Çok İlginç Bir Toprak Araştırması..

Yılan Serdar

Yeni üye
Hayır. 4 nisanda filizlendi. Ufak saksıdan normal 20 Lt. kumaş saksıya aldım. Alırken de normal toprak aldım ve bu torftan aldım. ikisini karıştırıp saksıya aldım. Yani 20 Lt. lik saksıda ilk kullanıyorum.

Yılan Serdar

Yeni üye
Bu ilk growum, 8 saksı şu an yetiştiriyorum. İki tanesi normal başka toprak ve torf, 2 tanesi bu torf. 4 tanesi daha ufak saksılarda. Onlar ile karşılaştırıp söylerim dedim. tabi sen bu detayları bilmediğin için normal tabi ki bu şekilde sorman :)

Son düzenleme:

essek

Üye
@Smokycat toprağımız geldi. bitkilerimizin saksılarını değiştireli 1 hafta oldu.
1 tanesine biobiz ligt mix kalan 4 üne arastıram yaptıgımız topraktan koydum. ( light mix bitmek üzere olduhundan ancak yetti birine )
gelişimleri arasında neredeyse hiç fark yok.

Smokycat

Müptezel
toprağımız geldi
Biobizzi bilmem ama bizim toprak harika, 2 hafta önce almıştım, daha görünce verdim notunu, çokomilk gibi sür ekmeğe ye:). Karanfilden tut yeni ektiğim tüm fidelere kullandım bitkilerin alayı coştu, ilk 20 lt almıştım 40 litre daha aldım, evde sıkıntıdan bahçeciliğe döktüm işi, bugün kekik yapıyorum mesela..

Woppy

Ordinaryüs
Tekrar herkese selam yazı üzerine yeni tohumları bardaktaki 10 günü için Gartengold 2,5 lt sipariş ettim. Toprak oldukça havadar ve düzgün görünüyor bakalım. Plagron light mixten pek bir farkı görünmüyor , hafif ve coco , perlit karışımlı. Normalde fiyatı uygun bakalım sonuçları 10 gün sonra net yazarım.
Ancak ilk izlenimim toprağa 10 üzeründen 8 veririm. O da içinde turba yosunu olmadığı için.
Bu arada önceki growlarımda biobizz light mix, plagron light mix, monkey soil , canna terra marka toprakları kullandım.
Knk sende durumlar ne değerlendirme bekliyoruz :)

Woppy

Ordinaryüs
Knk birde sende ki qb driver ne kullanıyorsun ne ayarda ve ne yükseklikten veriyorsun ışığı qb xlg 240w drıver asırı ısınmadan 1 tane bozduk 2 Ci aldım suan sıkıntı yok soğutmak için cözümler arıyorum.

Woppy

Ordinaryüs
20/4 mü yap diyorsun knk ? Suan 55 ve 40 günlük auto 5 kızım var gecersem 20/4 stres yaparmı ışığım 240w qb alanım 1.2*1.5*2 knk ?

Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Firmanın toprağı tanıtımı şöyle:

Gartengold Genel Kullanım Organik Torf 20 Litre

Genel Kullanım Organik Torf
Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

Neden Bu Toprak Karışımını seçmeliyim?
• Organik Tarım için özenle hazırlanmış bir karışımdır.
• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bu toprak karışımın pH’sı ayarlanmış ve başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği
• Bahçe Teras ve balkonda Sebze yetiştirme
• Çit bitkileri ve Ağaç dikerken altlık olarak
• Mantar yetiştirmede örtü toprağı olarak
• Verimsiz alanların kazanılması ve toprak islahında
• Bahçe, teras,balkon bitki ve çiçeklerinin peyzaj uygulamalarında.

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "
Kanka ben bu toprağın yabancı ülkelerden geldiği biliyorum gerçekten iyi toprak ben cocosu aldım ayni markanın çok memnum

fusetea

Yeni üye
Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Firmanın toprağı tanıtımı şöyle:

Gartengold Genel Kullanım Organik Torf 20 Litre

Genel Kullanım Organik Torf
Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

Neden Bu Toprak Karışımını seçmeliyim?
• Organik Tarım için özenle hazırlanmış bir karışımdır.
• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bu toprak karışımın pH’sı ayarlanmış ve başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği
• Bahçe Teras ve balkonda Sebze yetiştirme
• Çit bitkileri ve Ağaç dikerken altlık olarak
• Mantar yetiştirmede örtü toprağı olarak
• Verimsiz alanların kazanılması ve toprak islahında
• Bahçe, teras,balkon bitki ve çiçeklerinin peyzaj uygulamalarında.

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "
Kanka iki tane Auto bitkim var 10 günlük, Biobizz'in light-mix'ini kullanıyorum ve daha önce kullandığım toprağa flush atıp kullanıyorum. Önceki hasatım 90 gün sürdü ve canlıyken küflendi auto bitki için 90 gün gerçekten çok uzun geldi ve şimdi yine aynı toprağı kullanıyorum. Konuyu okuyunca toprağı sipariş edip bitkileri taşısam mı diye düşündüm bi önerin olur mu?

Ü

Üye silindi 23498

Guest
baba dün siparişini verdim. bir aksilik olmazsa pazartesi günü bende olacak. incelemelerini yapıp rapor vereceğim.
Uzun zamandır bu konunun takipçisiyim ama deneyen arkadaşlar deneyimlerini paylaşmamış. Ek olarak başımıza gelenş anlatayım. Bu konu üzerinden 3 farklı kullanıcı siparişlerimizi geçtik. Ben ve diğer arkadaşım henüz kullanmadı. Kullanan bir arkadaşımızın toprağı neredeyse hiç kurumuyor. 7 günü aşmış ama toprak hala nemli. Kendi aramızda bunu tartışırken içerisinde su tutma kapasitesinin çok fazla olduğunu düşünmeye başladık. Süs bitkileri için üretildiğini düşünüyoruz. Şu şekilde toprağı 10-15 gün unutsan bile toprak sus istemeyecek şekilde ayarlanmış. Şimdi herşeyi ayarlayıp lambasından gübresine tohumundan saksısına kabininden fanına bi toprak yüzünden koskaca growun içine etmeye gerek yok sanırım. En mağdur benim sanırım toprağı en büyük boy ben aldım.
@essek kankacım senin son durumun nedir

Bigbut

Müptezel
Güzel yazı eline sağlık dostum.
Ne verirlerse onu yiyor millet
Kendi sektörümden bir örnek
J&B bilirsiniz viski bir dönem ülkemizde viski denince akla gelen ilk hadi ikinci markaydi.
Fakat dünyanın en kötü viskisidir.
ballantines onu da kimse takmazdi hala takmazlar ama küresel satışta lider.
Bu da onun gibi, 3 firma var Ürün getiren ne getirirse alıyoruz.

Bigbut

Müptezel
Uzun zamandır bu konunun takipçisiyim ama deneyen arkadaşlar deneyimlerini paylaşmamış. Ek olarak başımıza gelenş anlatayım. Bu konu üzerinden 3 farklı kullanıcı siparişlerimizi geçtik. Ben ve diğer arkadaşım henüz kullanmadı. Kullanan bir arkadaşımızın toprağı neredeyse hiç kurumuyor. 7 günü aşmış ama toprak hala nemli. Kendi aramızda bunu tartışırken içerisinde su tutma kapasitesinin çok fazla olduğunu düşünmeye başladık. Süs bitkileri için üretildiğini düşünüyoruz. Şu şekilde toprağı 10-15 gün unutsan bile toprak sus istemeyecek şekilde ayarlanmış. Şimdi herşeyi ayarlayıp lambasından gübresine tohumundan saksısına kabininden fanına bi toprak yüzünden koskaca growun içine etmeye gerek yok sanırım. En mağdur benim sanırım toprağı en büyük boy ben aldım.
@essek kankacım senin son durumun nedir
Perlit ekle dostum %20 essek gibi kuruyacaktir.
Ayrıca sen tecrübeli birisin sanırım arkadaşının saksilarini gördün mü?
Hersey yolunda mi kumaş mi airpodmu plastik mi.
Sürekli kullandığım biobizz son growumda kurumadı saksıya delik deşik ettim minik vantilatorler vurdum sorunu cozebildim.
Yani diğer etkenlerde önemli.

Bigbut

Müptezel
Abd de yaşayan Bi arkadaşım orada en çok kullanılan ürünün fox farm diye Bi ürün olduğunu söyledi.
Keşke çeşitlilik daha fazla olsa. Ama ne yazık ki kısıtlı seçenek.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ** *** ********** ** hahahaha**
    ******** hahahaha** ******* ******* ***** ***
  • 3grcigara1dal 3grcigara1dal:
  • 3grcigara1dal 3grcigara1dal:
    hahahaha ******* ***** ***** *** ***** ******** ** **** *** * ****** ******* ******** **** ** ***** ******* ***** ****** ******** *********
    +1
    ***** *** ** **** *** ***** ******** **
    ******* ****** ****** *** **
    ***** **** ******* hahahaha hahahaha* hahahaha **** * ******* ******* ***** ******* * ******* hahahaha* ***** ***** ***** ** hahahaha ******* ***** ***** *** ***** ******** ** **** *** * ****** ******* ******** **** ** ***** ******* ***** ****** ******** *********
    +1
    *** hahahaha* ******* ** ***** ***** **** ** hahahaha*
    ********* ********* ***** *** hahahaha** **********
    ***** * ***** ******* hahahaha* ***** ***** *** **********
    hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha********* ***** *** ******* *******
    **** ***** ***** ****** ***** ** ******** ******* ***** hahahaha* **** ********** ****** ***** **** hahahaha hahahaha****
    *** ******** hahahaha ** hahahaha* ********* *** hahahaha* ****** ********** *** ******* hahahaha
    nicozaniolo nicozaniolo: *** ******** hahahaha ** hahahaha* ********* *** hahahaha* ****** ********** ***...