Sinek sorunu

Shammy

Kıdemli Üye
Selam arkadaşlar 2 saksimda green house feeding bio line kullanıyorum. Kabinde küçük sinekler oluşmaya başlamıştı. Çok takmadım ama bugün sularken coconun üstünde küçük kurtçuklar gördüm. Buda sorun değil ama köklere bir zararı olur mu? Bu arada cocoda yapıyorum growu ve sinekler çok küçük minicik bide nasıl kızlarıma zarar vermeden kurtulabilirim...

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka o sineklere mantar sinegi diyorlar, ama aslinda mantarla ilgisi yok. Dikkat et coconun icine girerler ve bitkinin köklerini yerler, yani bitkiye zarari var. Ayrica lavalarinida coconun icine birakirlar, ve cok hizli ürerler. Neem azal kullanman gerek, yada akatrdan neem yagi al(tesbih agaci tohumu yagi) 1 lt ye 2 cay kasigi neem yagi 1 cay kasigi sivi sabun iyice karistir ve bitkiye ve özellikle topragin üzerine 3 gün ara ile en az 4 kere püskürt. Lavalarinida öldürmen gerek yoksa gene gelirler.

Shammy

Kıdemli Üye
Kanka o sineklere mantar sinegi diyorlar, ama aslinda mantarla ilgisi yok. Dikkat et coconun icine girerler ve bitkinin köklerini yerler, yani bitkiye zarari var. Ayrica lavalarinida coconun icine birakirlar, ve cok hizli ürerler. Neem azal kullanman gerek, yada akatrdan neem yagi al(tesbih agaci tohumu yagi) 1 lt ye 2 cay kasigi neem yagi 1 cay kasigi sivi sabun iyice karistir ve bitkiye ve özellikle topragin üzerine 3 gün ara ile en az 4 kere püskürt. Lavalarinida öldürmen gerek yoksa gene gelirler.
kanka larva bir sürü var nasıl oldurucem :S birde bio line kullanıyorum ve great white kullandım bu sabun felan oldurmesin onlarıda

Yesil888

Ordinaryüs
kanka larva bir sürü var nasıl oldurucem :S birde bio line kullanıyorum ve great white kullandım bu sabun felan oldurmesin onlarıda
Kanka sabunun hic bir zarari yok, ayrica neem azal veya nem yagi tamamen organik. Neem yagi zaralilarin hava ile baglantisini kesiyor ve ölmelerine sebep oluyor. neem yagi yumutalari yok etmez, bundan dolayi sana en az 4 kere uygula dedim. O sinekler 1 gün kuluclalama döneminden sonra lava oluyor, 1 günde yetiskin oluyor ve bir disi 200 kadar yumurta birakiyor ve 3. gün yetiskinler ölüyor. Yani sen ilk yazdigim gibi neem yagini uygularsan yeni lavalrda yetiskin olup yumurta birakmadan önce öldüreceksin. Ayni seyleri yasadim merak etme önerdigim senin kizlara hic bir zarar vermeyecek. Neem yagi bakterileri öldürmez, sadece sinekeleri, yaprak biti, trips gibi canli zaralilari öldürürür. Eger bu yazdiklarimin hic birisini uygulamak istemiyorsan, yikanmis deniz kumu al, saksinin üzerini 1 cm kadar kumla ört, ve disardaki sineklerin topraga girmesini, icerdekilerin disari cikmasini engellersin, bu sekilde de o sineklerden kurtulursun, ama sikinti bir daha o kumu topraktan tam temizleyemezsin, kumun zarari olmaz ama kafana takilir durur.

Son düzenleme:

Shammy

Kıdemli Üye
Kanka sabunun hic bir zarari yok, ayrica neem azal veya nem yagi tamamen organik. Neem yagi zaralilarin hava ile baglantisini kesiyor ve ölmelerine sebep oluyor. neem yagi yumutalari yok etmez, bundan dolayi sana en az 4 kere uygula dedim. O sinekler 1 gün kuluclalama döneminden sonra lava oluyor, 1 günde yetiskin oluyor ve bir disi 200 kadar yumurta birakiyor ve 3. gün yetiskinler ölüyor. Yani sen ilk yazdigim gibi neem yagini uygularsan yeni lavalrda yetiskin olup yumurta birakmadan önce öldüreceksin. Ayni seyleri yasadim merak etme önerdigim senin kizlara hic bir zarar vermeyecek. Neem yagi bakterileri öldürmez, sadece sinekeleri, yaprak biti, trips gibi canli zaralilari öldürürür. Eger bu yazdiklarimin hic birisini uygulamak istemiyorsan, yikanmis deniz kumu al, saksinin üzerini 1 cm kadar kumla ört, ve disardaki sineklerin topraga girmesini, icerdekilerin disari cikmasini engellersin, bu sekilde de o sineklerden kurtulursun, ama sikinti bir daha o kumu topraktan tam temizleyemezsin, kumun zarari olmaz ama kafana takilir durur.
Hidrojen peroksit te var elimde aslında kanka ama o kokte yüzeyde ne varsa götürüyor. Hidrojen peroksit kullandıktan sonra tekrar great white kullansam tutar mı ki?

Shammy

Kıdemli Üye
Hidrojen peroksiti bilmiyorum kanka, bu konuda yardimci olamam.
Kanka verdiğin ölçüleri 500 ml göre ayarladım. Cocoda yapıyorum üzerine bol bol püskürtüm toprağın şimdi 3 gün sonra mı uygulayacağım tekrar? Someklerede biraz geldi ama inşallah sıkıntı olmaz içerken:)

Yesil888

Ordinaryüs
Evet kanka, 3 gün sonra tekrar.Sömeklere bir zarari olmaz ama belki az da olsa neem yaginin kokusu kalabilir üzerinde, ayni seyleri yasadim, hasattan sonra benim sömeklerde neem kokusu yoktu.Eger seninde hasat 3 hafta kadar varsa neem kokusu ucar kalmaz sömeklerin üzerinde diye düsünüyorum.

Shammy

Kıdemli Üye
Evet kanka, 3 gün sonra tekrar.Sömeklere bir zarari olmaz ama belki az da olsa neem yaginin kokusu kalabilir üzerinde, ayni seyleri yasadim, hasattan sonra benim sömeklerde neem kokusu yoktu.Eger seninde hasat 3 hafta kadar varsa neem kokusu ucar kalmaz sömeklerin üzerinde diye düsünüyorum.
Kanka Coco da yapıyorum ya sabah akşam suluyorum. Coconun üstünü günde bir kere yapayım mı neemin etkisi düşmesin?

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka bende cocoda yapiyorum, merak etme sikinti olmaz. Zaten 1 kere siktin, ciddi sekilde sineklerde azama olmus olmali. Simdi coconun icindeki yumurtalardan cikacak sinekleri öldürmelisin. Hayir kanka neem etkisi 5-7 gün etkisi azalarak devam eder, abartma kanka. 3 günde bir yeter. Ben her gün hic sikmadim, nasil olur bilmiyorum.Ben sana 4 kere sikmani tavsiye ettim ama takip et, belki 3. uygulamadan sonra sinek kalmiyabilir, o zaman neem sikmaya devam etme.

Shammy

Kıdemli Üye
Kanka bende cocoda yapiyorum, merak etme sikinti olmaz. Zaten 1 kere siktin, ciddi sekilde sineklerde azama olmus olmali. Simdi coconun icindeki yumurtalardan cikacak sinekleri öldürmelisin. Hayir kanka neem etkisi 5-7 gün etkisi azalarak devam eder, abartma kanka. 3 günde bir yeter. Ben her gün hic sikmadim, nasil olur bilmiyorum.Ben sana 4 kere sikmani tavsiye ettim ama takip et, belki 3. uygulamadan sonra sinek kalmiyabilir, o zaman neem sikmaya devam etme.
Çok teşekkürler kanka aynen öyle oldu azaldı bugün saksının üstünde boşluk vardı Coco ekledim biraz onun üstüne de sıktım hiç kalmadı gibi.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    **** ********* hahahaha* ***** ******* *** ********* ***** ** ** *****
  • NewGardener NewGardener:
    * ** ** ********** ***** *** ***** *** ********* ****** ***** hahahaha** *** *** ********* *** *****
  • lavrens lavrens:
    ***** ***** *** ****** *** *** ** ******* ******** ******* ******* ****** hahahaha ********* ****** ***** hahahaha** *** *** ********* *** *****
    hahahaha*** ***** ******** **** ****** *****
    ***** ***** *** ****** *** *** ** ******* ******** ******* ******* ****** ******** *** ****** ******** ****** ***** ********* ***** ***** ********** *** ******* hahahaha** ***** *** ********* hahahaha ********* **** ***** ** ***** **** *******
    +1
    hahahaha*** ***** ******** **** ** ******* ***** **** ** **
    +1
    *** ****** ******* **** ******* ***** **** ** **
  • lavrens lavrens:
    ***** ******* *** ****** ******** ****** ***** ********* ***** ***** ********** *** ******* hahahaha** ***** *** ********* hahahaha ********* **** ***** ** ***** **** *******
  • lavrens lavrens:
    **** * ******** ******* hahahaha* ******* **
    **** ********* hahahaha* ***** ******* *** ********* ***** ** ** *****
    **** * ******** ******* hahahaha* ******* ** *** **** ********** ****** ******* ******* ***** *** ** ****
  • lavrens lavrens:
  • lavrens lavrens:
  • M Mpt77:
  • T Tropikal.MR:
  • A active661:
    ********* ****** *** ******* hahahaha*******
  • A active661:
    ****** ** ****** hahahaha*
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha *****
    ***** ** hahahaha