çiçekciğim kuruyor, yardım!

bobycudo

Yeni üye
selam dostlar

aynı şartlarda ve ortamda 3 saksımdan birinde yaklaşık 2 hafta önce son 2 sulama sırasında garip bir sorunla karşılaştım...suladığım suyun nerdeyse tamamı saksının altından akıp gidiyordu. fakat yapraklarda herangi bi semptom yoktu herşey yolundaydı ama dediğim gibi 2 sulama arasında neredeyse 1 hafta geçmesine, ortamda nem oranının aynı olmasına rağmen döktüğüm su olduğu gibi drenajdan akıp gidiyordu. internette gezindim, sordum bi yanıt alamadım. Ben de bi müdahele etmem gerektiğini düşünüp kökü topraktan çok dikketli bişekilde ayırdım. fotoda tam belli olmuyo belki ama bana biraz kurumuş ve olması gerektiğinden sarı gelmişti görüldüğü üzere kökleri biraz kestim yeni saksıya yeni toprakla diktim. ilk 2-3 gün normaldi ama son 2-3 gündür bitki kurumuya kahverengileşmeye başladı...ilk seferim değil yıllardır uğraşıyorum ve başka bitkilerle de ilgiliyim yıllardır yetiştirdiğim bitkilerim de var ama böyle bişeye daha önce hiç denk gelmedim ya da farketmedim.herhangi bi görüşü olan varsa, yapılacak müdahele lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum...

Ekli dosyalar

• photo1643055125(1).jpeg
    photo1643055125(1).jpeg
    147.9 KB · Görüntüleme: 82
  • photo1643055125(3).jpeg
    photo1643055125(3).jpeg
    166.7 KB · Görüntüleme: 77
  • photo1643055125.jpeg
    photo1643055125.jpeg
    117 KB · Görüntüleme: 76
  • photo1643055489(1).jpeg
    photo1643055489(1).jpeg
    94.1 KB · Görüntüleme: 82
  • photo1643055489.jpeg
    photo1643055489.jpeg
    105.7 KB · Görüntüleme: 80

Carl

Müptezel
Kanka ışık kapalı fotoğraf atarsan daha iyi yorum alırsın. Bunların dışında en büyük hatalarından biri o pete ekmen kızı pete ekeceksende etrafını ışık geçirmez bir şey ile kaplaman gerekiyor.

bobycudo

Yeni üye
herşeyin daha iyisi oluşturulabilir haklısın fakat dediğim gibi ilk seferim değil ve her seferinde plastik damacana kullandım bi sorun yaşamadım ki bahsettiğin nüansın farkındayım ama burda ışık sabit güneş gibi hareket etmiyor dolayısıyla değil saksıya nerdeyse toprağa dahi tam olarak ışık düşmüyor.. LSTraining olduğu için ayrıyeten gölgede kalıyor. ...yine de sana katılıyorum daha sağlıklı bi barınak şart ilk imkanda inşallah ....ama dediğin gibi ışık kapalıyken bi foto çekip eklesem daha iyi olucak.teşekkürler..

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
selam dostlar

aynı şartlarda ve ortamda 3 saksımdan birinde yaklaşık 2 hafta önce son 2 sulama sırasında garip bir sorunla karşılaştım...suladığım suyun nerdeyse tamamı saksının altından akıp gidiyordu. fakat yapraklarda herangi bi semptom yoktu herşey yolundaydı ama dediğim gibi 2 sulama arasında neredeyse 1 hafta geçmesine, ortamda nem oranının aynı olmasına rağmen döktüğüm su olduğu gibi drenajdan akıp gidiyordu. internette gezindim, sordum bi yanıt alamadım. Ben de bi müdahele etmem gerektiğini düşünüp kökü topraktan çok dikketli bişekilde ayırdım. fotoda tam belli olmuyo belki ama bana biraz kurumuş ve olması gerektiğinden sarı gelmişti görüldüğü üzere kökleri biraz kestim yeni saksıya yeni toprakla diktim. ilk 2-3 gün normaldi ama son 2-3 gündür bitki kurumuya kahverengileşmeye başladı...ilk seferim değil yıllardır uğraşıyorum ve başka bitkilerle de ilgiliyim yıllardır yetiştirdiğim bitkilerim de var ama böyle bişeye daha önce hiç denk gelmedim ya da farketmedim.herhangi bi görüşü olan varsa, yapılacak müdahele lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum...
kanka yaprak kenarları ve uçlarındaki kararmayı görüyor musun? Bitkide potasyum eksikiği var

bobycudo

Yeni üye
peki ne önerirsin en kısa vadede etkisini gösterecek? elimde Canna PK13/14 var ya da muz kabuklarından pratik sıvı gübre tarzı bişey?

Lucky

Müptezel
Nasıl bı topraga nakıl yaptın gubrelımı sulama yaptın mı,koklerı nakıl ettıkten sonra gubre verme ılk sulamada falan bos ph lı sulama yap 2 3 defa eksıklıkten olmez koklerı curutme yakmamaya calıs bu daha onemlı

bobycudo

Yeni üye
Nasıl bı topraga nakıl yaptın gubrelımı sulama yaptın mı,koklerı nakıl ettıkten sonra gubre verme ılk sulamada falan bos ph lı sulama yap 2 3 defa eksıklıkten olmez koklerı curutme yakmamaya calıs bu daha onemlı
NİF süper toprak ve keçi gübresi karışımına diktim. sulama yaptım evet extra gübre uygulamadım ama VOO-DOOJuice eklemesi yaptım köklenmeyi hızlandırabilir umuduylayla ...bütün amacım da çürütmemek:) yanlış bir hamle yapmak istemiyorum

Kankacım gübre aşırı gelmiş olabilir değişim sağladıktan sonra aşırı yükleme yapmış olabilirsin zaten değişim stres doğurur ek olarak toprağa tutunacağı sırada aşırı gübre emilimi sağladı ise yakmaya başlar. Bir kere başıma gelmişti, sonra toprağı çok çok fazla yıkadım 3 boş sulamadan sonra minimal düzeyde gübreleme yapmıştım. Kuru olan bölümler ölmeye doğru koşar, önemli olan daha kurumamış yeni çıkacak olan dal ve yaprakları kurtarmak. Eğitim verdiğin de görülüyor, eğer eğitim-saksı-gübre gibi işlemleri peşpeşe uyguladıysan stres bu duruma getirebilir. Önerim şimdilik Lst uygulamasını kaldır, bitki tutunmaya mı yoksa evrilmeye mi çalışsın durumu ortadan kalkar. Daha bilgili olan üstdatlar daha faydalı yorumlar yapacaktır. Ama böle durumlar yapılması gereken en az şekilde bitkiyi strese sokmak, stresten çıkarmak.

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
peki ne önerirsin en kısa vadede etkisini gösterecek? elimde Canna PK13/14 var ya da muz kabuklarından pratik sıvı gübre tarzı bişey?
kanka bitki şaun saksıda değil mi? yani kökleri açık olan değildir diye düşünüyorum.

ph ayarlı su ile flush atacaksın önce çünkü besin kitlenmesinde potasyumu çekemiyor. kuruyunca da potasyum (K) içeren gübre vereceksin ama canna kullanmadım hiç hangi ürünün içeriği ne bilmiyorum. @Canna ustaya sormak lazım

Bitkinin suyunu tamamen kes. fısfıs ile sula her yerini her fırsatta ve bitkiyi gölgeye al yada direk ışık almayacak bir yere al bitkin kendine gelecektir.

matata

Yeni üye
Kanka suladiginda suyun direk akip gitmesi topragin isik altinda asiri kurumasindan dolayi oluyor.Toprak kalip gibi oluyor 100ml su doksen bile hemen saksi tabagina akiyor.su yolu bulup direk asagi iniyor.bide kokler ciktikca topragi kavriyor onunda etkisi vardir.Biobizz toprakta cok fazla yasiyorum ben onu.Cozum olarak sulamadan once saksiya bir avuc yeni toprak at carsaf gibi yay onu saksiya ondan sonra yavas yavas sula aradaki farki direk goruceksin zaten.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • içiciadam içiciadam:
    **** ******* hahahaha *** **** ***** ***** **** ***** ****** ******
    +1
  • m4a1kush m4a1kush:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** *** ********* hahahaha ****
    +1
  • m4a1kush m4a1kush:
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    ****** * ***** ******* ******* ********* *** * ** ***** hahahaha ******* hahahaha*
  • m4a1kush m4a1kush:
  • m4a1kush m4a1kush:
    ******* ****** ***** ********* hahahaha ******
  • m4a1kush m4a1kush:
    **** **** ****** ***** **** *** ******* ** *** ****** ***** hahahaha**** ********* * **** ****** *******
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** * * **** **** **** ****** ******* ***** ******* ** **** ***** ********** hahahaha******* ***** *** ******* ****
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    +1
  • U umutsuzlar:
    hahahaha ****** ***** ****** ****** **** ****** ********** ******* ****** ** ** ********** ***** ****** ****** *** ********* *
  • m4a1kush m4a1kush:
    ****** *** ****** *** ** ***** ****** ***** ****** ****** *** *** ****** ******** ** *********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    hahahaha** ******** *** ******* *** * ******* ***** ****** ****** ******* ****** ********* ** ****** ****** ***** ******* ********** hahahaha ****** ***** ****** ****** **** ****** ********** ******* ****** ** ** ********** ***** ****** ****** *** ********* *
  • içiciadam içiciadam:
    ********* ********* ** ********* ** *** ** ***** ****** ***** ****** ****** *** *** ****** ******** ** *********
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ****** hahahaha **** ****** ** ***** *********
    +1
  • m4a1kush m4a1kush:
    ***** ********** **** ********* ***** ********** ***** hahahaha* ****** hahahaha **** ****** ** ***** *********
  • m4a1kush m4a1kush:
    ****** ******* hahahaha** hahahaha***** ***** hahahaha* ******* **** ***** ***** ***** ********** *********
  • içiciadam içiciadam:
    ***** hahahaha* ****** ******* ****** ** *** *** **** hahahaha*** ****** ****** ****** hahahaha ******* ***** hahahaha* ******* ******** ***
    +1
  • m4a1kush m4a1kush:
    ****** ******* hahahaha*** ***** ********* **** hahahaha**** ********** hahahaha** ******* ***** *********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    *** ***** hahahaha* ***** ***** hahahaha*** hahahaha ******* hahahaha ***** ****** hahahaha** ********** **** ***** *** ****** ********* *** ****** ******* hahahaha*** ***** ********* **** hahahaha**** ********** hahahaha** ******* ***** *********
    +1
  • m4a1kush m4a1kush:
    ******** ***** ******* ***** ********** ** *** ***** ********* hahahaha****** ********** ****** ** ********** *** ***** hahahaha* ***** ***** hahahaha*** hahahaha ******* hahahaha ***** ****** hahahaha** ********** **** ***** *** ****** ********* ***
  • m4a1kush m4a1kush:
  • fenomenbey fenomenbey:
    fenomenbey fenomenbey: ********