Üçü arasında kaldım (Bitki Besini) (Öneri ?)

• Konbuyu başlatan Üye silindi 16241
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 16241

Guest
Üstadlarım Selam

İlk heyecan, yeni başlangıç, çömezlik dönemindeyim.
Sistemsiz yetiştirmeye başladığım iki adet köftecim için bitki besini paketleri seçiminde arada kaldım

Kabin parçaları için araştırma yapıyorum ve yakın zamanda yurtdışından kabin için gerekli olan malzemelerimi alacağım. kabin işine köfteci ile değil auto ile başlamak istiyorum.

Ufaklıklar bugün 10. günündeler. Kumaş saksıya taşıyacağım çok kısa süre içerisinde.
Toprak öyle bilindik bir marka lightmix falan değil çiçekçiden alınma Torf
Tamamen doğal yolla cam kenarında ışıkğı alacak şekilde. sadece 25-27 derece sıcaklıkta ve ph ayarlanmış su ile güneş ışığında yetiştirmeyi deniyorum.

fakat sanırım besin kullanmam şart
araştırmalarım sonucu bulduğum ve içime sinen üç adet set var.

- Hesi - indoor & outdoor pack
- TERRA AQUATİCA TRİPART 3 PACK
- Biobizz Try Pack indoor

bunlar haricinde görüşlere de açığım elbette.

Kafamdaki Sorular Şöyle:
- Aynı topraktan devam etmeli miyim yoksa light mix gibi bir toprak mı almam gerek
- bu üç paketten hangisi benim için ideal (bunlar haricinde önerilere de açığım tabikide.)
- bu besinleri 15. günde başlayacağız sanırım konulardaki araştırmalarıma göre doğru mudur.
- ve en önemlisi bu besinlerin kullanım periyodlarına pek kafam basmadı bi çizelge var ama detaylı anlatabilecek var mı?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ufaklıkların fotoğrafları:

gpGQikv.jpg
KZxHEQg.jpg

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Kanka bunlar boyuna çok uzamışlar belki genetiğindendir ama ışığı yeterli alamayınca böyle boya gidiyor ve yapraklar fazla gelişmiyor

Cashh

Doktor
Üstadlarım Selam

Sistemsiz yetiştirmeye başladığım iki adet köftecim için bitki besini paketleri seçiminde arada kaldım

Kabin parçaları için araştırma yapıyorum ve yakın zamanda yurtdışından kabin için gerekli olan malzemelerimi alacağım. kabin işine köfteci ile değil auto ile başlamak istiyorum.

Ufaklıklar bugün 10. günündeler. Kumaş saksıya taşıyacağım çok kısa süre içerisinde.
Tamamen doğal yolla cam kenarında ışıkğı alacak şekilde. sadece 25-27 derece sıcaklıkta ve ph ayarlanmış su ile güneş ışığında yetiştirmeyi deniyorum.

Kafamdaki Sorular Şöyle:
- Aynı topraktan devam etmeli miyim yoksa light mix gibi bir toprak mı almam gerek
- bu üç paketten hangisi benim için ideal (bunlar haricinde önerilere de açığım tabikide.)
- bu besinleri 15. günde başlayacağız sanırım konulardaki araştırmalarıma göre doğru mudur.
- ve en önemlisi bu besinlerin kullanım periyodlarına pek kafam basmadı bi çizelge var ama detaylı anlatabilecek var mı?

gpGQikv.jpg
KZxHEQg.jpg
Harika konu bilen usta arkadaşlar söylediğin gibi kolay anlaşılır şekilde sıra ile anlatır bizde öğrenir aklımıza yazarız. Bilgi paylaşacak arkadaş ve arkadsşl

Cashh

Doktor
Üstadlarım Selam

Kafamdaki Sorular Şöyle:

gpGQikv.jpg
KZxHEQg.jpg
Hangi besinleri nasıl kullanalım

Ü

Üye silindi 16241

Guest

Kanka değerlendireceğim param çıkışırsa tavsiyeni kesinlikle uygulayacağım birkaç gün içinde belli olur.
Fakat en kötü ihtimalle biobizz gözüküyor yolun sonu.

Kanka bunlar boyuna çok uzamışlar belki genetiğindendir ama ışığı yeterli alamayınca böyle boya gidiyor ve yapraklar fazla gelişmiyor

Kendi imkanlarıyla pencere kenarında yetişiyor kanka aslında güneş alıyor ama demek ki dediğin gibi yeterli olmamış.

led konusunda destekleyici olsun diye kafamda iki tane seçenek var aslında.
Full Spectrum Cob led YA DA ferled 50w 6400k torch ampul.
ferled e sıcak bakıyorum ama bitki başına kaç adet kullanmam lazım ve hasata kadar götürür mü bilmiyorum.

torch ampul kullanmış ve bu konuda fikri olanınız var mı?

Ü

Üye silindi 16241

Guest
Ben Hesi den memnunum starter pack le başlamıştım onun içinden hesi boost tnt fosforo plus ve floracion çıkıyor. Power Zyme ve Super Vit i kendin alabilirsin.
Biozbizz light mix kullanıyorum toprak Coco ile yapacaksan sipariş verirken dikkat et zira tnt fosforo ve floracion değişebilir bendekiler toprak için.
1hSjL9L.jpg

Hesi beni de çekiyor aslında
Işık olarak 6500k 50w torch ampul 3 tanesi tek bitki için tüm dönem yeterli olur mu. ?

Ayrı konu açıp formu kirletmek istemiyorum.

Ü

Üye silindi 16241

Guest
Toprak biobizz lightmix
Saksı 10 galonluk kumaş saksı
Hesi grubu gübreler
Lambalar 600w MH ve HPS ampül (markaları çok önemli değil hepsi aynı sadece çiçeklenme ampülü Osram Plantastar)
7 lt hazneli Sinbo buhar makinesi
Karbon filtre - kabin altına soğuk hava girişi - karbon filtre ve fanı - cooltube soğuk hava emmek için bir fan- bir de içeride bitkilere vurdurmak için bi akrobat vantilatörüm var o kadar.
toplam sistem bu bendeki hani max 4 kök ektim şimdiye kadar 20 lt saksılarda şimdi gramaj deneme amaçlı 2 kök büyük saksılara ektim. Özellikle sormak istediğin bir şey varsa onu da dilim döndüğünce yanıtlamaya çalışırım.

totalde 200watt 4 adet Ferled 50 Watt E27 Duylu Torch Ampul
ya da
totalde 200watt 4 adet Cob led soğutuculu sistem

tek bitki için bu ikisinden birini düşünüyorum açıkçası diğer sistemler biraz karışık geldi.

birisi dese ki hacı torch ampul iş yapar tüm dönemlerde diye hemen yarın gidip alacağım.
cob ledlerin iş yapacağını biliyorum fakat aliexpressten beklemek zorundayım uzun sürecek.

Ü

Üye silindi 16241

Guest
Dediğim gibi led işine ben de aşina değilim istersen aydınlatma bölümüne bir yaz onu ışığın dalga boylarını vs. hesaplayan arkadaşlar var. Ampul kullanmak en eski yöntem kış için güzel zira sıcaklık verdiği için ortam ısısı dengeleniyor ama yazın bir şeyler yapmak çok zor çünkü zaten yazlar çok sıcak bir de evin güneş görüyorsa ekstradan kabin sıcaklığı ile birlikte uğraşmak zorunda kalıyorsun. Ben durumum olmadığı için cobledlere yönelemiyorum zira çok pahalı.

eyv. kanka. bulunduğum bölge ege bölgesi. Zira çok soğuk değil. O yüzden led tercih etmek daha mantıklı olacak gibi.
torch led 4 tanesi
150 tl

cob led ise türkiye bazı total fiyatı (soğutucu blok, termal pad, fanlar vs.) 300 tl ye çıkıyor
ben bu konuyu aydınlatma bölümüne bi yazayım dediğin gibi.

besin olarak ta hesi ya da biobizz tercih edeceğim hangisi çok kurcalamadan. hangisi içimden gelirse o an.

çok sağol zaman ayırıp yardım ettiğin için.

Woppy

Ordinaryüs
Knk el becerin varsa cobledleri kendin yap ama yok diyorsan yada ugrsamam diyorsan sahbndn de Onur tamar diye bir arkadas var ben ondan hazır aldım gayet memnunum bitkilerde sevdi gibi ve ısı gayet iyi iç Anadolu bölgesinde yasıyorum buraları baya soguk koydugum odada kuzeye bakıyor ısı ortalama 22 28 arası gezınıyor extra ısıtıcı vs kullanmıyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Kanka Chat bot:
    Kanka Chat bot: ***** *** ******* *** *** *********