İnsan dışkısından gübre ?

• Konbuyu başlatan CanoDior
  • Başlangıç tarihi

sef

Üye
Merhabalar üstad,

Her dışkıdan olduğu gibi insan dışkısından da gübre olur fakat direkt toprağa sıçarsan hem bitkiyi yakarsın, yakmayı geçtim toprakta bakteri/parazit türetir ve o topraktan herhangi bir şeyi tüketilir ise bok yemiş gibi olunur ve yüksek ihtimalle zehirlenilir.
Aynı şekilde sıvı dışkımızda asidik olduğu için yarardan çok zarar verir.

Ha illa kullanacam diyen varsa (ki bu şekilde yapılır ise güvercin bokundan daha iyidir) kompost tuvaletler var, yurtdışında yapan ekolojik çok insan var. Kompost tuvalete yapılır ve yakma işlemi (zararlıları bitirici işlem) yapılır ise kullanılabilir.
Sidik ise birkaç gün bekletilir ve bolca su ile seyreltilir ise kullanılabilir ama 1/50 falan seyreltmeden uygulamak benzin dökmek gibi bir şey :)

Öncelikle midesi hassas olan dostlarım kusura bakmasın.
Geçenlerde 70 kusur yaşlarında keyifci bir amcamla oturup muhabbet ederken konusu açıldı.Gubre muhabbeti yaparken bana rahmetli babasının kendi dışkısını gübre olarak kullandığından ve verimi diğer gübreleme kıyasla arttırdığından bahsetti.Kafam iyi gülüp geçtim fakat son 2 gündür araştırıyorum ve gerçekten insan dışkısı azot, fosfor, potasyum açısından çok zengin. Çişde ise üre, amino asitler ve eriyik mineraller mevcut. Sifonu çekerek neler kaybettiğinizi bilin istedim.
kurutman lazım guneste ımkanın varsa bok boktur .dafdljkhg ama sımdı gıdıp 10 kılo buyuk bas 10 kılo tavuk 10 kılo kultur mantarı gubresı solucan gubresı alıp karıstırmak varken ne bılım yanı neyse olay bombok bır yere gıdıyor anladın sen ruzgara karsı ısemeye gerek yok

cannabiscity

Kıdemli Üye
Biraz önce sıçarken bokuma bakıyordum mk bu bok gübresi ayağına bakarken tiskiniyorum birde düşünsene kağıda felan sıçacan balkona veya terasa koyacam kuruyacak kıtır kıtır olacak :D

Yarimkokorec

Yeni üye
Öncelikle midesi hassas olan dostlarım kusura bakmasın.
Geçenlerde 70 kusur yaşlarında keyifci bir amcamla oturup muhabbet ederken konusu açıldı.Gubre muhabbeti yaparken bana rahmetli babasının kendi dışkısını gübre olarak kullandığından ve verimi diğer gübreleme kıyasla arttırdığından bahsetti.Kafam iyi gülüp geçtim fakat son 2 gündür araştırıyorum ve gerçekten insan dışkısı azot, fosfor, potasyum açısından çok zengin. Çişde ise üre, amino asitler ve eriyik mineraller mevcut. Sifonu çekerek neler kaybettiğinizi bilin istedim.
Keşke bişey yedirip içirmeseydik arkadaşa

aynen kanka dayı dogru söylemiş.geçen sene outdor yaptıgım yerde 2 bitkim vardı.bitkilerim 1 aylıkken biyerden lağım sızıntısı gelmeye başladı.tamda bitkilerime vuruyodu bu sızıntı.toplam 2bucuk ayda 2 bitkiden ve bitkilerim bodur du 1 kg ye yakın hasat aldım.tabi kısa sürede almama akdenizin en nemli sıcak yerinde yasamamında etkisi var.dogru durust sulamadım bile bitkileri sadece lağım suyuyla yetisti.kelleler yumruk gibiydi.sigaraya vuran yes diyordu.

Ü

Üye silindi 21985

Guest
aynen kanka dayı dogru söylemiş.geçen sene outdor yaptıgım yerde 2 bitkim vardı.bitkilerim 1 aylıkken biyerden lağım sızıntısı gelmeye başladı.tamda bitkilerime vuruyodu bu sızıntı.toplam 2bucuk ayda 2 bitkiden ve bitkilerim bodur du 1 kg ye yakın hasat aldım.tabi kısa sürede almama akdenizin en nemli sıcak yerinde yasamamında etkisi var.dogru durust sulamadım bile bitkileri sadece lağım suyuyla yetisti.kelleler yumruk gibiydi.sigaraya vuran yes diyordu.
Alanya mı

Legend86

Müptezel
Ben dağlık bir yerde ızagara salonunda köfte yedim manzara o biçim mehilli yerde ağaçların ve otların çok iyi geliştiğini gördüm sordum adama burası niye böyle diye,
Adam; tuvalet gideri oraya akıyor dedi
Şuan dağ başındayım tuvaletimiz ahşap dışarda borusu 4 metre aşağıda otlar koyu yeşil ve kocaman, arkadaşın önerisine taşşak geçilmiş, okudum güldüm koptum yorumlarınıza, ama çılgınca bir gübre olmaktadır

Şakkir

Kıdemli Üye
Bir gün böyle bi lağıma denk geldim. Akan lağım suyunun içinden çeri domatesi çıkmış ama ne çeri, donatesler yeniçeri gibiydi aynı. Kıpkırmızı geç karşısına saçını tara.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
  • İstanbul İstanbul:
    ****** ***** ******** ***** ******** hahahaha** **********
    ***** ***** ***** **** ******* *** hahahaha* **** **** *** ******** ******** ***** ***** *** ***** *** ********* ****** *** ****** **** ******** **
  • İstanbul İstanbul:
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ******** ****** ********* *** ********** ******* ***** ******** ***** ******** hahahaha** **********
  • TabldotLife TabldotLife:
    **** ** ******* **** ******* ****** ** ***** ***** hahahaha ** ******** ******* **
    ** **** ********* ********** ** ******* *** **** hahahaha** hahahaha*
    ** **
    ******** hahahaha *** ******** hahahaha*****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha ***** ****** ***** *** ******* ******** hahahaha******* ****** *** hahahaha ********** ******** ******* ******* ******** ****** ********* *** ********** *
    +1
    hahahaha ** **
    ******* ********** **** ********** hahahaha****** ***** ****** ***** *** ******* ******** hahahaha******* ****** *** hahahaha ********** ******** ******* *******
  • İstanbul İstanbul:
    ***** *** ******** ****** *** ******* ********* *** ******** ******* hahahaha****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ******** hahahaha* *** ****** *****
    ********** ******** ****** **** **** *** ********* ******* **** *** *** ***** ******
  • İstanbul İstanbul:
    İstanbul İstanbul: ******* ***** **** ********** ******* ********* *****