Nem dengesi sorunu

Ali G Haze

Yeni üye
Merhabalar,

Tohumlarım gelmek üzere sistemim hazır kızlarımı bekliyor.Tek halledemediğim nokta ise şu sistem tam olarak çalışınca sıcaklık 25-26 ve nem %60 seviyesinde oluyor ortalama,resmen altın oranı buluyor fakat ışık kapalı olunca(nem makinesini de eş zamanlı kapatıyorum)sıcaklık 15 civarı ve nem 70-80 civarı oluyor ki bu ciddi bir problem gibi gözüküyor.Bir tane fazladan zaman ayarlı priz aldım.Işık kapalıyken o da bir ısıtıcı çalıştırsın diyorum hem nem oranı da düşer belli oranda fakat en kullanışlı ısıtma sistemi nasıl olur onu danışmak istedim.Rezisdanslı mı yoksa hava üfleyen mi?Nem makinası açıkken içerde ki nemden etkilenip tehlikeli bir durum yaratır mı?(tüm prizler dışarda)
Ve son olarak slh auto ve granddady purple auto genetiği yetiştireceğim 2 saksı toplamda ve 25er litre saksım var çok mu abartlı olmuş dersiniz?
Şimdiden teşekkürler:)

Ali G Haze

Yeni üye
Cvp: Nem dengesi sorunu

kizlarsaglam' Alıntı:
Bir şey olmaz dostum. Bitki arsız zaten her türlü yetişir.

Arsız deyip geçmemek lazım dostum auto genetikler daha hassas oluyormuş çok denk geldim bu bilgiye ve ısı neyse de 70-80 nem boru değil :(

Gimmedatsugar

Yeni üye
Havalandırma durumu nasıl? Giriş çıkış olarak sağlam bir havalandırma olması gerekir. %60 25 derecede altınoran değil maalesef. Çiçeklenme döneminde %40larda olması lazım. Bence riske girme bir dehumidifier al.

Ali G Haze

Yeni üye

Gimmedatsugar' Alıntı:
Havalandırma durumu nasıl? Giriş çıkış olarak sağlam bir havalandırma olması gerekir. %60 25 derecede altınoran değil maalesef. Çiçeklenme döneminde %40larda olması lazım. Bence riske girme bir dehumidifier al.
Havalandırma gayet iyi bir temiz hava girişi için bir de hava çıkışı için fan var  ve içeri de güzel bir vantilatör var gayet yeterli.Zaten 400 watt HID ışık kullandığım halde nem oranı %60 ise nem makinesi kullanıyor demektir ::) Çiçeklenme döneminde ayarını kısarım olur biter ::) Nem desteği yokken ışığın ısısı ile 25 e kadar düşebiliyor nem çünkü.Benim sorum ışık kapalıyken ne yapmalıyımdı? :)

Makalive

Yeni üye
elektrik faturasından tırsıyorsan t5 floresana dönmelisin. autolar tohumdan hasada t5 ile gidiyor rahatça. hem ısı yapmaz ısı kaybını bir ısıtıcıyla gidersin hem sorunun kalmaz hemde elektrik faturası az gelir

ashideldar

Yeni üye
kanka kendımce en mantıklı çozumu paylaşmak ıstedım.: herhangı bır odanın ıçınde grow kabını kurmuşsun. Kabin koşulları oda şartlarıyla yakın ilişkilidir. bellı kı oda ıçınde ısıtma kaynağın yok kı kabın ıçınde ışıklar kapandıktan sonra boyle bır durum maruz kalmışsın.eğer Karanlık dönemde odayi herhangi bir ısı kaynak'la  (mesela gaz soba veyahutta pıknık tupu)' ıle ısıtrsan ısı ve nem değışımını durdura bılırsın.bu ışın bırden fazla avantajı var.1)ucuz ve kabının duzenını bozmak zorunda değılsın.2)Ortamda daha fazla co2 uretılır 3)karanlıkta kabın ıçınde nem azalır,4)kranlıkta kabın ıçınde ısı çok fazla duşmez ,netıcede stress kaynaklı Hoş olmayan sonuçlari önlemış olursun.tek dıkkatlı olman nokta var Açık alev kullandığın taktırdeYangın tehlikesi var. kesınnıkle önce Güvenlik önlemlerini alacaksın kı bır sorun çıkmasın.şansın,hasatın bol olsun.

Ali G Haze

Yeni üye

Ben ashideldar' Alıntı:
kanka kendımce en mantıklı çozumu paylaşmak ıstedım.: herhangı bır odanın ıçınde grow kabını kurmuşsun. Kabin koşulları oda şartlarıyla yakın ilişkilidir. bellı kı oda ıçınde ısıtma kaynağın yok kı kabın ıçınde ışıklar kapandıktan sonra boyle bır durum maruz kalmışsın.eğer Karanlık dönemde odayi herhangi bir ısı kaynak'la  (mesela gaz soba veyahutta pıknık tupu)' ıle ısıtrsan ısı ve nem değışımını durdura bılırsın.bu ışın bırden fazla avantajı var.1)ucuz ve kabının duzenını bozmak zorunda değılsın.2)Ortamda daha fazla co2 uretılır 3)karanlıkta kabın ıçınde nem azalır,4)kranlıkta kabın ıçınde ısı çok fazla duşmez ,netıcede stress kaynaklı Hoş olmayan sonuçlari önlemış olursun.tek dıkkatlı olman nokta var Açık alev kullandığın taktırdeYangın tehlikesi var. kesınnıkle önce Güvenlik önlemlerini alacaksın kı bır sorun çıkmasın.şansın,hasatın bol olsun.

Eyvallah kanka yapıcı yorumundan dolayı teşekkür ederim ama ev öyle bir ev ki kendimi ısıtmak bile zor oluyor yani boşta kullanmadığım bir odayı ısıtmak imkansız gibi o yüzden zor bir ihtimal.Daha önce okuduğum bir entry de birisi ışık kapalıyken akvaryum ısıtıcı kullanıyorum yazmıştı bu alternatif olabilir belki.Aslında en temizi 50 liralık sıcak üfleyen klimalardan ama sürekli nemli ortamda bulunacak olması korkutuyor beni.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ****** ****** hahahaha*** ***** **
    +2
  • 420x 420x:
    **** ****** * ******* hahahaha* *** ********
    +1
  • 420x 420x:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
  • muadip muadip:
    *** ***** **** hahahaha ***** ****
    +2
  • 420x 420x:
  • muadip muadip:
    +1
  • 420x 420x:
    *** ********** *** **** ********* ******* ****** ********** **** **** **** **********
  • 420x 420x:
    ****** ***** hahahaha
  • NewGardener NewGardener:
    +1
  • muadip muadip:
    ********* hahahaha******** ***** hahahaha
  • muadip muadip:
  • 420x 420x:
    ***** ** hahahaha**** ******* *** ***** ********** ******** ****** ******** *** ***** **** ******* ****** ****
  • 420x 420x:
    **
  • muadip muadip:
    hahahahahahahaha
  • muadip muadip:
    ***** ** ******* **
  • 420x 420x:
    **** **** ******* ** ****** ***** **** ******** ****** **
  • muadip muadip:
    +1
  • muadip muadip:
    ******* ******* ******* **