Piyasada Bulamayacağınız Bir Işıklandırma Sistemi Kendiniz Yapın

husyn

Doktor
Merhaba higthead,
Az önce bir açtığım konumu kapattınız, nedenini belirttiniz elbette üyelerde birisinin sıkıntı çekebileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Lakin ben çesitli konularda değişik devreler ve mekanizmalar hazırlamış biriyim. Beyen etiğim konuya gelirsek gerekli, açıklama yaptığım herşeyi üreticinin resmi beyanlarına bakarak yapılmıştır. Sonra paylaşim yaptığım yani ürünlerin linkini türkiye genelinde bir çok konuda aydınlatma yapan güvenilir bir toptancı sitesidir. Genelde çok açıkladığımı söylüyorlar daha net kısa yap diyorlar, ama hep kısa tutmuşumdur, konnuların içeriği daha uzun ve bir çok farklı terimler olurdu. Eğer isterseniz size tam içerikli değerlerini paylaşa bilirim, veya siz ürünlerin üretici sayfalarından bakabilirsiniz.

higthead

Jolly Green
Merhaba higthead,
Az önce bir açtığım konumu kapattınız, nedenini belirttiniz elbette üyelerde birisinin sıkıntı çekebileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Lakin ben çesitli konularda değişik devreler ve mekanizmalar hazırlamış biriyim. Beyen etiğim konuya gelirsek gerekli, açıklama yaptığım herşeyi üreticinin resmi beyanlarına bakarak yapılmıştır. Sonra paylaşim yaptığım yani ürünlerin linkini türkiye genelinde bir çok konuda aydınlatma yapan güvenilir bir toptancı sitesidir. Genelde çok açıkladığımı söylüyorlar daha net kısa yap diyorlar, ama hep kısa tutmuşumdur, konnuların içeği daha uzun ve bir çok farklı terimler olurdu. Eğer isterseniz size tam içerikli değerlerini paylaşa bilirim, veya siz ürünlerin üretici sayfalarından bakabilirsiniz.

Güzel Dostum estağfurullah senin bilgine tecrübelerine veya firmaların teknik verilerine denilen birşey yok. Burda sadece anlatılmak istenen önce deneyin kullanın oluyormu olmuyormu? Verilere bakılıcak olursak evet olur ama sende bilirsinki ürün çalışmalarında denenir bakılır test edilir ondan sonra piyasaya sürülür. Burda ürünü piyasaya sürücez diye demiyorum sadece 3 olay var : deniyelim görelim önerelim.

Sen işin ehlisindir hertürlü sonuca ulaşırsın ama bu konuyu okuyacak yeni arkadaşlar daha öncedende yaşadığımız için forumda balıklama atlıyacaklar yarım yamalak yapmaya çalışıcaklar vsvsvsvs zincirleme bir sürü şey. Neyse şahsi anlamadığın için teşekkür ediyorum.

husyn

Doktor
Güzel Dostum estağfurullah senin bilgine tecrübelerine veya firmaların teknik verilerine denilen birşey yok. Burda sadece anlatılmak istenen önce deneyin kullanın oluyormu olmuyormu? Verilere bakılıcak olursak evet olur ama sende bilirsinki ürün çalışmalarında denenir bakılır test edilir ondan sonra piyasaya sürülür. Burda ürünü piyasaya sürücez diye demiyorum sadece 3 olay var : deniyelim görelim önerelim.

Sen işin ehlisindir hertürlü sonuca ulaşırsın ama bu konuyu okuyacak yeni arkadaşlar daha öncedende yaşadığımız için forumda balıklama atlıyacaklar yarım yamalak yapmaya çalışıcaklar vsvsvsvs zincirleme bir sürü şey. Neyse şahsi anlamadığın için teşekkür ediyorum.
Sizin söylediklerinizi anlıyorum ve hakda veriyorum. Ben çesitli ürünler kullanmış biriyim aldığım bütün ürünleri her zaman satıcının beyan ettiği kodu üretici firmada değerlerine bakmışımdır, ışık konusunda kontrolunu yapabileceğin 2000 lümene kadar ölçüm yaptığım ve lüx değerinide telefonundan yapabiliyorum demek istediğim değerler azçok aynı oluyor. Bu paylaştığım ürünlerde aslında orda önemli olan led, besleme yani driverler hiç önemlideğil sorun çıkarma açısından yani balantıları yapacak olan kişi ters bağlasa bile sadece çalışmaz diğer türlü bağlar sonunda. Bir kısım arkadaş satılan sistemleri çok pahalı olduğu için alamıyor, daha farklı ürünlere bakıyor, bazıları bendede var onların değerlerinide biliyorum bazılarını tavsiye etmem bile. Paylaşımını yaptığım sistemi incelemişseniz eğer 620-660nm dalga boyuda var hemde fazlasıyla, Sistem fazlada enerji arcamıyor, bunun sebebi dağınıt şekilde değilde toplu bir şekilde olduğu için. Demek istediğim paylaştığım ürünlerdeki değerler güzel.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 899

Guest
Sizin söylediklerinizi anlıyorum ve hakda veriyorum. Ben çesitli ürünler kullanmış biriyim aldığım bütün ürünleri her zaman satıcının beyan ettiği kodu üretici firmada değerlerine bakmışımdır, ışık konusunda kontrolunu yapabileceğin 2000 lümene kadar ölçüm yaptığım ve lüx değerinide telefonundan yapabiliyorum demek istediğim değerler azçok aynı oluyor. Bu paylaştığım ürünlerde aslında orda önemli olan led, besleme yani driverler hiç önemlideğil sorun çıkarma açısından yani balantıları yapacak olan kişi ters bağlasa bile sadece çalışmaz diğer türlü bağlar sonunda. Bir kısım arkadaş satılan sistemleri çok pahalı olduğu için alamıyor, daha farklı ürünlere bakıyor, bazıları bendede var onların değerlerinide biliyorum bazılarını tavsiye etmem bile. Paylaşımını yaptığım sistemi incelemişseniz eğer 620-660nm dalga boyuda var hemde fazlasıyla, Sistem fazlada enerji arcamıyor, bunun sebebi dağınıt şekilde değilde toplu bir şekilde olduğu için. Demek istediğim paylaştığım ürünlerdeki değerler güzel.

Ellerine sağlık hüseyin gerçekten güzel ve özellikle aylardır benim de üzerinde düşündüğüm, araştırmalar yaptığım ve zaman zaman içinden çıkamadığım bir konuda çalışma yapmışsın. Higtheadın demek istediğini şöyle anlatıyım; değerler doğrudur onların aksini zaten kimse iddaa edemez.

Örnek vereyim sana; bitkileri ppfd üzerine besleyecek olursak; 450nm royal blue 1k lux e karşılık 115 ölçülüyor.

Kabataslak bir matematikle;
seedling aşamasında bitkiye SADECE 2608 LUMEN 450 nm royal blue ışık sağlıyarak kağıt üzerindeki 300ppfd değerini yakalıyoruz.
veya bloom aşamasında bitkiye SADECE 13012 LUMEN 660 nm deep red ile 1000 ppfd değerini yakalıyoruz.

Fakat bu işin matematik kısmı. Bitki 1000 ppfd istiyor diye al sana 1000 ppfd diyemiyoruz; denemeye çalışıldı ve sonuç hesabın aksine hüsran oldu.

Senin bahsettiğin güzel bir konu, yanlız bunu arkadaşların dediği gibi tecrübe edip detaylı paylaşırsan bilginin değeri olur. Onun haricinde bu kadar kasmadan, cob led ile de bu ppfd değerlerini yakalamak zor değil..

Bu bahsettiğin ışıkları birkaç ay önce bende baktım, hatta samsung un da pcb leri var o sitede cree ye alternatif olarak, onlar da epey kullanışlı. Eğer imkanın varsa böyle bir ışık sistemini fiziksel olarak hazırlayıp görsellerini detaylı paylaşırsan eminimki pek çok kişinin faydalanacağından eminim.

Yolun doğru fakat fazla iddaalı..

Gelelim marka ürünlerin fahiş fiyatlarına. Aslında mars olsun spider farmer olsun ne ışık olursa olsun PAHALI DEĞİL.

BİZE pahalı.. Neden ? 150€ ya kadar yurt dışından gelen ürünlere %30 vergi konuluyor. 150€ - 1500€ üzerine ekstra vergiler ekleniyor. Üstüne beyannameler bildirimler vs..

Yani yurt dışında 720w ışığı 400~ dolar bandında satın alabiliyorken ki bu da 8bin lira dan daha aşağı bir fiyat; bu ürün satıcıya ekstra tüm vergiler de eklenince 14.000~15.000TL'ye mal oluyor. Bu adamlar da aldığı paraya satacek değiller.. Üzerine %20~%50 arası kâr koyup satıyorlar.. Ürün oluyor 20.000TL ...

husyn

Doktor
Ellerine sağlık hüseyin gerçekten güzel ve özellikle aylardır benim de üzerinde düşündüğüm, araştırmalar yaptığım ve zaman zaman içinden çıkamadığım bir konuda çalışma yapmışsın. Higtheadın demek istediğini şöyle anlatıyım; değerler doğrudur onların aksini zaten kimse iddaa edemez.

Örnek vereyim sana; bitkileri ppfd üzerine besleyecek olursak; 450nm royal blue 1k lux e karşılık 115 ölçülüyor.

Kabataslak bir matematikle;
seedling aşamasında bitkiye SADECE 2608 LUMEN 450 nm royal blue ışık sağlıyarak kağıt üzerindeki 300ppfd değerini yakalıyoruz.
veya bloom aşamasında bitkiye SADECE 13012 LUMEN 660 nm deep red ile 1000 ppfd değerini yakalıyoruz.

Fakat bu işin matematik kısmı. Bitki 1000 ppfd istiyor diye al sana 1000 ppfd diyemiyoruz; denemeye çalışıldı ve sonuç hesabın aksine hüsran oldu.

Senin bahsettiğin güzel bir konu, yanlız bunu arkadaşların dediği gibi tecrübe edip detaylı paylaşırsan bilginin değeri olur. Onun haricinde bu kadar kasmadan, cob led ile de bu ppfd değerlerini yakalamak zor değil..

Bu bahsettiğin ışıkları birkaç ay önce bende baktım, hatta samsung un da pcb leri var o sitede cree ye alternatif olarak, onlar da epey kullanışlı. Eğer imkanın varsa böyle bir ışık sistemini fiziksel olarak hazırlayıp görsellerini detaylı paylaşırsan eminimki pek çok kişinin faydalanacağından eminim.

Yolun doğru fakat fazla iddaalı..

Gelelim marka ürünlerin fahiş fiyatlarına. Aslında mars olsun spider farmer olsun ne ışık olursa olsun PAHALI DEĞİL.

BİZE pahalı.. Neden ? 150€ ya kadar yurt dışından gelen ürünlere %30 vergi konuluyor. 150€ - 1500€ üzerine ekstra vergiler ekleniyor. Üstüne beyannameler bildirimler vs..

Yani yurt dışında 720w ışığı 400~ dolar bandında satın alabiliyorken ki bu da 8bin lira dan daha aşağı bir fiyat; bu ürün satıcıya ekstra tüm vergiler de eklenince 14.000~15.000TL'ye mal oluyor. Bu adamlar da aldığı paraya satacek değiller.. Üzerine %20~%50 arası kâr koyup satıyorlar.. Ürün oluyor 20.000TL ...
Güzel oldu senin gibi bir arkadaşı uzun zamandır bekliyordum muhapbet için. Dediklerine katılıyorum, 3 temel renk vardır, mavi - yeşil - kırmızı bu renkler saf olduğunda foton yoğunluğu daha fazla çıkıyor evet, ama foton sıçramaları kısa kalıyor. O yüzden butarz ışıklar sistemde varsa bitkiye yakın tutulmalıdır. Onları nm olarak belirtilir, kelvin değerindekilerin karışık nm dağılıyor ve daha az olsada foton sıçramaları biraz daha uzun oluyor. Samsung yaptığı PCB tasarımlarında bitki için 4000K ve azmiktarda 660nm kullanıyor, bazı firmalarda gene 4000K civarlarında ve azmiktarda 660nm kulananıyorlar, yani seralara üretim yapan led üretici firmaların değerleri bu şekilde genelde. Ben ne yaptım 6500K 24 adet neden çünkü mavi ışık yoğunluğu bunda fazla diğer renkler daha az, 3000K 12 adet bundada kırmızı daha fazla diğer renkler daha az, 660nm 12 adet bu zaten tekren ve sistemde çok fazla aslında, ama bitki fazla foton yoğunluğu olsada kullana bildiğini kullanıyor zaten. Bu paylaştığım ürünlerin iç birini ben imal etmedim zaten piyasada satılan sistemler onları yapanlar bizim gibi alıyor montajını yapıyor falan filan işte, Cree firmasıda öğle yan ürünler azırlayan bir yer gelmedi baya kapsamlı içeriği var beyanlarıda çok ayrıntılı. Konuşalım daha

husyn

Doktor
Şimdi arkadaşlar ben mesleğim icabı bu tarz sistelerde çok gezinirim daha önce led montajı yapılmış PCB yoktu yani butarz güçlü led (Cree 3535 Xte). Ben ürünü gördüm inceledim değerleri güzel bir led ve PCB montajıda yapılı olduğu için bizim gibi ışık sistemi arayışta olan arkadaşlarda görsündiye görseli ile azırladım. Şimdi burda iki ürün önemli biri led değerleri, ikincisi led beslemesi, led driverlere gelirsek benim eklediklerim bulduğum en uygun olanlar ve bu fiyatta başka modeller yok zaten, diğerleride 1200tl üstündeler. Daha farklı yöntemlede hazırlardım birazda sizin bu konulardan anlamanız lazım yapamazsınız diye, o yüzdende iki driver paylaştım zaten, diğer türlü yani (adaptör+akım kontrol kartı+volt ve amper ölçer ekranı) bu şekilde gene uyguna gelirdi. Gelelim belirttiğim driverlere, burda önemli olana ledin voltajı 2,5 ile 3,5 voltta çalışıyorlar, 700mA olan 120-160V aralığında çalışıyormuş, 350mA olan 90-180 volt arasında çelışıyormuş, peki benim belittiğim sistemde 48 led var bunların hepsi birbirlerine seri bağlı yani 48x3=144 volt ortalama, 700mA olan 45ledlik burda bizim 3 led fazlamız var ama driver 160volt x 0,7amper = 112watt yapar budeğer 48lede dağılacak yani her bir ledin gücü 2,3watt olacak. Peki bu şekilde driver yanmazmı arkadaşım driverin özelliği volt ve amperi kontrol etmektir sadece o oranlarda çalışır sistem fazlasını çekemez, adaptör olsaydı ya ledler yanardı yada adaptör.

Son düzenleme:

Trefalgar

Kıdemli Üye
Şimdi arkadaşlar ben mesleğim icabı bu tarz sistelerde çok gezinirim daha önce led montajı yapılmış PCB yoktu yani butarz güçlü led (Cree 3535 Xte). Ben ürünü gördüm inceledim değerleri güzel bir led ve PCB montajıda yapılı olduğu için bizim gibi ışık sistemi arayışta olan arkadaşlarda görsündiye görseli ile azırladım. Şimdi burda iki ürün önemli biri led değerleri, ikincisi led beslemesi, led driverlere gelirsek benim eklediklerim bulduğum en uygun olanlar ve bu fiyatta başka modeller yok zaten, diğerleride 1200tl üstündeler. Daha farklı yöntemlede hazırlardım birazda sizin bu konulardan anlamanız lazım yapamazsınız diye, o yüzdende iki driver paylaştım zaten, diğer türlü yani (adaptör+akım kontrol kartı+volt ve amper ölçer ekranı) bu şekilde gene uyguna gelirdi. Gelelim belirttiğim driverlere, burda önemli olana ledin voltajı 2,5 ile 3,5 voltta çalışıyorlar, 700mA olan 120-160V aralığında çalışıyormuş, 350mA olan 90-180 volt arasında çelışıyormuş, peki benim belittiğim sistemde 48 led var bunların hepsi birbirlerine seri bağlı yani 48x3=144 volt ortalama, 700mA olan 45ledlik burda bizim 3 led fazlamız var ama driver 160volt x 0,7amper = 112watt yapar budeğer 48lede dağılacak yani her bir ledin gücü 2,3watt olacak. Peki bu şekilde driver yanmazmı arkadaşım driverin özelliği volt ve amperi kontrol etmektir sadece o oranlarda çalışır sistem fazlasını çekemez, adaptör olsaydı ya ledler yanardı yada adaptör.
Kral kafam güzel yaziklarini okuyorum anlamazsam bile hoşuna gidiyor.

Aşırı teknik bilgi içeren ve büyük ihtimalle de teorik olarak doğruluk payı yüksek olan bir tez üstat.
Öncelikle bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
Malum elektrik fiyat artışlarından sonra 300w full spectrum cob led'i bırakıp daha az fatura harcayan torch led sisteme geçme yolunda bir kardeşin olarak, bazı sorularım olacak mazur görürsen.

Daha at gözlüğü bir yaklaşımla Örneğin;
öncelik ile tek bitki için kurulacak dört adetten oluşan tekli sistem için konuşuyorum;
bu sistem totalde 112w olarak söylemişsin umarım doğru anlamışımdır.
- bu sistemi ortalama kaç w cob led ile aynı performansta tutabiliriz?
- diyelim ki x watt cob led ile bu sistem aynı performanstadır sonucunu bulduk, bu iki sistem arasındaki aylık elektrik fatura farkı ortalama yüzde kaç fark yaratır ve grow performansındaki artış veya azalış oranları nelerdir gibi sorular var kafamda.

eğer bu bilgileri paylaşırsan çok sevinirim.

takipteyim, emeğin için teşekkürler.

husyn

Doktor
Aşırı teknik bilgi içeren ve büyük ihtimalle de teorik olarak doğruluk payı yüksek olan bir tez üstat.
Öncelikle bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
Malum elektrik fiyat artışlarından sonra 300w full spectrum cob led'i bırakıp daha az fatura harcayan torch led sisteme geçme yolunda bir kardeşin olarak, bazı sorularım olacak mazur görürsen.

Daha at gözlüğü bir yaklaşımla Örneğin;
öncelik ile tek bitki için kurulacak dört adetten oluşan tekli sistem için konuşuyorum;
bu sistem totalde 112w olarak söylemişsin umarım doğru anlamışımdır.
- bu sistemi ortalama kaç w cob led ile aynı performansta tutabiliriz?
- diyelim ki x watt cob led ile bu sistem aynı performanstadır sonucunu bulduk, bu iki sistem arasındaki aylık elektrik fatura farkı ortalama yüzde kaç fark yaratır ve grow performansındaki artış veya azalış oranları nelerdir gibi sorular var kafamda.

eğer bu bilgileri paylaşırsan çok sevinirim.

takipteyim, emeğin için teşekkürler.
Merhaba, 700mA de evet 120w gibi, şimdi cob led derken 50w ful spektrumu yani kırmızı ve mavi nm değerlerinde olan, onun 950lümen değerinde ikitanesi 12000lüx gibidir 20cm bitki ışık mesafesinde yani 20cm den 1000-1100umol/s/m2 değerleri çıkacaktır. 4 cob lede eşit olabilir, ama buledler 4w lık 3w ayarlayınca rakamlar daha çok değişecektir. Simdi bu yaptığım sistemde PCB lerin araları açık açmamın sebebi spektrumlar bitki geneline daha iyi dağısındiye, elektrik faturasını hesaplıyamam, birde birki gelisimi sırasında kullanılsın diye 350mA driveri ekledim o 65w çiçek için 150w ayarlamaya çalıştım ama driver bulamadım buldumda 1500tl hiç gereği yok yani. Bak birazdan buraya ayarlana bilir bir güç kaynağı ekliyeceğim eğer onu yapa bilirsen istediğin gibi oynarsın ışıkla.

Merhaba, 700mA de evet 120w gibi, şimdi cob led derken 50w ful spektrumu yani kırmızı ve mavi nm değerlerinde olan, onun 950lümen değerinde ikitanesi 12000lüx gibidir 20cm bitki ışık mesafesinde yani 20cm den 1000-1100umol/s/m2 değerleri çıkacaktır. 4 cob lede eşit olabilir, ama buledler 4w lık 3w ayarlayınca rakamlar daha çok değişecektir. Simdi bu yaptığım sistemde PCB lerin araları açık açmamın sebebi spektrumlar bitki geneline daha iyi dağısındiye, elektrik faturasını hesaplıyamam, birde birki gelisimi sırasında kullanılsın diye 350mA driveri ekledim o 65w çiçek için 150w ayarlamaya çalıştım ama driver bulamadım buldumda 1500tl hiç gereği yok yani. Bak birazdan buraya ayarlana bilir bir güç kaynağı ekliyeceğim eğer onu yapa bilirsen istediğin gibi oynarsın ışıkla.
cevap için teşekkürler. anladığım kadarıyla 200-250w cob led sistemine kafa tutar şekilde bir dizayn söz konusu.
ben 2 adet beyaz 2 adet gün ışığı totalde 4x50w torch led sistemi kurmaya karar vermişken bu sistem daha cazip gelmeye başladı.
eğer ısınma problemi olmazsa tasarladığınız sistem torch led sisteminden kat kat performanslı gözüküyor teoride.
fanlar ile uğraşmak istemiyorum çünkü çok fazla ses çıkartıyorlar.

güncellemelerin için takipte kalıyorum hocam merakla.
iyi günler dilerim.

Ü

Üye silindi 899

Guest
Bu sistemin cob led den daha faydalı olabileceğini düşünmüyorum, keza özellikle yuxinou cob ledler oldukça güzel ve iş görür. Bunun handikapı kanopi üzerine tek noktadan değilde, dağıtılmış şekilde yayılmasıdır. Cob led de merkezde güzel ppfd yakalayabiliyorken, bu sistemle kanopinin genelinde güzel bir değer yakalaman mümkün. Bir de cob led 50w tek noktadan çıktığı için fazla sıcaklık yayacaktır, bu şekilde bir kurulumla hem ortam ısısı hem bitkiye gelen ısı da ona göre düşük olacaktır..

husyn

Doktor
Bu hazırladığım güç kaynağı ile 2 tane yaptığımız ışık sistemi bağlaya bilirsiniz. 3 bitki rahatlıkla bakılır. Bu güç kaynağı ömürlük olacaktır.

Ürünler;

Powerlux 24V 14,5A 350W Smps Adaptör​

1675863207048.png
Ürün linki;

DC DC 12V-90V Voltaj Yükseltici 40A 1800W Kurulu Soğutmalı Fanlı​

1675863269883.png
Ürün linki;

Dijital Dual Voltmetre Ampermetre Volt Akım Ölçer DC 0-100V 10A​

1675863402764.png
Ürün linki;

devre şeması;
1675863035173.png

Şimdi size ürünleri anlatayım;

Adaptör 350w olmakta ama bunu 300w kullanılmalı ömürlük olması için, 300w iki tane hazırladığımız ışık sistemi bağlana bilir. Eğer 4 tane bağlanmak istenirse aynısından bir tane daha eklene bilir. Seri yada paralel bağlantı farketmek. Yok ben 1 sistem yapmak istiyorum denilirse 200w olanından alınır 30tl sadece fark eder ben en uygunu ve idealini ekledim.

Valtaj ve amper ayarlama kartı bu kart piyasadaki en üst değerlerdeki devredir, 1800w gücünde olmasına rağmen 1500w en son kullanılır, bu akım kontrol kartından başka kart bizim için uygundeğil illemede bu. Bağlantı yaptığınızda üzerinde zaten nereye ne bağlıyacağınız yazıyor, bu kartla hem voltajı hemde amperi kontrol ediyoruz. Gene bu karta istediğiniz kadar sistem bağlıya bilirsiniz, sadece eklediğiniz sistemin amperini arttıraçaksınız, voltumuz her zaman sabit kalacak 70volta ayarlanacak, amper değiştirilerek ışık şiddeti kontrol edilecek, bu kartın herhangi bir yerinden elektrik çarpmaz çallışırkende elliye bilirsiniz, bu kartın özelliklerini buraya yazmakla olmaz ürün ekranından giriş ve çıkış değerlerini bilmeniz yeterlidir.

Gösterge bu bize voltajımızı ve amperimizi gösterecek, voltajımız sabit 70v olduğundan ekran 10A kadar ölçebiliyor yani 700w geğerini bize göstere bilir. Yani 4 sistem bağlasanız 600w yapar bizim max kullanmamız.

Mesela devreği kurarken bazı yerleri ters bağlamıssınız ne olacak çalışmayacak taki soğru şekilde bağlayana kadar, ama devreğide lehim uçlarının iletken metelle temes ettirmemek gerek.

hazırladığım ışık sistemi seri bağlantı şeklinde gösterilmiştir. Bu güç kanağını kullana bilmemiz için 4 PCB den 2 sini paralel 2 sini seri bağlamamız gerek.

Anlamadığınız neresi olursa ben musahit olunca size görsel olarak belirtirim, yardımcı olurum.

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Bu sistemin cob led den daha faydalı olabileceğini düşünmüyorum, keza özellikle yuxinou cob ledler oldukça güzel ve iş görür. Bunun handikapı kanopi üzerine tek noktadan değilde, dağıtılmış şekilde yayılmasıdır. Cob led de merkezde güzel ppfd yakalayabiliyorken, bu sistemle kanopinin genelinde güzel bir değer yakalaman mümkün. Bir de cob led 50w tek noktadan çıktığı için fazla sıcaklık yayacaktır, bu şekilde bir kurulumla hem ortam ısısı hem bitkiye gelen ısı da ona göre düşük olacaktır..
Merhaba, 50w cob led 72 diyot diziliminde oluşur yaklaşık her diyot 0,7w değerindedir. Cob ledleri kötülemem bencede güzeller bendede var biliyorum. Ama iş bitki büyütmeye gelince önemli olan fotonlardır yani radyasyon, fotonlar sayesinde bitki enerji depolar ve bununla besin üretir. Ben her hangi bir sistemi kötülemem, bitki için PPF değerine bakılır bu değer bize foton yoğunluğunu verir ve o gördüğün sistemde bundan baya var.

husyn

Doktor
Sistemde görüldüğü gibi 48 led var. Pıyasada satılan sistemdeki ledleden kaçtane yaptığını hiç hesapladınızmı. En çok kullanılan diyor 0,2w bundan 5 led 1w yapar, yani bu sistemi 3w ayarladık mı 720led demek.

husyn

Doktor
Bakın bu ürününde PCB ye lehimini montajını yapmışlar bu diyotda benim çok hoşuma gidiyor, bu diyottan bende var biliyorum Samsungun güzel diyotlarından biri

Bununda bir modelini yapmıştım, 9 PCB bağlamıştım 54 led toplamda, 30cm x 16,5cm ölçüleri
1675868905556.png

Merhaba, 50w cob led 72 diyot diziliminde oluşur yaklaşık her diyot 0,7w değerindedir. Cob ledleri kötülemem bencede güzeller bendede var biliyorum. Ama iş bitki büyütmeye gelince önemli olan fotonlardır yani radyasyon, fotonlar sayesinde bitki enerji depolar ve bununla besin üretir. Ben her hangi bir sistemi kötülemem, bitki için PPF değerine bakılır bu değer bize foton yoğunluğunu verir ve o gördüğün sistemde bundan baya var.
o halde buradaki asıl soru bir kök bitki için minimum/ideal PPF değerini bilmek olacaktır. Bu bilgiye hakim iseniz aydınlatabilir misiniz?

husyn

Doktor
o halde buradaki asıl soru bir kök bitki için minimum/ideal PPF değerini bilmek olacaktır. Bu bilgiye hakim iseniz aydınlatabilir misiniz?
Bak şimdi PPF demek umol/s bu 1 saniyede diyotumuzdan fırlayan foton değeridir, mesela 1w diyortan 2,4umol/s sen onu 2,4 foton sanma umol değeri 10+demek yani baya bir foton fırlıyor, bu fotonlar ne kadar enerji yüklü ise o kadarda yol kat edebiliyorlar, fotonlar salınım şekilde oluşuyor bu salınımada dalga boyu deniliyor biz bunların çoğunu görmez ve farkekmez iz bizim gördüğümüze renk diyoruz bu dalgalanmayıda nm olarak belirtiyoruz mikron değerindedir. biz bir noktadan ışık ölçümü yapınca buda lümen veya lüx değeri bize 1m2 içindeki umol/s/m2 değerini veriyor. Ama ledin bir ışık açısı vardır. genelde 120derece belirtiyorlar aslında 180derecedeki lümen değerini veriyorlar yani o açıdaki toplam değerini ışık şiddetini en fazla diyota tam dikken ölçersin yanlara doğru şiddet yani değeri düşüyor. gibi
1000-2000umol/s/m2 değerleridir genelde 1200umol/s/m2 ideal olduğu bilinir

soruna asıl cevabı vermemişim, 150umol/s olarak biliyorum bu değer 1200umol/s/m2 denk gelmeli
anladım hocam. net cevapları kendim bulmaya çalışıyorum nokta atışı bulamadım hiçbir zaman.
50w torch ortalama 5000 Lümenden 3x beyaz 3x de sarı kullanarak 6x torch ile yeni bir grow a başlamayı düşünüyordum
20000-30000 lümen değerlerinde bir başlangıç güzel olur diye tahmin ediyorum.

fakat bakacak olursak üç aşağı beş yukarı maliyet sizin kurduğunuz bu sistemle aynı olacak.

aslında asıl kafamdaki soru 150w cob led mi daha fazla fatura yazar 150w torch mu şeklinde ama hiç bir detaylı bilgi bulamadım maalesef.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    Bandaleros Bandaleros: ******** ** ******** ******* ** *** ***** ******** ****