Torf ve toprak arasındaki, Şebeke suyu ve içme suyu arasında ki fark?

Reception

Kıdemli Üye
Herkese iyi growlar kankalar benim merak ettiğim konu şu sadece torf kullanımıyla bitki yetiştirme mümkün müdür acaba? Ben şuan öyle yaptım 1haftadir gayet sağlıklı görünüyorlar en alta perlit koyup üzerine torf ve bitkimi ektim ama şöyle bir şey var ilk sulama dahil üsten ne verirsem saksı tabagindan aynen geri alıyorum suyu.Bunun sebebi sadece torf kullanmam mı acaba?
Bir diğer konuda ben içme suyu kullanıyorum direk damacana dan konuyu araştırdım biraz ama bunla ilgili bir şey bulamadım acaba yanlış mı yapıyorum kankalar ph ölçer yok bu arada. Şimdiden herkese teşekkürler dumaniniz bol olsun.

utopia

Üye
Torf kullanımı ile bitki yetiştirmek mümkün. Kısa cevabı bu.

Ama, her şeyde olduğu gibi torfta da kalite önemli. Piyasada standart satılan torfların büyük çoğunluğu beş para etmez. Çeşitli sıkıntıları var. Senin aldığın torfun sıkıntısı malzemenin suyu emmeyip aradaki boşluklardan aşağı doğru akıtması. Bitkin kaç haftalık, köklere zarar vermeden taşıyabilir misin bilmiyorum ama eğer ki bu zor geliyorsa ki risk tarafı da var dediğim gibi zarar da verebilirsin. Torfunun suyu emebilmesi için saksıyı suya daldır. Saksının yarısına kadar daldırsan yeterli olur. 5-10 dk kadar daldırırsan bir miktar suyu emer. Her seferinde bu işlemi yapmana gerek yok. Ondan sonra yüzeyden kurudukça sularsın. Ph seviyesi ise içme sularının genelinde yüksek. 7,8,9 civarında. Bu yüksek bir rakam. Birkaç içme suyu var 6 seviyesine yakın onları kullanabilirsin. Çobanpınar bunlardan biri. Şebeke suyunu da kullanabilirsin tabi, şahsen ben öyle yapıyorum. Suyu bir bidona vs doldur ve en az 2 gün beklet ki içindeki klor gazı uçşun. Ondan sonra rahatlıkla sulayabilirsin bitkilerini.

Reception

Kıdemli Üye
Öncelikle vakit ayırıp açıkladığın için teşekkürler bauhouse tan adım torfu Orta yollu birşey daha ucuzu daha pahalisida vardı.Bitkim daha ufak 1 haftalık hemen toprak yada iyi bı torf alabilirim onerebilecegin marka ve yer olursa ilk kez grow yapıyorum ama sayenizde hızlıca öğreniyorum.

utopia

Üye
Yetiştirme medyaları arasında torfu son sıralara koyarım ben genelde. Benim önceliğim cocopeat (hindistan cevizi kabuğu). Biobizz marka tavsiye ederim. Hatta biobizz marka gübreleri de tavsiye ederim. Bütçeni aşıyorsa, google aramasından kolaylıkla cocopeat satanlara ulaşabilirsin. Herhangi birini alman işini görecektir.

Reception

Kıdemli Üye
İnternet üzerinden alış veriş yapmadım yapmam da birebir bunları herhangi bir çiçekçi v.s bulabilirmiyim acaba?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • T Turco:
    hahahaha ***** * *** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** **** hahahaha*
  • T Turco:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
  • T Turco:
  • M merto1835:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
    **** **
    +1
  • T Turco:
    *** ***** hahahaha*
  • M merto1835:
    ** ******* *** hahahaha* ** ******* ******** ********** ***** ******* * **** *********
  • T Turco:
    * ****** ******* **** **
  • T Turco:
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
  • T Turco:
    * **** **** *** *** ****** ******** ***** ****** **** **
  • New Rookie New Rookie:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • New Rookie New Rookie:
    hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** *** ********** ***** ** **** ***** ******* ***** ***** ***** *** **** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T Turco:
    ****** ******** hahahaha*******
  • T Turco:
    ***** ***** ****** ***** ***** ***** ******** ********** *** ***** **** * ***** *
  • New Rookie New Rookie:
    New Rookie New Rookie: ****** ********* *******