3 blue dream auto lm301h birkaç sorum var.

criminalis

Yeni üye
Dostlar elimde 3 tane blue dream auto tohum var.

Işık olarak 3500k lm301h 240 w
Tent olarak 100 x 100 x 200 siparis gectim.

Nem ph ısı karbon filtre falan tent ve isik gelene kadar da tedarik edecegim. 

Soruma gelirsek gübre konusunda hic bir bilgim yok suan. Bayadir bakıyorum forumda ama baya kafam karıştı. İlk grow um olacak. Gübre konusunda bilgi verir misiniz?

Bir de ışık tercihim sizce gelecek growlar icin falan uygun olmus mu ilk grow da auto tecrübe icin iler ki growlar da photo falan yapıcam bu ışık uzun dönemde işimi görür mü?

highcouple

Yeni üye
öncelikle iyi growlar. Ben de grow yapmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda. Son 2 haftadır bilgi topluyorum. Gübre konusunda henüz bilgim yok. Fakat Işık konusu benim de aklıma takılan soru. COB mu yoksa sizin gibi LM301H (Quantum) mu kullansam arasındayım. Ayrıca üzerindeki W değerleri kaç bitki için yeterli olacak bunlar soru işareti. Konunuzu takip edeceğim. Anlayan arkadaşlar biraz yeşillendirsin bizi :)

Dostum merhabalar ben de Blue Dream Auto yetiştiriyorum hali hazırda. Sana da başarılar diliyorum. 

Gübre konusunda çok fazla marka var, markaların tuzağına düşmeyin, standart gübre kullanın diyenler var, living soil yapanlar var dolayısıyla gübre olayının doğru bir cevabı yok. 

Ben kendi blue dreamlerimi yetiştirirken Advanced Nutrients ürünlerini kullandım. AN kullanmamın temel sebebi pH perfect teknolojisi yani ph düzeyini optimum seviyede ölüme gerek kalmaksızın belirtilen oranlarda kullanırsan eğer ayarlıyor. Bu yüzden ph yüksekliğine veya düşüklüğüne bağlı besin kilitlenmesi vs. hiçbir sorunla karşılaşmadım. Kızlara cal mag takviyesi vermeme bile hiç gerek kalmadı. Piyasada 3 tür ph ölçer var 1. Sarı dandik olanlar at çöpe hiçbir işe yaramaz. 2. 300-900 TL aralığında kaliteli olanlar 3. Renkli İndikatörler (ben bunu kullanıyorum) 30 TL civarlarında 500 kullanım gayet ideal bence. ph her ölçtüğümde değerler AN gübreler ini kullandığımda 6 ile 6,5 arasında oluyordu.

Gübre olayına firmaların temel gübreleri ile giriş yapıyorsun. Bunlar Grow ve Bloom temel gübreleri oluyor. Bunları kullanırken yanına takviyeler alabiliyorsun ki bence işin biraz para tuzağı burada başlıyor onlarca çeşit takviye var hangi birisine yetişeceğine şaşırıyor insan. AN dışında Biobiiz, Hesi, Canna, GH gibi birçok gübre firması var hepsinin türlü türlü ürünleri var. Önce temel gübreleri yani grow ve Bloom al sonra, kök mantarları, kök bakterileri, vitaminler, hümik asitler, enzimler, boosterlar alabilirsin. Ancak bir dipnot düşeyim sana şu an growkent, toprakvesu, magicplant gibi sitelere baktığında birçok ürün yok malum covid dolayısıyla stokları sanırım yenilenmiyor dolayısıyla bunu da göz önünde bulundur.

Son olarak ben kendim ne kullandım onları yazayım sana:
Temel Gübre: AN Micro, Grow, Bloom
Yan ürünler: Voodoo Juice, Revive, Big Bud, Overdrive
3 bitki için temel gübreleri 500 ml alsan rahat rahat yeter. Yan ürünleri de 250 ml alabilirsin tabii bulabilirsen. 

Hasatın bol olsun.

criminalis

Yeni üye
Dostum güzel yesillendirdin eyvallah.

Dedigin gibi gübre stoklarindan sıkıntı var acele etmeyeceğim onun icin o arada diger malzemeler de anca gelir zaten. 

PH konusunda pek araştırma yapmadim henüz. Toprak ve su ph kontrollerini yapmamiz gerekiyor sanirim. Bunlar için tek bir gereç yetiyor sanirim elektronik olcerler gördüm internette? Ph konusunda ufak bir yesillendirme yaparsan sevinirim.

Growyar

Yeni üye
Grow kentte gübrelere bugün yüzde 20 zam gelmiş kankalar ne alacaksanız bir an önce diğerlerine zam gelmeden alın 

criminalis' Alıntı:
Dostum güzel yesillendirdin eyvallah.

Dedigin gibi gübre stoklarindan sıkıntı var acele etmeyeceğim onun icin o arada diger malzemeler de anca gelir zaten. 

PH konusunda pek araştırma yapmadim henüz. Toprak ve su ph kontrollerini yapmamiz gerekiyor sanirim. Bunlar için tek bir gereç yetiyor sanirim elektronik olcerler gördüm internette? Ph konusunda ufak bir yesillendirme yaparsan sevinirim.

Ph bitkinin beslenmesindeki kilit rolü oynuyor. Çünkü topraktaki elementler ancak belirli ph düzeylerinde çözünüyor. Mesela çiftçilik yapan herkes şunu bilir, Türkiye toprakları potasyum bakımından oldukça zengindir. Ancak Türkiye toprakları alkali topraklardır. Çukurova yöresinde bile 8-8,5 ph düzeyinde maalesef topraklar. Alkali topraklarda bitkimizin gelişimi için gerekli olan elementler bağlanır yani çözünmez. Dolayısıyla sen istediğin kadar gübrele toprağı bitki bunu alamadığı için hiçbir anlamı olmaz. Dolayısıyla senin toprağını 6-6,5 ph aralığında tutman gerekiyor. Bunun için zaten aldığımız hazır toprakların pH derecesi optimum sıkıntı yok. Senin bu ph derecesini koruman için sulama yaparken de 6-6,5 aralığında su vermen gerekir ki toprakta bu elementler bağlanmasın, bitki bunları alabilsin. Bitkide görülen birçok besin eksikliğinin sebebi ph tır. Özellikle kalsiyum ve magnezyum eksikliği durumlarında yaprakların verdiği sinyallerde spreyle revieve veya calmag vermemizin sebebi bir tür bitkiyi yapraktan gübreleme tir. Dolayısıyla istesen de istemesen de ph ölçer alman gerekli. Ph perfect ürünleri kullansan bile gübresiz sulama yaptığında veya ara dönemlerde flush atman gerektiğinde yine ph ölçümü yapman gerekecek. 
2 seçeneğin var ya pahalı ph ölçen cihazlar Hanna vs. gibi ya da sıvı indikatörlerden alacaksın. Bu sarı ucuz elektroniklere hiç bulaşma ben iki defa para verdim çöp. General hydroponics'in indikatörleri var 300 ml ve 600 ml 500-1000 kez ölçüm yapabiliyorsun. Renk skalasında 6 ile 6,5 arasındaki tonu tutturursaan mükemmel olur.

Bizim şehirdeki çeşme suyu 7 - 8 ph aralığında. 1 litreye 14 damla elma sirkesi dökerek 6 ph tutuyor. Sen de yine deneye yanıla ölçüm yaparak optimum ph ayarlamasını yapabilirsin. Her defasında her sulamada pH 6-6,5 skalasında farklı farklı verirsen farklı elementlerin de farklı farklı zamanlarda emilmesini sağlarsın. Örneğin 1 sulamada 1 damla diğer sulamada 2 damla eksik verirsin sonraki sulamada tekrar en başa dönersin. Ya da pH down çözeltisi alabilirsin pH ayarlamak için. Ekseriyeti strik asit barındırıyor. Yani bildiğin çözülmüş limon tuzu. Kendine limon tuzundan da ph down çözeltisi yapabilirsin. Yabancı forumlarda borik asit çözeltisi kullananları da gördüm. Ama şahsen ben borik asit kullanmıyorum antiinflamatuar özelliğinden dolayı toprak içerisindeki mikro organizmalara zarar verme özelliği olabilir çünkü.

criminalis

Yeni üye
highcouple' Alıntı:
öncelikle iyi growlar. Ben de grow yapmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda. Son 2 haftadır bilgi topluyorum. Gübre konusunda henüz bilgim yok. Fakat Işık konusu benim de aklıma takıla soru. COB mu yoksa sizin gibi LM301H (Quantum) mu kullansam arasındayım. Ayrıca üzerindeki W değerleri kaç bitki için yeterli olacak bunlar soru işareti. Konunuzu takip edeceğim. Anlayan arkadaşlar biraz yeşillendirsin bizi :)

240w qb nin iki bitkiye rahatlikla yeteceğini öğrendim.

mupomemo

Yeni üye
kanka aynı ışıktan almayı düşünüyorum araştırıyorum sahibindende var bi kaç insan ama güvenilir mi bilmiyorum sen nereden aldın ışığı?

criminalis

Yeni üye
mupomemo' Alıntı:
kanka aynı ışıktan almayı düşünüyorum araştırıyorum sahibindende var bi kaç insan ama güvenilir mi bilmiyorum sen nereden aldın ışığı?

Kankam sahibenden de 2800 3200 arasi falan ilanlar var. Ama aynı ürün bi kac ufak fark dışında ama ledler gücü falan aynisi ali de 1800 1900 civarı. Kararsız kaldim yurtdisindan mi siparis gecsem diye. Her türlü daha ucuza gelecek çünkü

mupomemo

Yeni üye
kanka aliden sipariş etmeden önce bi araştır derim bu aralar corona olaylarından gelmez diyenler var 45 gündür kargosu eline ulaşmayan insanlar var forumda

criminalis

Yeni üye
Kanka su an araştırma aşamasındayım diğer konularda da bilgi ediniyorum. Sahibinden alacaktim ama ali de ki fiyatlari görünce bir şüpheye düştüm. 1000 den fazla fiyat farkı var nerdeyse.
Sen napicaksin tr içi mi disardan getirmeyi mi düşünüyorsun?

mupomemo

Yeni üye
kanka tr içi yapıcam sanırım pek zamanım yok terasa ektim büyüyünce komşular görecek hep balkonda takılıyolar büyümeden indoor sistem kurmam gerekiyor bugün sahibinden 2.800e satan adama yazdım elinde kalmamış bayramdan sonraya dedi.

criminalis

Yeni üye
mupomemo' Alıntı:
kanka tr içi yapıcam sanırım pek zamanım yok terasa ektim büyüyünce komşular görecek hep balkonda takılıyolar büyümeden indoor sistem kurmam gerekiyor bugün sahibinden 2.800e satan adama yazdım elinde kalmamış bayramdan sonraya dedi.

Kanka biraz daha araştırma yaptım ali de ki boardlarim çoğunda uv ir icin switch falan yok. Ciceklenmeye geçerken ve geçtikten sonra önemliymiş uv ve ir switch olması lazim yani. Switch li lerde 2400 civarına falan geliyor tr den almak mantikli geldi elden teslim en azindan risk en aza inmis olur. Abi bayramdan sonraha diyor onu beklicem zaten tohumlar da sponsordan 15 hazirandan sonra gelecek. Korona yüzünden AN gübre de bulamıyorum internette. Acele etmemek en iyisi.

mupomemo

Yeni üye
kanka aliden buldum bir tane 3500k mix660nm uv ir 1700tl adamla konuştum kargoyla birlikte 1.800e denk geliyor bundan alıcam muhtemelen

criminalis

Yeni üye
Kanka bende bundan alacaktim ayni saticiyla konustum uv ir switch yok dedi kapatip açamıyoruz yani. 

Tr de ki ilan da da ir nin ciceklenme donemini baslattigini söylüyor ciceklenne basladiktan sonra da uv ye gecmek gerekli diyor. Ir ciceklenmeyi başlatiyorsa sürekli açık olmasi photo tohum da falan sıkıntı yaratmaz mi?
Uv ir nin sürekli açık olmasi photo tohum icin falan sorun yaratirmi acaba bilmiyorum bilen varsa aydinlatsin.

mupomemo

Yeni üye
herif ilanına uv ir diye yazıyor ama yok... trden alıcaz eğer söylediğin gibiyse bunda söylediğin hepsi var sanırım 
https://a.aliexpress.com/_dUA1JAb

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
    ****** ****** ******* ********** ** ******* ***** ***** hahahaha* ********** ** ** ***** ** ***** ****** ******** ***** *******
  • S SuperKafa:
    ** hahahaha*
  • N next:
    **** ***** ** hahahaha
  • S SuperKafa:
    ***** ******* ********** ***** ****** ***** ******** ******* hahahaha* ** ********* hahahaha*** ******** ********** *** hahahaha** *** ******* ** ********** *** *** ** ********* ********* ******* ********* ******* ********* ****** *** ******** ***** ********* *** hahahaha*** *****
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha****** ***** ******** ***** *** **** ********** ******** ******* **
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    ***** ** ** *** * ****** *** ****** ***** ********* ***** ***** ****** ******* *** ******** ** ****** ** ******* * ***** *** ***** ****
  • P puslu77:
    ** ** *** ***** ********** ****** *** ********** ****** ****** ****** ****** ****** *** ****** **** ******** ** ******* ****** ** **** ******
  • P puslu77:
    ******** ****** ********* ********** *** ****** ******* ******* ****** ******** ******* ******* *
  • P puslu77:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • Kanka Kanka:
    ********** *** *** ** **
  • Kanka Kanka:
    **** ***** ****** ** *** **** * hahahaha ***** ***** ********* ****** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ****** **** hahahahahahahaha ******* ** ****** ** hahahaha*
  • NewGardener NewGardener:
  • TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel:
    TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel: ******* *** *******