu sebeple düzeltme yaptım.)
Bugün toprak hafif nemliydi ama yarına kadar ilgilenemeyeceğim için 1er lt sulama yaptım. Lt başına 2ml sensi blom 3ml revive verdim. Yarın yine takvime uygun sulama yapıcam.
49. Gün görüntüler bu şekilde.

berkk10

Üye
Takvime uygun devam ediyorum bitkilerin 3 ü yapraklarını hafif aşağı salmış. fazla sulamayla alakalı olabilir diye düşünmüştüm bu sebeple dün revive de katarak az suladım. Bugün topraklar kuru olmasına rağmen ortadaki hala fan yapraklarını dikmemişti. Bir de gelişimleri diğerlerine göre ya geriden geliyor ya da epey yavaş sebebini anlayamadım. Çözebilen varsa yardıma açık bir konu benim için. bugün 2şer lt takvime uygun su verdim hepsine

50. Gün görüntüler bu şekilde.
(Problemli olduğunu düşündüğüm bu.)

bence takvime uymak zorunda degilsin takvime uymak her strain icin hatta ayni straindeki her bitkide bile farkli reaksiyonlar dogurur.
6 adet auto bitki yapiyorum fc 3000 ile dimmer %75 falan seninkiler gibiyken genelde oyle soyleyim. ayni zamanda 150 kabine gore cok buyuk isik kullaniyorsun ve sonda. isik stresin var cok net yapraklarindaki damarlanma nedeni osmotic basinc azaliyor isik yuzunden. sevgiler kolayliklar.

berkk10

Üye
Benim niyetimde aslında max 5 ti ama her ihtimale karşı 2 tane fazla attım şansa hiç sorunsuz çıktılar mecbur 7 tane devam ettim. Işığı biraz yukarı kaldırmayı deneyeceğim.

yanlis anladin sanirim adetle ilgili bisey demedim aksine adetine gore isigin guclu diyorum dostum sen ise israrla kismak yerine yukari kaldirmayi telaffuz ediyorsun. basarilar dilerim. umarim halledersin

berkk10

Üye
Hocam ben sende 150*150 yapıyorsun ve 6 adet yapmışsın diye düşünerek konudan bağımsız olarak benimde amacım 5 taneydi demek istedim. Işığı yukarı alınca bitkiye ulaşan lüx değeri azalır ve kısmayla aynı sonucu verir diye düşündüm. Aynı zamanda kabin sıcaklığı daha stabil ve co2 takviyesi daha çok çalışır diye kısmak yerine yükseltmeyi tercih ettim. Yanlış mı yaptım acaba ?

berkk10

Üye
51. Gün hepsini 2şer lt gübreli suladım.
Foto çekmedim. Yarın çeker atarım.

Son düzenleme:

berkk10

Üye
52. Gün 15 lt gübreli su yapıp ortalama hepsine 2.1 lt sulama yaptım.
Görüntüler bu şekilde.
Işığı kıstığımdan beri gelişiminin yavaş gittiğini düşündüğüm bitkiler epey kendine geldi. Teşekkürler @4glow20

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
    *** ********* ** ** **** ******* ***** ****** ********* ** *** hahahaha* ********* ****
  • Narkotik Narkotik:
  • ax-b ax-b:
    ax-b ax-b: ***** ******** *** ***** ***