Yerli gübre

Brother

Doktor
Arkadaşlar bildiğiniz gibi ithal gübreler fazlasıyla pahalı
Yerli işimizi görecek gübre bilen varsa link atarsa çok memnun olurum

husyn

Doktor
Arkadaşlar bildiğiniz gibi ithal gübreler fazlasıyla pahalı
Yerli işimizi görecek gübre bilen varsa link atarsa çok memnun olurum
benim bildiklerim kısmen bu
ama tavuk, keçi, koyun, gibi gübrede etkili ben bir konuda karar vermedim daha ısıl işlem görmüş mü yoksa iç bir işlem görmemiş mi çünkü burdaki bakteriyel yapılarda çok önemli 70 derecede kurutup satıyorlar bence buda bakteriyel yapıyı olumsuz etkiliyor çünkü onların ürettiği mineraller ve vitaminler var bizim vücudumuzdaki gibi

husyn

Doktor
birde arkadaşlar bende ne diyordum bu, ''su / da'' da dekar demekmiş 1000m² alan için bilmeyen için

varmibisey

Kıdemli Üye
Biobizz grow = agrotime humik ,

Biobizz bloom = agrotime fosfozink ,

Biobizz topmax =agrotime multi ,

Biobizz alg-a-mic =agrotime agromoss ,

Biobizz heaven = Agroamin dir.

Kullanim Oranlarını bilmiyorum ama dostum

husyn

Doktor
yerli gübrelerin çoğu kireçli topraklar için üretilir kullanırken ph ve besin değerlerini ölçmeniz lazım yoksa çuvallayabilirsiniz
10 litre light mix toprak için
750 gr 15li mix biyo kompost enzim katkılı toz gübre
yaklaşık 250 gr solucan gübresi
100-150 gram yarasa gübresi
perlit oranını arttırabilirsin biraz
toprağını bu şekilde hazırla tohumunu ayrı cup tarzı birşeyde biraz büyüt saksıya öyle al
biobizzden üçlü set olsun
aynı toz gübreden kompost çayını yaparsın haftalık yapıyordum ben
10 litre suyu önceden klorundan arındırman için hava motorunu tak en az 12 saat havalandır yoksa mikrobiyal ortam yaratamazsın sonra içine 2 yemek kaşığı 15li mixten kat ve 1 yemek kaşığı hunnap markalı soğuk sıkım melastan kat 1 gün kaynasın
bitkinin ihtiyacı olan su miktarında ver
ön çiçeklenme
bu aşamada toprak üzerine yine 2 kaşık yarasa gübresi dök
2 haftada bir sst(seed sproud tea) maş fasülyesinden ysptım ben onuda kompost çayına ekleyebilirsin tarifleri forumda mevcut yaptıktan sonra aşırı ilgimi çekti kompost çayıyla çok iyi çalışıyor budların üstü kar yağmış gibi olur
bunun üzerinde 2. haftadan itibaran biobizz üçlü set sadece litrede/2 ml gidebilirsin hiçbir zararını görmedim
yararına gelince bu şekilde zaten organikçi oluyorsunuz bu bir ikincisi bitkinin tad/aroma kavanozdaki kokusu muhteşem verim konusunda eğer biraz tecrübe varsa bitki size yapraklarından neyi isteyip neyi istemediğini belli ediyor
ph besin ölçme size kalmış ben son günlerde ph ölçmedim
Tabii kireç taşı: Tabii kireç taşı, bileşiminde kütlece en az %90 oranında kalker (kalsiyum karbonat, CaCO3) bulunduran tortul bir kayaçtır.
Dolomatik Kireç Taşı: Dolomatik kireç taşı, bileşiminde kalsiyum karbonat (CaCO3) yanında kütlece %10-%35 oranında magnezyum karbonat (MgCO3) bulunduran tortul bir kayaçtır.

Klor (Cl)
Bir mikro ve hareketli bitki besin elementi olan klor, kökler vasıtasıyla bitkinin oksijen alımını kolaylaştırması, toprak üstü yeşil aksamının ve kök gelişiminin sağlanması, kolay azot alımında büyük rol oynar. Bitkilerde klor, karbonhidrat metabolizmasını etkilediği ve yapraklarda nişasta toplanmasına yol açtığı görülmüştür. Klor bitkiler tarafından klorun iyon formu olan klorid olarak alınır ve tamamen eriyebilir formdadır. Sulamayla yıkanarak kaybolur. Klor hücrelerde su ve suda eriyen maddelerin hareketi olarak bilinen ozmoz olayında görev alır. Bitkilerin mineral maddeleri alması için gerekli olan iyon dengesini sağlamada ve fotosentezde görev alır. Klor yetersizliği durumunda, solgun kökler, kloroz (sararma) ve bronzlaşma gibi semptomlar görülür

Resk10

Üye
Ben nornalde a n kullaniyorum ama a n den set 2000 gecti artik dahada duracak gibi degil mecbur yerlilere donecegiz

husyn

Doktor
soluduğumuz havanın %70 azot %20 oksijen %0,2 Karbonmonoksit ve çeşitli materyaller kimi kişiler saksını altına bir delik açıyor hortumla hava pompalıyor küçük bir pompa ile hava halde olduğu içinde bitkiye iç zarar vermiyor güneş ışığında çeşitli partiküller halinde elementler var yanı yapraktan da bitkiyi beslemek çok önemli tabi her şeyin başında ne yaptığınızda bilmek daha önemli

1639854654910.png

hermesforever

Kıdemli Üye
Agrotime humik , ilk 2 ay

Tohum çatladıktan 15 gün sonra Agrotime first

Çiçeğe girdikten sonra Agrotime fosfozink ,

Agrotime agromoss , deniz yosunu 2 haftada bir

Agroamin 2 haftada bir

Revive yerine Agrotime Kombi

Agrotime Multi grow gübresi veg de 2 sulamada bir

Speedfol cal mag iki haftada bir

Turkuvaz sıvı yarasa gübresi çiçeklenmede 3 haftada bir

hermesforever

Kıdemli Üye
Evet ithal gübreler uçtu maalesef ama acemiysen yapı marketlerde veya migrosta bulabileceğin basit bitki besinleri ile bile işine yarar inan bana.

Mahsun

Kıdemli Üye
agrotıme bende kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım gayet memnunum sadece kombi olanı yok bende harici gayet iyi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********