Yapraklarda beyaz lekeler

canniko

Üye
Merhabalar yapraklarda beyaz beyaz lekeler oldu. Neden olabilir?

Tam spektrum ışık yanikken yapraklar üzerinde tuzlu su kurumuş da tuzlar yapışmış gibi parlak parlak duruyorlar.

Spider ya da thrips olma ihtimaline karşı her bir yaprağın altını üstünü iyice incele kanka.Varsa büyüteçle bakmanda fayda var.

canniko

Üye
Spider ya da thrips olma ihtimaline karşı her bir yaprağın altını üstünü iyice incele kanka.Varsa büyüteçle bakmanda fayda var.
Sağol kanka büyüteç 25 Haziran'da havaalanından giriş yaptı ama başka hareket yok. Hasat geliyor, büyüteç yok yaprakları buyutecsiz de olsa o gözle inceleyeceğim bir bakalım.

Sağol kanka büyüteç 25 Haziran'da havaalanından giriş yaptı ama başka hareket yok. Hasat geliyor, büyüteç yok yaprakları buyutecsiz de olsa o gözle inceleyeceğim bir bakalım.
Zaten geç geliyordu,pandemi nedeniyle iyice mahfoldu sistem maalesef.Eli kulağındadır,gelir yakında ama.
Telefonda macro özelliği varsa o şekilde,yoksa da zoomlayarak çakma büyüteç şekli yapabilirsin kanka.

canniko

Üye
Zaten geç geliyordu,pandemi nedeniyle iyice mahfoldu sistem maalesef.Eli kulağındadır,gelir yakında ama.
Telefonda macro özelliği varsa o şekilde,yoksa da zoomlayarak çakma büyüteç şekli yapabilirsin kanka.

Kanka süpersin. Telefon değil de yillaaaar önce (12 yıl falan oluyor:) aldığım dijital fotoğraf makinesi çılgındı o konuda. 10 yıldır falan da kullanmıyorum. Hiç aklıma gelmezdi, vâr ol.

Son düzenleme:

canniko

Üye
Böcek dolu. Kankalardan biri sarımsak, biber, deterjan ve yağ ile bir formül vermiş. Çiçeklere gelmeden saksiya falan sikarsam ise yararmış sanırım. Kokusundan duramazlar diyor. Hemen denemek istiyorum.

Kanka süpersin. Telefon değil de yillaaaar önce (12 yıl falan oluyor:) aldığım dijital fotoğraf makinesi çılgındı o konuda. 10 yıldır falan da kullanmıyorum. Hiç aklıma gelmezdi, vâr ol.
Rica ederim kanka,işe yaradıysa fikir ne mutlu :)

Bahsettiğin formülde deterjan oluşu bir tık beni şüphelendirdi valla.Önceden deneyip fayda sağlayan olmuş mu bu formülü?
Sen ne yaptın,ne durumda bitkiler?

canniko

Üye
Rica ederim kanka,işe yaradıysa fikir ne mutlu :)

Bahsettiğin formülde deterjan oluşu bir tık beni şüphelendirdi valla.Önceden deneyip fayda sağlayan olmuş mu bu formülü?
Sen ne yaptın,ne durumda bitkiler?

Sabah biraz sıktım, biraz da akşam sıktım bakalım. Yarın sabah akşam belki aynı şekilde yapıp kontrol ederim. Sus biberiye değil de 2 tane büyük Samandağ biberiyle yaptım, şişeyi koyduğum yer delinip sisedekiler alt kata akacak gibi geldi. Karışım biraz fazla kaçmış olabilir. Bakalım ertesi sabah etkisi anlaşılır...

------------------------------------------------

Bu sabah biraz bakındım. İlk 3 yaprakta hiç göremedim.bir an baya bir mutlu oldum ama sonraki yaprağın arkasında 2 tane görünce biraz çiçeklere de gelecek şekilde yapraklara da sıktım. Akşam da yapraklara sıkmadan yapmayı düşünüyorum yine son kez. Sonra her gün yaprakları sade suyla yıkamayı düşünüyorum. Thrips kalmazsa tabi

Son düzenleme:

canniko

Üye
Bende işe yaramadı gibi maalesef. Şimdi yaprakları inceledim. Thripsler büyümüş maşallah. Direkt üstlerine sıkıyorum ama sanki pek etkisi olmuyor. Akşama da sikmayabilirim artık.

Acaba hasata da çok zarari olacak mı. 1 ay daha yetistirsem, korkunç derecede cogaliyorlar. Yaprakları keseyim diyorum ama bu sefer doğrudan someklerdeki küçük yapraklara giderler diye düşünüyorum.

Bende işe yaramadı gibi maalesef. Şimdi yaprakları inceledim. Thripsler büyümüş maşallah. Direkt üstlerine sıkıyorum ama sanki pek etkisi olmuyor. Akşama da sikmayabilirim artık.

Acaba hasata da çok zarari olacak mı. 1 ay daha yetistirsem, korkunç derecede cogaliyorlar. Yaprakları keseyim diyorum ama bu sefer doğrudan someklerdeki küçük yapraklara giderler diye düşünüyorum.
Kanka üzüldüm gerçekten.Bu sorunlar cidden can sıkıcı olabiliyor...
Burada bir çok hastalık ve çözümü mevcut.Belki bir işine yararlar ;
Burada da thrips için bir konu var;

Umarım bir an önce çözersin.

canniko

Üye
Kanka üzüldüm gerçekten.Bu sorunlar cidden can sıkıcı olabiliyor...
Burada bir çok hastalık ve çözümü mevcut.Belki bir işine yararlar ;
Burada da thrips için bir konu var;

Umarım bir an önce çözersin.
Sağol kanka. Buradaki ilaçları da inceledim ama ciceklenmenin 3. haftası bitti. Kullanayım mı, böyle mi devam edeyim çok arada kaldım. İlaç kullanmayı pek istemiyorum artık.

billy

Yeni üye
Sağol kanka. Buradaki ilaçları da inceledim ama ciceklenmenin 3. haftası bitti. Kullanayım mı, böyle mi devam edeyim çok arada kaldım. İlaç kullanmayı pek istemiyorum artık.

selamlar kanka bendede aynı problem mevcut cogaldılar baya bi bugun kontrol ettim ciceklenmem bitmek üzere benımkıler son 2 haftası falan kalmıştı neem olayına falan girelim mi naptın sen ?

420t41

Üye
selamlar kanka bendede aynı problem mevcut cogaldılar baya bi bugun kontrol ettim ciceklenmem bitmek üzere benımkıler son 2 haftası falan kalmıştı neem olayına falan girelim mi naptın sen ?
Aynı durumda Biobizz ALG-A-MIC bir litre pH dengeli suya 2-3 ml ekle yapraklara bol miktarda sprey yap iki defa başıma geldi iki üçüncü gün kayboldular Işık’lar söndüğünde uygula

billy

Yeni üye
Aynı durumda Biobizz ALG-A-MIC bir litre pH dengeli suya 2-3 ml ekle yapraklara bol miktarda sprey yap iki defa başıma geldi iki üçüncü gün kayboldular Işık’lar söndüğünde uygula
oohh hocam cok saol yaa vala cok tesekkur ederim baya somekler bitti biticek 2 3 haftası kadar kaldı şimdi dedim bide bunlar oldurmese 4 5 aylık emek cop olur vala :( bugun alıp başlıyım bende eline saglık hocam

canniko

Üye

Ben de acı biberli ve sarimsakli formülü denemiştim. Üstlerine sikmama rağmen gitmemislerdi. hatta ilave olarak dolabın köşelerine tabak içerisinde peçete koyup üzerine bundan dökmüştüm. Yaklaşık bir hafta bunu uyguladım sonrasında işe yaramıyor diye bıraktım. ondan da 1 hafta sonra böcekler bitmeye başladı. Fan yapraklar çok zarar gördü ama çiçeklerde pek sikinti goremedim. Algamix denemedim, onunla geçerse çok temiz iş olur.

billy

Yeni üye
Ben de acı biberli ve sarimsakli formülü denemiştim. Üstlerine sikmama rağmen gitmemislerdi. hatta ilave olarak dolabın köşelerine tabak içerisinde peçete koyup üzerine bundan dökmüştüm. Yaklaşık bir hafta bunu uyguladım sonrasında işe yaramıyor diye bıraktım. ondan da 1 hafta sonra böcekler bitmeye başladı. Fan yapraklar çok zarar gördü ama çiçeklerde pek sikinti goremedim. Algamix denemedim, onunla geçerse çok temiz iş olur.
eline saglık hocam bugun bende algamix ve neem karısımı yapıp bi denicem bakalım nasıl olcak someklere zarar verir tadınkı değiştirirmi diye tırsmıyorum değil acıkcası tam bitmesine 2 3 hafta kalmışken heba etmiyik dedim :( )

Metgen7

Kıdemli Üye
Bu lekeye küf diyende oluyor böcek için sadece alg a mıc mi kullanmalıyım bu muadil a/n marka olanda ne kullanmalı yaprak için revive kullansam pek bi anlamı olmaz sanki neem yagı nasıl uygulaması peki Bu çiçeklemeye girme dönemindemi oluyor

cannnn

Yeni üye
Aynı resimdeki sorun bendede var basata daha var git gide artiyor neem yağı kesin çözümmüdür

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • C clackster:
    ****** ***** ******* **** ******* **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** hahahaha ******* ********* hahahaha******** ********* * ** **** ** hahahaha ******* *** ********** hahahahahahahaha********** ****** ****** ***** *****
  • C clackster:
    ******* hahahaha ********** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** **** ********** **** hahahaha ** *** ** ** *** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • C clackster:
    ****** *** ***** **** ********** ********* *** ***** ***** ********** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha***** * hahahaha* ********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • C clackster:
    ******* ********** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • C clackster:
    hahahaha *******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* ***** *** ******* hahahaha*** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha*
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********** ***** ** ** ********* ** ********** *** hahahaha**** ********* ***** ******** * **** *** ********* ********* hahahaha******* ****** hahahaha** *** hahahaha ********* *** ********** ***** ******** ********* ****** ***** ******* *** ****** ***** *** ****** ****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* ********* ***** ** ******* ** ***** ********* ********** ***** ** ****
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
  • G Groww:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • G Groww:
    ******* ********* ***** ** ******* ** ***** ********* ********** ***** ** **** ********** ****** ****** ****** ********** ****
  • G Groww:
    G Groww: ***** ****** ** ******** **********