İlk indoor için ustalardan tavsiye lütfen. Eksik listemi kontrol edebilir misiniz ?

lj34

Yeni üye
Merhaba Herkese,
Daha önce hiç grow deneyimim olmadı. Burdaki araştırmalarım sonucu bir liste hazırladım fakat eksiklerim var. sessiz çalışan bir karbon filtre ve havalandırma ihtiyacım var. Ne önerebilirsiniz ? Birde kokuyu camdan dışarı nasıl vereceğiz ? cam sürekli açık mı kalması gerekli yoksa cama baglayabileceğim bir aparat vb gibi birşey satılıyor mu ?
Diğer sorumda Hava Nemlendirici Buhar Makinesi şart mı ? olmassa ne olur ?
Teşekkürler şimdiden. İyi growlar.

Umutdaja

Üye
havalandırma olarak soler palue silent serisini öneririm gayet sessiz çalışıyor. karbon filtre olarak can lite kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. camı ister açık olarak yapabilirsin istersen de ek hava kanalı alarak cama doğru uzatabilirsin. cama doğru uzatırken dikkat et boru dışarıdan görülürse insanlar ayıkabilir. buhar makinesi de ilk filizlenmeden hasata kadar lazım, bence olmazsa olmaz. buhar makinesini otomatik ayarlı bişi alırsan senin için büyük kolaylık olur. şimdiden hayırlı olsun iyi growlar

lj34

Yeni üye
havalandırma olarak soler palue silent serisini öneririm gayet sessiz çalışıyor. karbon filtre olarak can lite kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. camı ister açık olarak yapabilirsin istersen de ek hava kanalı alarak cama doğru uzatabilirsin. cama doğru uzatırken dikkat et boru dışarıdan görülürse insanlar ayıkabilir. buhar makinesi de ilk filizlenmeden hasata kadar lazım, bence olmazsa olmaz. buhar makinesini otomatik ayarlı bişi alırsan senin için büyük kolaylık olur. şimdiden hayırlı olsun iyi growlar
Cevap için çok teşekkürler.
Açıkcası can lite karbon almak istemiyorum. çünkü belli yerlerde satılıyor. son olaylardan sonra sorun olabileceğini düşünüyorum.
Sarı sitede bulunan karbon filtre daha mantıklı geldi. Kabinime uygun havalandırma ve karbon filtrenin kapasitesi ne olmalı sizce ?

Camı açık bırakırsam olmaz sanırım. cünkü odada elbise dolabımda olacak. kokunun elbiselerime sinmesini istemiyorum. Koku olayı benim için en kritik konulardan biri. Ek hava kanalıyla olabilir ama kokuyu dışarı nasıl tahliye ediliyoruz? pencereye takılabilen bir aparatı vs varmı ? Yüksek binada oturdugum için dışarıdan görünme ihtimali yok. ancak dronla bakılırsa görülebilir.

LvbelC5

Kıdemli Üye
İlk grow için epey masraf etmişsin büyük hata hiçbir grower ilk growunu başarılı bisekilde tamamlamamıştır 1kya tohum almışsın hepsini kullanma derim çünkü ilk 2 veya 3 denemem başarısız olacaktır

Umutdaja

Üye
Son olaylardan hiç haberim yok aklına hangisi yatarsa onu alabilirsin çoğu iş görüyor. Giysi dolabında giysilerinle beraber grow yapmanı hiç tavsiye etmem çok sorunla karşılaşırsın. Bence ayrı bi kabin ( en azından el yapımı) düşünmelisin. Tahliye konusunda hiç tecrübem yok balkonumda güzel hava sirkülasyonu var camı açmam yeterli oluyor. Alanın küçük olduğu için en düşük kapasiteleri tercih edebilirsin sadece çıkış fan giriş fanından bir kademe daha fazla kapasitesi olması lazım

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka o aldigin isik ``240W SAMSUNG QUANTUM BOARD`` sana veg döneminde yeter ama cicekte kesinlikle yeteri kadar isik gücü vermez. Yani sömeklerin ciliz kalir.

lj34

Yeni üye
Kanka o aldigin isik ``240W SAMSUNG QUANTUM BOARD`` sana veg döneminde yeter ama cicekte kesinlikle yeteri kadar isik gücü vermez. Yani sömeklerin ciliz kalir.
Daha henüz alışverişe baslamadım sadece listeyi oluşturdum. ürün ismi tam olarak şu şekilde "240W SAMSUNG QUANTUM BOARD LM301H+ 660nm + UV + IR LED Full Spektrum Bitki Yetiştirme Lambası" . Satıcı firma, 3 photo veya 4 auto bakabileceğimi söyledi. Siz olmaz mı diyorsunuz ? Bu konu da önemli. o kadar para verip 4 auto bakamayacaksam başka bir ışık sistemi bakayım o halde. Forumda bu ürünü baya övmüşlerdi. Bende o yuzden bunu almak istedim. kullanan arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.

Son olaylardan hiç haberim yok aklına hangisi yatarsa onu alabilirsin çoğu iş görüyor. Giysi dolabında giysilerinle beraber grow yapmanı hiç tavsiye etmem çok sorunla karşılaşırsın. Bence ayrı bi kabin ( en azından el yapımı) düşünmelisin. Tahliye konusunda hiç tecrübem yok balkonumda güzel hava sirkülasyonu var camı açmam yeterli oluyor. Alanın küçük olduğu için en düşük kapasiteleri tercih edebilirsin sadece çıkış fan giriş fanından bir kademe daha fazla kapasitesi olması lazım
Zaten giysi dolabında yapmayacağım. Ayrı olarak 100x100x180 kabinim olacak fakat giysi dolabım ve kabin aynı odada ve birbirine cok yakın olacağı için çekincelerim var. Son olaylarla ilgili forumda açılan başlıgı paylasıyorum. kontrol edebilirsiniz

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka ben o isigi hic kullanmadim ama teknik bilgilerini cok iyi arastirdim, bak sana asagida almanca bir link gönderdim,google sana tercüme eder. Oku o linki sonra aldigin isigin teknik bilgilerini oku ondan sonra kendin karar ver yetip yetmiyecegine.

lj34

Yeni üye
Kanka ben o isigi hic kullanmadim ama teknik bilgilerini cok iyi arastirdim, bak sana asagida almanca bir link gönderdim,google sana tercüme eder. Oku o linki sonra aldigin isigin teknik bilgilerini oku ondan sonra kendin karar ver yetip yetmiyecegine
Linki açamadım

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Haklisin kanka bende acamadim her halde bir sorun basladi sitede, ama sana baska bir siteden google ya tercüme ettirdigim bir makale gönderdim. Maglesef link veremem sitede tohum reklamlari var.

Bir iç mekan kenevir çiçek odasının verimi veya verimi, odanın büyüklüğü veya mevcut alan ile sınırlıdır. Bu, uygulama alanınızın boyutunun ihtiyaç duyulan ışık miktarını da belirleyeceği anlamına gelir. Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) seviyeleri, yetiştiricilerin kapalı yetiştirme alanları için en iyi aydınlatma çözümlerini belirlemelerine yardımcı olabilir. Bir çiçek odasında aydınlatma miktarı yetersiz olduğunda, sonuç daha düşük kaliteli kenevir ve daha düşük miktarlardır. Bitkiler çok yüksek bir yoğunlukta çok fazla ışık alırlarsa hafif yanık alabilirler. Yüksek Yoğunluklu Deşarj (HID) ışıklarının reklamı genellikle lambanın vat miktarına bağlı olarak belirli bir büyüyen alan için yapılır; örneğin, ışık üreticileri tarafından 5'x5'lik bir büyüme alanında optimal olması için 1000w HID ışığı önerilir. Yetiştiriciler, ne kadar ışığa ihtiyaç olduğunu belirlemek için watt kullanmak yerine, bitki örtüsünün aldığı ışık miktarını ölçmelidir. Unutmayın, HID ışıklar, Fotosentetik Olarak Aktif Radyasyon (PAR) olarak kabul edilen 400nm-700nm ışık spektrumu aralığında ışık verir. Bu PAR ışığı özellikle önemlidir çünkü bitkilerin büyümek için bu aralıkta olan ışığa ihtiyacı vardır. Işık, foton adı verilen bir birimle ölçülür. Bu sadece yeterli aydınlatma elde etmekle ilgili değil, özellikle yeterli PAR fotonları elde etmekle ilgili.

İdeal PPFD Seviyeleri
İdeal PPFD seviyeleri, kapalı yetiştirme alanları için 700-900 µmol (PPFD) arasındadır ve kanopinin tepesinde 500 µmol'den (PPFD) daha az alan herhangi bir nokta olmamalıdır. 500 µmol'den (PPFD) daha az alan bitkiler, ideal PPFD seviyeleri alan çiçekli kenevir bitkilerine kıyasla daha fazla "larf" veya daha az yoğun ve yapraklı tomurcuklara sahip daha küçük tomurcuklar üretecektir. Birçok yetiştirici, bitkilerine olabildiğince çok ışık fotonu sağlamak için kapalı bir yetiştirme alanına gereğinden fazla ışık eklemeye çalışabilir, ancak kenevir bitkisinin kullanabileceği foton yoğunluğunun da bir sınırı vardır. Daha büyük kenevir bitkileri, yetiştirme alanına tutarlı bir şekilde yeterli ek CO2 uygulanırsa ve sıcaklık ve bağıl nem gibi ek çevresel faktörler de optimal ise 1500 µmol'e (PPFD) kadar daha yüksek PPFD seviyelerini işleyebilir. Işık alımları, ortamdaki CO2 miktarı ile bir şekilde sınırlı olabilir. PPFD seviyeleri iç mekanlarda 2000 µmol'ü (PPFD) aşarsa, aşırı durumlarda verimdeki kalite ve miktarın düşmesi olasıdır. Aşırı PPFD seviyeleri sonunda bitki dokusu hasarına yol açabilir. Bitkiler, aşırı aydınlatmanın bir sonucu olarak foto koruma tepkileri ile kendilerini korumaya çalışacaklardır. Fotoinhibisyon, hafif stresin bir sonucu olarak fotosentez hızını azaltır. Fotoinhibisyon artık bir bitkiyi etkili bir şekilde korumadığında, sonunda kloroz ortaya çıkacaktır.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
PPFD'nin ölçülmesi
Watt, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için doğru ölçü değildir. Bunun yerine yetiştiriciler, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) kullanmaya odaklanmalıdır. PPF, PAR fotonlarının ölçümüdür ve PPFD, belirli bir uzaydaki PAR foton yoğunluğunun ölçümüdür. Bu, yetiştirme HID, LEC ve LED'de kullanılan tüm ışık türleri için geçerlidir.

Aydınlatmayı Sınırlayan Faktörler
Bir bitkinin fotosentez için ışık alımını sınırlayabilen başka çevresel faktörler de vardır. Ortamın sıcaklığı, CO2 seviyeleri ve bağıl nem, bir bitkinin fotosentez hızını etkileyebilecek faktörlerdir. Sadece çevresel faktörler değil, bitkinin genel sağlığı da fotosentez hızını etkileyebilir.

higthead

Jolly Green
Merhaba Herkese,
Daha önce hiç grow deneyimim olmadı. Burdaki araştırmalarım sonucu bir liste hazırladım fakat eksiklerim var. sessiz çalışan bir karbon filtre ve havalandırma ihtiyacım var. Ne önerebilirsiniz ? Birde kokuyu camdan dışarı nasıl vereceğiz ? cam sürekli açık mı kalması gerekli yoksa cama baglayabileceğim bir aparat vb gibi birşey satılıyor mu ?
Diğer sorumda Hava Nemlendirici Buhar Makinesi şart mı ? olmassa ne olur ?
Teşekkürler şimdiden. İyi growlar.

Dostum aynı kabinleri kullanıyoruz.

1-Giriş fanı olarak 200mt3 plastık aksıyel fan 200mt3 yazdıgına bakma 170mt3 lere duser fiyat 55 tl. benım kabınde bunu kullanıyorum 2 growdur banamısın demiyor.:

2-Çıkış fanı olarak net önerebileceğim sp slient 350mt3 sessiz dir. Bütçene aşarsa ses sorunun yoksa daha uyuguna ürünler var :

3-Buhar makinası dijital olanlardan al. nem değerini gir kumanda ile o şekilde çalışıp kapanıp dursun:

4-Dostum kabinden çıkış hortumunu camdan dışarı ver bu ürünü bende kullanıyorum gayet başarılı pimapene cırtcırt şekilde uyguyluyorsun:

5- KArbon filtre önerisi için giriş fanın 350mt3 olacak. Karbon filtren ise 480m3h olacak 2 link bırakıyorum iletişime geç 2side aynı firma piyasada kullanılan karbonlardan 2-3 kat fazla karbon kullanılıyor ben ve bırcok kısı kullanıyoruz. benım suan 2.growum hala banamısın demesi.

2linkte aynı firma:

6-Rutubet ve nem emici o şeçtiğin şey pek işe yaramıyor bende denedim kabine koydum gerek yok=)

Aklına takıulan birşey olursa yaz. Boşuna pahalı ürünlere para verme. Herkes ilk growda boşuna pahalı ürünler alır. Tecrübeler ile bilgi paylaşımımızı yapıyoruz.

lj34

Yeni üye
Bilgilendirmeler için çok teşekkürler :). Hemen yarın siparişimi veriyorum. Başladıktan sonra da günlük açacağım. Orda da beni yanlız bırakmayın lütfen :) iyi growlar herkese dumanınız bol olsun :)

lj34

Yeni üye
Dostum aynı kabinleri kullanıyoruz.
Şunu da sorayım o halde. Kaç bitki yetişritiyorsunuz bu kabinde ve hangi ışıgı kullanıyorsun. ben 4 auto düşünüyorum. aşağıda ismini paylastıgım ürün bana yeterli olur mu ? olmassa kaç tane yapabilirim bu ışıkla. 4 auto yapmam için yanına ek ne alabilirim az maliyetli
. 240W SAMSUNG QUANTUM BOARD LM301H+ 660nm + UV + IR LED Full Spektrum Bitki Yetiştirme Lambası"

growsepetim.com ismindeki firmayı hiç duydun mu ordan almayı düşünüyorum . güvenilir midir ?

Umutdaja

Üye
Şunu da sorayım o halde. Kaç bitki yetişritiyorsunuz bu kabinde ve hangi ışıgı kullanıyorsun. ben 4 auto düşünüyorum. aşağıda ismini paylastıgım ürün bana yeterli olur mu ? olmassa kaç tane yapabilirim bu ışıkla. 4 auto yapmam için yanına ek ne alabilirim az maliyetli
. 240W SAMSUNG QUANTUM BOARD LM301H+ 660nm + UV + IR LED Full Spektrum Bitki Yetiştirme Lambası"

growsepetim.com ismindeki firmayı hiç duydun mu ordan almayı düşünüyorum . güvenilir midir ?
kanki o kabinde 4 tane rahat rahat bakabilirsin

lj34

Yeni üye
Son sorum. Çok yordum kusura bakma. Aynı odada elbise dolabımda var. Koku elbiselere bulaşır mı. Yoksa salona almam gerekecek elbise dolabını

higthead

Jolly Green

Dostum bence qb ışığını sponsorumuz bava greenden al indirimide var. Whatsapp ile iletişime geç. Pazartesi günü @Seytan. Mari arkadaşımızda alıcak. 240w lik.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********